Šta je novo?

Hardver Sta izabrati od Hdd-a ?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Svarog

Slavan
Učlanjen(a)
28.11.2007
Poruke
59
Poena
309
Planiram da u relativno skoro vreme kupim hdd koji bi mi sluzio kao storage prevashodno . Sistem i najvaznije stvari mi se nalaze na ssd-u tako da sam sa te strane obezbedjen. Za oko su mi zapali 6TB WD WD6004FZWX Black i Toshiba MG08ADA600E . Oba 6tb , cene relativno slicne, 5god garancija. Ima li neko doticne i kakva su iskustva sa istima ?
 
Hm, paaa desktop mi stoji u dnevnoj sobi, odma pored radnog stola. Sto se hladjenja tice, kuciste je solidno provetreno, ali nista posebno. Nisam nikad uzivo cuo tako neke enterprise diskove, ne mogu da komentarisem da li bi mi povecan nivo buke bio preko nekog praga tolerancije ili ne...
 
@horvat





Na stranu zvuk koji disk pravi dok čita/upisuje, imaš konstantnu vibraciju (koja je dosta jača nego kod običnog diska) + specifičan "standby" zvuk. Obrati pažnju pred kraj svakog klipa pre nego što se disk ugasi na nivo buke u "standby" režimu. Najtiši (+ sa najmanje vibracija) je WD Red Pro... koji je 5400 RPM (ostali 7200).

Nadam se da imaš dobre slotove u kućištu (sa onim anti-vibracionim gumicama) ako se odlučiš za neki bolji disk. O hlađenju nemoj previše da brineš dokle god ti je temperatura u idle-u oko 33-34.

Najbolje bi bilo da dokupiš SSD koji ćeš koristiti kao radni disk i koji će biti aktivan dok radiš na nekom projektu, i posle samo taj projekat sinhronizuješ na disk kad završiš. SSD ima manje latence, brži je, tiši...
 
Hm, paaa desktop mi stoji u dnevnoj sobi, odma pored radnog stola. Sto se hladjenja tice, kuciste je solidno provetreno, ali nista posebno. Nisam nikad uzivo cuo tako neke enterprise diskove, ne mogu da komentarisem da li bi mi povecan nivo buke bio preko nekog praga tolerancije ili ne...
У idle-u Seagate Exos ide oko 38 степени у проветреном кућишту.
Модела има више тако да бука варира од модела до модела. Али 5 година гаранције је 5 година.
 
Je l' držiš disk dole u ravni napajanja? Moji su sa zadnje strane kućišta (nisu provetreni), montirani vertikalno, i idle je oko 33C, kad radim scrub (čita se sve sa svakog diska) idu do 41.
Moji diskovi su isto tako montirani (Fractal Define S), pozadi i vertikalno...nemaju direktan airflow ali su tu negde, 40 stepeni, možda parviše...
 
Je l' držiš disk dole u ravni napajanja? Moji su sa zadnje strane kućišta (nisu provetreni), montirani vertikalno, i idle je oko 33C, kad radim scrub (čita se sve sa svakog diska) idu do 41.
Не. Exos се код мене налази скроз доле, а напајање је горе. Изнад и испод Exosa имам два слободна слота, Exos je jeдини хард уређај тренутно.
У просторији у којој није вруће, тј. пријатна је температура, idle je 38-39 степени, tj неки лагани рад без много копирања, само сурфовање.
Препоручена температура за овај модел који ја имам је 40 степени ( 7Е10 4TB)
 
Не знам за друге, ја то не би узео ни бесплатно.
Боље узми неки полован WD Black, aко нађеш са 300-600 дана рада, може да ти послужи као екстерни хард, ако сам те добро разумео, треба ти нешто као бекап варијанта ?
 
