Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Više puta mi se dešavalo da ovako neće net... Evo i danas, niko mi nije verovao kad sam ovde pisao na temi da se ovo dešava. Sad sve ponovo radi osim Vibera, žuti uzvičnik i ni makac.
 
Meni malopre nestao net skroz, tj ima konekcije i sve, ali ne mogu da otvorim ni jednu stranicu. Uradio restart zte-a i sve je ok sada. Do sada mi se ovako nešto nije desilo, tj bilo je situacija kada je dsl ok, ali nema protoka, samo tada restart nije pomagao. Iptv je radio večeras bez problema.
 
Kod mene je sve otvaralo, doduse, gledao sam stranice mahom americke tj forume njihove, mada i ruske kad sam gledao otvaralo je, jedino je cini mi se latencija skocila, jer je trebalo malo vise vremena tj bar 10ak sekundi vise da se stranica otvori, ali je sve otvaralo.

Sent from my Tapatalk
 
Ako na istom kablu (vodu) obe parice imaju aktivnu uslugu VDSL interneta, da li to može da uzrokuje veći broj CRC grešaka?

U pitanju je kuća sa dva ulaza, nemaju zaseban vod već na istom kablu imaju aktivna 2 fiksna sa 2 VDSL paketa.
 
Mislim da to ne bi trebalo da ima uticaja. U uličnom kabelu koji ima trocifren (i više) broj parica možda je na svakoj parici aktivan VDSL.
 
VDSL Vectoring treba da resi sve te probleme. Kada i da li ce ga koristiti u Srbiji... pitanje je. Znam da su probali kod nekih korisnika.
 
Moze da smanji marginu. Moj komsija i ja imamo telefonsku liniju preko istog kabla ( voda ), kuce su u pitanju.Kada je on uveo vdsl meni je margina pala za 5 db. To je takozvano preslusavanje, to je losa strana vdsl-a.
 
Danas stigo mts net 50/8 ,medjutim imam 35/8 na testu , koliko vidim u modemu pise da moze maximalno 43mb?

Screenshot_3.png


Prijavio sam,zvali su me i rekli da ce proveriti da vide sta moze da se uradi ili eventualno neka korekcija cene? Ja sam lepo pitao jos pre neki mesec da li mogu da imam 50mb rekli su da moze bez problema...Dakle reklama je do 50mb pa koliko kome se zapadne ? :smash:
 
Za VDSL je 19dB attenuation baš puno ima tu kilometar bakarnog kabla. Dobro i ovoliko radi.

Inače noise margin od 6.1dBm je baš granica da radi stabilno. Zato ti i modem sam odabrao tu brzinu.

Prvi savet:
Skrati kućnu instalaciju na minimalni minimum (meni je telekomov modem bukvalno na 40cm kabla nakon telekomovog završetka čisto da ne bude na tavanu). Imao sam prilike da vidim kako 15m dodatnog kabla kroz kuću "uništi" signal pa 20/4 paket "preraste" u 18/2Mbps. Tako da - skrati kolko god je moguće kućni telefonski kabl do telekomovog modema.
 
Udaljen sam mozda 200m od centrale,cudno da ne mogu vise od 37mb,u hodniku s duzim kablom 35mb u drugoj prostoriji s kratim kablom 37mb , dakle to je tu negde..sa spliterom 30mb haha , tako da sam ukljucio direktno u uticnicu :)
 
Modem pokazuje da imaš više od 1km od centrale ka tebi (dužina kabla), da si na 200m od centrale parametri bi trebali da budu mnogo bolji.
 
Svasta 1km haha ,pa gde prolazi ti kablovi? evo sad sam odradeo test i ponovo pokazuje 30mb,dok danas je bilo 35mb..nista nisam dirao..
 
Ako si u gradu ko zna kuda idu kablovi..........možda ti je i parica u katastrofalnom stanju.
 
Sad je sve ok ,dolazili su ljudi iz telekoma i nesto su radili na banderama i sad je sve ok sto se tice brzine.
 
Evo novih parametara,sada me zanima da li bih mogao vecu brzinu od 50mb i koliko,da znam kada istekne ugovor ili je to to :D


Screenshot_4.png
 
Sa ovom paricom, ne.
 
Od 50mb vše ne može, down margina ti je na samoj granici 7.3db, povećenjem brzine margina bi spala ispod 6db i samim tim bi ti konekcija stalno pucala.
 
To je to, nemoj ni o IPTV-u da razmišljaš, neće raditi. Ovo je max što možeš da imaš.
 
Kakva je ovde parica? Hteo mojima da uzmem net 100, u telekomu mi rekoše kao max 50 Mbps bi radilo kako treba. Centar grada je u pitanju, ali su stare instalacije, mada je pitanje gde je istureni stepen. Screenshot_20181012-202448_Samsung Internet.jpg
 
Pitanje da li bi radio i net 50, down margina je 8.3db.....ako bi pustili 50mb ode ispod 6db i gubitak konekcije.
 
Naravno da ne bi radio. Ako sam ruter prijavljuje maks. ostvariv dl od 24 Mbps, onda je realan još nešto manji.
 
@ewfd154: Možda nisi primetio da je u pitanju ADSL signal a ne VDSL :p
Ja sam na ADSL-u dok sam koristio 20/1 paket imao downstream SNR očajnih 6.0-6.1db kako kad. Već 2.5 godine koristim VDSL i Net50... sad na 50/8 downstream SNR je 23.3db i ruter procenjuje max brzinu na na 88/10. Sad mi je krš "samo" upstream SNR (7.2 do 8.8 db u zavisnosti koliki output power zvekne DSLAM posle pucanja konekcije).

Tako da na toj njegovoj parici bi verovatno radilo ok oko 50 Mbps, ali preko neće da može definitivno.
 
Poslednja izmena:
Loguješ se kao admin (dakle ne može sa "telekom/telekom" kombinacijom) , pa:

Local Network > LAN > klik na "DHCP server" > popuniš "Primary DNS" i "Secondary DNS" > Apply
 
Zar primary ne bi trebalo da ima već neku podesenu vrednost?
Nemoguće da je prazan....

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno