Šta je novo?

Stambeni krediti


Neka predvidjanja vezana za euribor. Uglavnom kazu oko 2% u narednih 10ak godina. Po svemu tome, fiksna kamata ispod 4% deluje dosta bolje, barem za period od 10ak godina.
Sta misle upuceniji u temu?
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-07-06-12-30-06-32_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg
    Screenshot_2022-07-06-12-30-06-32_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg
    55 KB · Pregleda: 40
Pa uvedes penal u taj predugovor i overi kod notara od recimo 2€ u rsd po srednjem kursu na dan kasnjena plus porez po m2 po danu kasnjena za konacnu realizaciju stana sa svim dozvolama i pustanjem lista u rad tj. umanjenje cene. Ugovori su dostrani ne treba pristajati na njihova slova sem ako vam to odgovara.
Još kad bi bilo ko od srbistanskih investitora hteo na to sa pristane.
Uobičajeno se ugovaraju penali u mesečnom iznosu zakupa stana tih gabarita na toj lokaciji (praktično ti investitor plaća zakup stana sve dok ne završ stan i dok ne možeš da se useliš i to je to)...

@streets_fan
Fiksna kamata deluje daleko racuonalnija opcija, ali niko ti ništa ne može garantovati. Uzimali su ljudi kredite sa promenjivom kamatom 2007 kada je euribor bio +8% pa pao u minus, što se ispostavilo kao dobar potez za njih, a ne verujem da su bili vidoviti, jednostavno su imali sreće.
 
Poslednja izmena:
Naravno, ovde kaze da ce narednih 10ak godina euribor biti 2-3%, sto ne znaci da ne moze da bude opet minus ili jaci plus. Fiskna je trenutno skuplja, ali cim euribor ode u plus bice povoljnije...
 
@streets_fan cela "soba" za predviđanje kretanja cena, stopa itd. i takoreći niko ne može dobro/tačno da predvidi za godinu dana a o 10 godina da ne pričamo. jedno je sigurno: šta god da odlučiš pogrešićeš (u jednom trenutku manje, u drugom više) 😁

 
Naravno, ovde kaze da ce narednih 10ak godina euribor biti 2-3%, sto ne znaci da ne moze da bude opet minus ili jaci plus. Fiskna je trenutno skuplja, ali cim euribor ode u plus bice povoljnije...
Pisao sam već, kada sam ja uzimao kredit 2018. godine, drugar koji radi u Credi Agricole banci, mi je dao insajdersku informaciju da će Euribor do kraja 2020. godine da ode debelo u plus, kao 2007. godine. Zato sam i uzeo fiksnu kamatu.
To nije bila neka mjau-mjau procena, već je rađena neka decenijska studija procene kretanja stanja na bankarskom tržištu koje je CA banka platila milione evra na svetskom nivou, naravno...
Međutim 2020. godine korona, pa posle korone rat i studija omaši debelo, jer to niko nije mogao predvideti i ukalkulisati...
 
. Uzimali su ljudi kredite sa promenjivom kamatom 2007 kada je euribor bio +8% pa pao u minus, što se ispostavilo kao dobar potez za njih, a ne verujem da su bili vidoviti, jednostavno su imali sreće.
Istorijski maksimum za 6M Euribor, taman tu negde kraj 2007, početak 2008, je bio ispod 6%.
 
Fiksna je za miran san a promenljiva je za okušavanje sreće pa kako bude.

Ja se ne bi upuštao u kupovinu stana sada, ne zbog kamatnih stopa i inflacije. Jednostavno mi je nenormalno da osoba koja radi za minimalac 300e mesečno, mora da radi 40 godina i da daje celu svoju platu za stan. 144k evra isplatiš banci za stančić od 70 kvadrata.. Cene nekretnina moraju dole, ili ekonomijom ili silom. Ne vredi drugačije..
 
Fiksna je za miran san a promenljiva je za okušavanje sreće pa kako bude.
Dogovoriš fiksnu, ispostavi se da je varijabilna povoljnija. Mnogi ne bi mirno spavali. Jedno kajanje nikad ne fali.
 
Pa ne slažem se. Dogovoriš fiksnu i znaš šta plaćaš i koliko. Evo ja imam fiksnu za kredit i nikad mi nije palo na pamet da računam da li sam se zeznuo ili ne. Znam da mi je rata x dinara i mirno spavam. Možda se i jesam zeznuo, ali baš ama baš BAŠ ne razmišljam o tome :D. Sem eto kad vidim u temi ovu tematiku..

Po tvojoj logici niko ne treba mirno da spava jer nisu kupili bitcoin kad je bio jedan dolar. Ili što nisu kupili 100 tona dizela pre godinu dana.. Posle keksa nema kajanja.
 
Ako uzmete fiksnu kamatnu stopu imate 1 varijablu - kurs evra (vestacki se održava na 117 do 120rsd)
Ako uzmete varijabilnu kamatnu stopu imate 2 varijable - kurs evra i (3M ili 6M)EURIBOR.
 
^^
Iskreno loša ti je logika, rata sa fiksnom kamatom ti je x dinara, sa varijabilnom kamatom je y dinara, x je mnogo veće od y ali tebe baš briga, završio si posao.
 
Ako je kredit veza za eur onda ima tu varijabilu. Ako je dinaraki onda je to to do kraja.
Sto se tice kursa, da se nivo veštački odrzava odavno bi pukao jer je na durzi rok nemoguće drzati veštački kurs bilo koje valute a ovaj nivo je vec preko 10 godina. Realan kurs je onaj za koji možeš da kupis devize.. za 118 moze da se kupi 1 eur. To je to .
 
Zdravo svima. Pitanje za Vas koji malo vise razumete. Digao bih stambeni kredit na 30 godina, varijabilna kamata sve sa uracunatim euriborom, sada izadje u toj banci 2.99%. I proracunali su mi oko 290e mesecnu ratu. Posto euribor ima tendenciju porasta da kazemo i do 2% u narednih nekoliko godina, moze li se otprilike makar predvideti koliki bi to bio porast mesecne cifre za otplatu?
Fixna mi je preskupa, izadje me 470 na 20 godina, sto mi je puno zaista.
OTP ima tu kao neku kombinovanu, fixna prve 3 godine pa posle biram ali mi je to malo sumnjivo, ne znam da li imate iskustva i sa takvim vidom otplate?

Svaki savet je dobrodosao. HVALA UNAPRED
 
Posto euribor ima tendenciju porasta da kazemo i do 2% u narednih nekoliko godina, moze li se otprilike makar predvideti koliki bi to bio porast mesecne cifre za otplatu?
Tesko je predvideti konkretno kretanje EURbora ali da ima tendenciju rasta ali mislim da nece preci istorijski maksimum koji je imao. Sada treba proveriti da li je u ugovorima i fiksirana stopa marze, a sto se tice OTP banke pa valjda su ozbiljna finansijska instituacija koja postuje sta potpise, a vec dugo imaju tu kombinovanu stopu nasledjenu od SoGe_a koji znam da je postovao Ugovore.
 
Ako je kredit veza za eur onda ima tu varijabilu. Ako je dinaraki onda je to to do kraja.
Sto se tice kursa, da se nivo veštački odrzava odavno bi pukao jer je na durzi rok nemoguće drzati veštački kurs bilo koje valute a ovaj nivo je vec preko 10 godina. Realan kurs je onaj za koji možeš da kupis devize.. za 118 moze da se kupi 1 eur. To je to .
Daleko je to od realnog, svaka valuta je otisla samo evro je stabilan u Srbiji. Kako da ne.
 
OTP ima tu kao neku kombinovanu, fixna prve 3 godine pa posle biram ali mi je to malo sumnjivo, ne znam da li imate iskustva i sa takvim vidom otplate?

