Šta je novo?

Subwoofer u stanu?

Dusan K

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.07.2002
Poruke
3,192
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 5600, Noctua C14S, 2x Noctua NF-A14
Matična ploča
B550I AORUS PRO AX
RAM
2x16GB Kingston 3600MHz
GPU
Asus TUF 3080 10GB
Storage
Adata SX8200 Pro M.2 512GB, Lexar NM710 2TB, Western Digital Green 2.5 2TB
PSU
Corsair SF750
Kućište
Cooler Master NR200P
Monitor
Philips 65PUS7354
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zivim u NBGD blokovima, betonski zidovi (jedan delimicno deljen sa komsijom). Prostorija je ukupno oko 35 kvadrata sa standardnom visinom plafona, uz napomenu da su spojene dnevna soba i trpezarija.

Planiram da zavrsim polako sklapanje sistema - preostalo je da uradim upgrade AVR (trenutno je neki matori Pioneer) i nabavim subwoofer. Zvucnici su Q Acoustics - 3050i napred, 3090c i 3010i za surround, ali nece se ici dalje od 5.1 u dogledno vreme. Prilicno povoljno sam od drugara iz inostranstva nabavio SMSL komplet (A300, C200 DAC) koji su spojeni sa prednjim zvucnicima homemade speaker switcherom. Za sada nije u planu zamena, ionako nemam previse vremena da slusam muziku.

Dugo planiram nabavku subwoofera, bio sam se nameracio na SVS PB 1000 Pro, ali... plasim se da mi je overkill za ovakav stan. Da li je neko imao licna iskustva sa ovakvim subwooferom u slicnim uslovima stanovanja (bilo vas, bilo komsijin zvucnik, obe informacije su mi vazne :) )?
 
Uopšte ne mislim da je overkill. Ti već imaš solidne tower zvučnike, prostorija od 35 kvadrata je povelika i mislim da je SVS PB 1000 Pro odličan izbor. Ona njihova smartphone aplikacija za kontrolu sub-a je odlična.
Kod sebe u betnoskim zgradama na Medakoviću sam izmenio i Monitor Audio Silver W12 i SVS 3000 Micro i W12 je dosta moćniji sub. Žena se mnogo više žalila na buku od bilo kog komšije. 🤪
Probao sam oba ova subwoofera u paru, povezanih preko minidsp 2x4HD kutijice i bio sam oduševljen zvukom. Ja kod sebe nažalost nemam mesto za dva subwoofer-a.
Stoga predlažem da nabaviš jedan i da već razmišljaš o poziciji za drugi SVS PB 1000 Pro.
 
Moj glas ide takodje za dva manja/srednja sub-a.
 
Тај 1000 про и спада у мање...
 
Stoga predlažem da nabaviš jedan i da već razmišljaš o poziciji za drugi SVS PB 1000 Pro.
Haha... realno, i jedan cu jedva "provuci" pored zene, ali prostor svakako nije prepreka (ima ga i ispred i iza pozicije za sedenje). Gledao sam ported modele, da li sem pomenutog SVS jos nesto dolazi u obzir? Na Amazonu mi je "zapao" za oko Magnat Alpha RS 12, slabiji ali i dosta jeftiniji (sve i kada uracunas transport).

Shvatam da vecina ovde ne vidi prepreku u ubacivanju ozbiljnijeg sub-a u ovakav prostor, sto je super vest.
 
Za normalno slušanje muzike/filmova nije problem sigurno.

A da smo kod drugara u televizorkama u 28 bloku oborili komšiji od sprat ispod sliku sa zida, jesmo..
 
Kakav je PB1000 (non pro) u odnosu na SB/PB1000Pro?
 
PRO imaju aplikaciju kojom moze da se podesava EQ samog suba, iole je korisno ako hoces da se zezas sa kalibracijama. Sa hardware strane nema neke razlike.
 
Haha... realno, i jedan cu jedva "provuci" pored zene, ali prostor svakako nije prepreka (ima ga i ispred i iza pozicije za sedenje). Gledao sam ported modele, da li sem pomenutog SVS jos nesto dolazi u obzir? Na Amazonu mi je "zapao" za oko Magnat Alpha RS 12, slabiji ali i dosta jeftiniji (sve i kada uracunas transport).

Shvatam da vecina ovde ne vidi prepreku u ubacivanju ozbiljnijeg sub-a u ovakav prostor, sto je super vest.
Prvo kupiš jedan sub i razmišljaš gde bi drugi mogao da stane. Nakon godinu ili dve, kad se žena privikne na sub, dodaš još jedan.
Što se tiče izbora, mislim da sa SVS-om ne možeš mnogo da pogrešiš. Na internetu dosta hvale i REL subwoofere ali nisam sa njima imao iskustva.

Ako bi da porediš, ovaj opširni test može da pomogne: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/i-measured-10-subwoofers.49042/
Ima i ova lista ako imaš vremena: https://bit.ly/SubwooferComparison
 
Zivim u NBGD blokovima, betonski zidovi (jedan delimicno deljen sa komsijom). Prostorija je ukupno oko 35 kvadrata sa standardnom visinom plafona, uz napomenu da su spojene dnevna soba i trpezarija.

Planiram da zavrsim polako sklapanje sistema - preostalo je da uradim upgrade AVR (trenutno je neki matori Pioneer) i nabavim subwoofer. Zvucnici su Q Acoustics - 3050i napred, 3090c i 3010i za surround, ali nece se ici dalje od 5.1 u dogledno vreme. Prilicno povoljno sam od drugara iz inostranstva nabavio SMSL komplet (A300, C200 DAC) koji su spojeni sa prednjim zvucnicima homemade speaker switcherom. Za sada nije u planu zamena, ionako nemam previse vremena da slusam muziku.

Dugo planiram nabavku subwoofera, bio sam se nameracio na SVS PB 1000 Pro, ali... plasim se da mi je overkill za ovakav stan. Da li je neko imao licna iskustva sa ovakvim subwooferom u slicnim uslovima stanovanja (bilo vas, bilo komsijin zvucnik, obe informacije su mi vazne :) )?
Drug,ako sam te dobro skapirao,imas AVR plus stereo pojacalo na koje sa "homemade switcherom" prebacis front zvucnike pa onda koristis to stereo pojacalo sa frontovima? Zanima me kakav je to switcher,ako sam dobro skapirao?
 
Какав год да је квари звук, једини начин је пре оут из авр у директ ин на интегралцу или претпојачалу.
Ако нема у стандардни линијски улаз али се приликом калибрације дотера јачина и увек враћа на исто када се користи заједно са авр.
 
...koji su spojeni sa prednjim zvucnicima homemade speaker switcherom...

Ako sam dobro razumeo, on koristi jedan par zvučnika,
u jednom slučaju sa risiverom,
u drugom slučaju sa drugim pojačalom.

Što će reći, menja u potpunosti i izvor i pojačavač, samo su zvučnici zajednički.
 
Da, prijatelj mi je napravio sklopku gde sa zadnje strane gde imam 12 zvucnickih konektora - 4 centralna su za levi i desni zvucnik (3050i), a po cetiri bocna sa obe strane za spajanje sa receiverom i pojacalom. Fakticki, iz receivera ili pojacala izlaze standardni zvucnicki kablovi, ulaze u ovaj switch, a iz switcha ide jos jedan par kablova do zvucnika (realno kao da su kablovi produzeni :) ). Sa prednje strane bukvalno imam prekidac sa dva polozaja - AVR/AMP kojim biram odakle u tom trenutku dolazi zvuk. Slikacu kako to izgleda ako nekoga interesuje.

Mislim i da sam se i definitivno odlucio u vezi sa inicijalnim pitanjem, ici cu na PB-1000 Pro, valjda me nece zena izbaciti iz kuce a komsije zvati komunalnu :D
 
Poslednja izmena:
Da, prijatelj mi je napravio sklopku gde sa zadnje strane gde imam 12 zvucnickih konektora - 4 centralna su za levi i desni zvucnik (3050i), a po cetiri bocna sa obe strane za spajanje sa receiverom i pojacalom. Fakticki, iz receivera ili pojacala izlaze standardni zvucnicki kablovi, ulaze u ovaj switch, a iz switcha ide jos jedan par kablova do zvucnika (realno kao da su kablovi produzeni :) ). Sa prednje strane bukvalno imam prekidac sa dva polozaja - AVR/AMP kojim biram odakle u tom trenutku dolazi zvuk. Slikacu kako to izgleda ako nekoga interesuje.

