Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Više mi liči na tradicionalne probleme sa Huawei firmware-om. Ja sam dok sam koristio ADSL imao HG530 koji je imao 2 vrlo iritantna bug-a:

1) U random intervalima (ili možda "samo" po svakom pucanju PPPoE konekcije?) uzme pozatvara sve forward-ovane portove... dakle ignoriše postojeća pravila... nije da ih obriše jer je resetovao sam konfiguracioni fajl (taj problem je postojao na nekim drugim modelima). I onda ne pomaže ništa nego restart rutera.

2) Dosta ređe u odnosu na problem #1, ali svakako po par puta mesečno, se dešavalo da prestane da radi WiFi. Na fazon da sija WiFi lampica na ruteru, uređaji "ne vide" taj WiFi SSID da postoji u etru plus totalno bizarni momenat da se na konfiguracionoj stranici rutera u tom momentu uopšte ne vidi "WLAN" sekcija podešavanja, kao da ne podržava WiFI uopšte.
Takođe jedino rešenje je bilo restart rutera / čupanje iz struje.


Od kad sam na VDSL koristim ZTE i nikakvih sličnih gremlina za sad nisam iskusio. Jedine 2 stvari koja me kod ZTE extremno nerviraju (a koje su na Huawei radile bez problema) su:

1) evidentno ne podržava "NAT reflection" = ne mogu nekom lokalnom servisu koji je "iza rutera" da pristupim sa WAN strane ako je uređaj sa kojeg pokušavam da pristupim unutar iste LAN mreže kao uređaj na kom je server kojem bih da pristupim.

tipa HTTP server je na kompu koji je na 192.168.1.3 a ja sa mobilnog koji je na 192.168.1.5 pokušavam tome da pristupim sa WAN strane (npr koristeći DDNS hostname vezan za moju javnu IP adresu)

2) krš gl*pavi nije u stanju da forwarduje gde treba Wake-on-LAN magic packet kad stiže sa WAN strane zato što čim se ugasi komp kojeg treba posle da "budiš" briše informaciju iz ARP cache tabele.

Tako da sam za funkcionalan "Wake on LAN, from WAN" setup za paljenje kompa morao da dignem HTTP serverčić na always on "Android box" kinezu koji na zahtev šalje WoL magic packet i budi komp.
 
Poslednja izmena:
Nisam probao da restartujem mobilni, al' probaću kad se opet desi. Imam dva laptopa i oba ne vide SSID.

I dalje mislim da crkava ili da je neki bug, ne pada mi ništa drugo na pamet. IPTV radi bez problema.
 
Poslednja izmena:
Potvrdjujem razne WiFi probleme na HG630.

Čak se i može desiti da Vam mobilni srče bateriju u nedogled zbog toga.

Jedino rešenje, ugasiti i upaliti HG630.
 
Poslednja izmena:
Jedino ispravno resenje je ne korititi WiFi na takvim uredjajima - nego na dokazanim tipa TP-Link (ruter koji se stavi da radi u AP rezimu na ruke).

Ja imam bas HG630 - koji radi u bridge modu, dakle WiFi iskljucen totalno, radi 2 godine bez restarta (sva mrezna oprema ima dedicated UPS).
 
Poslednja izmena:
Ja sam probao TP Link 843ND pa je znao i on da ima signal a nema interneta. Presao na jaci TPLink C9 i resio se problema.
 
Ja sam vise problema imao sa dedicated WiFi ruterima nego sa HG, i to 1:0.
5G pogotovu, jos uvek nijedan ruter nisam nasao da mi Note 3, S5 i S7 rade kako treba (ne da sva tri rade, nego da bilo koji od njih radi..).

Najbolje se pokazao Xiaomi Wifi router 3, ali ne da je bolji od HG-a, nego ipak ima jaci throughput izmedju uredjaja i jeftin je. TP-link u tom rangu nije radio uopste, svi uredjaji su padali sa mreze.
Neki skuplji Netgear-i nisu nista bolje pokrili signal, cak ni brzinu primetno (jedino izmedju laptopova, ali to je zbog Gbit NICa).


