Šta je novo?

Hardver Sta izabrati od Hdd-a ?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Svarog

Slavan
Učlanjen(a)
28.11.2007
Poruke
59
Poena
309
Planiram da u relativno skoro vreme kupim hdd koji bi mi sluzio kao storage prevashodno . Sistem i najvaznije stvari mi se nalaze na ssd-u tako da sam sa te strane obezbedjen. Za oko su mi zapali 6TB WD WD6004FZWX Black i Toshiba MG08ADA600E . Oba 6tb , cene relativno slicne, 5god garancija. Ima li neko doticne i kakva su iskustva sa istima ?
 
Verovatno je da su ovo stari podaci. Seagate je kupio Maxor 2006. godine i Samsung HDD 2011. godine, Western Digital je kupio Hitachi (HGST) 2012. godine. Prema tome na ovom grafiku bi trebalo da budu samo WD, Seagate i Toshiba.
 
Koliko sam uspo da vidim red varijenate imaju 3god garancije a iskreno pre bih uzeo nesto sa sto vecom garancijom. Zato i gledam ove sa 5god garancije
 
Planiram da u relativno skoro vreme kupim hdd koji bi mi sluzio kao storage prevashodno . Sistem i najvaznije stvari mi se nalaze na ssd-u tako da sam sa te strane obezbedjen. Za oko su mi zapali 6TB WD WD6004FZWX Black i Toshiba MG08ADA600E . Oba 6tb , cene relativno slicne, 5god garancija. Ima li neko doticne i kakva su iskustva sa istima ?
WD Black se vrti se na 7200 i zato je bučniji i topliji, a realno posao će ti završiti i WD Red Plus koji se vrti na varijabilnih 5900.
 
@Svarog Toshiba prodaje enterprise diskove isključivo pravnim licima i jedino priznaje pravna lica kao nosioce garancije. Dakle, ni u kom slučaju ne možeš direktno Toshibi da šalješ taj disk nazad. Tako da puna garancije od 5 godina zavisi isključivo od onog ko ti je prodao taj disk. Recimo, Nemački Mindfactory daje/priznaje samo 2 godine garancije na ovaj disk (odnosno na sve njihove artikle). I samim tim dužina garancije nije punih 5 godina od kad si ti kupio disk, već od kad je prodavac kupio disk.
Ne znam gde kupuješ, ali ti svakako preporučujem da prevedeš ovaj post i dobiješ nekakav uvid u situaciju: https://www.mydealz.de/diskussion/h...ung-bei-oem-produkten-festplatten-etc-1928080

Sa druge strane, (barem koliko mi je poznato) taj problem ne postoji sa WD-om, ali oni imaju drugačiji problem sa reklamacijom -- ponekad vrate već korištene diskove kao zamenu, što je možda nekom problematično, meni lično ne.

[Mislim da je ista situacija sa Seagateom kao i sa Toshibom. Možda grešim.]

Toshiba, WD Red/Black - ok, Seagate - možda da preskočiš. Ako nema problema sa garancijom i prodavac je ok - Toshiba, uostalom WD Black/Red Pro (koji god da je jeftiniji).

[Seagate se isplati firmama kad kupe hiljadu komada za 40% maloprodajne cene, pa im ne smeta veći AFR jer samo bace disk i opet će imati veliku uštedu u odnosu da su kupili isto toliko kapaciteta od recimo WD-a; a tebi kao nekom ko ima samo jedan disk, veliki AFR se baš i ne isplati. A i Seagate enterprise znaju da budu bučniji od WD/Toshibe.]

E sad, enterprise diskovi nisu toliko tihi i malo jače vibriraju nego 'obični' diskovi, pa se onda postavlja pitanje da li tebi to smeta i koliko. Razlika nije ogromna, ali može biti osetna u zavisnosti od diska. Pokušaj da nađeš na YT da li ima kakav sound test čisto da vidiš okvirno.

Kako god, ipak je to samo disk, a za važne podatke uvek primenjuj 3-2-1 pravilo za bekap https://www.veeam.com/blog/321-backup-rule.html i nema brige.

WD red pro deluju ok ali vidim da su prilicno skuplji od black varijante i toshibe. da li se isplati razlika u ceni ?
Ne isplati se.

@djalf Ko god je pravio taj grafik je totalno omašio skalu (recimo 19224 je skoro pa duplo manje od 34799, ali nije tako prikazano), a i radi lakšeg iščitavanja se ne koriste zaokrugljene ivice. A statistika za taj grafik ima još nekoliko problema: preduslov da je svakom disku potreban recovery (sampling bias), standardizacija podataka (uslovi rada, form factor, itd), moguća prezastupljenost nekih modela (npr. kao čuveni ST3000DM001 Seagate disk koji je toliko sranje da mu je čak posvećen i Wikipedia članak), itd. da ne davim. Backblaze je ipak bolji izvor za ovakve stvari.
 
Zbog cega je SSD los za cuvanje podataka?

Trenutno imam dva mala eksterna WD diska od po 2 tb, i planiram da uzmem Sandisk Extreme 4 tb.

Ideja je da tu drzim fotke i neke fajlove, znaci retko se koristi.

Isto tako, bitno je da je otporan na padove i sl, pa stoga izbegavam hdd.

Sta mislite, da li je to dobra ideja?
 
