- Učlanjen(a)
- 18.08.2004
- Poruke
- 12,280
- Poena
- 1,285
Nepostoji hardwerski minimum nije to igricakoji je hardverski minimum za android 3.0? 1GB rama, dual core?
Nepostoji hardwerski minimum nije to igricakoji je hardverski minimum za android 3.0? 1GB rama, dual core?
Cinjenica da znam da uredjaj moze da obavlja neku funkciju, a da je tamo neko to onemogucio iz nekih svojih sebicnih razloga me nervira.
Uglavnom.. onaj ko ne zna njemu je lepo, onaj ko zna, njemu nije svejedno.
Naravno ali ne mislim da pokrenem nesto pa da odem da pišam i vratim se... razumes me sta mislim, da je upotrebljivo brzoNepostoji hardwerski minimum nije to igrica![]()
Moj stav prema iUredjajima je da su fantasticno parce hw, cak i IOS nije los, ali je najgore od svega Apple-ova politika i to ne mogu da prihvatim. Zbog toga i ne zelim da kupujem Appleove proizvode.
Isto tako mislim da je politika Epla vrlo jasna. Cilj je da se izmuze sto vise para od korisnika.
Ima i treća grupa: oni koji znaju i kojima ne smeta.
Apple-ov "eko-sistem" zasnovan na iTunes-u mnogi ovde zovu "Walled Garden". Implikacija je da je sve lepo sređeno, uređeno i umiveno, ali je ograđeno zidom i da će svako pre ili kasnije početi da udara u zidove. Pitanje je samo koliko je ta ograđena bašta velika i šta se to nalazi sa druge strane tog zida. Mnogima zidovi ne smetaju jer ih ni ne primećuju -- sve što im je potrebno nalazi se sa unutrašnje strane zida i većina nikad neće ni saznati da zidovi postoje.
Apple-ov iTunes eko-sistem uzima pare od onih koji na njemu prodaju svoju robu/uslugu (30%). Većina se slaže da je pojava iTunes-a spasla američku muzičku industriju od piraterije. Prodaja snimljene muzike (tzv. "nosača zvuka") je u padu od 2000. godine. Taj pad je u početku bio vrtoglav (zbog masovne piraterije). Međutim, kad se pojavio iTunes (music store), pad se drastično usporio. Trenutno je iTunes najveća prodavnica muzike u Americi (već više od 3 godine): preko 30% od celokupne prodaje "nosača zvuka" (CD, MC, LP, download) pripada iTunes-u (dakle, više od Amazona, više od Wal-Marta, više od Targeta, koji prodaju fizičke CD-ove). Ovo je prouzrokovalo tektonska pomeranja u muzičkoj industriji, koja su dovela do pojave brojnih nezavisnih izdanja. Nepoznati bendovi i muzičari dobili su gotovo besplatan način da se pojave na svetskom tržištu od preko 150 miliona aktivnih korisnika sa kreditnim karticama. Moje lično iskustvo sa ovime je prilično pozitivno (na iTunes-u sam objavio dva "diska" sa bendom s kojim sam neko vreme svirao po Americi). Preko iTunes-a smo prodali dvadeset puta više muzike nego što smo uspeli preko MySpace-a, FaceBook-a, Amazona, našeg sajta i na živim svirkama. Svaki fizički prodat disk koštao nas je (presovanje, štampanje, skladištenje, slanje...). Dakle, iTunes je "udahnuo novi život" u muzičku industriju. Ista stvar i za softver; nezavisni programeri, autori softvera za Mac su do pojave Mac App Store-a prodavali svoj softver reklamirajući se na raznim sajtovima. Otkako postoji Mac App Store, svi koji su svoj softver stavili na Store doživeli su drastičan porast prodaje.
Dakle, poenta cele priče je da je taj "eko-sistem" otvorio kreatorima nove mogućnosti za zaradu para. Pri tom je korisnicima ponudio centralno mesto za jednostavno nalaženje muzike, filmova, TV programa, knjiga i softvera po relativno niskim cenama. Ne treba zaboraviti da je Apple za sada jedini veliki distributer digitalne muzike koji je ukinuo DRM i koji se oslanja na poštenje mušterija. Potez se očigledno isplatio, jer se muzika skinuta sa iTunes-a vrlo retko pojavljuje na piratskim mrežama. Kada jedna pesma košta 1 dolar (u Srbiji bi ekvivalent, po kupovnoj moći, bio negde oko 10 dinara), nikome se ne isplati da se kači na Limewire, bittorrent ili slično i da gubi vreme tragajući za MP3 fajlovima.
Ciljni zaključak je da je firma stvorila prodavnicu u kojoj je kupcima jevtino da kupuju, prodavcima se isplati da prodaju i, kada se sve sabere, ogromna većina je zadovoljna. Naravno, uvek će postojati oni kojima takav model iz raznih razloga ne odgovara. Naravno, za takve će se uvek pojaviti konkurentska ponuda sa atraktivnim rešenjima.
I hate to say it, and Apple never likes it, but I love anything that's hacker oriented.
When we first started with Apple computers, it was my dream that everyone would learn to program, and that was how they'd use their computer. But, obviously, that's not the way it turned out. That's where I think we see the advantages of open-source software. I think it's a great thing, and a lot of companies are using mySQL, open-source software, and, well, Linux, too, to make the software work exactly the way they need it to.
That kind of hacking is the center of my heart, that's who I am.
I was into jailbreaking earlier on, but then it came time with the firmware revisions to undo it, redo it, redo it again, I got so tired of worrying about losing everything on my unofficial setup.
I never got into Linux. I swear to God, it's only lack of time. I'm past the years of my life where I can really dig into something like running a Linux system. I'm very sympathetic to the whole idea; Linux people always think the way I want to think.
da, stvarno ? sta sa izjavom ? sta je ona postigla konkretno ? to sto vi neki gledate steve-a ko boga, pa je tako dobro sto se njegov "revelation" ostvario ? sto ta izjava konkretno doprinosi ovom thread-u koji se zove - tableti i njihov OS opsta diskusija.
ja mislim da i ti vasicu, a pre tebe priest i switch zatrovali ovu temu. pricate o socijalnom statusu Apple-a, umesto o samom operativnom sistemu.
ova tema je o tome kako se ponasa OS, i pticama na grani je jasno da je, osim broja aplikacija, sto je trenutno stanje, sve na strani Android-a, jer android jeste full OS, dok je iOS zapravo poboljshana verzija nokijnog S60, zatvorena platforma sa jednom bitnom aplikacijom - iTunes.
Stiv Vozniak je u jednoj rečenici rekao sve ono što mi pokušavamo tonama postova, a što PC overklokeri nikada neće razumeti. Na moju veliku nesreću, u kući imam samo jedan mac (za sada) i svaki susret sa windowsom je užasno iskustvo. Bez errora koji nisu jasni ni microsoftvovim programerima ne može da prođe ni najjednostavnije i najbednija moguća akcija. Posle maca se jednostavno ne može vratiti na windows.Kakva glupa izjava...i sta sada ja treba da se slozim sa njom?? Sta sam ja nenormalan, a ostali su normalni??
Stiv Vozniak je u jednoj rečenici rekao sve ono što mi pokušavamo tonama postova, a što PC overklokeri nikada neće razumeti. Na moju veliku nesreću, u kući imam samo jedan mac (za sada) i svaki susret sa windowsom je užasno iskustvo. Bez errora koji nisu jasni ni microsoftvovim programerima ne može da prođe ni najjednostavnije i najbednija moguća akcija. Posle maca se jednostavno ne može vratiti na windows.
da, stvarno ? sta sa izjavom ? sta je ona postigla konkretno ? to sto vi neki gledate steve-a ko boga, pa je tako dobro sto se njegov "revelation" ostvario ? sto ta izjava konkretno doprinosi ovom thread-u koji se zove - tableti i njihov OS opsta diskusija.
Koristim windows 7 na konfiguraciji iz potpisa, a i na macbook pro-u. Nije problem što je nešto sporo ili tako nešto, jednostavno je skrnavo. Od vizualnog dela pa do funkcionalnosti. Sa mac-om do sada, za skoro godinu dana, nisam imao nijedan problem. A bukvalno svaki dan pola sata nameštam network karticu na tri kompjutera u kući za wireless. Ima gomilu nedostataka, poluzavršenih stvari... Posle os x-a, deluje samo kao hrpa neorganizovanog koda sa gomilom bugova.