Svaki savet je dobrodosao. HVALA UNAPRED
Ja imam ovakav kredit kod OTP. Fiksna mi je prve tri godine 2,75% a posle biram ili 3,15 % + 6M Euribor ili fiksna kamata za koju nije navedeno koliko će biti. Miran sam još godinu dana ali mislim da mi ne gine prva opcija.
Mada, ja verovatno nisam relevantan, uzeo sam kredit na 16 godina...
 
Ljudi mala pomoc ako moze. Pre par meseci sam kupio stan za koji nisam imao dovoljno novca tj falilo mi je 19000 evra. Nisam hteo da idem na opciju stambenog kredita jer mi bila obecana pomoc od rodbine koje na kraju nije bilo a ja vec uzeo kes kredite...... Podigao sam dva kes kredita u ukupnom iznosu od 2400000 dinara i sad sam u problemu jer mi pola plate ode na ta 2 kredita... Da li se u srbiji odobravaju neki hipotekarni krediti ili bilo koji drugi sa duzim rokom otplate, na 10 ili 15 godina? Cilj mi je da smanjim mesecne obaveze a na duzi rok otplate.....
 
Ne bih da ti mračim mnogo ali si na žalost pogrešio u startu, trebao si da uzmeš stambeni kredit i da ga smanjiš ili ugasiš kada stigne pomoć od rodbine. Postoji opcija za refinansiranje stambenih kredita ali ne i opcija da keš kredite refinansiraš stambenim, zna se koji su uslovi za dobijanje stambenog kredita, plus što je to namenski kredit. :(
 
Jedino da uz konsultacije sa pravnikom da neko od rodbine uzme kredit da zatvori te tvoje kredite pa da po osnovu tog kredita od rodjaka ti budes soliderni jemac i da das AZ na svoju platu za otplatu rate.
 
Ja ulazim u stambeni kredit za 2 meseca.
Otprilike cena stana je 60k, ucesce mi je oko 50%.
Na OTP kalkulatoru na 10 godina rata je oko 300€, e sad naravno da li uzeti fiksnu ili varijabilnu aj budi pametan :(

Da li je dinarski kredit skuplji od kredita u evrima?
 
@darkonda uzimi valutu kredita u kojem su ti primanja ako su ti ista vezana za devize uzmi devzni kredit ako ne uzmi dinarski. Ako su ti primanja uskladjena sa rastom realne inflacije onda uzmi primenjivu.
 
@darkonda.
Vrednosti kamata na nekom trzistu zavisi od samih okolnosti na istom. Neko je pomenuo da je 2008 godine vrednost 6M euribora bila na nivou od 6%, sto je u potpunosti posledica sloma hipotekarnog trzista u Americi u 2007/8 godini.

Obzirom da se i nama sprema jako interesantan i nepredvidiv kraj godine (inflacija od 10+ %, poskupljenja svih artikala, nestasica energenata, itd), postavlja se pitanje sta je najbolja opcija ukoliko je neko prinudjen da uzme kredit.

U svakom slucaju, iz razloga precenjenosti nase domace valute, ja bih, kada bih morao gledao da uzmem kredit u RSD na period ne duzi od 15 godina uz fiksnu kamatnu stopu.
Naravno, bankari ne veruju u nase projekcije ekonomskog tigra u univerzumu i ponudu takvih kredita destimulisu visokim kamatnim stopama.

Kada u jednom momentu bude doslo do sloma dinara i jedan euro bude vredeo 180 ili 200 dinara, svi koji imaju obavezu u Eur ce biti u problemu.

Po meni najbitniji elemenat u otplati stambenog kredita jeste rok otplate. Moras iskalkulistati koliko ces u nekom periodu morati da isplatis banci. Banci je u interesu da uzmes kredit na sto duzi period jer ce ti na taj nacin piti krv dozivotno.

