Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

 
NVME disk Silicon Power UD80 256gb na 2 razlicite platforme. Obe podrzavaju NVME spec, ali postoji razlika u brzini narucito random i jos vise write.
Konf 1: AMD B550, Ryzen 3400G
Konf 2: AMD A320, Ryzen 1600
Isto memorije na isto MHZ. Win11.
Nije isti CPU i B550 podrzava GEN4. NVME je GEN3. Screen uslikan jel su bili klot sistemi, pa me mrzelo bilo gde da se logujem i saljem screenshot.
Odakle razlike (CPU, MB, BIOS...)?
 

Prilozi

  • b550.jpg
    b550.jpg
    432.8 KB · Pregleda: 46
  • a320.jpg
    a320.jpg
    425.8 KB · Pregleda: 21
Da odgvorim samom sebi a mozda i jos ponekom koga zanima.
Znacajna razlika se pojavila zbog CPU u tom delu random citanja i upisa.
I to ne vrsta CPU (mada su Ryzen 3400G i 1600 slicni) nego zbog Mhz sto je donekle i logicno.
Spustio sam 3400G na 3.3Ghz, uradio vise testova i dobio slicne rezultate.
Postavlja se pitanje ako bi povecavali Mhz u teroji u nedogled dokle bi i rasle brzine na ovom testu na RND merenjima :)
 

Prilozi

  • b550-mhz.jpg
    b550-mhz.jpg
    475.2 KB · Pregleda: 33
^ ubedjen sam da sam skoro video slicnu pricu za novi 990 pro, da naglo degradiraju performanse
 

Prilozi

  • 1675256946297.png
    1675256946297.png
    202.1 KB · Pregleda: 487
1675256946297-png.374042


Meni ne nudi update.

Koliko vidim, Samsung Magician je 7.2.1., ne na 6.3.0.

 
Instalirao v7.2.1 i meni još ne nudi ništa srećom.
Kako god, mislim da su samo "COVID" i "post COVID" verzije pogođena ovim problemom i da mi sa "pre-COVID" varijantom ne moramo isti raditi čak i ako ponudi.

 
Imajući u vidu "problemčiće" sa Samsung serijom 990 i ranijim, a kako je česta preporuka Kingston KC3000 serija, da li ići na tu varijantu zarad potencijalnog dužeg spokoja?

U igri su ovi modeli:

1. Kingston 1TB M.2 NVMe SKC3000S/1024G
2. Samsung 1TB M.2 NVMe MZ-V8V1T0BW 980 EVO Series
3. Samsung 1TB M.2 NVMe MZ-V8P1T0CW 980 Pro sa heatsinkom

Da li išta "gubim" u odnosu na Samsung modele, pošto bi više u fokusu bio editing?

Ukoliko raazlika nema ili su minorne a bilo bi manje briga oko dugotrajnosti odlučio bih se za Kingston.
 
Nema 980 "EVO", serije, samo 980 i 980 Pro.
Non-Pro 980 nije Gen4 SSD kao 980 Pro i potpuno je prosečan. Nema razloga uzeti ga pored toliko drugih, boljih drajvova...
980 Pro je do nedavno bio česta preporuka za top tier beskompromisni SSD i radi lepo...dok radi. Ali pošto su se sada pojavili problemi sa 980 Pro i 990 Pro, zaobišao bi ih.
KC3000 je verovatno najjeftiniji top tier SSD sada. Koliko je dugovečan pokazaće vreme, što važi i za svaki drugi SSD, je li. Ja bih ga uzeo, što da ne. Pošto ćeš verovatno upisivati dosta na njega, ako primetiš da su temperature previsoke (tipa 70-75+ stepeni) nalepi mu neki hladnjak, ako već nemaš na ploči...
 
