Šta je novo?

Sony Xperia 5 Mark II

Postaće standard, možda ne 2021. godine ali u naredne 2 godine sigurno, već sada su neki displeji blizu te rezolucije. Samo je pitanje tačne rezolucije i AR-a.

Photo Pro za fotografisanje, Cinema Pro za video. Standardnu kamera aplikaciju je trebalo da izbace, jer Photo Pro u automatskom modu radi dosta bolje i ima HDR, dok standardna app najčešće ima problem sa pravilnom ekspozicijom i nema HDR mod.

U ova dva videa su to lepo objasnili, doduše sa 1 MK2 ali princip je isti.
Mogu 1 MK2 i 5 MK2 kamere i sa sakatom standard aplikacijom i bez HDR-a da snime bolju fotku od iP12 (deep fusion) ali to je retkost i mnogo je bolje koristiti Photo Pro, u automatskom modu/uz HDR (za laike i P&S upotrebu) ili uz ručne kontrole pa i RAW, za iskusnije korisnike.




Tu je i prikaz rada Eye AF rafala, @19:41
 
Postaće standard, možda ne 2021. godine ali u naredne 2 godine sigurno, već sada su neki displeji blizu te rezolucije. Samo je pitanje tačne rezolucije i AR-a.

Photo Pro za fotografisanje, Cinema Pro za video. Standardnu kamera aplikaciju je trebalo da izbace, jer Photo Pro u automatskom modu radi dosta bolje i ima HDR, dok standardna app najčešće ima problem sa pravilnom ekspozicijom i nema HDR mod.

U ova dva videa su to lepo objasnili, doduše sa 1 MK2 ali princip je isti.
Mogu 1 MK2 i 5 MK2 kamere i sa sakatom standard aplikacijom i bez HDR-a da snime bolju fotku od iP12 (deep fusion) ali to je retkost i mnogo je bolje koristiti Photo Pro, u automatskom modu/uz HDR (za laike i P&S upotrebu) ili uz ručne kontrole pa i RAW, za iskusnije korisnike.




Tu je i prikaz rada Eye AF rafala, @19:41


Добро је да постоји апликација са којом се може извући максимум из камере, односно Photo Pro. Некад и није лоше играти се са подешавањима јер знам какве сам фотке својевремено извлачио са С7.

@Вића, не знам каква је пракса Сонија била досад што се тиче положаја сензора отиска прста али ако су га већ ставили са стране могли су барем Face recognition да додају (кад овај претходни сензор нису поставили испод екрана). Таман би се уклопио у овај горњи мали безел. Такође ми је нејасно ово дугме за Гугл асистента. Али код сваког произвођача имамо овакве ствари које нису баш најсрећније имплементиране, тако да остаје на крају take it or leave it.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zna li iko kakva je prodaja Xperia telefona, da li se ista povecala kako su krenuli recimo 1II i 5II?
 
Pojavio se Xperia 5 MK2 na KP za 630 EUR, dve godine i dva meseca nosim XZ2 pa sam umeracio da ga kupim, ali cena mi je prilicno sumnjiva. Komtaktirao sam coveka i veli da ih nabavlja iz Nemacke i sad jedino ako ide u paketu sa slusalicama, pa da se posebno prodaju slusalice posebno telefon. Pitam jer ne nih da kupim ukraden ili slicno (Covek ima 830 pozitivnih ocena)
 
Piše 630€ ali sudeći po negativnoj oceni koju ima verovatno možeš da se pozdraviš sa garancijom. Sledeci prodavac iz SU ima 5 MK2 ali za 899€ :d
Tu su i ona 2 oglasa iz ŠA i NS ali to su tek neke mutne radnje.. Mislim da treba sačekati još malo, da počne prodaja raznih 2021 modela, uz pad cena prošlogodišnjih modela u EU.

@dejan110782
October - december : 1.000.000 million xperia sold.
Lower number than oct-dec 2019, but 66% more than july-sep/2020.
 
Ja ga uooste nisam video uzivo, a ovako na slikama mi sivi deluje nekako najelgantnije. Madjari imaju samo crni. Je li video ko crni?
 
