Šta je novo?

Stambeni krediti

Koliko bi mogao da dobiješ za izdavanje tog dupleksa u odnosu na ratu kredita? Pretpostavljam da si već razmišljao u tom pravcu?

Slučaj koji se desio tebi je razlog zašto treba uzeti životno osiguranje kada se uzima stambeni kredit. Na žalost nikada se ne zna kada nesreća može da zadesi.
Cenim oko 400€, pa bi mi ostalo uz planirano povećanje euribora da dodajem još bar 100-150€ u nekom narednom periodu. Razmišljao sam i o tome, ali na duže je rizik, jer ako udari hipotekarna kriza ići će dole i renta, jer će biti više stanova za izdavanje na tržištu, plus što ako se tada to desi, em što ću više izdvajati za ratu, em ću dobijati manje za rentu, em će cena kvadrata da ide dole.
 
Ne znam kakva je lokacija, ali cenim da bi možda moglo i više. Kod mene (potpuno običan deo Zemuna, daleko da je fensi lokacija ili fensi zgrada) komšija stan od 56 kvadrata izdaje Rusima za 650€. Samo veliko je pitanje koliko će to sve trajati i, kao što si i sam rekao, kad će stanarine krenuti na dole.
 
Joj jednom da postavim pitanje jer sam blizu kupovine stana.

Imam 2 varijante, obe su na 30 godina:

1. Da idem sa varijabilnom trenutnom, to je oko 2.99 + 6M EURIBOR (0.687 trenutno, u februaru se menja) i izadje ukupno oko 3.677 kamata i sa time mi rata izlazi 326 EUR. Ucesce 20%, tj oko 18k EUR.
2. Da idem sa fixnom, koju na 30 god jedino daje Reiffesen banka. Ona je oko 4.7 i izadje oko 350 EUR ali sa ucescem 22k EUR. U ovom slucaju morao bih dati ucesca 4k vise i onda bih se snalazio sa pozajmljivanjem novca za opremanje stana.

Da li varijabilna moze toliko skociti da mi nadmasi ovu fixnu. Do 100nak eura vecu ratu bih podneo ali bi bio problem da ona skoci za 200,300 EUR. Da li postoji realna opcija da euribor ode na 2 i vise? Znam da niko ne moze odgovoriti na ovo, nego eto, zanimaju me misljenja malo strucnijih, ako ih ima ovde :) Vasa iskustva...
 
Da li može da skoči, može sigurno. Da li će skočiti, pitanje je. Ja sam uvek za to da sve što možeš uradiš da ti stvari budu predvidljive, ako to se bi trenutno možeš da priuštiš, ja bih išao na fiksnu.
 
Joj jednom da postavim pitanje jer sam blizu kupovine stana.

Imam 2 varijante, obe su na 30 godina:

1. Da idem sa varijabilnom trenutnom, to je oko 2.99 + 6M EURIBOR (0.687 trenutno, u februaru se menja) i izadje ukupno oko 3.677 kamata i sa time mi rata izlazi 326 EUR. Ucesce 20%, tj oko 18k EUR.
2. Da idem sa fixnom, koju na 30 god jedino daje Reiffesen banka. Ona je oko 4.7 i izadje oko 350 EUR ali sa ucescem 22k EUR. U ovom slucaju morao bih dati ucesca 4k vise i onda bih se snalazio sa pozajmljivanjem novca za opremanje stana.

Da li varijabilna moze toliko skociti da mi nadmasi ovu fixnu. Do 100nak eura vecu ratu bih podneo ali bi bio problem da ona skoci za 200,300 EUR. Da li postoji realna opcija da euribor ode na 2 i vise? Znam da niko ne moze odgovoriti na ovo, nego eto, zanimaju me misljenja malo strucnijih, ako ih ima ovde :)
326 varijabila vs 350 fixno na 30 godina, ja ti savetujem bez mnogo razmišljanja fixnu.
Imaj u vidu da je 2008. 6m euribor bio na istorijskom maksimumu - 5,4%.
Lično ne verujem da će ići toliko, ali i ako ode bar 2% od ovog trenutka (a drugari bankari su mi rekli da skoro 100% hoće), tebi rata u tom slučaju ide nešto manje od 100€ na gore.
Opet, 30 godina je dug period za neku bolju prognozu, ali za razliku od 25€ mesečno mislim da ti je bolja opcija fixna, znaš koliko je i ne boli te glava.
Ja bih trenutno drage volje mojih 400€ varijabile menjao za 450€ fixne na keca.
 
Joj jednom da postavim pitanje jer sam blizu kupovine stana.

Imam 2 varijante, obe su na 30 godina:

1. Da idem sa varijabilnom trenutnom, to je oko 2.99 + 6M EURIBOR (0.687 trenutno, u februaru se menja) i izadje ukupno oko 3.677 kamata i sa time mi rata izlazi 326 EUR. Ucesce 20%, tj oko 18k EUR.
2. Da idem sa fixnom, koju na 30 god jedino daje Reiffesen banka. Ona je oko 4.7 i izadje oko 350 EUR ali sa ucescem 22k EUR. U ovom slucaju morao bih dati ucesca 4k vise i onda bih se snalazio sa pozajmljivanjem novca za opremanje stana.

Da li varijabilna moze toliko skociti da mi nadmasi ovu fixnu. Do 100nak eura vecu ratu bih podneo ali bi bio problem da ona skoci za 200,300 EUR. Da li postoji realna opcija da euribor ode na 2 i vise? Znam da niko ne moze odgovoriti na ovo, nego eto, zanimaju me misljenja malo strucnijih, ako ih ima ovde :) Vasa iskustva...
Ja bih na tvom mestu izabrao fiksni kamatnu stopu.
Ja sam tako uradio kada je bila veća razlika između fiksne i varijabilne kamate nego sad, a krize, ratova i ovih čuda ni na vidiku...

Jednostavno sam procenio da mi pola procenta viša kamate godišnje (što nije zanemarljivo, da se razumemo) kupuje mir i štedi živce... Vidim da je sad procenat razlike, ali da je bilo i toliko kad sam ja uzimao, prihvatio bih...

A za opremanje stana (ber delimično) ćeš dobiti povrat PDV-a (jedan od malo stvari koja u ovoj državi dobro funkcioniše).
 
Hvala svima na odgovorima. Ne dobijam povrat pdva jer ne kupujem od investitora. Jedini problem je to sto bih morao ucesce da dignem za 4k EUR da bih imao fixnu od 350 EUR ali dobro,videcemo...
 
Hvala svima na odgovorima. Ne dobijam povrat pdva jer ne kupujem od investitora. Jedini problem je to sto bih morao ucesce da dignem za 4k EUR da bih imao fixnu od 350 EUR ali dobro,videcemo...
Onda koliko se secam ne placas ili dobijas povracaj poreza na prenos apsolutnih prava (2.5%), ukoliko je prva nekretnina.
 
u prevodu, tročlana porodica do 85kvm
mi kad smo kupovali nismo platili zato što nam je bio 1. stan, 83 kvm, bilo nas troje

za nov stan imaš povrat pdv-a, a za onaj koji nije nov nemaš porez na prenos apsolutnih prava....za neku "normalnu" kvadraturu izađe na isto.
 
Treba uzeti u obzir kod tih dodatnih 15m2 da taj clan koji to iskoristi nece moci vise da ima pravo na povrat PDV-a, recimo ako sam/a pozeli nekad kasnije da kupi novu nekretninu, gde bi imao/la pravo na standardnih 40. Mislim da je i mana sto ne moze recimo neko da prijavu babu ili dedu koji mozda nemaju nista na svoje ime, nego mora bas tipa muz/zena i deca. Zavisno od cene kvadrata treba videti i da li se uopste isplati onda da ta osoba "potrosi" pravo na povrat zbog 2-3k evra, ako bi kasnije nekom buducom kupovinom nove nekretnine mogla da ustedi vise.
 
u prevodu, tročlana porodica do 85kvm
mi kad smo kupovali nismo platili zato što nam je bio 1. stan, 83 kvm, bilo nas troje

za nov stan imaš povrat pdv-a, a za onaj koji nije nov nemaš porez na prenos apsolutnih prava....za neku "normalnu" kvadraturu izađe na isto.

Jesi li siguran da ti je dobra računica? Kupac ima pravo na 40m2, ostali članovi po 15, znači tročlana porodica ukupno 70m2. Kad sam ja kupovao, dobio sam povrat do. 40m2, ne do 55.
Supruga je imala stan na svoje ime

Možda se nešto promenilo?
 
Proverih i u pravu si, 40 na kupca + 15m2 za svakog člana.
Platili smo na 13kvm preko limita porez na prenos apsolutnih prava.
 
@Delicious
Znaci dete kad odraste i hoce da kupi sebi stan nece moci da ostvari pravo jer je bilo upisano na 15m2 kod roditelja?
Dobio sam takvu informaciju od prijatelja. Najlogicnije bi mi bilo da detetu ostane 25m2 da potrosi kad ono kupi, ali ne verujem da je neko o tome razmisljao kad je sastavljao zakon, tj. isplativije im je da potrosis jednom pravo sa 15m2 i da posle vise nemas pravo na povracaj.
 
@Delicious
Znaci dete kad odraste i hoce da kupi sebi stan nece moci da ostvari pravo jer je bilo upisano na 15m2 kod roditelja?
Logično je, zato što stan koji je kupljen u okviru bračne zajednice, bez obzira što je upisan 1 vlasnik stana, u slučaju razvoda ili otuđenja (poklona/prodaje), upisani vlasnik ne može po defaultu da ga proda ako sam poželi i da sav novac prisvoji za sebe, jer se računa idealna 1/3.
Tako da je dete, htelo, ne htelo, "potrošilo" svoje pravo na 1. kupovinu stana, jer se računa kao vlasnik.
 
Mislim da nisi u obavezi da tražiš oslobađanje od poreza za sve članove. Šta ako tročlana porodica kupuje stan od55m2?
 
Nisi u obavezi da tražiš oslobađanje za sve članove porodice. Dete gubi pravo ako ga prijaviš.
 
kako meni trenutno izlgeda, voz za povoljne (fiksne) kamatne stope je isplovio pre nekih mesec dana (srećom ja sam ga uhvatio)... da sam sada u situaciji da kupujem stan, sačekao bih sa ulaganjem u nekretninu na kredit, i meni se čini da se stanovi u Kg polako spuštaju sa cenama, a da je prodaja skoro pa stala, biće uskoro da se bira, ali uslovi neće biti najbolji...
 
Treba uzeti u obzir kod tih dodatnih 15m2 da taj clan koji to iskoristi nece moci vise da ima pravo na povrat PDV-a, recimo ako sam/a pozeli nekad kasnije da kupi novu nekretninu, gde bi imao/la pravo na standardnih 40. Mislim da je i mana sto ne moze recimo neko da prijavu babu ili dedu koji mozda nemaju nista na svoje ime, nego mora bas tipa muz/zena i deca. Zavisno od cene kvadrata treba videti i da li se uopste isplati onda da ta osoba "potrosi" pravo na povrat zbog 2-3k evra, ako bi kasnije nekom buducom kupovinom nove nekretnine mogla da ustedi vise.
Roditelji mogu (tvoji ili zenini) da dobiju povrat poreza(za 15kvm), licno znam za slucaj.
 
Zdravo svima
Treba da podignem stambeni kredit u iznosu od 60k evra na 30 godina otplate.
Imam ponudu 5 godina fiksna kamata 4,75% (oko 313e) pa posle toga promenljiva 2,85% + 6M Euribor (trenutno 300e) ili 4,85% (320e) fiksna na ceo period otplate.

Šta mislite o opcijama?
Hvala svima :)
 
Fiksna ceo period, bez sekunde premišljanja.
Pitanje je dokle će biti sa fiksnom, tako da bih ja to uzeo oberučke.
 
Fiksna bez sekunde razmišljanja, i završavaj to dok ne ukinu skroz fiksnu ili dignu još kamatu.
 
Nisam siguran da ce negde naci fixnu ceo period.
Pre 15 dana sam isao u dve banke i nisu imali..
Otp ima 3 godine fixnu, agrekol ima 5 godina fixnu.
 
Zdravo svima
Treba da podignem stambeni kredit u iznosu od 60k evra na 30 godina otplate.
Imam ponudu 5 godina fiksna kamata 4,75% (oko 313e) pa posle toga promenljiva 2,85% + 6M Euribor (trenutno 300e) ili 4,85% (320e) fiksna na ceo period otplate.

Šta mislite o opcijama?
Hvala svima :)
Fiksna 4,85 na 30godina?! Pa to uzimaj bez razmišljanja. Ne znam kakva je ta banka ali takva kamata ne postoji nigde na svetu.
 
Fiksna 4,85 na 30godina?! Pa to uzimaj bez razmišljanja. Ne znam kakva je ta banka ali takva kamata ne postoji nigde na svetu.
4,85% godišnje na 30 godina, a ne 4,85% ukupno za 30 godina...
Pisao si da živiš/živeo si u Americi, tih 4,85% godišnje je tamo astronomska kamata, jer su tamo stambeni krediti (pogotovo pre 2008. godine) bili sprdnja povoljni...

EDIT: Sad sam proverio u USA je trenutno prosečna fiksna kamata za stambeni kredit 6,3% godišnje na 30 godina, a 5,6% na 15 godina. Ovo izgleda gore nego kod nas ali suštinski nije, zbog mnogostruko većeg standarda, i zbog činjenice da oni zarađuju u valuti u kojoj se zadužuju (USD) pa ih baš briga čak i da dolar gubi na vrednosti, što kod nas nije slučaj jer zarađujemo u dinarima a krediti su nam indeksirani u evrima, pa ako dinar ljosne prema i ovako klimavom evru ode sve u peršun.
 
Nazad
Vrh Dno