Pre ili kasnije svima koji znaju zasmeta. Ne moze da ti ne smeta nesto sto je predodredjeno da te nervira od pocetka do kraja radnog veka uredjaja. Naravno, veliki deo korisnika nikada i ne pokusa da iskoristi uredjaj za nesto vise od surfovanja webom, gledanja kupljenih serija, cekiranja mailova i sl. Postoji i onaj drugi sloj ljudi, koji zele da to parce hardvera iskoriste u pametnije svrhe, a to je izuzetno otezano eplovom restriktivnom politikom. Bicu do kraja jasan - nema nikakve sanse da bilo koji tablet izbije klasicni desktop/laptop racunar iz ruke profesionalaca koji racunarima na ovaj ili onaj nacin zaradjuju hleb nasusni. Tableti su tu kao neka vrste prve linije odbrane, zgodne prenosne stvarcice za brzo obavljanje hitnih poslova.
Medjutim, ta funkcija je u slucaju Applea ozbiljno dovedena u pitanje vestackim ogranicenjima koje su oni sami uveli a u cilju daljeg povecanja zarade.
Walled-garden je termin koji postoji i koristi se jako dugo kao tehnoloski termin i ima uvek negativno konotaciju. Nikakva umivenost, uredjenost i sredjenost se ne podrazumevaju niti se misli na njih, vec kontrola proizvodjaca nad konzumentima; ta kontrola moze da bude u razlicitm oblicima, a ovde pricamo o kontroli digitalnog sadrzaja. I to je bas lep opis - sa svih strana neprobojni, visoki zidovi, a napolju je citav svet.
Ajd prvo da vidimo sta se dogadja sa aplikacijama... odakle tebi podaci za mac store obzirom da ne postoji nijedna zvanicna statistika niti je Apple objavio bilo kakve informacije? Ili pricas onako po osecaju i napamet?
Posto sam skoro nabasao na link sa iskustvima coveka iz prve ruke evo rado cu to podeliti sa tobom:
http://www.hanchorllc.com/2011/05/0...pp-in-a-mac-app-store-category-get-you-15-42/
a evo i slike:
Dakle, biti broj 6 na macovom app store-u u kategoriji developer tools znaci prodati 11 kopijaImpresivan rezultat, nema sta
Ali dobro, kao sto programer kaze, imao je taman dovoljno para da kupi srednju picu. Pogledaj i komentare na dnu strane, ima tu jos dosta developera koji su se javili i podelili svoja tuzna iskustva.
Muzika? Potpuno druga prica. Iz raznoraznih razloga a prvo sto mi pada na pamet je to sto je Apple bio prvi. Na drugim poljima (elektronske knjige i video sadrzaj) gde nisu bili pioniri, stoje jako lose.
Istina je da su korisnici dobili centralno mesto za traganje za muzikom, knjigama i videom.
Medjutim, takodje je istina i da Apple ne stoji bas dobro sa prodajom video materijala i elektronskim knjigama, tu dominiraju drugi igraci. Konkretno Amazon i Netflix, koji imaju i bolju ponudu i nize cene. Eto, kao sto vidis, tvoja prica da je Apple neprikosnoveni vladalac i nije bas istinita. Potrosaci ipak nisu toliko glupi da stalno posezu dublje u novcanik pa makar im za pregled sadrzaja uvek sluzio aparatus sa svetlecom jabukom.
Zabluda je da je kupcima jeftino da kupuju i ne znam zasto se i dalje drzis te priceMuziku, filmove, knjige - sve jeftinije mozes da nadjes na drugim mestima. Neko to zna, neko ne zna. Ko ne zna, neka plati
Ali kako vreme prolazi, garantujem ti da ce sve vise ljudi da postaje svesno da kupovina od Apple-a i nije bas najpametnije i najjeftinije resenje.
Pre ili kasnije svima koji znaju zasmeta. Ne moze da ti ne smeta nesto sto je predodredjeno da te nervira od pocetka do kraja radnog veka uredjaja. Naravno, veliki deo korisnika nikada i ne pokusa da iskoristi uredjaj za nesto vise od surfovanja webom, gledanja kupljenih serija, cekiranja mailova i sl. Postoji i onaj drugi sloj ljudi, koji zele da to parce hardvera iskoriste u pametnije svrhe, a to je izuzetno otezano eplovom restriktivnom politikom. Bicu do kraja jasan - nema nikakve sanse da bilo koji tablet izbije klasicni desktop/laptop racunar iz ruke profesionalaca koji racunarima na ovaj ili onaj nacin zaradjuju hleb nasusni. Tableti su tu kao neka vrste prve linije odbrane, zgodne prenosne stvarcice za brzo obavljanje hitnih poslova.
Medjutim, ta funkcija je u slucaju Applea ozbiljno dovedena u pitanje vestackim ogranicenjima koje su oni sami uveli a u cilju daljeg povecanja zarade.
