Šta je novo?

Sony Xperia 1 (2019)

Razmisljao sam da li da ovo napisem ali eto morao sam, ne mogu da citam vise kako ljudi pisu svasta na raznim forumima uglavnom stranim, a vezano je za Sony Xperia kameru, odnosno softver kamere. Malo malo pa kao odlican hardver, los softver i slicno. Pa to oni namerno rade da ne ugroze iz nekog razloga svoju foto diviziju i slicne price, pa onda kako to konkurencija sa njihovim senzorima odradi bolje iskustvo kamere zahvaljujuci boljem softveru i tako dalje. Ima tu raznih verzija price ko je to citao zna na sta sve mislim. Naravno koliko je bitan sam hardver toliko je vazan i sto bolji softver odnosno obrada fotografije kako bi se izvukao maksimum iz tog parceta hardvera. Evo ovako, svi mi koji dosta pratimo desavanja vezana za mobilne telefone i neku Sony Xperia pricu do sada, dobro znamo da sto se softvera kamere tice stalno se nekako u tom polju vise ocekivalo od Sony, i uvek je tu imalo prostora za neka znacajnija poboljsanja, a to najvise mislim na bolje fotografije koriscenjem automatskog rezima u tezim odnosno slabijim svetlosnim uslovima. Bas u takvim uslovima koriscenje manuelnog rezim je znao da odradi bolji posao. E sad iznosim moje iskustvo koje ne moze da ospori skoro niko od onih sto lupetaju pa pisu razne komentare, jer vecina njih nikad nije ni korista Sony Xperia telefon, a to su uglavnom i fanovi drugih brendova. Svako ko godinama koristi Sony Xperia modele najbolje razume ovo sto sada pisem. Podelicu svoje iskustvo sta se i kako menjalo kod Sony modela u nekih prethodnih desetak godina. Posto sam koristio skoro sve vodece modele od Sony Ericsson od 2006, ali ajde bolje od kad su presli na android platformu pa bolje da kazem pocevsi od prvog modela i Z serije pa sve negde do XZ2. Sve u svemu posto najvise fotografisem preko dana generalno sam i vise nego zadovoljan rezultatima kamera svih modela. Ali moram da naglasim da se na svakom od tih modela u losijim uslovima moglo vise izvuci na manuelnom rezimu. Vecina korisnika zeli da izvadi telefon, da fotografise odma i to je to nikakva podesavanja i cackanja koja bi im oduzela vreme. E to je ono sto je najvise falilo ranije na Sony Xperia kamerama. Medjutim pocevsi od modela Sony Xperia XZ2 kvalitet fotografija je primetno napredovao, ne nesto preko dana ali u slabijim uslovima osvetlenja razlka je primetna gde se vidi jasan napredak. Imajuci u vidu rezoluciju, otvor blende, nedostatak opticke stabilizacije fotografije su i vise nego dobre. I ne verujem da bi konkurentski modeli sa istom takvim specifikacijom modula kamere mogli ista bolje da urade, a ne bi me cudilo i losiji da budu. Znaci od XZ2 modela skoro uopste nisam koristio rucni rezim. Bez obzira sto je isti senzor kamere kao na prethodnih par modela novi Qualcomm ISP uz poboljsane Sony algoritme za obradu fotografija su odradile svoj deo posla i poboljsale iskustvo kamere. E sad sta je sustina price ljudi i dalje misle kako je softver kamere ostao nepromenjen cak i u najnovijim Xperia 1 i Xperia 5 modelima. Ja vam licno potvrdjujem da kamera ne samo u hardversklm delu vec i sto je dosta vazno cak i vise u softverskom delu dosta napredovala sa najnovojim Sony Xperia modelima u odnosu na prethodne modele. Poredio sam kameru Xperia 1 sa XZP, XZ2, XZ3 i odlicno znam sta pricam. Celokupno iskustvo i jednostavnost koriscenja kamere pocevsi od modela Xperia 1 dovedena na vrhunski nivo. Jednostavno pokrenuti kameru, sasvim je nebitno koje je doba dana i noci odnosno koji svetlosni uslovi su u pitanju, fotografije sa automatskog rezima su odlicne. Postoji jedan dodatni razlog zasto u uslovima slabijeg osvetlenja treba izbegavati rucni rezim, u sta sam se uverio vise puta, a to je da samo u auto rezimu radi Sony Alpha algoritam za potiskivanje buke, koji je upravo u ovom modelu i predstavljen kao i niz nekih drugih funkcija koje ranije nisu bile. Jednostavno napraviti jednu fotografiju na auto, a zatim istu na rucnom rezimu i samo ih obe uvecati i sve je jasno kao dan. Tako da poenta cele price je da je prakticnost kamere odnosno izvadi i slikaj za klasu ispred svih prethodnih modela. A takvom iskustvu je najvise doneo unapredjen hardver, pre svega brze fokusiranje, opticka stabilizacija, veci otvor blende, veci pojedinacan piksel, i uz sve to novi algoritmi za obradu fotografija. Poredio sam kameru sa bratovim P30 pro koji je toliko nahvaljen sto se kamere tice da je to nenormalno. Iskreno osim boljeg zuma i svetlijih fotografija u bas bas mracnom okruzenju skoro pa nista drugo nema bolje. Cak na svakoj fotografiji bez obzira da li je dan ili noc ja imam vise detalja pogotovo onih najsitnijih i najfinijih(auto rezim). Inace fotografije na P30 Pro su primetno losije kada se izabere maksimalna rezolucija u uslovima slabijeg osvetlenja i po meni jedino korisno u idealnim uslovima. Nije dzabe Huawei stavio 10mpx na auto, e sad zna se i zasto je to tako. To je sto se tice glavne kamere. Poredio sam i sirokougaonu tu su dosta slicni samo sto zbog vece rezolucije P30 Pro moze malo vise da zumira ovako nema neke primetne razlike. Tako da generalno sto se iskustva kamere tice Xperia 1 u poredjenju sa P30 Pro ovaj drugi generalno skoro pa nista nije bolji. Taj zum sto ima to je trenutno klasa za sebe zbog samog periskopa, tako da to i nije bas za porediti jer Xperia 1 nema taj sistem za zum, ali ce ga verovatno sledeci model dobiti. Sve u svemu glavna kamera i sirokougaona slicno iskustvo stim sto je na glavnoj u skoro svim svetlosnim uslovima nivo detalja bolji na Xperia 1. Sve ostalo je manje vise slicno( dinamika, balans bele, ekspozicija, buka i artifakti) negde za nijansu bolji jedan, negde drugi. U nocnim uslovima kad se koristi (Night mode) za fotografisanje koji Xperia 1 nema( ni ne treba mu) uz pomoc jednog trika odnosno klika na ekran fotografije izgledaju skoro pa podjednako osvetljeno kao na P30 Pro, osim u nekim bas bas mracnim uslovima gde je P30 Pro malo svetliji i to je to u sustini. Sve u svemu obe kamere u odlicne. Ali kad vidim kako je DXOmark rangirao kameru na Xperia 1 u poredjenju sa P30 Pro smesno je bilo sta reci osim koliko su oni izgubili smisao i da jednostavno ko im plati bice u vrhu po ocenama ko ne plati dosta nize i to je to. Najbolje poredjenje je kada imate oba modela u rukama i sve lepo vidite, sve ostalo nije merodavno.