Ajde da sam imao 1-2, ali vec 4 ih imam (i to 3 i dalje koristim, HG532e da mogu da koristim, ne bi ga menjao ni za Lexus :))

Sta zelim reci? Ako pocinje da puca, trazite zamenu jer vam je WiFi mnogo bitan :) A oni kazu da dobijate WiFi ruter, ne da ne garantuju da radi WiFi, kako radnici kazu (svi operateri).
 
Pa u tome i jeste fora, reći će radi posle restarta... jedino da čekam skroz da rikne, al to može da bude i posle 5 godina :D
 
Kazi ne radi restart uglavnom :D
Cimaj supp. svaki put kad se to desi, nekome ce dosaditi i zamenice ti uredjaj. Hbg, tako to ide :(

Nije samo kod nas, tek da vidis u Americi i UK :D
 
Zanimljivo da kod novog VDSL modema INNBOX V45 nema prikaza da li je data path fast ili interleaved......daje prilično lošije parametre linije u odnosu na ZTE H168N ili H267N.


Jos nisam nasao modem koji daje priblizno dobre parametre linije kao ZTE H168N

Problem je upload, zte mi se vrti taman oko 4mb i lepo radi

Probao sam Frizbox vise verzija,jedva 2,6mb
Netgear neki turbo mudo od 150 eura 2,1mb
Thomson isto skup vdsl modem oko 1,8mb

Za duge linije je ovaj ZTE kralj

Capture.PNG
 
Poslednja izmena:
Jos nisam nasao modem koji daje priblizno dobre parametre linije kao ZTE H168N

Problem je upload, zte mi se vrti taman oko 4mb i lepo radi

Probao sam Frizbox vise verzija,jedva 2,6mb
Netgear neki turbo mudo od 150 eura 2,1mb
Thomson isto skup vdsl modem oko 1,8mb

Za duge linije je ovaj ZTE kralj

Pogledajte prilog 265172

Interesuje me da li znas koliko si udaljen od centrale :)
 
Naravno da znam,oko 1000 met. vazdusnom linijom,realno verovato 1,3km

Evo parametri zadnjeg 7570 vdsl modema koji sam probao,upload 1,8mb

Duplo bolji upload ima zte,nastelovali ga Kinezi samo tako :)

Capture (3).PNG
 
I meni su manje-više isti parametri konekcije bili sa ZTE i nakon toga sa Fritzom 7390.
 
Poenta je max Attatiable rate,ko je blizu centrale i ima rezerve je druga prica

Imao sam i 7362SL , isto je imao mnogo manji upload max rate od zte
 
pozdrav, od jutros mi sam izgubio signal za internet i za telefon i sada mi se vratio i udjem da vidim status i vidim ovo zfQgbnQ.png
ne znam bas da gledam ovo, a ranije su brojke na downstream max rate bile mnogo vece (cak oko 60000), da li je ovo do mene? telefon mi i dalje ne radi
 
Iskljuci iz struje ruter tako sto mu izvuces naponski kabal.neka bude bez napona minut-dva.Proveri spliter da se nije kabal od telefona izvukao. Ukljuci u struju ruter i vidi sta se desava. Pogledaj opet podatke
 
pozdrav, od jutros mi sam izgubio signal za internet i za telefon i sada mi se vratio i udjem da vidim status i vidim ovo Pogledajte prilog 265738
ne znam bas da gledam ovo, a ranije su brojke na downstream max rate bile mnogo vece (cak oko 60000), da li je ovo do mene? telefon mi i dalje ne radi

Puno downstream CRC grešaka (3.510) za samo 8 min. konekcije, prijavi smetnju.
 
Trenutno imam ADSL, ali me interesuje da li sa ovim parametrima mogu imati 50Mbps download ako predjem na VDSL?

Capture.JPG
 
Pozdrav,
imam paket 50/8, internet+fiksni+3 stb-a.

