Šta je novo?

TCL jeftina klima TAC-12CHSD/LFI

Zato što nisu iste, čak se i ne zovu isto

Objasnio sam već da frozzini i TCL ne moraju u opšte da budu iste i ako obe proizvodi isti proizvodjač.

Da su iste imale bi identične oznake modela.
Par vas mi je tražilo nalepnicu sa moje TCL klime pa da je okacim ovde javno

IMG20240503204827.jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam ni rekao da su iste, samo sam tražio model sa grejačem u Srbiji. Iz nekog razloga nema u ponudi. Tvoja nema grejač?
 
@LukasP да ли си ухватио прилику да је испробаш на хлађењу? Гледам ових дана и код нас на тржишту постоји неколико подмодела, разлика је и словима на крају ознаке модела и не знам у чему се конкретно разликују:
  • TAC-12CHSD/XA73I
  • TAC-12CHSD/XA73IFS
  • TAC-12CHSD/XA73IS
Такође видим да од ових јефтинијих препоручују и Vox IHD12-SIPMW.
Да ли неко зна која је разлика између модела које сам горе набројао и наредног TAC-12CHSD/TPG11I T-PRO?
 
Nisam ni rekao da su iste, samo sam tražio model sa grejačem u Srbiji. Iz nekog razloga nema u ponudi. Tvoja nema grejač?
Koliko ja znam nema, niti je to negde pominjano.
Да ли неко зна која је разлика између модела које сам горе набројао и наредног TAC-12CHSD/TPG11I T-PRO?
Napisao sam na prvoj strani:
Imam ja TCL T-PRO, ona je malo skuplja i ima opciju brezeless
Ona ima rupicaste usmerivace smera duvanja koje moze potpuno da zatvori i onda duva kroz rupice.

Inace je jezivo koliko su pogresne informacije navodjene na raznim sajtovima, na CT sajtu koji je uvoznik pise da ova klima koristi R410 gas.
U ostalom imate sliku gore pa uporedite, bukvalno je sve pogresno:

a na tehnomanijinom sajtu kosta 78k i ima kapacitet hladjenja 120000 BTU :rolleyes:
Bar gas nisu pogresili :ROFLMAO:
 

Prilozi

  • Screenshot 2024-05-05 210656.jpg
    Screenshot 2024-05-05 210656.jpg
    83.4 KB · Pregleda: 39
Poslednja izmena:
Да ли неко зна која је разлика између модела које сам горе набројао и наредног TAC-12CHSD/TPG11I T-PRO?
Ne znaju ni oni u radnji. Ovi iz bcgroup su mi rekli da samo T-PRO modeli imaju grejač, ali čisto sumnjam jer nigde ni na jednom sajtu ne piše da ima grejač. Kada sam ih pitao pošto su imali u ponudi model T-PRO Ocarina, da li ima grejač, rekli su da nema.
 
Probao brzinski, radila je na 90-100w, zadata 22. Ali samo na oko sat vremena...vrijeme nam se opet pokvarilo pa nisam mogao duze, istjerao djecu iz sobe samo da isprobam...
I Srpski model radi isto kod mene setovano na 24C posle 15min drzala 93w napolju je 29C po nekom mom termometru.
 
Ја сам узео Т-PRO модел. Јуче уграђен, за сад и више него задовољан радом. Треба да поручим са Алија пар оних wi-fi утичница за мјерење потрошње па ћу моћи да подјелим и детаље о самој потрошњи.
 
da li t-pro model ima od gore filter ili se otvara poklopac pa klasicno vadjenje?
 
T pro ima filter sa gornje strane.
Ne znaju ni oni u radnji. Ovi iz bcgroup su mi rekli da samo T-PRO modeli imaju grejač, ali čisto sumnjam jer nigde ni na jednom sajtu ne piše da ima grejač. Kada sam ih pitao pošto su imali u ponudi model T-PRO Ocarina, da li ima grejač, rekli su da nema.
t-pro nema grejac, nema ga navedeno ni u specifikacijama.
 