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Morao sam da citiram Djuro89 da je vecinom sto se tice sony modela za kameru upravu i realno uve su oskudevali u kameri do zadnja dva modela.Sto se tice direktno poredjenja sa p30pro nemoj iznositi ljudim neistine u uslovim loseg osvetljenja nocni rezim sa p30 pro nema sta da trazi,sirokougaona kamera je takodje bolja vise detalja i bolji hdr,nije neka razlika al je bolja.O zoom nebih pricao jel jedini on ima 5x zoom do dolaska s20 ultra(10x) heheheh.Jedina stvar gde su slicni kao i svaka danas iole dobra kamera na telefonu je klasicno slikanje po danu i boljim dnevnim uslovima.I da sto se tice video snimanja tu idalje huavej kaska za konkurencijom.Sve u svemu kamere na p30 pro va xperia 1 generelano bolja bez da se naljuti moj drugar Djuro89.[emoji3]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Morao sam da citiram Djuro89 da je vecinom sto se tice sony modela za kameru upravu i realno uve su oskudevali u kameri do zadnja dva modela.Sto se tice direktno poredjenja sa p30pro nemoj iznositi ljudim neistine u uslovim loseg osvetljenja nocni rezim sa p30 pro nema sta da trazi,sirokougaona kamera je takodje bolja vise detalja i bolji hdr,nije neka razlika al je bolja.O zoom nebih pricao jel jedini on ima 5x zoom do dolaska s20 ultra(10x) heheheh.Jedina stvar gde su slicni kao i svaka danas iole dobra kamera na telefonu je klasicno slikanje po danu i boljim dnevnim uslovima.I da sto se tice video snimanja tu idalje huavej kaska za konkurencijom.Sve u svemu kamere na p30 pro va xperia 1 generelano bolja bez da se naljuti moj drugar Djuro89.[emoji3]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Pre svega ja ne iznosim neistine, vec pricam onako kako jeste. A inace sam sam realan i objektovan. Ako je nesto na nekom modelu bolje bolje je, ako je losije losije je i to je to. A ne da kao neki hvalim jedno a ostalo nista ne valja. Lepo sam napisao da je u nocnom modu fotografija na P30 pro svetlija. Ovako uvece kad se normalno slika nista nije svetliji. Napisao sam da na sirokougaonoj kameri moze malo vise da se zumira jer ima vecu rezoluciju (12mpx vs 20mpx), a razlika smesna. A ovako sto se detalja tice u svim uslovima na glavnoj kameri Xperia 1 ima vise finih detalja kada se slika zumira(auto mod) sto je i logicno, jer na auto modu fotografije na Xperia 1 su 12mpx, a na P30 Pro su 10 mpx. Testirali smo kamere ne samo napolju po mraku, vec i preko dana, zatim u zatvorenom prostoru u svim svetlosnim uslovima. Sto se tice dinamike dosta je slicna. Na Xperia 1 nece bas stalno da upali automatski HDR, ali svakako kad nece na auto moze da se upali u manuelnim podesavanjima to nije nikakav problem. Brat sve ovo moze potvrditi, a svakako mogu sa njim da fotografisem slike u razlicitim situacijama pa da podelim ovde fotografije i da se svaka od njih kropuje. Pa neka svi ovde na forumu kazu svoje misljenje. Tako da ako ti pises i vredjas ljude po nekim fb stranicama i slicno, ako samo samsung uzdizes i hvalis na sva usta ne moras bas ovde gde ljudi pisu samo o modelu Xperia 1 da pricas kao nesto nije istina i slicno.

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Heheheh ako iko ovde uzdize telefon to si ti,cuj "svetlija u mraku",nije samo svetlija nego i bolja u svakom smilsu u tom rezimu
Kako god okrenes ja sam i prvi rekao da preko dana slika slicno kao i xperia 1 i note 9 po danu,s tim sto on u idealnim uslovima moze koristiti 40mpx a mi nemamo tu mogucnost.Na a80 imam heheheh.[emoji3]Tako da sve ostalo sto se poredi nocni rezim ili zoom tu je definitivno bolji od konkurencije generalno.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Heheheh ako iko ovde uzdize telefon to si ti,cuj "svetlija u mraku",nije samo svetlija nego i bolja u svakom smilsu u tom rezimu
Kako god okrenes ja sam i prvi rekao da preko dana slika slicno kao i xperia 1 i note 9 po danu,s tim sto on u idealnim uslovima moze koristiti 40mpx a mi nemamo tu mogucnost.Na a80 imam heheheh.[emoji3]Tako da sve ostalo sto se poredi nocni rezim ili zoom tu je definitivno bolji od konkurencije generalno.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Nista ja ne uzdizem i ne bih se zamarao glupostima i nekim raspravama oko mobilnih telefona. Pa da li je bolji u svakom smislu u tom nocnom rezimu ne bih se bas slozio. Sobzirom da je u tim bas mracnim svetlosnim uslovima sa minimalnim izvorom osvetlenja Xperia 1 koristio standardni nocni mod, a P30 Pro poseban nocni mod nije bas neko merodavno i realno poredjenje. Ali na osnovu tih fotografija najveca razlika je da je fotografija sa P30 Pro primetno svetlija. Ali ajde da sacekamo da Sony ubaci taj poseban nocni rezim(ako uopste i ubaci) pa da se onda lepo uporede kamere u istom rezimu fotografisanja, mislim da je to najrealnije.