Pojavio se Xperia 5 MK2 na KP za 630 EUR, dve godine i dva meseca nosim XZ2 pa sam umeracio da ga kupim, ali cena mi je prilicno sumnjiva. Komtaktirao sam coveka i veli da ih nabavlja iz Nemacke i sad jedino ako ide u paketu sa slusalicama, pa da se posebno prodaju slusalice posebno telefon. Pitam jer ne nih da kupim ukraden ili slicno (Covek ima 830 pozitivnih ocena)
U Nemačkoj se svašta može naći za fine pare ko ima vremena i volje da se time bakće. Nemam pojma ko je čovek ali zoveš i pitaš šta te interesuje...verovatno nema bez razloga 800+ pozitivnih ocena

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
A evo i razloga mojih uzastopnih upisa:

Sony Xperia 5 II 8/256, crni.

Važne napomene:

  • Skoro je stigao.
  • Prvo Android iskustvo.
  • Biće prilike da prenesem utiske, samo želim da ga prvo što bolje prilagodim mojim potrebama. :)

Razmišljanja/nedoumice koje prethode punom puštanju telefona u pogon:

  • Trilema: "ručni" debloat / flash custom rom-a / root ?
  • G servise uopšte ne koristim i nisam vezan s OS-om po tom pitanju.
  • Pored privatnosti, neki od hardening metoda telefona doprinose i boljem, fluidnijem radu i manjem opterećenju komponenti-to bi trebalo da utiče i na što duže korišćenje jer nisam od onih što se brzo zasite telefonom.
  • Možda nije najadekvatnija paralela, ali nakon debloata W10 koji sam uradio nakon prikupljanja par trikova s neta/YT-a (kompjuter zaista fino radi i vidi se razlika u odnosu na početno stanje) imam želju da, uz što veću nezavisnost od G servisa dodatno rasteretim ovu mašinu. :)

Imajte u vidu da se moje "znanje" svodi na iščitavanje reddita, XDA foruma (ne još nešto detaljnije) i par sajtova, YT klipove o ovim temama i tako to.
Ono što ne želim je da urnišem novi telefon za koji se nadam da će dugo služiti. A s druge strane bih da što više moguće budem bloat/spoof free. :)

Svaka sugestija je dobrodošla, ne sumnjam da će biti kolega koji će dati predloge koji su blizu tome što tražim. :geek:

P.S. Kvalitet izrade je brutalan.
 
Ne diraj nista, Sony android je stvarno veoma lite, imao sam ih 14 godina i nikad ni najmanji problem sw prirode. Ne dozvoli da te paljevine i noliferi sa kojekakvih foruma ubede u korisnost prchkanja po kastm romovima i slicne gluposti. Vozi kako si dobio, to je premium masina, Sony zna da napravi gedzete kako treba.
 
Апсолутно се слажем са постом изнад. Имао сам пар Сони телефона, нема никакве потребе било шта рутовати.
Све ради како треба, увек су имали одличну оптимизацију по питању трајања батерије, а са последњим моделима су у већој мери решили и проблеме са камером - која је увек имала одличан хардвер, али брљав софтвер.
 
Ne diraj nista, Sony android je stvarno veoma lite, imao sam ih 14 godina i nikad ni najmanji problem sw prirode. Ne dozvoli da te paljevine i noliferi sa kojekakvih foruma ubede u korisnost prchkanja po kastm romovima i slicne gluposti. Vozi kako si dobio, to je premium masina, Sony zna da napravi gedzete kako treba.

Апсолутно се слажем са постом изнад. Имао сам пар Сони телефона, нема никакве потребе било шта рутовати.
Све ради како треба, увек су имали одличну оптимизацију по питању трајања батерије, а са последњим моделима су у већој мери решили и проблеме са камером - која је увек имала одличан хардвер, али брљав софтвер.

Hvala puno, kolege. Uvažavam vaše preporuke kao nekog ko je dosta iskusniji u ovim stvarima.

"Lov" za mašinom koja će biti što dugotrajnija nije trajao kratko.
Između ostalog, taj near-stock Android svakako je jedna od prevaga za odabir ovog telefona.

Baterija, kamera (pogotovo pro modovi), fluidnost, hardver, neki ne tako česti dodaci u premium segmentu (microSD, 3.5mm, led notifikacija)... sve to su jaki razlozi na strani modela.

Da pokušam malo da preciziram: što manja povezanost sa GMS mi je bitna, budući da ne zavisim od njihovih usluga. Sam razlog debloat-a i sličnog nije toliko u Sonijevom skinu (fb, linkedin, CoD, na prvu nema previše toga) koliko u želji da se ne vezujem za G play services, prodavnicu i slično, kao uslov za funkcionisanje telefona.

F-droid ima dobrih FOSS aplikacija kao i par drugih izvora. Ručno sam poprilično pogasio dozvola (korišćenje mreže/baterije u pozadini, samo esencijalne dozvole), ali pogledaćete na ovim screenshotovima koliko je G play services dobio dozvola koje ne mogu da onemogućim.

Svaka sugestija je više nego dobrodošla jer se nalazim u "pred-startnom" modu korišćenja telefona. A11 je tu, samo još nije instaliran zbog utisaka korisnika koji variraju (od par bagova do slučajeva u kojima nije bilo problema). Svakako ću se držati preporuke koju sam naučio na ovom forumu: ažuriranju na novi Android prethodi fabričko resetovanje.

P.S. Privatnost i rasterećenost komponenti uređaja (zbog dugotrajnosti) mi je važna a poveden sam dobrim iskustvom debloata W10 i solidno boljim performansama nakon toga, bez ikakvog štucanja ili problema bilo koje vrste. Ne uzmite za zlo ovo amatersko "poređenje" Windows i Linux-based OS-a, tu sam da učim i zahvalan sam na svemu što ćete predložiti.
 

Prilozi

  • 01 Google Play services permissions 1.jpg
    01 Google Play services permissions 1.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 22
  • 02 Google Play services permissions 2.jpg
    02 Google Play services permissions 2.jpg
    65.1 KB · Pregleda: 10
  • 03 Google Play services permissions 3.jpg
    03 Google Play services permissions 3.jpg
    67.7 KB · Pregleda: 8
  • 04 Google Play services permissions 4.jpg
    04 Google Play services permissions 4.jpg
    64.2 KB · Pregleda: 7
  • 05 Google Play services permissions 5.jpg
    05 Google Play services permissions 5.jpg
    84 KB · Pregleda: 21
Poslednja izmena:
Na KP si kupio telefon ili u inostranstvu? Cena?
 
...telefon ima neko vreme, nekome utisci mogu biti od koristi.
-dizaj slican ali drugaciji. generalno su sada svi mobilni telefoni slicni, i tesko da kada ga vidis sa ledja odma provalis koji je osim ako nije neki od poznatih....svakako je razlicita proporcija nesto sto ga razlikuje i sto ga cini posebnim. odlicno je odradjen i odaje kvalitenim uredjajem...da ne kazem premijum. negativno je sto je bas magnet za otiske prstiju. sta god da uradio ostaju. pomaze neka maska....na kraju maska i pomaze da bude manje klizav u ruci i cini mi se da je bez nje rizik da ne ispadne pri svakoj manipulaciji....
-oblik i velicina su rekao bih odlicni. jako lepo lezi u ruci i sa tog aspepkta je koriscenje jako prijatno. za one sto tvrde da je kao bas veliki...ne bih se slozio. hajde da je mozda 1 cm kraci...ali to ne bi bila neka razlika. lep je osecaj da sa lakocom "dobacis" ceo ekran. osecaj je da je daleko manji nego sto same dimenzije na papiru pokazuju. stvar ukusa...svakako nije kao papuca :) . imao sam mogucnost da ga odmah uporedim sa velikim bratom 1 II, i primetno je manji. 1 II je u poredjenju sa ovim pa caki drugim telefonima bas nekako veliki a po onome na papriu razlika je tek mala (ne govorim o velicini)
-karakteristike su svi vec sigurno procitali na netu, u koriscenju je jako brz. sve je bas fluidno. baterija je iznenadjujuce dobra. imao sam telefon sa baterijom istog kapaciteta i nije uspevao da izdrzi deo ovoga sto sony moze. cak i prvih par dana kada covek sve isprobava - sve vreme mi je na 120hz ekran i nisam provali da nesto vise trosi bateriju. android je totalno ne opterecen bilo cime, sve je logicno... jedine aplikacije koje se razlikuju od standardnog androida su za kameru i kao neka aplikacija za gejmerski mod (to me nimalo nije zanimalo...) senzor otiska zaista lepo i brzo radi mada je samo setovanje nekako neudobno zbog oblika dugmeta ali posle ja ok. tasteri su lepo postavljeni. sa pro aplikacijama za fotografiju lepo je sto postoji poseban taster za "okidanje". spominu taster za google asisstant. kome ta opcija nije potrebna je stvarno tupavo posebno sto nije moguce preprogramirati ga. trazio sam po netu da li postoji nacin. navodno ne....ima nekih razloga....bilo bi krisno za svasta drugo. no tako je kako je. sve sto sam instalirao i pokrenuo, super je radilo bez ikakvih zastoja. cak sam probao i da vidim kako izgleda call of duty koji dolazi instaliran. na pogled deluje impresivno... fenomenalno je sto ima mogucnost stavljanja memorijske kartice. 128 jeste dosta ali racunam da sa fotkama i videom, neki to lako napune. drugo, prenos podataka sa kartice je daaaaleko brzi nego sa kabla preko telefona. ja sam samo iz starog telefona ubacio karticu i imao sve sto mi treba odmah..... brzo je puni sto je isto veliki plus. jos sony ima svoje optimizacije za bateriju....
-ekran. super prijatan. ima standard i creator mode. sve zivlje izlgeda u standardnom modu. creative je izvesno da je realnija slika...deluje kao da je za truncicu isprano u odnosu na ono sto su nas navikli na ostalim telefonima da sve izleda napucano. moram priznati da su takve i fotografije. imam sluzbenog iphona koji sta god mu uradio sve nekako napucava. duduse toliko ne podnosim i-proizvode zbog hermeticnosti da je moguce da mi to i po definiciji smeta ili nesto ne umem da namestim....
-fotografija, koliko sam se igrao, ozbiljna je razlika u kvalitetu fotografije standardne aplikacije i pro aplikacije. nisam isao da brojim pixele ili sum...ili sta sve ljudi rade. subjektivno fotke izledaju odlicno. sociva su ozbiljno dobra u klasi mobilnih telefona. dobija se prirodan osecaj svega sto je slikano. sirokouganoa ume da izoblici malo posebno ako se fotografise nesto sto je u neporednoj blizini. sve to sluzi ali mi svakako nije ideja da mi zameni ozbiljne objektive....na kraju onolicno socivo tesko da u potpunosti i moze. lako i lepo prebacuje sa jednog "objektiva na drugi".
-video iskreno nisam probao, nije nesto sto uopste koristim. otvorio sam aplikaciju da vidim kako izgleda. mislim da cu morati malo jos da se informisem. jedino sto cu gledati da iz radoznalosti probam je slow motion....i one varijante sa puno kadrova u sekundi...
-sad, cena nije zanemarljiva. da postoji nesto sto ima performansu za manje novaca, moguce....gde sam ga kupovao, lik kaze - za sonija i slicne telefone, kupuju ljudi koji unapred imaju ideju o tome zasto zele takav aparat tako da on kao takav nije izlgeda koncipiram za siroku publiku. kao takav da je najbolji u neznamtijacemu...moguce da nije ali da skoro sve moze bas bas jako dobro to sigurno. pre nego sto sam ga uzeo, bas sam se potrudio da uradim ozbiljno istrazivanje i komparaciju sa telefonima koji su tu negde po perfomasi, ceni...i najveci deo koji sam uspeo da saznam pre kupovine samog telefona odgovara onome sto se i dobije. po tome da je apart prilicno nov voleo bih da dobije sto je moguce android 11, sada ima 10.
 