Walled-garden je termin koji postoji i koristi se jako dugo kao tehnoloski termin i ima uvek negativno konotaciju. Nikakva umivenost, uredjenost i sredjenost se ne podrazumevaju niti se misli na njih, vec kontrola proizvodjaca nad konzumentima; ta kontrola moze da bude u razlicitm oblicima, a ovde pricamo o kontroli digitalnog sadrzaja. I to je bas lep opis - sa svih strana neprobojni, visoki zidovi, a napolju je citav svet.
Ajd prvo da vidimo sta se dogadja sa aplikacijama... odakle tebi podaci za mac store obzirom da ne postoji nijedna zvanicna statistika niti je Apple objavio bilo kakve informacije? Ili pricas onako po osecaju i napamet?
Posto sam skoro nabasao na link sa iskustvima coveka iz prve ruke evo rado cu to podeliti sa tobom:
http://www.hanchorllc.com/2011/05/0...pp-in-a-mac-app-store-category-get-you-15-42/
a evo i slike:
Dakle, biti broj 6 na macovom app store-u u kategoriji developer tools znaci prodati 11 kopijaImpresivan rezultat, nema sta
Ali dobro, kao sto programer kaze, imao je taman dovoljno para da kupi srednju picu. Pogledaj i komentare na dnu strane, ima tu jos dosta developera koji su se javili i podelili svoja tuzna iskustva.
Muzika? Potpuno druga prica. Iz raznoraznih razloga a prvo sto mi pada na pamet je to sto je Apple bio prvi. Na drugim poljima (elektronske knjige i video sadrzaj) gde nisu bili pioniri, stoje jako lose.
Istina je da su korisnici dobili centralno mesto za traganje za muzikom, knjigama i videom.
Medjutim, takodje je istina i da Apple ne stoji bas dobro sa prodajom video materijala i elektronskim knjigama, tu dominiraju drugi igraci. Konkretno Amazon i Netflix, koji imaju i bolju ponudu i nize cene. Eto, kao sto vidis, tvoja prica da je Apple neprikosnoveni vladalac i nije bas istinita. Potrosaci ipak nisu toliko glupi da stalno posezu dublje u novcanik pa makar im za pregled sadrzaja uvek sluzio aparatus sa svetlecom jabukom.
Zabluda je da je kupcima jeftino da kupuju i ne znam zasto se i dalje drzis te priceMuziku, filmove, knjige - sve jeftinije mozes da nadjes na drugim mestima. Neko to zna, neko ne zna. Ko ne zna, neka plati
Ali kako vreme prolazi, garantujem ti da ce sve vise ljudi da postaje svesno da kupovina od Apple-a i nije bas najpametnije i najjeftinije resenje.
Inace sto se tice piraterije, svaki advanced user ce pre da download pesmu 4free nego da je kupuje. Evo ja sada imam u playlisti oko 400 pesama ~ 400 $ dodas jos 100 $ i eto ti novi iPad ???
Ja bih placao po 10din bez pogovoraZnaci platis pesme koje volis i na hardu imas kvalitetne pesme koje ti se svidjaju a ne raznorazno djubre
e ali sad bih voleo da te pesme kupim za 7din na primer direktno od izdavaca
![]()
vasic je napisao(la):aš si se potrudio da sastaviš odgovor i potražio si argumente. Poštujem.
Ja se nikada ne bih usudio dak kategorički tvrdim ("nema nikakve šanse da tablet izbije klasični računar iz ruke profesionalca..."). U ustanovi u kojoj radim, među kolegama, nekih 40 već ima iPad. Znam bar trojicu koji računar koriste vrlo, vrlo retko. Tvoja izjava teoretski stoji (tablet im nije potpuno zamenio računar), ali je izvesno da oni 95% svog svakodnevnog posla (kojim zrađuju hleb nasušni) obavljaju na tabletu. Nema teorije da bi se ijedan od njih odlučio da bude manje produktivan i gubi vreme petljajući po spravi, samo zbog tobož' fanatičke vere u Crkvu Sv. Džobsa.
Tablet kao hardver apsolutno ima dovoljno mišićne mase da izvodi sasvim zahtevne kompleksne programe za najozbiljniji rad. Jedini ograničavajući faktor je, u suštini, veličina ekrana. Kao koncept, izvesno je da će tablet (i.e. multi-touch UI) potisnuti klasičan desktop u najskorije vreme.