Sa internetom nemam problema, nema pucanja, problem je sto mi se na sva 3 televizora pojavljuje medijska greska 104030, desava se da dolazi do greske 10 puta u roku od par minuta ako se gleda isti kanal na 2 TV-a.
Iz tehnicke sluzbe mi rekose da za 2. i 3. stb moram da krosujem(valjda sam dobro razumeo) kablove posto nisu njihovi, medjutim problem je prisutan i sa njihovim kablom na glavnom stb-u, za parametre kazu da su dobri.
Pokusavao sam da napravim naloge za svaki stb, da restartujem s vremena na vreme ili stb(ove) ili i ruter, ali nije pomagalo.
STB uredjaji su Huawei Q11.

Da li je neko imao slican problem i uspeo da ga resi?

Ovo su trenutni parametri:

mts.jpg
 
Pozdrav,
imam paket 50/8, internet+fiksni+3 stb-a.

Sa internetom nemam problema, nema pucanja, problem je sto mi se na sva 3 televizora pojavljuje medijska greska 104030, desava se da dolazi do greske 10 puta u roku od par minuta ako se gleda isti kanal na 2 TV-a.
Iz tehnicke sluzbe mi rekose da za 2. i 3. stb moram da krosujem(valjda sam dobro razumeo) kablove posto nisu njihovi, medjutim problem je prisutan i sa njihovim kablom na glavnom stb-u, za parametre kazu da su dobri.
Pokusavao sam da napravim naloge za svaki stb, da restartujem s vremena na vreme ili stb(ove) ili i ruter, ali nije pomagalo.
STB uredjaji su Huawei Q11.

Da li je neko imao slican problem i uspeo da ga resi?

Ovo su trenutni parametri:

Pogledajte prilog 266005

Imao indentican problem, kada na oba stb-a pustim isti kanal, zatim na drugom promenim javi medijsku gresku. Prijavio problem, detaljno objasnio, covek iz centrale me pozvao, takodje i njemu objasnio sta me muci, dok smo razgovarali on je jednim klikom nesto uradio i resio mi problem. Kakvi kablovi.....
 
Osim korišćenja VPN i Tor-a, da li postoje neke opcije na samom ruteru koje mogu da promenim tako da me udbaški lelekom što manje špijunira ?

Ruter je ZTE ZXHN H168N, VDSL, 20 Mbit/s ?
 
Poslednja izmena:
Osim korišćenja VPN i Tor-a, da li postoje neke opcije na samom ruteru koje mogu da promenim tako da me udbaški lelekom što manje špijunira ?

Ruter je ZTE ZXHN H168N, VDSL, 20 Mbit/s ?

Pa sta god da bi podesio na ruteru to nema veze - jer se "spijunaza" ne dogadja na toj tacki - nego tamo gde se kacis dalje PPPoE protokolom preko centrale - dakle u njihovom TK centru itd.

Ono sto zaista moze da se iskljuci je TR069 protokol - da ne mogu da se kace remote, sto rucno sto automatski kada pustaju neki update itd.
 
Koliko se sećam na ZTE ne može da se baš "isključi isključi" TR069 (= ne mogu da se obrišu te 2 definisane WAN konekcije, u VDSL u ADSL varijanti) već mogu samo da se "osakate" podaci tipa IP adrese, username-a?
 
Koliko se sećam na ZTE ne može da se baš "isključi isključi" TR069 (= ne mogu da se obrišu te 2 definisane WAN konekcije, u VDSL u ADSL varijanti) već mogu samo da se "osakate" podaci tipa IP adrese, username-a?

ne znam za ZTE, ali za Huawei moze ako imas admin/root pristup. E sad sam zaboravio da li se brise stavka ili sto kazes samo osakati, moguce da sam i to radio, a posto je u bridge modu nemam pristup direktno da proverim, uglavnom radi kao sat i nikada ne mogu nikakav update config da urade remote :) A pre toga su uspeli - vratili mi u normal mode sa bridge-a. Onda sam ih odfikario.
 
Moze i na zte, admin pristup i iskljuci se skroz, kod moje bake koja je imala uzasne probleme sa vdsl zbog pokvarene ploce u dslamu, je bio prvo huawei pa onda su promenili na zte, secam se da sam namerno iskljucivao tr069 kako bi izlazili tehnicari u slucaju da je nekom magijom bas u trenutku kad hoce da se prikljuce veza ok ( 2% vremena :d ) :)
 
Nazad
Vrh Dno