@frenchie , hvala puno na utiscima, otprilike se poklapamo mada sam ja još u pripremnoj fazi za korišćenje telefona (pogledati koji post unazad).

Što se G asistenta tiče, jednu stvar za sada možeš da uradiš. Meni svakako bolje od prvobitne uloge dugmeta.
Možeš ga onemogućiti ali prvo moraš onemogućiti/ukloniti Google app. Ovo u slučaju da ti asistent ne treba i da ovo uklanjanje G app ne remeti funkcije telefona koje koristiš.

Kad ovo odradiš pritiskom tog dugmeta pojavljuje ti se polje za unos PIN-a. Dođe kao neka alternativa za double-tap to wake.

Drago mi je što nas još ima. :)
 
hvala za info...mislim da cu ga za sada ostaviti ovako. nesto sa maskom preko i vec nekom navikom kako ga imam, sam skoro pa zaboravio da je tu. svakako je u ravni sa samim telefonom za razliku od tastera za okidanje slike....
zaboravih jos nesto a bilo je tema. zvuk i slusanje muzike. Sony je tu standardno dobar. imao sam i sony xperia x i tamo je to sve bilo jako dobro. prija mi da posle telefona koji nisu imali 3.5mm za slusalice sada vise ne razmisljam da li sam poneo adapter, da li su mi pune bluetooth slusalice....ima bas dobar zvuk a ko voli i gomilu podesavanja za dolby...
 
Da se nadovežem na temu zvuka:

Vrlo, vrlo solidan zvuk na slušalicama Sony MH750 koje su došle u pakovanju.

Svi imamo svoj muzički doživljaj/ukus ali vidim da je generalna preporuka da se DSEE i Dolby Atmos deaktiviraju prilikom slušanja na slušalicama.
Atmos se preporučuje jedino kada se sluša preko zvučnika. Tada je zvuk puniji i zvučnici su nešto glasniji.
 
Slažem se skroz. Mislim da dosta zavisi i od samih slušalica. ...raspoloženja i tipa muzike, produkcije...
 
Apsolutno.

Još jedna korisna stvar: u opcijama standardne kamere može se podesiti koju aplikaciju dugme za kameru pokreće-standardnu ili Photo Pro.

Ako se odlučiš za drugu varijantu možeš da podesiš da standardnu kameru lansiraš duplim pritiskom na taster za paljenje/gašenje.
 
Dobre su MH750, za jedne stock slušalice (i u odnosu na redovnu cenu) čak i veoma dobre. Samo pri kupovini treba izbeći kopije sa AE, a ima ih.
MH755 su verovatno malo bolje - Sony MH755 Review: Budget IEM Endgame

Ovo nema mnogo veze sa temom, pa će ići u spoiler:
U toj klasi jeftinih in-ear odavno dominiraju Senfer DT6: hajp review, objektivan review
Zvučno su nešto najbliže hi-fi pojmu (za 20$) ikada, lagano čiste sve redom i zalaze u klasu in-ear slušalica od 50-100$ (mada se ovo stalno menja pa kapiram da je tu mnogo jača konkurencija nego pre 2 godine kada sam ih kupio ali svejedno). I što je najbitnije, odlično sarađuju sa sony telefonima, odnosno odgovara im dinamičan, topao sony zvuk sa velikom pozornicom. MH750 imaju samo jači ali i manje detaljan bas, srednji su mnogo bolji na DT6 kao i separacija, veličina stejdža a i visoki su detaljniji i življi, mada ponekad malo oštri.

Tako da, ko hoće dosta bolje da iskoristi audio kvalitet novijih flagship smartfona, onda su potrebne i bolje in-ear, a za početak (i po veoma pristupačnoj ceni) dovoljne su i DT6.
A što se samog zvuka tiče, sony je tu standardno odličan još od sony ericsson vremena, mada je činjenica da je LG sa V serijom i dalje broj 1 za audiofile.

