Šta je novo?

Sta raditi kada drugi stanari ne zele da se uvede optika?

Eliot157

Zapažen
Učlanjen(a)
19.04.2022
Poruke
2
Poena
12
Zdravo svima, nedavno sam kupio novi stan (siri centar BG-a) i prekasno saznao da u zgradi nije uvedena optika, odnosno, zvao sam SBB da pitam da li je moguce imati optiku u toj zgradi i u tom stanu, na sta su mi vrlo veselo odgovorili da naravno moze, i tek nakon sto sam kupio stan i isao da potpisem ugovor su mi rekli da zapravo optika jos nije uvedena i da je potrebno 51% potpisa stanara (zgrada ima oko 30 stanova).

Predsednik skupstine stanara je rekao da ne zele SBB (meni je svejedno iskreno koji je provajder), i da vidim sa MTS-om, gde su mi rekli istu stvar, potrebno je preko pola stanova da se potpise. Naravno, u zgradi je prosek godina 85 i niko ne zeli ni da cuje za optiku jer ih je neko preplasio da ce da buse celu zgradu itd, bukvalno mi ne biste verovali sta sam sve cuo, kao da ce da ih bombarduju. Trenutno je u zgradi od interneta moguce imati samo MTS-ov paket preko bakarnih zica sa brzinom 20/4, sto je smesno pogotovo sto i devojka i ja radimo od kuce. Ja koliko sam shvatio u ovoj zgradi je pre kablovsku uslugu pruzao KDS, zvao sam i njih (odgovor ''Mi smo firma koja ce da se ugasi do kraja meseca, obratite se telekomu koji nas je kupio''), a kada nazovem telekom kazu da je jedina brza opcija optika. Zvao sam i Orion da pitam za bezicni internet ali su mi rekli da je jedina moguca brzina kod njih 30/4, sto je u principu ovo sto vec imam. Za sada ono sto koristimo je taj MTS-ov bakarne zice 20/4 i Telenorov mobilni internet ali su oba prilicno spori i pucaju.

Da li postoji jos neko resenje? Predsednik je rekao da smem da uvedem optiku kod sebe (poslednji sam sprat) ako neko moze da to uradi preko fasade/krova ''bez busenja ploce svakog sprata'', sto vrlo sumnjam da bi iko uradio, a ja sam sada vec na nivou da bih dao bilo kakve pare samo da nesto sredim po ovom pitanju. 🤦‍♂️
 
A da ti uvedu kao u kuce samo od bandere do tebe kabl? Samo bi busili tvoj stan tako da samo obavestis da imas radove i to je to mada cudi me da te neki sbb,mts promoter, radnik nije obavestio o tome.
 
KDS koga pominješ je Pošta Net (aka PTT KDS, a ne KDS koga je kupio SBB) i za tu infrastrukturu je nadležna Supernova. Ako ti od njih nešto odgovara, uzmi u razmatranje. Opcija plus plus, takođe konsultovati Supernovu ako je rađena optika preko bandera da se optička kutija postavi na poslednjem spratu, kao što je Exe Net (isto sada SN) došao sa optikom u našoj zgradi.
 
Orion je i meni na NBG pre par godina nudio preko krova ali sam izabrao drugo. Kabl su hteli uvesti preko terase. Ali teško da bi to funkcionisalo. Imao sam sa Beogridom takav sistem i problem je što je krov na kosini. Zimi kad padne sneg nastupe problemi a ekipa ne može gore pogotovo ako još i zaledi.
Ovi veliki igrači su mahom odbacili tu ideju spuštanja kablova niz fasadu i uvlačenja kroz prozore. Sad je sve indoor varijanta.
 
Malo je off topic ali mi nije nešto jasno:

Nov stan u staroj zgradi ili novoj zgradi? Jer ne kapiram kako je prosek stanara "penzos odavno" u novoj zgradi.
 
Uselio se čovek u drugi, "novi" stan. Poština instalacija je dobar pokazatelj a pogotovo prosek godina stanara, mada verovatno malo preuveličava. Zgrada verovatno ima 30-50 godina.
 
A da ti uvedu kao u kuce samo od bandere do tebe kabl? Samo bi busili tvoj stan tako da samo obavestis da imas radove i to je to mada cudi me da te neki sbb,mts promoter, radnik nije obavestio o tome.
To mi niko od njih nije spomenuo kao opciju, pozvacu ih danas opet da pitam.

Sama zgrada je stara 15 godina. Ima par mladjih stanara (i sada mi), malo sam preuvelicao sto se godina tice ali ostali su svi oko 60+. U nekom trenutku su imali to pitanje u vezi optike na skupstini stanara i velika vecina je odbila (''to nikada kod nas nece biti jer necemo da nam buse zgradu i postavljaju kutije koje zrace''🤦‍♂️).
KDS koga pominješ je Pošta Net (aka PTT KDS, a ne KDS koga je kupio SBB) i za tu infrastrukturu je nadležna Supernova. Ako ti od njih nešto odgovara, uzmi u razmatranje. Opcija plus plus, takođe konsultovati Supernovu ako je rađena optika preko bandera da se optička kutija postavi na poslednjem spratu, kao što je Exe Net (isto sada SN) došao sa optikom u našoj zgradi.
Vazi hvala, provericu i to.
 
Kod mene je Orion uveo optiku na moj zahtev. Trebala mi je samo saglasnost upravnika zgrade, nisam skupljao potpise stanara. Mislim da stanari ni neznaju da je kabl provučen jer osim jedne plastične kanalice zalepljene na šipke na stepeništu drugih intervencija nije bilo.
 
a da igras na kartu da mts nudi godinu dana besplatnu televiziju, internet i telefon?
Ako su penzosi to im je ekstra.
Ispricaj kako bezicni internet zraci a optika ne. mozda da pokupis mts letke u poslovnici i potrpas u sanduce?
MTS i supernova mogu da se sogovore i iskoriste postojece rupe u zgradi tako da se nista ne busi?
 
Kod mene je Orion uveo optiku na moj zahtev. Trebala mi je samo saglasnost upravnika zgrade, nisam skupljao potpise stanara. Mislim da stanari ni neznaju da je kabl provučen jer osim jedne plastične kanalice zalepljene na šipke na stepeništu drugih intervencija nije bilo.

Ako živiš na Bežanijskoj kosi ili u nekom delu Novog Beograda, vrlo verovatno smo pokojni kolega i ja postavljali kablovsku instalaciju u zgradi.

Inače, da se nadovežem na jedan komentar: da, moguće je od Oriona tražiti da se uvede optika sa bandere direktno do stana.
 
Zdravo svima, nedavno sam kupio novi stan (siri centar BG-a) i prekasno saznao da u zgradi nije uvedena optika, odnosno, zvao sam SBB da pitam da li je moguce imati optiku u toj zgradi i u tom stanu, na sta su mi vrlo veselo odgovorili da naravno moze, i tek nakon sto sam kupio stan i isao da potpisem ugovor su mi rekli da zapravo optika jos nije uvedena i da je potrebno 51% potpisa stanara (zgrada ima oko 30 stanova).

Predsednik skupstine stanara je rekao da ne zele SBB (meni je svejedno iskreno koji je provajder), i da vidim sa MTS-om, gde su mi rekli istu stvar, potrebno je preko pola stanova da se potpise. Naravno, u zgradi je prosek godina 85 i niko ne zeli ni da cuje za optiku jer ih je neko preplasio da ce da buse celu zgradu itd, bukvalno mi ne biste verovali sta sam sve cuo, kao da ce da ih bombarduju. Trenutno je u zgradi od interneta moguce imati samo MTS-ov paket preko bakarnih zica sa brzinom 20/4, sto je smesno pogotovo sto i devojka i ja radimo od kuce. Ja koliko sam shvatio u ovoj zgradi je pre kablovsku uslugu pruzao KDS, zvao sam i njih (odgovor ''Mi smo firma koja ce da se ugasi do kraja meseca, obratite se telekomu koji nas je kupio''), a kada nazovem telekom kazu da je jedina brza opcija optika. Zvao sam i Orion da pitam za bezicni internet ali su mi rekli da je jedina moguca brzina kod njih 30/4, sto je u principu ovo sto vec imam. Za sada ono sto koristimo je taj MTS-ov bakarne zice 20/4 i Telenorov mobilni internet ali su oba prilicno spori i pucaju.

Da li postoji jos neko resenje? Predsednik je rekao da smem da uvedem optiku kod sebe (poslednji sam sprat) ako neko moze da to uradi preko fasade/krova ''bez busenja ploce svakog sprata'', sto vrlo sumnjam da bi iko uradio, a ja sam sada vec na nivou da bih dao bilo kakve pare samo da nesto sredim po ovom pitanju. 🤦‍♂️
Licenciranje upravnika je islo preko SNS stranke koja minira SBB gde god stigne.. Kreni ti od stana do stana i od komsija sakupi potpise, odnesi ih u SBB i to je to. Batalii predsednika...
 
Licenciranje upravnika je islo preko SNS stranke koja minira SBB gde god stigne.. Kreni ti od stana do stana i od komsija sakupi potpise, odnesi ih u SBB i to je to. Batalii predsednika...
ne znam za druge ali u mojoj zgradi definitivno nije. jedan od komsija je to preuzeo, cisto da ne bi placali...
 
U mojoj zgradi je samo ptt kds skupljao potpise, pre 20+ godina, svi ostali su samo došli.
 
Najveća glupost koju je ova država mogla da izmisli je odlučivanje većine stanara oko nečega... E samo mi nije jasno da li u zgradi može biti više provajdera na optici ili se odlučuje za jednog? Ali zna se šta je dobrobit za sve. Ako postoji priključak na vodovod, struju, kanalizaciju, mora da bude i za optiku. Ne znam zašto bi se bilo ko od stanara pitao za tako nešto? I to uglavnom negoduju oni što su do juče zapišavali hodnike i podrume, a sad se hvataju za stanarska prava
 
Najveća glupost koju je ova država mogla da izmisli je odlučivanje većine stanara oko nečega...
Tu priču bi pričao sve dok ti komšija iznad/pored ne podigne terasu, promeni spoljni deo "njegovog" dela, pregradi prostor ispred njegovog prostora i slične papazjarije koje kod nas prolaze.

Sa razlogom to postoji, da ne bi najjači ili najglasniji radio šta mu volja. Nije da se ne radi i sada, ali još uvek je limitiranog dohvata zbog takvih propisa.

Zgrada je zajednica, kome to ne odgovara, gleda da bude u kući.
 
Ako postoji priključak na vodovod, struju, kanalizaciju, mora da bude i za optiku. Ne znam zašto bi se bilo ko od stanara pitao za tako nešto?

Na primeru iz moje zgrade:
1. Može više provajdera optike u isto vreme. Mi imamo dva ( MTS i Orion) a mislim da ima i SBB, nisam 100% siguran.
2. Zato što svaki rad izvođača na zgradi mora da odobre stanari čiji su stanovi potencijalno ugroženi radom izvođača.
 
Zašto sve više ljudi trpa u isti koš vodovod, struju i optiku? Ne može ni bez toga da se (pre)živi?
Ali jeste odlučivanje stanara glupost jer stanari se retko usaglase oko bilo čega. A opet prosto pitanje tipa "Jeste li da ***** uvede kablove u zgradu" još jedna glupost jer nikoga ne pitaju gde te kablove da smeste, kače ih gde stignu. Nek prokopaju tunel po vertikali dovoljno širok i nek se svi smeste tu a i budući pridošli. Nek stave bužire dovoljno široke da mogu nesmetano izvlačiti/uvlačiti kablove. Nije im tako po volji, teško im za izvesti? A lako im bilo da kače za gelendere i meću pred vrata da se ne mogu otvarati normalno. Još kad menjaše kablove kroz kutije, poklopce skinuli sa šrafovima i stavili na pod pred vrata da se ne može izaći napolje. Tog dana dva puta se jedva izvlačim napolje i sklonim to u stranu i oni ponovo naguraju. Da su to uradili i treći put, više ga ne bi našli.
Za druge ne znam ali ni ovima iz Telekoma ne bih dozvolio da kače svoju optiku da sam znao kako i kuda će da kače. Problem sa tim nemam ako se ljudski uradi. Ali neću da svaki kači svoje kablove kako i kuda hoće, da pravi ruglo od zgrade. Zehi možda ne smetaju iks-oks polja koja su napravili kod njega ali nama ovde bi smetala.
 
Tu priču bi pričao sve dok ti komšija iznad/pored ne podigne terasu, promeni spoljni deo "njegovog" dela, pregradi prostor ispred njegovog prostora i slične papazjarije koje kod nas prolaze.

Sa razlogom to postoji, da ne bi najjači ili najglasniji radio šta mu volja. Nije da se ne radi i sada, ali još uvek je limitiranog dohvata zbog takvih propisa.

Zgrada je zajednica, kome to ne odgovara, gleda da bude u kući.
Mislio sam šta ima da se pitaju u vezi optike, nisam mislio da neko radi šta mu volja da se razzmemo . Sticanjem okolnosti boravim dnevno i u stanu i kući, dobro se sećam kad smo kupili stan devedesetih komšija istog dana uzurpirao onu prosrorijicu do lifta. Valjda se plašio da mi ne uzmemo i da neće imati gde da kiseli kupus.
Zašto sve više ljudi trpa u isti koš vodovod, struju i optiku? Ne može ni bez toga da se (pre)živi?
Ali jeste odlučivanje stanara glupost jer stanari se retko usaglase oko bilo čega. A opet prosto pitanje tipa "Jeste li da ***** uvede kablove u zgradu" još jedna glupost jer nikoga ne pitaju gde te kablove da smeste, kače ih gde stignu. Nek prokopaju tunel po vertikali dovoljno širok i nek se svi smeste tu a i budući pridošli. Nek stave bužire dovoljno široke da mogu nesmetano izvlačiti/uvlačiti kablove. Nije im tako po volji, teško im za izvesti? A lako im bilo da kače za gelendere i meću pred vrata da se ne mogu otvarati normalno. Još kad menjaše kablove kroz kutije, poklopce skinuli sa šrafovima i stavili na pod pred vrata da se ne može izaći napolje. Tog dana dva puta se jedva izvlačim napolje i sklonim to u stranu i oni ponovo naguraju. Da su to uradili i treći put, više ga ne bi našli.
Za druge ne znam ali ni ovima iz Telekoma ne bih dozvolio da kače svoju optiku da sam znao kako i kuda će da kače. Problem sa tim nemam ako se ljudski uradi. Ali neću da svaki kači svoje kablove kako i kuda hoće, da pravi ruglo od zgrade. Zehi možda ne smetaju iks-oks polja koja su napravili kod njega ali nama ovde bi smetala.
Trpa se u isti koš jer je nekome optika elementarna stvar, drugom nije ali zato trule glavice kupusa baca u wc šolju.
Ali zna se kako ide optika u zgradi. Vertikala kanalice do stanova gotovo. Nema tu ko šta da se buni osim buke, a i to se zna kad može.
 
I skupi se tu nekoliko provajdera sa svojim kablovima i to izađe OVAKO uz dozu sreće. Obično ispadne i gore. A šta sa kablovima koji se više ne koriste, od odbacivanja RG kablova do gašenja provajdera i ostavljanja opreme po hodnicima? Ne daju da se samovoljno oprema ukloni a sami iako su kupili tog provajdera neće da uklone te kablove koji ne služe više ničemu. Nego dođu i samo nakače druge, nije bitno gde.
SBB ima optičke kablove, Telekom od skoro. SBB-ove kanalice su u blagom raspadu a Telekom se uglavio u Poštinu kanalicu. SN je mogla svoje kablove da smesti isto u Poštinu ali nakačiše na gelender. Ide vertikala kroz hodnik zgrade ali posle ide krivudanje po plafonu kroz posebne hodnike do stanova. Kad su već mogli da probijaju na međuspratovima, mogli su i da ih ukopaju u zidove i to na jedno mesto a ne da svaki ima svoju liniju kablova a neki i više od jedne.
 
Najveca mana kolektivnog stanovanja, a u to spada cak i (porodicna) kuca sa vise od 2 vlasnika (!), je neophodna saglasnost upravnika (Predsednik skupstine stanara) oko svake intervencije (promene/radova) u zajednickim prostorijama ili 51% potpisa stanara. Uvodjenje optike zahteva radove (u manjoj ili vecoj meri) u zajednickim prostorijama objekta, a samim tim i neophodnu saglasnost. Tehnicki je moguce prikljucenje stana u zgradi/kuci i preko krova po fasadi objekta ili preko bandere ili slicno, ali postoje i interna pravila kompanije koja uvodi uslugu koja mogu biti striktna oko nacina prikljucenja kuce (1 ili 2 vlasnika) ili zgrade koja ima 3 ili vise stanara... To je upravo slucaj kod MTS-a (verovatno i kod drugih ISP-ova). Bilo je slucajeva da po prijavi monter dodje da uvede MTS optiku u stan, konstatuje da optika nije uvedena u zgradu (zbog odbijanja stanara da se ista uvede), posalje MTS-u cinjenicno stanje sa konstatacijom da je tehnicki moguce prikljucenje direktno preko ulicne bandere u terasu korisnika koji je podneo zahtev, i MTS na kraju odbije takvo prikljucenje jer se za kolektivno stanovanje po pravilima optika uvodi iz zajednickih prostorija unutar objekta (hodnik ili slicno), a ako za to ne postoji saglasnost vecine stanara ili upravnika objekta, takav zahtev se odbija sa obrazlozenjem da ne postoje tehnicke mogucnosti za optiku. Tu nema spasa, sem ako znas nekog u MTS-u na polozaju koji bi odobrio takvo prikljucenje, dao nalog monteru i direktno prekrsio zvanicna pravila firme. Secam se da je meni monter u jednom trenutku rekao: Ma da te ja prikljucim sa bandere preko terase, i da se pravimo ludi i ti i ja, i taman kad sam se obradovao i kad se popeo na banderu da splajsuje kabl zvao ga je slucajno sef da vidi dali je dosao kod mene na montazu, ovaj mu rekao sta namerava da uradi, i tu se prica zavrsila rekavsi da mu je nadredjeni rekao da ce MTS da odbije njima placanje za montazu i cak da ce morati da mi prikljucak demontira ! Jednostavno pravila su pravila, treba im nalog od MTS-a za odstupanje od zvanicnih pravila za prikljucenje koje se ne izdaju... Bez naloga za ne-standardnu montazu, nema montaze.
 
Poslednja izmena:
Rekao bih da vam je u Srbiji uvođenje optike prilično glupo rešeno. U mojoj zgradi svi provajderi dele istu opremu, postoji samo po jedna kutija na svakom spratu i svi su na njoj, bez obzira ko im je internet provajder. Kablovi su sprovedeni od prizemlja kroz šuplji stub koji drži rukovhate od stepeništa. Kad je optika krenula da se uvodi ovde u Atini, svaki provajder je dobio svoj reon gde će samo od moći da nudi optiku, ali su svi morali da uvedu standardizovanu opremu, tako da kad su ti početni monopoli istekli, svi provajderi su mogli da nude usluge svuda i kače se na već postavljenu infrastrukturu. Majstori generalno traže da ti postave endpoint gde ti je već utičnica za telefon, ali generalno hoće da popuste i stave ti ga gde ti više odgovara, generalno tamo gde ti stoji računar. Ako je to negde zavučeno, traže ti da sam prvo izbušiš zidove u stanu.
 
Imao sam istu situaciju kad sam kupio stan u NS.
SBB je tupio o saglasnosti 51% stanara i sl. Pošto je većina stanara lobotomija a nisam kupio stan za 51% stanara nego za sebe i porodicu, odradio sledeće:
1. predtužba SBB-u, koju je poslao advokat
2. papir iz SBB-a koji je potpisala predsednica sk. stanara i udarila pečat, nisam joj dao previše izbora
Nakon dva dana su montirali kablove.
 
Imao sam istu situaciju kad sam kupio stan u NS.
SBB je tupio o saglasnosti 51% stanara i sl. Pošto je većina stanara lobotomija a nisam kupio stan za 51% stanara nego za sebe i porodicu, odradio sledeće:
1. predtužba SBB-u, koju je poslao advokat
2. papir iz SBB-a koji je potpisala predsednica sk. stanara i udarila pečat, nisam joj dao previše izbora
Nakon dva dana su montirali kablove.
I sad ti pljuju ispred otirača...
Nije ni to rešenje, trebaš sa tim ljudima da živiš godinama a ne da im pretiš tužbom...
 
Ne pljuje niko, naprotiv, zahvaljivali su mi, jer kao nisu znali da se može. Nakon nedelju dana sam preuzeo funkciju druga člana predsednika k. saveta.
Tužba je podneta SBB-u, ne stanarima.
 
...
2. papir iz SBB-a koji je potpisala predsednica sk. stanara i udarila pečat, nisam joj dao previše izbora
Nakon dva dana su montirali kablove.
SBB nema nista protiv tebe niti bilo kog drugog stanara da ti uvede kabl/uslugu u stan ako ima saglasnost da deo njegove instalacije prolazi kroz zajednicke prostorije zgrade koje pravno pripadaju podjednako svim stanarima na koriscenje. Saglasnost za taj zajednicki prostor u zgradi moze biti (i obicno jeste) problem ako vecina (51% ili predsednik svih stanara) ne daje saglasnost za radove / montazu / prolaz novih instalacija i/ili gradjevinskih radova na delu zajednickih prostorija u zgradi. Da nije potreban fizicki prolaz kroz zajednicke prostorije (kao na primer Wi-Fi ili 4G/5G mobilna mreza) saglasnost ostalih stanara nebi ni bila potrebna... Dakle, kada (na koji god nacin) postoji pecatirana saglasnost predsednika / upravnika skupstine stanara ili 51% stanara zgrade, svakom kablovskom provajderu ce biti u interesu da ti uvede u stan svoj kabl/uslugu kako bi imali zaradu... Kako si ti kao zainteresovan stanar dosao do saglasnosti, to provajdera ne interesuje niti ce previse da se oko toga angazuje (mozda ga interesuje ako si biznis korinsik sa povecom pretplatom). Kod mene je recimo MTS promoter zvao (na moju inicijativu) upravnika moje zgrade, i ova ga je odj***la ne slusajuci sta joj ovaj prica... Promoter mi je javio da nije uspeo nista da izdejstvuje, i rekao ostaje na meni da se dalje angazujem oko saglasnosti... a bez saglasnosti nista od usluge...
 
Nazad
Vrh Dno