Evo primera kalkulacije za kredit od 100.000 eura uz kamatnu stopu od 3% na godisnjem nivou:

240 meseci: rata 554,60 eur/mes, ukupan iznos koji vracas banci je 133,103.42
360 meseci: rata 421,00 eur/mes, ukupan iznos koji vracas banci je 151,777.45

Stambeni kredit je najvece ***nje koje vecina nas mora da prodje u jednom momentu. Pogotovo sada kada su cene nekretnina nerealno visoke i kada se postavi pitanje da li je realno da jedna porodica placa obaveze kredita za stan i troskova zivljenja u istom (komunalija, struja, telefon, internet) na nivou od 80-90.000 mesecno.
 
Jedino da uz konsultacije sa pravnikom da neko od rodbine uzme kredit da zatvori te tvoje kredite pa da po osnovu tog kredita od rodjaka ti budes soliderni jemac i da das AZ na svoju platu za otplatu rate.
Jel postoje uopste
Ne bih da ti mračim mnogo ali si na žalost pogrešio u startu, trebao si da uzmeš stambeni kredit i da ga smanjiš ili ugasiš kada stigne pomoć od rodbine. Postoji opcija za refinansiranje stambenih kredita ali ne i opcija da keš kredite refinansiraš stambenim, zna se koji su uslovi za dobijanje stambenog kredita, plus što je to namenski kredit. :(
Ma pogresio sam i to zestoko ali sad je gotovo sta je tu je..... A da li uopste postoje u ponudi bilo koje banke nenamenski ili hipotekarni kes krediti na duzi vremenski rok otplate. Vidim da ima u ponudi u crnoj gori, bosni, hrvatskoj........
 
Prvi korak u odobravanju bilo koje vrste kredita je izveštaj kreditnog biroa. Ako tu stoji da ti je opterećenje na plati 50%, verovatno si iscrpeo sve moguće opcije zaduživanja, bez obzira na to šta banke nude.
 
Prvi korak u odobravanju bilo koje vrste kredita je izveštaj kreditnog biroa. Ako tu stoji da ti je opterećenje na plati 50%, verovatno si iscrpeo sve moguće opcije zaduživanja, bez obzira na to šta banke nude.
Nije bitno što je zadužen već 50%, može uraditi refinans tih kredita, što on i hoće. Problem je ročnost za refinansirajuće i keš kredite, koja u Srbiji ne može biti 10 ili čak 15 godina.
 
Nisam siguran da sam sve razumeo, ali imam ili suludu ili genijalnu ideju... Kes kredit znaci da si sad vlasnik stana bez hipoteke. 1/1 zar ne? Jel bi mogao da prodas taj stan nekome u koga imas beskrajno poverenje (mora biti obostrano cenim) i onda ti pokrivas ratu? A taj neko digne stambeni kredit. Ne znam jel ovo realno uopste, ali opcije su skoro nepostojece... U sustini ideja ja da ti imas potpuno vlasnistvo na nekretninom i mozes sa njom da manipulises. Ja bih istrazio opcije u tom smeru.
 
Nisam siguran da sam sve razumeo, ali imam ili suludu ili genijalnu ideju... Kes kredit znaci da si sad vlasnik stana bez hipoteke. 1/1 zar ne? Jel bi mogao da prodas taj stan nekome u koga imas beskrajno poverenje (mora biti obostrano cenim) i onda ti pokrivas ratu? A taj neko digne stambeni kredit. Ne znam jel ovo realno uopste, ali opcije su skoro nepostojece... U sustini ideja ja da ti imas potpuno vlasnistvo na nekretninom i mozes sa njom da manipulises. Ja bih istrazio opcije u tom smeru.
On pokriva nečiju ratu za stambeni kredit?
OK, ali ko će ili koje pare će da pokriju njegove dve rate.
 
Nazad
Vrh Dno