Šta je novo?
Kod aik, kartica za vista devizni nije doplatna, vec se naknadno aplicira, nakon otvaranja racuna i prenosenja zarade.
Zamerke su sto trebas da imas mala ocekivanja od banke, po mogucnosti nikad fizicki da ne ides na salter, pa se neces ni razocati :) Bankomati, ebanking, web banking, sms OK.
I master kreditna kartica im nije nesto, za deljenje na rate ti uvek uzme barem 5%, i indeksirana je po defaultu u evrima, (mislim da moze i da se indeksira u dinarima ako im jako naglasis kada apliciras za karticu).
 
Imam jedno vrlo konkretno pitanje na koje bi mi neko možda mogao dati odgovor:
Našem kućnom poznaniku je umrla žena na privremenom radu u Italiji. Karitas organizacija je uplatila 1600e na njen račun u Banca Posta. On ima karticu (mastercard) i zna pin i ništa drugo ne zna o računu niti o uslovima. Zna li neko kako da on sa najmanje provizije podigne te pare sa bankomata kod nas? Možda npr Unicredit Banka ili neka druga imaju manju proviziju? I on će te pare morati verovatno u dinarima da digne ili može evre?
 
@Stevcho proviziju mu određuje matična banka i ona je ista za sve. Međutim, preko Mobi banke, maksimalan limit u jednom dizanju je 99 novčanica (po 2000 dinara) i obavezno bira opciju „bez konverzije". Jedino tako će najbolje proći. Alternativa je Raiffeisen sa 90 novčanica odn. 180000 dinara. Možda je isti slučaj i kod uplatnih bankomata Eurobank i AIK banke, pošto je isti tip. Ostale u proseku isplaćuju maksimalno 50. Ne postoji banka u Srbiji koja za tuđe ili inostrane kartice isplaćuje evre.
 
Poslednja izmena:
Kod aik, kartica za vista devizni nije doplatna, vec se naknadno aplicira, nakon otvaranja racuna i prenosenja zarade.
Zamerke su sto trebas da imas mala ocekivanja od banke, po mogucnosti nikad fizicki da ne ides na salter, pa se neces ni razocati :) Bankomati, ebanking, web banking, sms OK.
I master kreditna kartica im nije nesto, za deljenje na rate ti uvek uzme barem 5%, i indeksirana je po defaultu u evrima, (mislim da moze i da se indeksira u dinarima ako im jako naglasis kada apliciras za karticu).
+elektronska placanja 80 din...
 
Ebanking i nalozi se tarifiraju van Start ABC paketa. Promeni tip računa na minimum Start A (osnovni paket od 250: dinarski, devizni, kreditna).
 
Znaci 0 je? U tarifniku na sajtu stoji 80,zato sam napisao. Ako je 0 onda je aik start mozda i najbolja ponuda trenutno..
 
  • Like
Reagovanja: uji
Imam jedno vrlo konkretno pitanje na koje bi mi neko možda mogao dati odgovor:
Našem kućnom poznaniku je umrla žena na privremenom radu u Italiji. Karitas organizacija je uplatila 1600e na njen račun u Banca Posta. On ima karticu (mastercard) i zna pin i ništa drugo ne zna o računu niti o uslovima. Zna li neko kako da on sa najmanje provizije podigne te pare sa bankomata kod nas? Možda npr Unicredit Banka ili neka druga imaju manju proviziju? I on će te pare morati verovatno u dinarima da digne ili može evre?
Ovo je već pitanje za advokata, da li on to pokušava da podigne novac pre nego što je banka obaveštena o njenoj smrti.
 
Imam oročeni eur depozit u Sber koji ističe uskoro. Pitao sam ih da li je moguće prebaciti novac u AIK bez provizije, odgovor je da nije moguće, jer integracija nije završena (i ne pominju rok). Moraću keš, pa peške.
 
Ovo je već pitanje za advokata, da li on to pokušava da podigne novac pre nego što je banka obaveštena o njenoj smrti.
Obavestena je banka ali je Karitas ostavio racun bas zbog tog razloga, jer su u teskoj materijalnoj situaciji pa su ostali duzni za sahranu.

@uji hvala.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ljudi, da li je neko nedavno uplacivao kaparu ili ucesce za stan indeksirane u eurima (nebitno u kojoj banci)? Kog reda je provizija? I kako se ove tarife nazivaju u tarifnicima banaka (posto se placanje radi po osnovu predugovora/ugovora direktno u eurima)?
 