Ova priča se vrlo često vrti ovde, a ja uporno pokušavam da utvrdim kako ta veštačka ograničenja (npr. pristup file sistemu, blokiranje Adobe Flash-a) povećavaju zaradu za Apple.
Ne znam u kom to okruženju "Walled Garden" ima to značenje, ali ovde gde ja živim nije baš tako. Pre iTunes-a, termin "walled garden" je obilato korišćen za AOL servis (America Online). U oba slučaja (i u svakom trećem) značanje je baš onako kako i sam termin sugeriše: lepo sređena, umivena, doterana bašta, cveće, travnjaci, pričice i leptirići, sve to idilično, ograđeno i obezbeđeno (fortifikovano) zidovima, da niko ne može da uđe i kvari. Npr. "walled garden - type apartment complex" -- naselja takođe zvana "gated community", koja imaju fizičku ogradu i kapiju sa stražarom, a unutra prodavnice, igrališta, kafići, restorani, bazen, park... Možeš slobodno da parkiraš i da ne zaključavaš. Dakle, to je "walled garden" koji ej Apple napravio sa iTunes-om. Naravno, druga strana medalje je da u tom zagrađenom naselju nema bioskopa gde se prikazuju filmovi sa rejtingom "R". Ista stvar i sa iOS-om naspram ostalih -- nema sisa i dupeta, nema kockanja, nema malware-a.
Ta informacija je netačna. Pre nego što se pojavio Apple sa iTunes Music Stor-om, mnogi su pokušavali (Ritmoteca, SME, Duet/Pressplay, Rhapsody, MusicNet i mnogi manji). Sve je počelo nekih pet godina pre iTunes-a, bez uspeha.
Opet netačna (ili polu-tačna informacija). Na kraju 2010. godine (poslednja za koju postoje podaci), na tržištu digitalnog videa, Apple je završio godinu sa oko 65% tržišta; Microsoft -- 18% (Zune Marketplace, X-box), Sony - 7% i tako dalje. Netflix ne prodaje filmove (oni samo iznajmljuju; Amazon iznajmljuje i prodaje, ali od prodaje nije zaradio mnogo).
Što se tiče e-knjiga (ebook), pre nekoliko nedelja se navršilo godinu dana otkako je Apple ušao na tržište. Krajem prošle godine, njihov udeo je bio oko 32% (naravno, Amazon i njihov Kindle je još uvek dominantan). Tokom godine, Apple je potpisao nekoliko ugovora sa većim izdavačima (Random House, Hearst, Penguin, itd), što im je pomoglo da povećaju svoj udeo na tržištu, na račun Amazona.
I muzika, i knije, i filmovi, mogu da se nađu za manje para na nekim drugim mestima (mogu da se nađu i za dž, ko zna da traži...). Razlika u ceni digitalnog download-a za muziku, film/TV i knjige na iTunes-u, Amazonu, Wal-Martu i sličnim online radnjama po Americi praktično da i ne postoji. U pojedinim slučajevima Amazon daje popuste, pa neke knjige mogu da se dobiju za manje nego na iBooks-u, ali su cene u pravilu manje-više iste.
Moja žena, kad ide da kupuje bakaluk za kuću, obiđe pet samoposluga (u jednoj je jeftinije mleko, u drugoj jaja, u trećoj voće, u četvrtoj meso). Ja nemam vremena da šetam uokolo ne bih li uštedeo 40 centi po kilogramu. Isti slučaj i sa svim drugim stvarima, od nameštaja, preko elektronike, benzina, knjiga, muzike, filmova itd. Ko ima vremena, može da uštedi neki dinar. Ko nema, kupuje sve na jednom mestu. To ne znači da je glup što baca pare.
Netflix drzi 61% trzista - http://www.afterdawn.com/news/artic...are_of_digital_streaming_and_downloads_market . Apple ima 4%.
Mozda ne dobijas filmove za stalno, ali zato za 17$ dobijas 24/7/365 gledanje filmova/serija. Koliko je to bolje i jeftinije od apple-a mislim da je iluzorno i pricati.
Naravno, brze-bolje si se uhvatio za podatke da amazonu trzisni udeo pada u ebook areni, a zaboravio si da se to isto dogadja apple-u u distribuciji muzike
tesko ti je da uradis par search-eva u guglu, instaliras aplikacije za kupovinu na amazonu i netflixu na svoj uredjaj i tako u perspektivi imas enormne ustede? I to sve iz udobnosti kuce? Za manje vremena nego sto potrosis da ovde napises jedan post?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari