Šta je novo?

Sony Xperia 5 Mark II

Factory reset, ubiće ti sve što imaš na telefonu, bekap obavezan. :)
 
Hvala. :)

Čitao sam na temama po forumu da je preporuka da se fabrički reset odradi kad su u pitanju velika ažuriranja (tipa A10 na A11).

Dakle, prvo fabrički pa tek onda preuzimanje i instalacija A11?

A šta u slučajevima manjih ažuriranja? Na nekim temama piše da je tada poželjno raditi varijantu s cache-om pa me zanimalo kako tu ide procedura i da li se gubi nešto od aplikacija/podešavanja/fajlova?
 
Factory reset samo u krajnjem slucaju ako imate razne nepravilnosti u radu i bagove posle azuriranja na novu verziju androida. Dugo koristim Sony telefone i mislim da sam samo jednom imao potrebu za resetom posle azuriranja.
 
Hvala na sugestiji. Vidim da par kolega ima dosta dobro iskustvo s OS-om na ovim telefonima, što ohrabruje.

U slučajevima eventualnog bekapa, koje su preporuke? Najbolji metodi/aplikacije/koraci?
 
Najbolji metod je prepustiti Googlu da vrati sve na Android telefon. Ali ti li si onaj što ne koristi Google servise?!? :p
Google vrati kontakte, kalendar, aplikacije (ako neka ne želiš da se vrati, deinstaliraj je pre reseta telefona)...

Sony ima svoj back-up metod da se ceo telefon bekapuje i posle vrati. Ne znam šta tačno obuhvata, prouči malo.
 
Stigao android 11. Sve instalirano bez problema. Čini mi se da nema pola nekih android 11 opcija koje su opisane u raznoraznim opisima po netu i YouTube prikazima. Šteta...
 
Stigao i na MkI - i dalje sam u neverici šta uradiše sa Power menijem...
 
И бре, ја се мучим да уопште нађем телефон да га купим, а неки већ на Андроид 11 🤣
На које опције тачно мислиш да их нема? Гледао сам неке Јутјуб приказе па ме баш занима шта је то што фали у новој верзији.
 
da, power meni je totalno promenjen i stoji skroz na vrhu ekrana...mada me je to u prvu ruku vise iznenadilo, delovalo je kao da se nesto ozbiljno poremetiolo....ali ok, navikne se cove. cak mi je sad skoro pa i preglednije.
ima gomila neki sitnica koje mi ne padaju na pamet ni da probam, neki bubble za kao shortcut za poruke....
no, ono sto sam video da kao ima a na sony updateu nema a jako bi mi se dopalo
- kada se otvori multitaskig tab, kada se pojave otvorene aplikacije, pored precice za screenshot, sto je super, u drugim verzijama postoji precica koja omogucava selekciju na delu izabraane aplikacije, deo teksta. iz cini mi se vibera nije moguce selektovati samo jedmu rec...ovo kako sam bio video urpavo to omogucava.
-mogucnost odabira oblika ikonica bez instalacije dodatnog lounchera. znam uvek moze ali mi se dopalo da to moze sistemski bez da punim necim sto mu menja sistem a zapravo nije inegrisano...no kako god, to je neki zvrk u mom nacinu razmisljanja.
-nisam video mogucnost da se setuje da ti sam menja najcesce koriscene aplikacije. umesto 5 fiksnih aplikacija sam menja koje cesto koristis ili nesto tipa koje daju informacije. sad mozda pogresno objasnjavam ili stvari ne zovem imenom pravim...

to je ono sto je meni bilo interesantno.... verovatno cemo vremenom svi jos po nesto videti....
 
da, power meni je totalno promenjen i stoji skroz na vrhu ekrana...mada me je to u prvu ruku vise iznenadilo, delovalo je kao da se nesto ozbiljno poremetiolo....ali ok, navikne se cove. cak mi je sad skoro pa i preglednije.
ima gomila neki sitnica koje mi ne padaju na pamet ni da probam, neki bubble za kao shortcut za poruke....
no, ono sto sam video da kao ima a na sony updateu nema a jako bi mi se dopalo
- kada se otvori multitaskig tab, kada se pojave otvorene aplikacije, pored precice za screenshot, sto je super, u drugim verzijama postoji precica koja omogucava selekciju na delu izabraane aplikacije, deo teksta. iz cini mi se vibera nije moguce selektovati samo jedmu rec...ovo kako sam bio video urpavo to omogucava.
-mogucnost odabira oblika ikonica bez instalacije dodatnog lounchera. znam uvek moze ali mi se dopalo da to moze sistemski bez da punim necim sto mu menja sistem a zapravo nije inegrisano...no kako god, to je neki zvrk u mom nacinu razmisljanja.
-nisam video mogucnost da se setuje da ti sam menja najcesce koriscene aplikacije. umesto 5 fiksnih aplikacija sam menja koje cesto koristis ili nesto tipa koje daju informacije. sad mozda pogresno objasnjavam ili stvari ne zovem imenom pravim...

to je ono sto je meni bilo interesantno.... verovatno cemo vremenom svi jos po nesto videti....
Како се понаша сензор отиска прста и трајање батерије?
 
senzor prsta je u principu ok....trazi malo navikavanja. ne bih bas rekao da je kao kod onih na youtube....
baterija je rekao bih izuzetna. za ovo par nedelja koliko ga imam...uz sve sto radim preko dana....ne secam se kada sam ga na kraju gana spustio ispod 40%, vise nego prijatno sam iznenadjen. predhodni telefon sa isto 4000mah sam stalno bio u panici da vec negde predvece ostanem bez baterije. ovaj najcesce punim samo ujutru od trenutka kada ustanem i krenem na posao, tih nekih sat vremena mu je sasvim dovoljno da ga napunim od 40-98(ili tu negde +/-) %
 
Пре пар година сам имао Xperia XZ па се нисам нешто извештио са тим сензором отиска са стране али што кажеш треба се привићи.
То је топ за батерију тог капацитета и такав телефон. После Huawei P30 заборавио сам како је то када ти телефон изгура цео дан са једним пуњењем.
Како се теби лично чини refresh rate екрана од 120hz, да ли се заиста примети та брзина и како све "лети" у односу на старије екране од 60hz?
 
Пре пар година сам имао Xperia XZ па се нисам нешто извештио са тим сензором отиска са стране али што кажеш треба се привићи.
То је топ за батерију тог капацитета и такав телефон. После Huawei P30 заборавио сам како је то када ти телефон изгура цео дан са једним пуњењем.
Како се теби лично чини refresh rate екрана од 120hz, да ли се заиста примети та брзина и како све "лети" у односу на старије екране од 60hz?

Naravno da se primeti,razlika je velika u fluidnosti to jest odzivu u odnosu na 60hz.
 
primeti se....sad ovaj telefon je u principu dovoljno brz tako i to sto je manja frekvencija radi savrseno....ono sto je po meni odlicno je to sto na 120 baterija nemam osecaj da traje krace. mislim da sam to vec bio napisao...
 
Пазарио овај модел па чекам да брат донесе из Немачке. Занима ме где може да се погледа/купи нека квалитетна маска? Интересује ме нешто типа ultra thin TPU, Mate liquid silicon или нешто на тај фазон. Код нас нисам приметио да има неког бог зна каквог избора.
 
Наручи нешто на немачком Амазону па нек ти брат донесе. Најједноставније и најбоље решење. Код нас тешко да ћеш наћи нешто, Сони иначе није много популаран (нажалост), а код нас нарочито, самим тим је избор никакав.
 
@ceftriaxone, нисам ни мислио код нас јер што кажеш избор никакав, да не кажем нема ни шта да се купи. Погледаћу ако нешто нађем на eBay ili Amazonu DE.

@hsv.stoned, хвала ти.
 
Пазарио овај модел па чекам да брат донесе из Немачке. Занима ме где може да се погледа/купи нека квалитетна маска? Интересује ме нешто типа ultra thin TPU, Mate liquid silicon или нешто на тај фазон. Код нас нисам приметио да има неког бог зна каквог избора.



Iskustvo iz prve ruke, što se tiče providnih. Spigen je klasika i tu nema greške.
Ali ako hoćeš providnu masku koja ne daje previše debljine telefonu, razmisli i ovoj varijanti:


Meni je skroz dobra.
 
Iskustvo iz prve ruke, što se tiče providnih. Spigen je klasika i tu nema greške.
Ali ako hoćeš providnu masku koja ne daje previše debljine telefonu, razmisli i ovoj varijanti:


Meni je skroz dobra.

Нешто раније сам поручио ову, делује ми ок на слици али видећемо каква је маска кад се стави на телефон пошто је гума-пластика (не знам како бих превео "Rubber frosted matte plastic").
Spigen је можда најзаступљенији од свих тих марки, е сад видео сам и неке моделе Olixar произвођача. Зна ли неко како су се ове маске показале?
Генерално ми је код силиконских маски битно да не жуте и по могућности да нису магнет за отиске прстију.

 
Za Olixar sam čitao komentare i u pozitivnom i u negativnom tonu, reklo bi se da su utisci šareni.
 
Imaš na oglasima za prvu pomoć, pošto u našim radnjama nema ama baš ništa...čak ni folija. U tržnim centrima mogu da ti oblepe ceo telefon...ko voli.
Inače ja sam tako kupio providnu. Iskreno izgleda isto kao one sa slike iz predhodnih poruka. Teracell ili tako neka firma... ~400 din.A za dalje, mogućnosti koliko hoćeš :) .
Post automatically merged:

Zaboravih...bez futrole je baš baš klizav...prvih par dana dok se nisam snašao...sreća sve ok...
 
Засад је тако. На огласима Teracell силиконска маска cca 400 din, а Tempered Glass cca 300 din. Неки дан у ТЦ Делта Сити питам да ли имају маске за Сони телефоне, кажу не држе. Верујем да ни по радњама није ништа другачије.

@frenchie сви телефони од стакла су клизави или бар ја нисам наишао на неки који није. Својевремено док сам имао Huawei P30, исто од стакла и ужасно клизав. До те мере да кад га држиш и под малим нагибом на кревету, само почне да клизи🤣
 
Jasno...ali baš u poređenju sa drugim klizavim telefonima. Sreća oblik je laksi za ruku.
 
Стигао је данас телефон. Некако сам успео набавити и маску што је @LoFi препоручио, па ћемо видети како ће се показати.
Засад могу рећи да оно што на први поглед боде очи јесте дизајн телефона који је стварно одличан.
 
Neka je srečan i da te dugo i sjajno služi! Nadam se da će maska poslužiti bar za neki period.

Dizajn je zaista fenomenalan. Čekamo utiske.
 
Хвала. Свиђа ми се што је UI скоро клот Андроид.
Маска ће послужити неки период, а можда и дужи пошто је мало мекша него ове што сад досад имао и боље пријања.
Биће утисци чим испробам све што сам наумио 🙂
 
sa vremenom ce ti biti i udobniji. sad bez obzira sto ovo nije mali telefon, kada uzmes u ruku sve druge koji su siri (a jesu skroro svi) imaces utisak kao da su ogromni...ova proprocija je zaista dobro osmisljena.
 
Руку на срце треба мало прилагођавања. Имам службени Самсунг А6+ 2018, који је шири од Сонија, али сада су већина такви да не кажем сви из тог ранга. Сони наспрам њих делује као "даљински" али мени лично не смета. Овај однос 21:9 ми је добар за читање садржаја, за multi-window, гледање видео садржаја. А и генерално није лоше за промену користити нешто мало другачије него други телефони.
 
Nazad
Vrh Dno