Mislim i da sam se i definitivno odlucio u vezi sa inicijalnim pitanjem, ici cu na PB-1000 Pro, valjda me nece zena izbaciti iz kuce a komsije zvati komunalnu :D
Aj leba ti fotkaj da vidimo na čega to liči :)
 
Samo...će te zezaju...nije aj faj...
Nije, naravno... mada meni radi posao :). U mojim godinama je vec ocekivano da gubis nesto sluha (da to "nastavljanje" kabla tesko da mozes da primetis) , ali se razlika kada slusas muziku izmedju AVR i (cak i ovakvog, relativno jeftinijeg D Class) stereo pojacala lako primeti i oseti, plus je resenje dosta jeftinije od receivera sa pre-out izlazima za prednje zvucnike
;)

Aj leba ti fotkaj da vidimo na čega to liči :)
Neka kompilacija slika u attachu. Ne mogu sada da nadjem slike unutrasnjosti, ali naredne nedelje cu biti na odmoru, planiram da sredim kablove, pa mogu i to slikati. Poslednje tri su switch i case koje sam sa amazona narucio.
 

Prilozi

  • 01. switch.jpg
    01. switch.jpg
    179 KB · Pregleda: 67
  • 02. back panel.jpg
    02. back panel.jpg
    121.4 KB · Pregleda: 81
  • 03.setup.jpg
    03.setup.jpg
    225.3 KB · Pregleda: 76
  • 04.case.png
    04.case.png
    189.8 KB · Pregleda: 79
  • 05.toggle switch 1.png
    05.toggle switch 1.png
    375.2 KB · Pregleda: 53
  • 06.toggle switch 2.png
    06.toggle switch 2.png
    578.3 KB · Pregleda: 67
Poslednja izmena:
Nije, naravno... mada meni radi posao :). U mojim godinama je vec ocekivano da gubis nesto sluha (da to "nastavljanje" kabla tesko da mozes da primetis) , ali se razlika kada slusas muziku izmedju AVR i (cak i ovakvog, relativno jeftinijeg D Class) stereo pojacala lako primeti i oseti, plus je resenje dosta jeftinije od receivera sa pre-out izlazima za prednje zvucnike
;)


Neka kompilacija slika u attachu. Ne mogu sada da nadjem slike unutrasnjosti, ali naredne nedelje cu biti na odmoru, planiram da sredim kablove, pa mogu i to slikati. Poslednje tri su switch i case koje sam sa amazona narucio.
Au, tu bi jedan malo veći tepih dobro došao da smanji odbijanje zvuka od parketa.
 
Au, tu bi jedan malo veći tepih dobro došao da smanji odbijanje zvuka od parketa.
Znam, sve bilo planirano, ali na zalost, nije moguce, deca su imala problem sa alergijama pa je i ovo vec na granici. Nemam cak ni zavese, a ceo "zid" levo je u staklu (prozori i balkonska vrata, oko 5m ukupno), sto je svakako jos veci problem.
Tako ti je kad nisi kupio pravi risiver....

iksde
Tacno znam sta bih uzeo, ni novac nije problem, ali... razni drugi prioriteti ;)
 
Са звучницима набијеним уз зид није битно који је авр, да ли је пре оут или преклопник, теписи, завесе и сл. :)
 
Izvuceni su nekih ~30cm od zida, slika je od pre godinu dana kada sam sklopio taj switch..
 
Када год поменем на звучнике уз зид, то не радим из зле намере. Једноставно то су закони физике. Желиш добар звук, ништа без добре позиције. Све остало је дорада. Нема се места за добру позицију, иди на соундбар. Могуће да људи нису чули како нешто може да звучи, па мисле да тако треба.
 
