Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Ne mora da znaci da bi se smanjio prostor, mozda se samo menja nesto u postojecim fajlovima, registry, itd.; nema tu povecanja zauzeca automatski. A WU kada se zaglupi ume da drnda a nista ne uradi danima.
Kod mene se videlo kada W10 WU zaglupi, racunar se jedva pokrece. Mozda je tvoj racunar dosta brzi pa ipak mozes da radis.

Probaj Crystal Disk Mark ili nesto slicno kakve rezultate daje dok ti se to desava?
 
CPU je 7200U, 8GB rama. Windows 10 Pro.

Kada isključim WiFi, prvih 10-12 minuta nije bilo povećanja THW. Onda je opet krenulo, malo sporije, ali ipak dodaje.

Uradio sam DiskMark, brzine su malo manje nego pre dva dana kada sam ih prvi put uradio. Za test se THW povećao za 2092GB, a THR za 2390GB.
Ne znam koliko je dobro ili lose za ovaj model ili generalno neki M.2 SSD.

Videću da izvadim SSD, da ga probam kao nesistemski disk u nekom računaru, samo da proverimo da li je do njega ili do OS-a. Ili do kontrolera?!
 

Prilozi

  • HP470G4 SSD CrystalDiskMark 2017-06-02.PNG
    HP470G4 SSD CrystalDiskMark 2017-06-02.PNG
    39.8 KB · Pregleda: 58
Kaže Health 100%, životni vek preko 1000 dana. A upis 13TB.
Nije meni problem ako se njemu zaglupeo brojač, neka napravi million TB, samo da ne ostanem bez podataka.
 

Prilozi

  • HP470G4 HD Sentinel i Crystal Disk Info 2017-06-02.PNG
    HP470G4 HD Sentinel i Crystal Disk Info 2017-06-02.PNG
    360.4 KB · Pregleda: 69
  • HP470G4 SanDisk SSD Dashboard 2017-06-02.PNG
    HP470G4 SanDisk SSD Dashboard 2017-06-02.PNG
    143.4 KB · Pregleda: 65
Ja bi preporucio u neku W7/XP mahinu za probu, W10 ako nije poslovni (unutar ADa) neces biti siguran.

Mislim da se zaglupeo brojac, ili da ga nesto lose cita, ne bi bilo nemoguce. THW od 2TB nema smisla, dok bi jedno 5GB imalo tokom CDMa :)
 
Za sada je najviše ljudi glasalo za "Zaglupeo se brojač". Izgleda da je vreme da se podsetim koji software radi dobar backup preko mreže...
 
Pitao bih nesto, znam da je evo 850 uvek bio skuplji u odnosu na 370S,

256 GB Transcend TS256GSSD370S
250GB Samsung S850 EVO MZ-75E250B


sad je obrnuto, pitao bih zasto i da li kod evo 850 sufiks S850 ima nekog uticaja na cenu, tj. da li je evo 850 isto sto i evo S850?

i drugo da li je bolja kupovina gore pomenutih SSD-ova ili je pak bolje uzeti 256 GB Intel SSDPEKKW256G7X1?
 
Da li bi imao smisla probati na SATA I sa adapterom?
 
Da, samo ce sporije raditi sekv.
 
Pitao bih nesto, znam da je evo 850 uvek bio skuplji u odnosu na 370S,

256 GB Transcend TS256GSSD370S
250GB Samsung S850 EVO MZ-75E250B


sad je obrnuto, pitao bih zasto i da li kod evo 850 sufiks S850 ima nekog uticaja na cenu, tj. da li je evo 850 isto sto i evo S850?

i drugo da li je bolja kupovina gore pomenutih SSD-ova ili je pak bolje uzeti 256 GB Intel SSDPEKKW256G7X1?

To je nekome pri pisanju imena proizvoda skliznuo prst i slucajno pritisnuo "S" dok je pisao...
http://www.gigatronshop.com/ssd/samsung_ssd_250gb_2.5_sata_iii_850_evo_series_-_mz-75e250b-49565
http://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-250gb-samsung-850-evo-540-520mb-s.11.html?productId=47647
http://www.monitor.rs/ssd-diskovi/250-GB-Samsung-S850-EVO-MZ-75E250B

Koji god od ta 2 nadjes, samo znaj da 850evo ima (bi trebalo da ima) garanciju od 5g.
Kupi koji god od ta 2 ssd-a ali sa punom garancijom, evo 5g a 370 sa 3g.

Gde si nasao taj sa "S"?

Sto se tice M.2. ssd-ova isplati se staviti ih u laptop jer ti ostaje slobodan prostor za hdd ili jos jedan klasicni ssd.
Ako cenom nisu jeftiniji onda se ne isplati.
Ako stavljas u desktop vodi racuna da gubis 2 "sata3" (sata6Gb/s) konektora da bi mogao raditi m.2.
Ako bas bas mrzis kablove i ako ti bas ne trbaju toliko sata konektori i volis da furas novotiorije bez obzira na cenu onda mozes i m.2. ssd staviti...
Imas li plocu sa m.2. konektorom? Koliko vidim ti NEMAS odgovarajucu plocu za m.2. ssd.
 