Zato što SSD crkne u momentu i ako nisi napravio backup, podaci ćao zdravo. HDD ipak ređe crkava u trenutku, pa postoji šansa da se uradi transfer podataka pre nego što konačno ispusti dušu.
Dogod se poštuje 3-2-1 pravilo, nije bitno da li je HDD ili SSD, kao ni koliko je duga garancija:

  • minimum 3 kopije
  • minimum 2 fizički različita mesta na kojima su podaci
  • minimum 1 od te tri kopije nije online
 
Trebao bi mi jedan hdd za cuvanje slika. 1TB bi mi bio dovoljan ali ja bi isao na 2TB ili mozda cak i 3. Ne moze da skodi.
Cene su poprilicno sarene koliko vidim
Ako sam dobro skapirao za to sto meni treba ,,najbolje'' bi bio WD RED i/ili WD RED PLUS?
2 TB Western Digital WD20EFAX 3.5" je 8660 rsd uz 3 god garancije (red serija)
2 TB Western Digital WD20EFZX 3.5" je 10420 rsd uz 3 god garancije(red plus serija)

Ako se uzme u obzir da je P 300, WD blue oko 6500 rsd da li se isplati ici na RED seriju? Da li su toliko bolji?
Maltene za red plus 2 TB moze se uzeti 4TB hdd drugih proizvodjaca ili cak 2 x 2TB.
 
Trebao bi mi jedan hdd za cuvanje slika. 1TB bi mi bio dovoljan ali ja bi isao na 2TB ili mozda cak i 3. Ne moze da skodi.
Cene su poprilicno sarene koliko vidim
Ako sam dobro skapirao za to sto meni treba ,,najbolje'' bi bio WD RED i/ili WD RED PLUS?
2 TB Western Digital WD20EFAX 3.5" je 8660 rsd uz 3 god garancije (red serija)
2 TB Western Digital WD20EFZX 3.5" je 10420 rsd uz 3 god garancije(red plus serija)

Ako se uzme u obzir da je P 300, WD blue oko 6500 rsd da li se isplati ici na RED seriju? Da li su toliko bolji?
Maltene za red plus 2 TB moze se uzeti 4TB hdd drugih proizvodjaca ili cak 2 x 2TB.
Kao što napisah u prethodnom postu - disk ko disk. Svi su suštinski isti, pa se odabir svodi na cenu, verovatnoću otkaza (da li je 2.5% ili 1.2%), garanciju i prostor. WD Red je dobar disk, ali za 36€/TB (odnosno 44€/TB) se ni u jednoj računici ne isplati. P300 - odličan, WD Blue isto. Ja bih radije uzeo jedan P300 i jedan WD Blue nego jedan WD Red (za slične pare).
 
Koja Toshiba od 2TB je cmr?
Wd blue od 2TB je cmr?
 
Toshiba P300 od 1 i 3TB su sigurno CMR. 2TB ima dve verzije, jedna je CMR druga nije. 4 i 6TB su SMR.

Za WD Blue ne znam tačno ali me ne bi čudilo da je SMR...
 
P300Part numberCapacityBuffer SizeRotation SpeedRecording Type
DT02HDWD260UZSVA6TB128MB5400RPMSMR
DT02HDWD240UZSVA4TB128MB5400RPMSMR
DT02HDWD220UZSVA2TB128MB5400RPMSMR
DT02HDWD320UZSVA2TB256MB7200RPMSMR
DT01HDWD130UZSVA3TB64MB7200RPMCMR
DT01HDWD120UZSVA2TB64MB7200RPMCMR
DT01HDWD110UZSVA1TB64MB7200RPMCMR
 
Nasao sam nesto za WD Blue
Recording Technology
CMR: WD5000AZLX, WD5000AZRZ, WD10EZEX, WD10EZRZ, WD20EZRZ, WD30EZRZ, WD40EZRZ, WD80EAZZ
SMR: WD20EZAZ, WD20EZBX, WD30EZAZ, WD40EZAZ, WD60EZAZ
 
Kupljen my passport 5tb za 13.000din. Bas je kompaktan. Cini mi se manji od pakle cigara. Racun i grancija 24 meseca i 36meseci fabricke garancije. Testirao prebacivanje 4k filma od 35gb i brzina varira izmedju 109 i 120mb/s. Ja prezadovoljan. 😁😊
 
Nedavno sam saznao da mi je jedan od HDD "crkao", tacnije da ima 1527 bad sectora i health na 9% (sve je backup-ovano, tako da nema frke sa podacima) a svakako je postalo i tesno sa prostorom, tako da sad razmisljam cime da odmenim. HDD najvise koristim za fotografije. Posto se bavim malo fotografijom, tu ume da bude dosta ucestalog pisanja na hdd (import, export, itd). Procitao sam preporuke u prethodnim postovima, cini se kao da je WD Black neko optimalno resenje. Ali ako neko ima jos neku preporuku, komentar, rad sam da cujem. Sto se tice velicine, mislim da bih isao na 8 TB.
 
Nedavno sam saznao da mi je jedan od HDD "crkao", tacnije da ima 1527 bad sectora i health na 9% (sve je backup-ovano, tako da nema frke sa podacima) a svakako je postalo i tesno sa prostorom, tako da sad razmisljam cime da odmenim. HDD najvise koristim za fotografije. Posto se bavim malo fotografijom, tu ume da bude dosta ucestalog pisanja na hdd (import, export, itd). Procitao sam preporuke u prethodnim postovima, cini se kao da je WD Black neko optimalno resenje. Ali ako neko ima jos neku preporuku, komentar, rad sam da cujem. Sto se tice velicine, mislim da bih isao na 8 TB.
Ако ти не смета бука и ако можеш да обезбедиш хлађење харда, онда Exos 7e10. Профи, а може за кућне услове.
 
Nazad
Vrh Dno