Da ne otvaram novu temu, proveo 2 sata danas popravljajuci SSD koji se pravi mrtav i ne dozvoljava ni chkdsk da se uradi na njemu (disku je bio presecen kontakt u sred formatiranja). Moja preporuka za sve, drzite se podalje Disk Partition programa na windowsu i koristite iskljucivo diskpart kroz cmd. Prave se da rade iste stvari pod istim imenima, veze nema. Ovo resava vecinu problema ako je doslo do greske tokom formatiranja.

diskpart
list disk
select disk #
clean
create part pri
format fs=ntfs quick (fat moze samo do 32GB)
active
assign
exit
 
Diskpart je odličan što može da se radi sa BOOT/install ili PE diska ali može lako da se pogreši, specijalno ako ima više diskova. Negde prvi disk počinje sanulom a negde sa 1
Meni Mini Tool Partition Wizard iz windowsa, i Linux Live USB-a radi posao odlično i razumljivo zbog GUI.
 
Gledam da ubacim jos jedan M.2 u laptopu za storage, imam vec 980 Pro od 1TB za glavni disk pa gledam nesto sa vecim kapacitetom a jeftino, kapacitet bitniji od performansi, nesto od 2TB.
Kakav je Adata XPG SX8200 Pro 2TB, da li je pristojan ili bas krs?
Ili ima nesto za male pare of 2TB za preporuku?
 
definisi male pare :)

oko 200eur za 2TB?
KIOXIA 2TB Exceria G2
 
Kingston KC3000 je oko 200 eur 2TB u domacim, a napredniji od Kioxije. Mnogo je to kinte za Kioxiju iako je dobar G2 obicni.

P34A80 preko madjara je ~167 eur za nesto jeftinije
 
De me nađe prijatelju, pa ta Kioxija nema kod nas ni da se kupi, bar ja ne nalazim po ovim našim prodavnicama.
Ne bih da naručujem iz inostranstva, em slanje kad se zaglavi na carini traje pa traje, em za garanciju je cimanje.
 
Poslednja izmena:
what?

pa nema ni taj XPG sto si napisao, ima samo 1TB model kod nas u prodavnicama
 
Izdraljao sam prodavnice i KP i evo šta može da se nađe za te neke male pare:
Adata XPG SX8200 Pro (ima u par online prodavnica, ako lažu mene i ja lažem vas)
Silicon Power P34A80
Crucial P3
Kingston NV2
Seagate FireCuda 510 (mali oglasi)
 
pa i ja sam gledao KP :)

sta god da uzmes ok je, P3 i FireCuda su isto ok
 
Aj posalji mi na PM gde si kupio, za te pare je 2T stvarno povoljno
 
Treba Izbegavati i WD SN850x imaju bug sa stock drajverima na Win11 i prave plave ekrane:




Samo Toshiba (Kioxia), dok je ne bude kupio WD sad uskoro, i Sabrent, i SK Hynix/Solidigm nisu uhvaceni ni sa bilo kakvim problemima/malverzacijama.

I to je Sabrent takodje nesto malo/osrednje muljao na nekim diskovima takodje, da manje vise samo SK Hynix/Solidigm ostaje kao zlatni standard.
 
Šta izabrati umesto 256 Gb SSD-a, nema nekih posebnih zahteva, nije presudna prevelika brzina ali na papiru a koliko vidim i ovde Lexar je najbrži. Svi su 512 Gb, 3 godine garancije i izađu 4000 din:
Lexar NM620
Netac N930E Pro
Silicon Power A60

Ili je to sve isto?
 
Šta izabrati umesto 256 Gb SSD-a, nema nekih posebnih zahteva, nije presudna prevelika brzina ali na papiru a koliko vidim i ovde Lexar je najbrži. Svi su 512 Gb, 3 godine garancije i izađu 4000 din:
Lexar NM620
Netac N930E Pro
Silicon Power A60

Ili je to sve isto?
Lexar NM620 je za klasu brzi od druga 2 po specifikacijama a to jeste i negde istinito. Tako da ne vidim smisao uzeti u tom izboru nista drugo sem Lexara. Lexar i Silicon globalno imaju 5 god fabricke garancije Netac 3. Lexar NM620 je uporediv sa brzinom sa Silicon Power UD80 koji je klasa veci od tog A60. Obicno veca klasa donosi i bolji kvalitet ali ne mora znaci :)
 
Nazad
Vrh Dno