Info, danas sam isao da najavim podizanje deviza - eura (nesto vece kolicine, ucesce za stan), bez problema mi zakazali isplatu za sutra ujutro u Intesi i sutra popodne u SBER (tj. Nasa AIK).
Zasad djeluje da sve funkcionise, tj. krize nema (doduse, vidjecemo da li ce se isplata zaista i realizovati bez problema).
 
Da li je besplatno prebacivanje dinara sa tekućeg računa na TR u drugoj banci kod AIK banke?
 
@ironmanbg u Start A/B/C tipovima računa da.
 
@nocniduh hvala na podršci. Sve je u suštini relativno, mada sam razmišljao i o tome da sve objedinim na jednom mestu čim se konkretizuje priča oko CA i Sber. To bi verovatno išlo na YT.
 
@uji
Ti treba da napraviš neki sajt da preneseš svo to znanje o bankama. Jednog dana će ti dosaditi da odgovaraš na pitanja... I šta ćemo tad!
So true!

@uji Ako ikad odlucis da napravis neki sajt, blog, YT kanal, stagod, a pritom potreba neki support za hosting, donaciju, stagod, obavezno me kontaktiraj!
 
Ima li novosti o kupovini CA banke i rebrandingu iste? Nisam nasao nijedno saopstenje od avgusta kada je RF potvrdio kupovinu, a u banci su mi rekli pre nekoliko meseci da brend CA ostaje zakljucno sa 31. martom :) bas me zanima kako ce izgledati i koje ce poslovnice ostaviti
 
Navodno od 1. aprila se spajaju, ali to je prema obaveštenju koje je CA poslala svojim klijentima na mejlove, a što nije javno dostupan podatak. Bukvalno nije nemoguće da se sve to reši za dva dana ako im se tako hoće. Evo, skoro smo imali primer AIK i Sber banke, bez obzira što je bila specifična situacija, takve mogućnosti za to postoje.
 
ali to je prema obaveštenju koje je CA poslala svojim klijentima na mejlove
Ja još uvek nisam dobio nikakvo obaveštenje ni mejlom ni pisanim putem. Doduše račun je za pravno lice ali to svakako nema veze.
 
  • Like
Reagovanja: uji
@FM Balkan moja sestra kao fizičko lice ima račun kod njih i kaže da je dobila mejl, dok majka je preduzetnik, ali isto joj ništa nisu poslali. Pretpostavljam da je samo stanovništvo obavešteno. 😐
 
Znači možda ipak ima veze koji je tip računa. Lokacijski mi je skoro isto pošto su u mom slučaju poslovnice CA i RF na 100m jedna od druge.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ni ja nisam dobio obavestenje a fizicko sam lice sa kreditom i Privilege racunom😀
 
Bice uskoro, krenulo je slikanje filijala za rebrending, koji treba da krene od 1.aprila, mada generalno ce se samo ime promeniti na novonastalu takozvanu cerka firmu, pa tek sledece godine konacno spajanje u RF... Inace i ja na Privileg racunu nisam dobio nikakvo obavestenje...
 
Kolege imao bih ja pitanje u vezi aik banke, Bio sam njiho korisnik pre sad već 10 godina, prodajom iste MK sam je napustio. Moje pitanje upućeno Banci je bilo koliki su limiti pdizanja para sa deviznog i dinarskog računa putem novih bankomata kao i postoji li mogućnost blokiranja kanala uplate po kartici. Odgovor Banke je da moj mail nije u bazi i da "zbog zaštite podataka o ličnoti i čuvanja bankarske tajne" i da moram lično otići u banku. Inače mail mi je u njihovoj bazi, jer mi dan danas nakon toliko godina salju promocije i čestitaju rođendan, ali da idem u banku i pitam što drugm bankama stoji u reklamama baš nema smisla....
Pa me interesuje da li neko od Vas ima odgovore na moja pitanja :D
Ma da posle ovakvog odgovora sve sam dalji od prelaska kod njih...
 
Situacija od prije nekih pola godine (pisao sam negdje u ovoj temi) - za podizanje eura, na papiru iznad bankomata je pisalo da je limit 1000e (poslovnica Novi Sad centar), a sam bankomate je po "transakciji" dozvoljavao maksimalno 500e da se podigne odjednom, ali sam bez problema ponovio 10-ak transakcija (sve u par minuta) i podigao nepunih 5k eura "odjednom".

Security issue ili feature, ne znam, ostavljam citaocima da procijene. ;)

Za dinare nemam info posto nemam kod njih dinarski racun.
 
Nazad
Vrh Dno