Tako je imam u ponudi 3TB za 5500 din i 2 godine garancije pa se dvoumim. Znaci vi bi zaobisli to?
Постоји само једна гора ствар од половних, а то је рефабриковани.
Нит знаш колико су радили, а колико ће радити то је упитно.
Не уштедиш реално ништа, то је за људе који праве NAS aл да је јефтино па купују 5-6 комада и при томе имају још 5-6 неких других за бекап.
Ако ти је то битан и важан бекап, ја бих лично заобишао било какав рефабриковани, код половног макар знаш колико је радио. Код рефабрикованих немаш реално појма да ли има 1500 дана рада или нема, не знаш на чему си.
То купују људи којима паше и који могу да зараде за те две године док је роба у гаранцији. За нас остале којима је хард само обичан бекап и хоби, нема разлога да купујеш овакав уређај.
Није то DDR па да се тешко квари, то је хард диск, кварењем уређаја одлазе и подаци.
 
Mogu oni da rade dugo i pouzdano, tako ja sam dugo kostio jedan WD refabrikovani koji su mi uvalili, još uvek je ispravan, samo da sam onda znao da je refrabrikovan ne bi ga kupio. Dobro je da su i naznačili da je refrabrikovan, mnogo takvih se proda i ugradi u konfiguracije da i ne znaš.
 
Mogu oni da rade dugo i pouzdano, tako ja sam dugo kostio jedan WD refabrikovani koji su mi uvalili, još uvek je ispravan, samo da sam onda znao da je refrabrikovan ne bi ga kupio. Dobro je da su i naznačili da je refrabrikovan, mnogo takvih se proda i ugradi u konfiguracije da i ne znaš.
То можда на Амазону, провери се на званичном сајту па се види да ли је гаранција валидна. Нпр на рефабриковани Exos je 2 године, на нов 5 година.
 
Nedavno sam saznao da mi je jedan od HDD "crkao", tacnije da ima 1527 bad sectora i health na 9% (sve je backup-ovano, tako da nema frke sa podacima) a svakako je postalo i tesno sa prostorom, tako da sad razmisljam cime da odmenim. HDD najvise koristim za fotografije. Posto se bavim malo fotografijom, tu ume da bude dosta ucestalog pisanja na hdd (import, export, itd). Procitao sam preporuke u prethodnim postovima, cini se kao da je WD Black neko optimalno resenje. Ali ako neko ima jos neku preporuku, komentar, rad sam da cujem. Sto se tice velicine, mislim da bih isao na 8 TB.

Na kraju mi je WD Black bio skup, pa sam uzeo Red Pro, sto sam i procitao preporuku ovde u temi. 2 x 8 tb, za Raid1 konfiguraciju.
 
Pošto vidim da je ova tema već "vaskrsavala" da ne podižem novu...
imam 2 Wd Elements eksterna hard diska, jedan od 1gb koji koristim odavno i jedan noviji od 2gb. Rade dobro za sada ali bi mi trebao još jedan disk od bar 3tb za backup, znači samo skladištenje fotografija, na ssd-u su dok ne prođu obradu i onda idu na skladištenje.
Da li je bolje kupiti: Neki eksterni hdd kao ovi WD Elements, Passport pošto nisu skupi, ali sam pročitao ovde nečiji komentar da se u ta eksterna kućišta svašta stavlja?
Ili "pravi" HDD i smestiti ga u fioku ili docking station?
Ako je bolje HDD 3,5", koji? Da li i dalje važe preporuke iz teme, Toshiba P300 3Tb, Seagate IronWolf PRo, WD Red (Pro/Plus)...? Znači čisto skladištenje. Vidim da su P300 7200rpm, ima li to neke veze zbog grejanja? Disk bi stajao u nekoj fioci (imam neki LC Power) ili docking station-u (isto LC Power). Ne znam šta je bolje, u fioci se disk možda više greje ali je bolje zaštićen, u docku na njega pada prašina, otvoren je pa može doći do slučajnog udarca...
Takođe, da li je "zdravije" disk (bilo ovaj eksterni ili ovaj 3,5" Tb) gasiti čim se prebace podaci na njega, ili da bude stalno uključen?
 
Nazad
Vrh Dno