Poslednja izmena:
U poslednje vreme SSD370S jeste skuplji u nabavci od 850 EVO, tako da za firmu sada nabavljam 850EVO, ako mi treba SATA varijanta.

SSD370S ima MLC nand, a 850 EVO je TLC, poprilično dugo je u prodaji i Samsung je počeo da obara cene (konačno).

Od ta dva 850 Evo je sada bolji izbor.

Imam i par Intel 600p diskova, onako. Sekvencijalne brzine su dobre, u pitanju je budget PCIE NVME disk u M.2 obliku, tu je duplo brži od SATA modela, ali random upis zna da mu baš katastrofalno padne.

Sve zavisi šta radiš, za neku laganu upotrebu bez mnogo upisa, brži je od SATA modela uglavnom, čim krene neki upis ili mixed load, uspori na nivo budžet planar TLC SSD-ova, ne može da se nosi sa 850E ili SSD370s.
 
Poslednja izmena:
Kupiću adapter SATA-M.2, pa ću probati šta tamo pokazuje, mada, možda i ne moram. Danas gledam ovaj HD Sentinel i vidim da u Disk Performance ima real time merenje brzine i prenosa podataka. Resetujem računar, prekopiram malo preko 1Gb podataka sa eksternog diska i toliko je i pokazao. Od instalacije HD Sentinel, upisao je 45GB. I to mi je mnogo, ali je svakako manje od 7TB koliko pokazuje lifetime writes tj. total host writes. Ako je računar idle, protoka skoro i da nema tj. obrne povremeno neki megabajt.

Proglašavam brojač "zaglupljenim" i uključujem stalni backup, jer ko zna šta još može da se zaglupi.

Update: da li se vama čini da mi je disk na transfer rate grafikonu pokazao sredji prst?! :d
 

Prilozi

  • HP470G4 HD Sentinel Disk Performance 2017-06-03-2.PNG
    HP470G4 HD Sentinel Disk Performance 2017-06-03-2.PNG
    90.3 KB · Pregleda: 79
Poslednja izmena:
Ja imam utisak da tebi i dalje WU nesto radi/skida u pozadini.

Najbolje je da probas ozbiljno na nekoj XP masini, ili W7 bez WU skroz.
 
Pokušaću, ali ako gledam HD Sentinel protok, deluje realno.
Ako je Wu problem, kako da ga rešimo? Koliko sam shvatio, to nije moguće isključiti u W10? A OS mi je OEM, nemam pravo na downgrade.
 
Tacno, jedino da dodas taj W10 na neki AD, onda admin moze da kontrolise WU na tom racunaru preko grupne polise.
Mozda je i neki glupi program, ali ne znam sta bi moglo toliko puno da napravi upisa na normalnom racunaru (miner bi zauzeo CPU, ne disk). Jedino WannaCry malware :)

Moze se desiti i da Windows brise prazne lokacije (ne znam zasto bi to radio sam po sebi, mozda ima neki HP program koji to radi automatski). Mada to ne vidim zasto bi islo preko velicine diska! (isto vazi i za internu optimizaciju)
 
Može da bude neki HP software, jer problem postoji od prvog minuta kada je računar uključen. Mada sam deo toga i skinuo. Sad gledam, imam i 3D drive guard, sa uredno čekiranom opcijom da zaključa glavu diska u slučaju pada računara.

Nemam pristup Windows serveru, da mogu da se zezam sa privatnim računarom.
 
To je nekome pri pisanju imena proizvoda skliznuo prst i slucajno pritisnuo "S" dok je pisao...
http://www.gigatronshop.com/ssd/samsung_ssd_250gb_2.5_sata_iii_850_evo_series_-_mz-75e250b-49565
http://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-250gb-samsung-850-evo-540-520mb-s.11.html?productId=47647
http://www.monitor.rs/ssd-diskovi/250-GB-Samsung-S850-EVO-MZ-75E250B

Koji god od ta 2 nadjes, samo znaj da 850evo ima (bi trebalo da ima) garanciju od 5g.
Kupi koji god od ta 2 ssd-a ali sa punom garancijom, evo 5g a 370 sa 3g.

Gde si nasao taj sa "S"?

Sto se tice M.2. ssd-ova isplati se staviti ih u laptop jer ti ostaje slobodan prostor za hdd ili jos jedan klasicni ssd.
Ako cenom nisu jeftiniji onda se ne isplati.
Ako stavljas u desktop vodi racuna da gubis 2 "sata3" (sata6Gb/s) konektora da bi mogao raditi m.2.
Ako bas bas mrzis kablove i ako ti bas ne trbaju toliko sata konektori i volis da furas novotiorije bez obzira na cenu onda mozes i m.2. ssd staviti...
Imas li plocu sa m.2. konektorom? Koliko vidim ti NEMAS odgovarajucu plocu za m.2. ssd.

