Šta je novo?

Stambeni krediti

To vreme sa ovim sada je neuporedivo, izmedju ostalog bas zato sto je na onaj balon samo nadovezana ova kriza sa svim stampanjem para u medjuvremenu.
 
Izgleda da je previše para naštancovano poslednjih godina, ide EURIBOR do proleća lagano preko 3%, ako se nešto značajno ne desi, do kraja 2023. verovatno i blizu 4%.
Prevedeno na stambene kredite sa varijabilnom kamatnom stopom to znači rata x 2, iliti potop.
Ja sam bio označen u mom društvu kao pesimista i ptica zlosutnica, a pričao sam da EURIBOR do kraja godine ide 100% na 2%, kad ono izgleda da sam bio nerealni optimista. Zato sam sada totalni pesimista.
 
Psihološki bi trebalo računati da je ovo sada normalna rata, a da smo prethodnih 7 godina (postao je negativan 2015te) dobijali popust.
Ja ću rast rate zbog EURBORa da "branim" nekom ušteđevinom i štednjom.
Ono što bi me ozbiljnije ugrozilo ( još nije ni ni najavljeno, ali nekako mislim da će biti neminovno), je neka ozbiljnija devalvacija dinara.
 
Ja sam sve blize odluci da prodam stan koji izdajem i koji placa dobar deo rate, i da isplatim kredit. Sa trenutnim cenama, euriborom i sl. mislim da je to najjednostavnije i najsigurnije :/
 
Videcu.. rata ce jos da raste, kiriju ne mogu da podizem svaki cas :). Plus nisam racunao troskove odrzavanja, porez, renoviranje barem na 10-15god, period kad nemam stanare... Milion nekih stvari oko kojih treba da se cimam.
Videcu jos par meseci kako ce se odvija situacija
 
Moje neko razmišljanje, pošto i ja imam stan koji trenutno ne izdajem, a planiram da ga izdam i praktično pokrijem ovu ratu od 320 EUR.
Dogod je porast rate manji od bar 50% novca koji se dobije izdavanjem stana, moje mišljenje je da ne treba prodavati. Ja bih čak išao i ekstremnije, na 75%, a ne bih prodavao.
 
Ja kad sam se zaduzio, isao sam logikom imam 2 manja stana koji pokrivaju ratu za kredit i to je neka sigurica. I dalje je pokrivaju, ali je cena toliko porasla da bih prodajom jednog stana otplatio (skoro) ceo kredit. Nece mi znaciti nesto mnogo taj stan sa 70+ god, a kamata koju treba da platim se opasno priblizila vrednosti tog stana. Svakako nije nikakva frka, razmislicu dobro sta da cinim.
 
Poznati smo inače kao fudbalski i košarkaški znalci, političari, advokati, a krenuli smo izgleda da stičemo i bankarsko iskustvo...
Poslednje uskladjivanje kamata od 01. septembra (6M euribor 1.19) donelo mi je povećanje rate za 17 eura i to je prvo značajno povećanje od početka otplate. Neko bi rekao tričavih 17 eura, ali to je povećanje preostale sume za otplatu za 4080 eura. Podneo sam zahtev za aneksiranje ugovora o stambenom kreditu u Erste i prelazak na fiksnu kamatu u visini od 5.2%. Takodje i skraćenje roka otplate preostalog dela kredita sa 19 godina na 10 godina. Račun kaže da mi na taj način praktično ostaje ista ukupna cifra za otplatu kredita, kao pre poslednjeg uskladjivanja od 01. septembra.
Na dan potpisivanja zahteva za aneksiranje ugovora 6M euribor je bio 2.13, što znači još dodatnih 13 eura na ratu ili 2650 eura na ukupan dug, gde bih bio kod sledećeg uskladjivanja 01. marta naredne godine, nisam hteo ni da zamišljam...
 
Zdravo svima
Završetak moje situacije.
Uhvatio poslednji voz u Raiffeisen-u za fiksnu kamatu 4,85%. Kredit od 60.000e na 30 godina, mesečna rata 316e.
Trenutna fiksna kod njih je 5,3% i još će je povećavati.
Ludo vreme za kupovinu nekretnine, ali šta sad, mora se nekada. :)
 
Ja sam sve blize odluci da prodam stan koji izdajem i koji placa dobar deo rate, i da isplatim kredit. Sa trenutnim cenama, euriborom i sl. mislim da je to najjednostavnije i najsigurnije :/
Samo ako znaš u čega ćeš uložiti keš ili ideju kako ćeš ga obrtati. Najgore je vreme da se drži keš u slamarici, jer će ga inflacija pojesti i obezvrediti.
 
Pa kes bi iskoristio da otplatim kredit za stan koji sam kupio. Sa trenutnim kamatama ja sam banci dužan preko 140k evra, od čega je kredit oko 80000, ostalo je kamata. Za taj stan bih mogao da dobijem izmedju 70-80k eura.
 
Zdravo svima
Završetak moje situacije.
Uhvatio poslednji voz u Raiffeisen-u za fiksnu kamatu 4,85%. Kredit od 60.000e na 30 godina, mesečna rata 316e.
Trenutna fiksna kod njih je 5,3% i još će je povećavati.
Ludo vreme za kupovinu nekretnine, ali šta sad, mora se nekada. :)
Da li si prenosio zaradu kod njih i da li mora da prodje neki period od par meseci da bi odobrili kredit?

Ja u ponedeljak idem da cujem uslove i da odlucim gde cu i sta cu.
U OTP banci u ponedeljak ce isto ima tacnu informaciju kolika ce biti kamata do kraja godine.

Cuo sam da CreditAgricole ima fiksnu ratu na 5 god, ali ne znam uslove kod njih.
 
@jakota CA je sada RBA i deo je Raiffeisena tako da ne verujem da su drugaciji uslovi nego u RB.
 
Ne mora da znači.
Koliko ja znam, trenutno samo RF i Erste daju kredit sa fiksnom ratom kroz ceo rok otplate za bilo koju uknjiženu nekretninu.
OTP daje za određen rok, CA isto, Intesa daje, ali za energetski efikasne objekte, ostali ne daju.
Neka me neko ispravi, ali mislim da je to sve što se tiče uslova sa fiksnom ratom.

@jakota
Meni je uslov bio da sam prijavljen na neodređeno vreme minimum 6 meseci, gledali su bilanse firme u kojoj radim na APR-u, mora da bude određen minimalni odnos ličnog dohotka i rate (bar 50%, uz uslov da nema nekog drugog zaduženja - kreditne kartice, keš kredit i sl.; to se proverava u kreditnom birou) i morao sam da prebacim lični dohodak u Erste. Takođe, Erste je prihvatao izjavu vezanu za ostale prihode koji se ne vide kao prihod od zarade, koji se isto tako gledaju kada se odobrava visina kredita.
 
Poslednja izmena:
Daje i Intesa fiksnu. OTP izgleda ima nezvanicnu fiksnu. Ako sam dobro razumeo koleginicu, tj. dobro preracunao, ta OTP kamata je oko 6%.
 
Ali za maksimum 180 meseci, što je prilično kratak rok otplate, a sledstveno tome i visoka rata, uz kamatu od 5,65%.
 
Da li si prenosio zaradu kod njih i da li mora da prodje neki period od par meseci da bi odobrili kredit?

Ja u ponedeljak idem da cujem uslove i da odlucim gde cu i sta cu.
U OTP banci u ponedeljak ce isto ima tacnu informaciju kolika ce biti kamata do kraja godine.

Cuo sam da CreditAgricole ima fiksnu ratu na 5 god, ali ne znam uslove kod njih.
Izvini na kasnijem odgovoru.
Da, morao sam platu da prebacim i jedino je bitno da ti prođe jedna uplata pre realizacije kredita.
Na odobrenje sam čekao 4 dana od trenutka podnošenja zahteva.
 
Da li su oni uzimali izvestaj iz prethodne banke (zadnjih 6 meseci ili 3 meseca), ili to nisu ni gledali.

Ja danas bio do RF banke - 3,24% + 1,6% = 4,84% je kamata (promenljiva kameta)
Obrada kredita 1%

U OTP na danasnji dan kamata 3,89% + 1.6% (3m euribor) = 5,49%
Ovo vazi do kraja novembra
Prve 3 godine je fiksna kamata
 
Ima, 6,95% na ceo period otplate.
Ali umanjujuu kreditnu sposobnost.

Danas bio do NLB banke, na kredit od 51200e koliko meni treba, rata je 270e.
Kaze da ce verovatno od nove godine euribor biti u stagnaciji, a kasnije ce krenuti da pada.
Koliko je to tacno ne znam, ali tako mi kaze sluzbenica u banci.

Za sad Rusi najvise diktitaju tempo u prodaji nekretnina, i zato se sve i desava.
 
Radnica priča samo ono što su joj rekli šefovi da priča. Setite se situacije sa CHF. Nije bilo banke gde vam nisu nudli kredit u toj valuti pod izgovorom da je mnogo povoljniji od kredita u EUR.
Ako ćemo iskustveno, onda će biti sve suprotno od onoga šta pričaju - dakle, nikakva stagnacija i padanje, od nove godine EURIBOR raste.
 
Ma naravno, sve se lepo prica, medjutim realnost je drugacija.
 
Bilo bi idealno kada bi sve te bajke sto ispricaju, stavili na papir sa potpisom i pecatom... sto naravno nije moguce, zato im ne treba nista ne verovati.
 
Skočila rata za 3000 dinkića.
 
Ima, 6,95% na ceo period otplate.
Ali umanjujuu kreditnu sposobnost.

Danas bio do NLB banke, na kredit od 51200e koliko meni treba, rata je 270e.
Kaze da ce verovatno od nove godine euribor biti u stagnaciji, a kasnije ce krenuti da pada.
Koliko je to tacno ne znam, ali tako mi kaze sluzbenica u banci.

Za sad Rusi najvise diktitaju tempo u prodaji nekretnina, i zato se sve i desava.
U ovo za trend EURIBOR-a od Nove Godine može da poveruje samo onaj ko je potpuno neobavešten ili totalno glup.
 
Evo na US berzi se sve crveni nakon sto je Powel objavio novo povecanje, a sto je jos vaznije, da FED nema nameru uskoro da menja trenutnu monetarnu politiku. Dok inflacija ne krene znacajno dole, nece biti popustanja. Ne zaboravite, poslednji put kada smo imali ovoliku inflaciju, kamate su isle i do 15% (kraj 70tih i prva polovina 80tih).

ECB ce po vlastitim izjavama povecavati kamate dok ne ovlada inflacijom. Poslednjih 10 godina stampanja novca ce izgleda doci na naplatu, sto inflacijom sto smanjenjem obima novca.
 
Nazad
Vrh Dno