Ipak, od svih in-ear koje sam probao (na raznim telefonima), ATH-CKX9 najbolje (najzabavnije) zvuče preko sony modela, jednostavno im nekako leži dinamičan zvuk sa velikim stejdžom. Ne proizvode se već 2 godine ali možda se pojave negde na rasprodaji/čišćenju lagera, po povoljnoj ceni (mada kod nas i dalje koštaju 100€)

Ovako bih to ocenio: XZ2 + MH750 = 6.5/10, isti telefon + DT6 ili CKX9 = 8.5-9/10 (u zavisnosti od žanra, raspoloženja). Ovo pišem čisto kao info, da je za 20$ moguće dobiti bar za 2 ocene bolji zvuk od svejedno dobrih stock MH750 🎧
 
Hvala, nema off-topica kad je Sony telefon u pitanju, u kombinaciji sa muzikom. :)

Stock su ove moje, nisam neki mega audiofil ali sam vrlo prijatno iznenađen kvalitetom zvuka. Mada i ova preporuka može nekad valjati.
 
Ko može u CH da poruči, ima ih i za ~650€ kad se preračuna 699CHF, tako da definitivno su cene sišle u normalu.
Ja se pa nešto gadno razvukoh oko drugih stvari prethodnih meseci tako da mi i Mk I 5ca radi posao sasvim OK i dalje te ću verovatno čekati neki Mk3 da uradim upgrade.
Nije kao da mi treba, ali eto, jack za slušalice i direktan izbor kamere umesto cycle promene 1-2-3-1 su mi dovoljni razlozi + 256GB i Photo Pro app koji su pustili i na 5 Mk2, taman kako je trebalo i u startu da ga naprave. :)

PS. Stigao Android 11 na Mk I, da mi je znati samo koji mudrac je izmestio screenshot i ceo Power menu koji su bili idealno smešteni sa strane pored dugmeta u gornji deo ekrana...
 

Prilozi

  • sony.png
    sony.png
    634.8 KB · Pregleda: 17
Ово је тренутно само акција, чим прође иста, ето цене назад на ону где је и била... Ја сам једно време меркао овај модел, међутим није га било нигде. И онда ми улетела нека акција за ѕ21u...
Био је пре 2 недеље на акцији већи модел.
А летос су имали стару петицу са оним wx-1000xm3 бубицама за 700chf.
Иначе, те бубице су сад 140chf...
 
У Немачкој на eBay Kleinanzeigen је било појединих модела нових за 600-630е али су буквално продати кроз пар сати јер људи одмах реагују када виде такве цене, а уређаји су нови из продужавања уговора. Сада је неко затишје па нема ништа испод 650е. А исто тако не можеш наћи ниједну другу боју осим црне, али ајде дај шта даш. Не може човек још и бирати😁
Не знам шта би значајно ново могло стићи са мк3 осим што би додатно могла да падне цена мк2. Дотад пратити цену па кад искочи нешто повољно...
 
Akcija - neakcija, cena je sasvim pristojna za nov Mk II i uz to pošteno navode koliko je još komada preostalo. Iskreno - ne zanima me zašto prodavac stavlja akciju i kako kompenzuje propuštenu dobit dok smo mi kupci na dobiku.
Sigurno to ne rade iz slabih osećanja ka Soniju nego zato što im proizvođač nadoknađuje ovako ili onako ili imaju viška Mk II za koje znaju da ih se neće naprodavati sa očekivanom zaradom jer se sad već čeka Mk III da vidimo šta donosi...
Za nas iz SRB svakako nebitno jer ne šalju van CH, inače 600 EUR bez njihovog PDVa + poštarina + 32% kod nas na granici je ajd da kažemo ~820€ da se legalno uveze 1 komad...
 
Čitam na drugim temama o telefonima da je poželjno uraditi wipe/clear cache nakon nekog ne-ključnog ažuriranja (tipa A10 sa A11).

Ako je tako, koji je najbolji način da se to uradi i da li taj korak briše išta od instaliranih aplikacija, fajlova, podešavanja?
 
Nazad
Vrh Dno