Sto se tice S850 evo, gledao sam u monitor-u i na site-u stoji kod modela od 120, 250 i 500GB sufiks "S", dok kod ostalih ne, a sto se tice Intel SSDPEKKW256G7X1 isto u monitor-u (secam se da mu je cena bila niza u odnosu na evo 850) http://www.monitor.rs/ssd-diskovi/256-GB-Intel-SSDPEKKW256G7X1

Ovo sam pitao zbog sastavljanja nove konfe, racunao sam mozda neka mini ITX MB pa dodati ovog intela i sve to staviti u neki Mini Tower.
dobro si mi pomenuo da se gube 2 sata konektora.


U poslednje vreme SSD370S jeste skuplji u nabavci od 850 EVO, tako da za firmu sada nabavljam 850EVO, ako mi treba SATA varijanta.

SSD370S ima MLC nand, a 850 EVO je TLC, poprilično dugo je u prodaji i Samsung je počeo da obara cene (konačno).

Od ta dva 850 Evo je sada bolji izbor.

Imam i par Intel 600p diskova, onako. Sekvencijalne brzine su dobre, u pitanju je budget PCIE NVME disk u M.2 obliku, tu je duplo brži od SATA modela, ali random upis zna da mu baš katastrofalno padne.

Sve zavisi šta radiš, za neku laganu upotrebu bez mnogo upisa, brži je od SATA modela uglavnom, čim krene neki upis ili mixed load, uspori na nivo budžet planar TLC SSD-ova, ne može da se nosi sa 850E ili SSD370s.

Smatras da je bolje ici na evo 850 ili 370S i da 256 GB Intel SSDPEKKW256G7X1 ne vredi ga usporedjivati jer je ulazni M.2? Zasto je 370S bolji izbor u odnosu na evo 850, zbog cene ili zbog TLC vs MLC, bez obzira na 3 god. vs 5 god?
 
Oba su se pokazala odlicno, nema zamerke ni jednome. Uzmi onaj koji mozes jeftinije nabaviti uz punu garanciju (evo 5g. a 370S 3g.).

Sa tim niskobudzetnim m.2. neces dobiti nista bitno u odnosu na klasicni ssd.
Mane i eventualne prednosti ti je naveo mighty...
 
Meni je glavna prednost M.2 diskova što zajedno sa pločom zauzimaju minumum prostora i nemaš dodatna dva kabla da vučeš po kućištu, naravno, isto je važilo i za mSATA. Naročito za ITX buildove, apsolutno obavezna stvar.

Brzine upisa, barem po meni, nisu od presudnog značaja, sem kome treba da slika što veću cifru u nekom benchu, ali to je iz neke druge priče. :) Pouzdanost mi je bitnija, ništa mi ne znači 2200MB/s ako disk stoji sa donje strane ploče i pregreva se pa usporava ili jednostavno umre posle nekog vremena.
 
Zbog cene i pregrevanja sam ja odustao od toga (za sada), a pomalo mi smeta i gubitak 2 sata konektora...
 
Tja, 4K rezultati na nivou SATA SSD-ova, samo guraju sekvencijalne brzine.
4K.jpg

Nadam se da će X-Point i slične tehnologije kad se malo spuste međ' masu da donesu napredak i po tom pitanju.
 
To je do tipa NANDa.
 
Okovana zver :)

Odlučio konačno da zamenim stari laptop, uzeo Lenovo Helix II - 2-u-1 hibrid, više nego pristojno za ono što meni treba (Core M 5Y71, 8GB ram, 12h baterija, LTE modem ...)

Kad u njemu iznenađenje - Samsung SM951 M.2 NVMe 512GB.

Greota za takav SSD, stavili ga u pasivno hlađen tablet i sudeći po brzini povezali ga samo kao x2, a ne kao x4, ali makar računar jako lepo radi.

Rezultati na x2 magistrali, u pasivno hlađenom 11.6 tabletu:

SM951.jpg

Da me ne mrzi da se zezam i rasturam, ubacio bih u njega Intel 600p 256GB koji mi se vuče po fioci, a ovo bih ubacio u desktop da prodiše.
 
Poslednja izmena:
Mora du su ih jeftino nabavili pa da ga tako osakate u uređaju gde ne može biti iskorišćen..
Ali da, varijanta swap-a mi se sviđa! ;)
 
Greota!
 
Ali 500GB je 500GB dok je 250GB samo 250GB ;)
 
Nemam potrebe za 500GB u laptopu, ali za sada neka ga, dok ne zamenim ploču u desktopu za neku sa M.2 slotom.
 
Nazad
Vrh Dno