Ја сам узео Т-PRO модел. Јуче уграђен, за сад и више него задовољан радом. Треба да поручим са Алија пар оних wi-fi утичница за мјерење потрошње па ћу моћи да подјелим и детаље о самој потрошњи.
Ti si bese ovu klimu stavio u malu sobu od desetak kvadrata?
Da li mozes da opises kako radi, iako jos nemas merac? Konkretno, da li primecujes da se kompresor iskljucuje/ukljucuje, koliko cesto to radi, i da li bi zvuk ponovnog ukljucivanja mogao da te probudi?
I, subjektivno, da li je temperatura na izduvu mlaka kada se priblizi zadatoj temperaturi (naravno, jos bolje ako si merio nekim termometrom).
 
@Rio тачно, код мене је у соби од 10,5м2, у бити радна соба у стану. Ја сам за сад задовољан радом. Што се тиче тога да ли примјећујем да се компресор укључује или искључује не бих ти знао рећи, климе апсолутно нису мој домен тако да не бих знао да кажем када се пали или гаси. Ако би ми дао смјернице како то да провјерим могао бих да обратим пажњу свакако и јавим. Што се тиче температуре на издуву када достигне задату температуру моје субјективно виђење је да је "млака". Опет подвлачим свакако нисам експерт за климе тако да је ово моје лаичко виђење, у сваком случају када упоредим са издувом са on/off климе из дневне собе ово је млако. Исто тако могу да кажем да сам одушевљен "Breeze" опцијом јер и када поставите крилца тако да клима дува директно у вас не осјети се повјетарац. Када будем имао мало више детаља писаћу овдје. Оно што видим је да термометер који имам у соби показује темп за степен нижу од задате на клими. Е сад термометар који имам у соби је неки јефтини из Лидла тако да не могу да гарантујем да је он добро калибрисан. Надам се да ти и ова информација нешто значи.
 
  • Like
Reagovanja: Rio
Hvala na odgovoru.

U realnom koriscenju (bez meraca) se po zvuku prepoznaje da li kompresor radi ili ne. Doduse, moguce da je kod tebe dovoljno tih, ili udaljen od prozora, pa da se i ne cuje jasno razlika. A i po odgovoru se moze zakljuciti da to ne radi lose. Da radi lose, znao bi.

Naravno, i ti kao korisnik mozes jednostavno da je nateras da iskljuci kompresor tako sto na daljinskom podignes zadatu temperaturu u toku rada (npr, podesio si brzinu ventilatora na minimum, i zadao klimi da hladi do 24 stepena, klima stigne blizu toga, i ti prosto povecas zadatu temperaturu na 28. Ventilator unutrasnje bi nastavio da duva, a kompresor bi se iskljucio.
I obrnuto, naravno, ako bi posle par minuta vratio zadatu temperaturu na 24, kompresor bi se ukljucio.
Ako ni tada ne cujes razliku u zvuku, jos bolje, i onda je sva ova prica besoredmetna, jer uz takvu klimu moze da se spava bez ikakvih problema.
 
@Rio данас сам искористио прилику док сам накратко сам у стану па да могу да упоредим са on/off Мидеом из дневне и компресор код ње се чује, ту нема дилеме, док овај код TCL-а се скоро па и не чује. Тачније ја га уопште не чујем јер ми је клима изнад радног стола и вентилатори од лаптопа и десктоп кућишта га надглашавају. Мислим да то доста говори о томе како ради компресор код овог TCL-a и да поред ње може да се спава без проблема. Нешто што бих још могао да испробам је да је ослушнем још и када су лаптоп и десктоп угашени али то нећу моћи раније него сутра ујутру, ако не заборавим. :D
 
Klimu iz naslova sam dan prvi put duze koristio za hladjenje. Vanjska isla do 35, klima podesena na 23 radi testiranja ali sumnjam da cu je podesavati na ispod 25 jer je u maloj djecijoj prostoriji, fan 2.
Krenula je sa nekih 450w da bi nakon 10-15 minuta spustila na 160 i tako neko vrijeme radila i onda je odrzavala skoro citavo vrijeme sa 112w, par puta se nesto kratko spustala i do 90 ali se vrati na oko 112
 