Slicna kvadratura, isto NBGD, skoro sam uzeo Sonos Sub Gen 3 i def. je overkill.
Mogao je i Mini opusteno, uzeo sam taj jer imam Sonos Arc soundbar kao i Era300 zvucnike, tako da je sve Sonos i kompletan setup.
Ne znam taj koji si nameracio kakav je, verujem da je kvalitetniji i mocniji, vidim da je bukvalno ista cena, ne znam koliko vati ovaj Sonos ima, mislim da kriju taj podatak ili barem ja ne mogu da ga nadjem, ali ako ti cena nije faktor mozes da ga uzmes, jer uvek mozes da ga smanjis i podesis da radi na zeljenom nivou, nista epohalno ti nisam rekao ali tako je na kraju krajeva.
Ilustracije radi, default jacina subwoofera u aplikaciji je 0, ide od -15 do 15, jak je na 0 i morao sam da ga smanjim na -5, tu je vec podnosljivo i ne bride prozori, ne podrhtava parket i ne udara toliko generalno, bio je na -9 neko vreme, sad je na -5, da se ipak malo vise oseti, zavisi na kraju i glavni volume koliko odvrnes ali sub je ipak taj koji "smeta" ukucanima i komsijama, vibracije su cudo :)
 
Hm, verovatno bih morao da idem na neki skromniji /jeftiniji/ sub...

Šta mislite o JBL Stage A100P?
Cenovne alternative: Yamaha NS-SW200 /nešto skuplji,ali bih se uklapio/, Polk Audio MXT10, WHARFEDALE WH-D10...
 
Slicna kvadratura, isto NBGD, skoro sam uzeo Sonos Sub Gen 3 i def. je overkill.
Mogao je i Mini opusteno, uzeo sam taj jer imam Sonos Arc soundbar kao i Era300 zvucnike, tako da je sve Sonos i kompletan setup.
Ne znam taj koji si nameracio kakav je, verujem da je kvalitetniji i mocniji, vidim da je bukvalno ista cena, ne znam koliko vati ovaj Sonos ima, mislim da kriju taj podatak ili barem ja ne mogu da ga nadjem, ali ako ti cena nije faktor mozes da ga uzmes, jer uvek mozes da ga smanjis i podesis da radi na zeljenom nivou, nista epohalno ti nisam rekao ali tako je na kraju krajeva.
Ilustracije radi, default jacina subwoofera u aplikaciji je 0, ide od -15 do 15, jak je na 0 i morao sam da ga smanjim na -5, tu je vec podnosljivo i ne bride prozori, ne podrhtava parket i ne udara toliko generalno, bio je na -9 neko vreme, sad je na -5, da se ipak malo vise oseti, zavisi na kraju i glavni volume koliko odvrnes ali sub je ipak taj koji "smeta" ukucanima i komsijama, vibracije su cudo :)
Nikad ga nisam čuo ali mi ne uliva poverenje.
Jeste mali po dimenzijama, ali radi samo sa Sonos zvučnicima i to samo sa određenom generacijom. Samo bežična konekcija, ko zna kada će Sonos odlučiti da treba da ga zameniš jer neće biti kompatibilan sa nekom sledećom generacijom njihovih zvučnika. U specifikacijama praktično ništa, ni veličina drivera, ni snaga pojačala, nigde testova ni poređenja sa konkurencijom ...
I na kraju cena, kao za pravi subwoofer.
 
Sve se to slazem, meni je dosao kao dodatak na vec postojeci Sonos sistem, radi solidno, ne mogu da kazem da ne radi, da je neko djubre i slicno.
Nije isto bez njega i sa njim.

Sustina je da ne mora OP da se brine da li je overkill ili nije, kao sto rekoh osim ako mu cena ne igra bas bitnu ulogu.
Moze da se stavi "pod kontrolu" jaci sw, to sam hteo da kazem, jer to ga prvenstveno zanima, mozda ga nisam dobro razumeo.
 
Dobro si razumeo, bas mi znaci ovo iskustvo koje si naveo. Ovaj koji sam gledao je, kako mi se cini, dosta ozbiljniji sub, pa bi verovatno morao jos vise da ga "zauzdavam". Videcu jos sta mi je ciniti, najverovatnije cu pokusati da pozajmim od nekoga subwoofer slicne kategorije, probam par dana i odlucim nakon toga.
 
Vrh Dno