Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Evo i Crucial sledi ADATA! 😅 :mad:
 
Da da, video sam na Tomu, bas je velika razlika. Mi smo uzeli nekoliko P2 ranije i super su se pokazali. Sad vise ne znam sta da radimo, jedino je u opticaju P5.
 
Sad vise ne znam sta da radimo, jedino je u opticaju P5.
Za sada, ako uopšte??
Jedino odmah imati alat za analizu NANDa i kontrolera pri ruci i testove, pa ako nije "očekivano" brzo vraćati uređaj... :rolleyes:
 
Скоро сам негде читао да су пронашли технологију која чини или tlc ili qlc скоро исте брзине и издржљивости као slc,
ако се ово покаже тачно од следеће године ем неће овакве ствари бити толико битне ем ћемо имати веће дискове са мањом ценом.
Извињавам се немам линк пре 3 дана сам читао, не могу да копам сад, ако неко има нека стави.
 
ако се ово покаже тачно од следеће године ем неће овакве ствари бити толико битне ем ћемо имати веће дискове са мањом ценом.
Mogu oni i dalje muljati i tada kao i sada, a i za cenu se neći mnogo nadati...
 
Да то је, мада читам са више места тако да не знам да ли је само тај чланак али тоје у принципу то.
У праву си не кажу ништа за издржљивост, остаје да се види, мада са већим диском који можеш да купиш(због пуно мање цене слц/млц/тлц/кулц то аутоматски иде, при томе мислим наравно на поређење исте категорије од пре, дакле тлц-тлц итд). али опет већ рекох док се не појави, ако се појави остаје само нада, па ћемо видети тестовим, у сваком случају корак у правом смеру - мада мени лично остаје жал што "optane" технологија није заживела, тј ударила у зид.

Mogu oni i dalje muljati i tada kao i sada, a i za cenu se neći mnogo nadati...
Мислим да ће им што се тиче назива при промени нанда стати на пут неки закон или нека казна.
За цену сам мислио у смислу ако имаш исте перформансе млц и кулц, за исту величину цена је аутоматски мања.
 
Na kraju ce radi ovih kokosarskih poteza najvise profitirati Samsung ako budu pametni.
 
Pa nestašica svih mogućih čipova, stavljaju šta nađu, Nego i Samsung nešto mulja, ono sa 980/980 PRO. isti broj a savim drugačiji SSD, mnogi su pali na to.
 
Pa nestašica svih mogućih čipova, stavljaju šta nađu, Nego i Samsung nešto mulja, ono sa 980/980 PRO. isti broj a savim drugačiji SSD, mnogi su pali na to.

Na šta tačno misliš sa 980 i 980 Pro?
 
Na šta tačno misliš sa 980 i 980 Pro?
Samsung 980 (bez PRO) je "Običan" NVMe , dramless (nema cache), PCIe v3 dok 980 PRO ima cache do 2GB u zavisnosti od kapaciteta diska, radi na PCIe x4 v4.0, daleko brži sa istim (Samsung V-NAND 3-bit MLC) čipovima. ali drugim kontrol čipom. Perormanse, nebo i zemlja.
Da su za non-pro bar dodali Evo kao sa ranijim diskovima, nebi bilo zabune.
 
Samsung 980 (bez PRO) je "Običan" NVMe , dramless (nema cache), PCIe v3 dok 980 PRO ima cache do 2GB u zavisnosti od kapaciteta diska, radi na PCIe x4 v4.0, daleko brži sa istim (Samsung V-NAND 3-bit MLC) čipovima. ali drugim kontrol čipom. Perormanse, nebo i zemlja.
Da su za non-pro bar dodali Evo kao sa ranijim diskovima, nebi bilo zabune.

Pa nema ni sad zabune jer je jasna razlika u nazivu. Za razliku od ADATA koji nisu mijenjali SKU.
 
Upravo, nema zabune; i ranije je Samsung imao PRO i non-pro modele, EVO je došao kasnije u priču...
 
Evo je u opticaju već nekoliko generacija i išao je paralelno sa Pro, ljudi su navikli na taj kombo...
Dok non-Evo drajv ima smisla sa Samsungovog gledišta, zbunili su korisnike jer su očekivali "Evo level" performanse kao i do sada a dobili suboptimalni drajv, bez ikakvog objašnjenja...malo trulo.
 
‚Baš to, vidim nebrojeno mnogo pitanja "Zašto je moj 980 toliko spor" mada stvarno ni nije. samo je bolji za skaladištenje ili drugi NVMe u systemu nego za OS i očigledno je narpravljen za "budžet" kategoriju.
Drugi su zbunjeni zbog "većeg broja" i očekuju da bude mnogo bolji od recimo 970 Evo. Da su non-pro nazvali recimo 975 ili bar "Evo" sve bi bilo čistije, ovako miriše na prevaru.
 
To ostavlja samo Samsung i SK Hynix trenutno. Ako firma koja sve proizvodi ne moze da odrzi iste delove (samo Samsung, SK Hynix i Western Digital proizvode sve potrebno za ssd), nestasice su katastrofalno opsirne, i sansa je 100% da ce i zadnja dva morati da menjaju.

Tako da sad ostaje samo na Samsung-u i SK Hynix da li ce da rade nove revizije, ili kao sto sam rekao da ocekujem, da i oni tiho zamene, i da ne bude nijedne firme na svetu koja ne falsuje.

Sad nadjoh da Samsung falsuje na OEM disk-ovima, i da je down-grade-ovao flash na PM953 disk-ovima, posto je SK Hynix nov igrac i disk-ovi su im nedostupni globalne zbog male proizvodnje, potrajace duze dok ispliva da li su nesto zamenili (samo ce stopirati proizvodnju u medjvremenu).

To znaci da zavisno koliko neko smatra da li / ili ne trenutno OEM falsiranje vadi Samsung, ne postoji firma koja prodaje ssd-ove koja nije tiho ispod zita mutila.

 
Poslednja izmena:

Et tu, Samsung? Samsung Too Changes Components for their 970 EVO Plus SSD

Why Lying About Storage Products Is Bad: An IBM DeskStar Story​

 
Poslednja izmena:
Plaćaš premiju za brend, da ti zabodu nož u leđa.
 
Opa idemo Samsung zvanicno na non-OEM delovima. jos samo da Western Digital kupi Kioxi-u kako je zamislio i to je to xD
 
Kupio je SanDisk, valjda mu to dosta? :unsure:
 
@sam633 nope, nije im dosta

@jurodivi Steam deck zavera, jedino WD i Kioxia imaju 2230 SSD-ve za steam deck, sad kad se merge-uju, samo povecaju cene 5x i ??? = profit xD

@momsab vec se zale ljudi na stranim forumima/reddit-u, da im rade katastrofalno WD disk-ovi kad se napune, u odnosu na prethodne iste koje imaju licno, ili na poslu/njihovi prijatelji.

BIlo je jasno da je vrag odneo salu kad je na GamersNexus-u u 5 razlicitih Gigabyte napajanja bila 7 razlicitih vrsta/marki kondenzatora i drugih stvari istog tipa. Ni jedna fabrika/firma koliko god da je losa ne bi to radila da nisu absolutno pritisnuti uza zid sa nabavkom pojedinacnih elektronskih komponenti, i dodatno oni ili druge fabrike sa nabavkom ruda za pravljenje tih komponenti.
 
Ja kupih M2 WD SN850 1TB za 150€.
Ubica.
 
Imaš na KP čovek prodaje već mesec dana, nov, zapakovan.
 
Nazad
Vrh Dno