Lukas, puno hvala na komentarima. Vidim da imaš pozitivna iskustva sa TCL klimama. Juče sam saznao da mi je klima crkla, a pošto je 15+god stara rešio sam da je ne popravljam već da kupim novu. Odlučio sam se za TCL, a ne znam nikoga ko je ima i kakva su im iskustva? Treba mi inverterska 18-ca... I našao sam ovu:

LINK

Cena mi je deluje ok. Da li ti vidiš nešto u specifikaciji što bi trebalo da me odvrati od kupovine? Vidim da se ova klima na pojedinim mestima prodaje i da pored oznake TAC-18CHSD/XA73IS nalazi neko Elite na kraju? Da li je to ista klima ili ipak ima neke razlike?
 
Lukas, puno hvala na komentarima. Vidim da imaš pozitivna iskustva sa TCL klimama. Juče sam saznao da mi je klima crkla, a pošto je 15+god stara rešio sam da je ne popravljam već da kupim novu. Odlučio sam se za TCL, a ne znam nikoga ko je ima i kakva su im iskustva? Treba mi inverterska 18-ca... I našao sam ovu:

LINK

Cena mi je deluje ok. Da li ti vidiš nešto u specifikaciji što bi trebalo da me odvrati od kupovine? Vidim da se ova klima na pojedinim mestima prodaje i da pored oznake TAC-18CHSD/XA73IS nalazi neko Elite na kraju? Da li je to ista klima ili ipak ima neke razlike?
Za grijanje ili hladjenje ? ako planiras i za grijanje raspitaj se ima li grijac vanjske ovako brzinski na naetu ne uspjedoh naci da li ima
 
Prvenstveno za hlađenje, a za grejanje kao pomoćno sredstvo, ne glavno. Ideja mi je da smanjim period uključivanja TA peći. Dakle ako sada uključujem u periodu okt-apr, da npr. taj period skratim na dec-feb, a da se u ovim prelaznim mesecima grejem na klimu.

Što se tiče tog grejača, nisam uspeo ni ja da nađem ništa. Ovo je LINK ka sajtu proizvođača gde ima više informacija, ali nisam uspeo da nađem ništa vezano za taj grejač. Zašto je on uopšte bitan?

Hvala još jednom na pomoći. :giggle:

I da... Naravno ako misliš da ima neka bolja u tom cenovnom rangu, otvoren sam za predloge!
 
Prvenstveno za hlađenje, a za grejanje kao pomoćno sredstvo, ne glavno. Ideja mi je da smanjim period uključivanja TA peći. Dakle ako sada uključujem u periodu okt-apr, da npr. taj period skratim na dec-feb, a da se u ovim prelaznim mesecima grejem na klimu.

Što se tiče tog grejača, nisam uspeo ni ja da nađem ništa. Ovo je LINK ka sajtu proizvođača gde ima više informacija, ali nisam uspeo da nađem ništa vezano za taj grejač. Zašto je on uopšte bitan?

Hvala još jednom na pomoći. :giggle:

I da... Naravno ako misliš da ima neka bolja u tom cenovnom rangu, otvoren sam za predloge!
Za hladjenje nemas brige a i za pomocno grejno bi trebala posluziti uredno. Ako vec kupujes vidi za koliko mozes naci TCL 18 pro, napucali su je samo tako, deklarisana je do -30 da hladi
 
Za hladjenje nemas brige a i za pomocno grejno bi trebala posluziti uredno. Ako vec kupujes vidi za koliko mozes naci TCL 18 pro, napucali su je samo tako, deklarisana je do -30 da hladi
Realno i ovako bijem bitku sa ženom oko klime. Mislim da mi ta PRO ne treba jer nikada neću biti u prilici da spuštam temp tako nisko 🤣🤣🤣
Nisam siguran ni da li mi treba 18-ca. Klima mi stoji u dn. sobi (prostorija 6 na osnovi) koja ima ~20m2.
12-ca je do sada radila i bilo je prijatno, ali samo u toj sobi. U ostalim (3 i 9 na osnovi) jedva da je dopirala. Pritom na sunčanoj strani sam, pa kapiram da 18-ca to može bolje da pokrije?
 

Prilozi

  • osnova.pdf
    86.2 KB · Pregleda: 19
Realno i ovako bijem bitku sa ženom oko klime. Mislim da mi ta PRO ne treba jer nikada neću biti u prilici da spuštam temp tako nisko 🤣🤣🤣
Nisam siguran ni da li mi treba 18-ca. Klima mi stoji u dn. sobi (prostorija 6 na osnovi) koja ima ~20m2.
12-ca je do sada radila i bilo je prijatno, ali samo u toj sobi. U ostalim (3 i 9 na osnovi) jedva da je dopirala. Pritom na sunčanoj strani sam, pa kapiram da 18-ca to može bolje da pokrije?
1. 18-ca ne mora da znaci da ce se ponasati isto kao 12-ca. Cesto 18-ice su bucnije, losije moduliraju, i skoro uvek imaju losiju efikasnost.
2. za 20m2 - 18-ica je prejaka i tu ce raditi kao on/off, s toga bolje ici na 12-icu
3. raspored je los (za grejanje klimom) i nije moguce grejati sve prostorije jednom klimom
4. bolje uzeti vivax aeri+ 12 koja moze grejati tokom cele zime bez problema, jer ima grejace u vanjskoj jedinici, tako da u toj jednoj sobi uopste nece trebati ta pec
 
Da bas je nezgodan raspored i pozicije vrata u odnosu na gdje klima stoji. To je najidealnije za 2-3 manje klime.
Ja npr ljeti kad su bas vrucine hladim spavacu sobu kroz djecije cija klima tuce dirketno kroz vrata i malecki hodnik u nasu spavacu ali nije bas dovoljno pa onda usmjerim jos jedan ventilator da bolje skrece hladan vazduh a kod tebe je daleko komplikovanije
 
Tri 9-ke vivax aeri+ bi zavrsile posao (ma da mozda bolje jedna 12-tica i dve 9-ke, zavisno od izolacije i stolarije), ako objekat ima barem neku izolaciju, ali to je vec investicija
 
Poslednja izmena:
Prvo, hvala svima na komentarima. Verujem da pričate iz iskustva i da imate veće znanje od mene.
Međutim ima jedna stvar koju mi se čini da ste prevideli. Meni nije cilj da se grejem na klimu(e) cele sezone, niti da rashladim čitav stan na istu temperaturu. Kao što već rekoh, ja želim da mi klima služi kao pomoćno grejno sredstvo, koje ću u onim periodima kada je spoljašnja temp 5-15c da uključujem klimu umesto TA peći. TA peći ne nameravam da izbacim (bar ne još uvek) jer mi za sada vrše posao i računi nisu strašni (~10-12k din u najhladnijim mesecima).
Takođe ne želim da rashladim spavaću sobu tako da bude ista temp kao u dnevnoj. U dnevnoj je centar naših aktivnosti i tamo želim da mi bude zadata temp, a da se taj hladan vazduh delimično prelije u ove pomenute sobe. Dakle ne da ih u potpunosti rashladi već da se uopšte oseti da je klima uključena. Sa 12-com jedva da se osećalo.
Inače stan je izlovan sa gornje strane celom površinom (pošto sam poslednji sprat), urađena je PVC stolarija celom dužinom i urađena je unutrašnja izolacija na spoljašnjim zidovima.
Još jednom hvala na komentarima. Carevi ste :)
 
Onda uzmi jednu solidnu 12ku i odradjivace ti to sto tebi sad treba bez problema. Nekada u buducnosti mozes ako odlucis izbacivati TA dodati jos jednu dvije manje klime u druge sobe i to je to
 
Dakle ne da ih u potpunosti rashladi već da se uopšte oseti da je klima uključena. Sa 12-com jedva da se osećalo.
Problem je u tome, sto kad klima postigne zadatu temp u sobi gde je instalirana - ona se ili gasi ili pocinje da modulira (smanjuje rad kompresora). A zbog loseg rasporeda - cak i 24-ku da stavis - bice isto. Cim dostigne zadatu temp, ona ce se gasiti, i skoro nista nece dopirati do ostalih prostorija. Ili da pravis ledaru od dnevne sobe, kako bi sto duze klima radila i barem nesto vise hladnog vazduha islo u druge prostorije. Tako da glavni problem je raspored. Ako mozes i dve 9-ke da uzmes - vise ce ti znaciti od jedne 18-ke ili 12-ke.

Ako bas ides na jednu. Imas dve tacke gde da je stavis zavisno koje prostorije su bitnije za hladjenje, i da duva na vrata koja uvek trebaju biti otvorena. U takvom slucaju bolje da ides na klimu sa "blesavijom" kulturom rada - da sto jace duva i sto hladniji izduv ima - to je vox ihd12 naprimer za 35k rsd.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240611-065626_1.png
    Screenshot_20240611-065626_1.png
    137 KB · Pregleda: 7
Poslednja izmena:
Problem je u tome, sto kad klima postigne zadatu temp u sobi gde je instalirana - ona se ili gasi ili pocinje da modulira (smanjuje rad kompresora). A zbog loseg rasporeda - cak i 24-ku da stavis - bice isto. Cim dostigne zadatu temp, ona ce se gasiti, i skoro nista nece dopirati do ostalih prostorija. Ili da pravis ledaru od dnevne sobe, kako bi sto duze klima radila i barem nesto vise hladnog vazduha islo u druge prostorije. Tako da glavni problem je raspored. Ako mozes i dve 9-ke da uzmes - vise ce ti znaciti od jedne 18-ke ili 12-ke.

Ako bas ides na jednu. Imas dve tacke gde da je stavis zavisno koje prostorije su bitnije za hladjenje, i da duva na vrata koja uvek trebaju biti otvorena. U takvom slucaju bolje da ides na klimu sa "blesavijom" kulturom rada - da sto jace duva i sto hladniji izduv ima - to je vox ihd12 naprimer za 35k rsd.
Hvala puno na savetima. Danas dolazi majstor da proveri prvo staru klimu (kaže on nikada se ne odriči klime koja ti je radila 15god bez problema), pa ako uspe da je popravi, možda dodam još jednu 9-ku u spavaću sobu?
U svakom slučaju hvala na pomoći ljudi! (y)
 
Ulaganje u kućnu tehniku staru 15+ godina nema nikakvog smisla. Ja se zahebah pre par godina sa veš mašinom i reših da to više ne radim. Iz istog razloga sam se na vreme rešio stare klime, jer je trebalo solidno ulaganje sa neizvesnim ishodom.
 
Da zaokružim priču, bio je majstor i klima je def crkla, nakon konsultacija sa njim odlučio sam se za standardnu Midea 12-cu. Kaže da 18-ca neće pomoći da hladan vazduh dopre do 2 pomenute sobe i da je najbolje da u njih ubacim 9-ke.
Obzirom da ne planiram da se grejem tokom zime na klimu kupovina invertera je suluda investicija, a za ove prelazne mesece (okt, nov, mar, apr) i standardna klima vrši posao.
Ono što mi je jedino ostalo neverovatno je da je cena ugradnje klime drastično poskupela. Do pre samo par godina to je bilo ~ 100e, a sada će izaći na 160-200e.
😳
 
Ja sam platio ~130e za inverter pre dva meseca u Novom Sadu.
Možda da probas nekog drugog majstora.
 
Ja sam platio ~130e za inverter pre dva meseca u Novom Sadu.
Možda da probas nekog drugog majstora.
Ovde kod nas u cupriji traze za inverter 17.000.-(12cu) a za on/off 13-14.000
Kad se setim davne 2017 kostala me ugradnja Gree Amber 9 Pemium 70evra... 40e ugradnja i 30e zbog 3 metra cevi
Ali krastavac ode sve na gore :LOL:
 
Nazad
Vrh Dno