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa da se ne zamaras nebi pisao gore onoliki post??Samo treba biti realan,sustina cele price a nisi bas realan.[emoji3]U postu gore pises kamera gotovo nista nije bolja,a bolja je i zoom kamera(logocno 5x),bolja je i sirokougaona,i bolji je nocni mod.Dnevne slicne sto je za ocekivati a razlika u detaljima smesna vise nego ona sto je na sirokougaonoj.Sve u svemu dobre obe kamere al realan treba biti p30 pro ima bolju kameru i tu nema dalje raspravke.Video snimanje jos nije nesto.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pa da se ne zamaras nebi pisao gore onoliki post??Samo treba biti realan,sustina cele price a nisi bas realan.[emoji3]U postu gore pises kamera gotovo nista nije bolja,a bolja je i zoom kamera(logocno 5x),bolja je i sirokougaona,i bolji je nocni mod.Dnevne slicne sto je za ocekivati a razlika u detaljima smesna vise nego ona sto je na sirokougaonoj.Sve u svemu dobre obe kamere al realan treba biti p30 pro ima bolju kameru i tu nema dalje raspravke.Video snimanje jos nije nesto.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Vecina tog mog prethodnog posta se odnosi na neke druge stvari vezano samo za kamere na Sony Xperia modelima i kako su napredovale kroz generacije. To je poenta tog posta, hteo sam da podelim moje iskustvo i misljenje sa ljudima ovde jer sam nosio skoro sve vodece Sony modele u kontinuitetu( preskocio Z3 plus i X Performance) tako da znam kako je i sta napredovalo kroz generacije. Mislim da je skoro petnaest godina dug period za koji sam menjao samo Sony(Ericsson) modele i tacno znam sta je i kako sa novijim modelom poboljsavano i to sve pocevsi sa modelom K750i iz 2006 godine. I bas iz tog razloga ne mogu da citam kojekakve gluposti kad vecina ljudi sto komentarisu bilo sta za Sony nisu ni jedan model koristili, to se najvise odnosi a neke strane forume. To su ljudi koji vole tako da lupetaju, izmisljajun i slicno. Sta dobijaju time ne znam, ali svako neka radi sta mi se radi. Mogao sam jos pet puta onoliko da napisem da sam detaljisao za sve vezao za telefone posebno za kameru i bukvalno za svaki parametar, ali neka toga sad. Koliko se secam ja sam napisao lepo da su obe kamere odlicne, jasno sam naglasio i naveo prednosti i mane oba modela. Naglasio sam sta je bolje na Xperia 1, a sta na P30 Pro. A sad sto se tice ostalih karakteristika i mogucnosti vezano za hardver i softver kamere to nisam nabrajao, ali ko prati desavanja vezano za mobilne telefone i sam zna te neke dodatne stvari i karakteristike za ova dva modela.

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam sada iznalzirao tvoj post i shvatio da ti je kamera najbitnija na telefonu,stoga ti predlazem da kupis p30 pro hehehe.[emoji3][emoji3][emoji3]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ja sam sada iznalzirao tvoj post i shvatio da ti je kamera najbitnija na telefonu,stoga ti predlazem da kupis p30 pro hehehe.[emoji3][emoji3][emoji3]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Pa losa ti je procena druskane. [emoji2] Prvo telefon mora da mi se svidi kako izgleda, zatim da je vrhunske izrade, da u ruci ostavlja premium osecaj. (stvar ukusa) da kad ga uzmem u ruku ako ne moze da probije zid od kuce vec mi ostavlja utisak kao da drzim parce papira u ruci onda me nista ostalo ne zanima. Mora da bude poseban i jedinstven da ne lici na sve ostale( gde god vidim kad neko koristi telefon na ulici, u kaficu i tako dalje sa prednje strane ili kamere u ekranu, neke kapljice, zubici i slicno i nemam pojma koji je koji dok se malo ne pogleda bar interfejs. Ili kad bi se pogledao sa zadnje strane pa da vidim logo firme. Tako da ako prodje te moje rigorozne kriterijume tek posle toga mozemo da pricamo o ostalim stvarima, ekran, cipset, kamera, zvuk, baterija, softver, zatim celokupne performanse softver plus hardver i tako dalje. [emoji2][emoji4]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nebih sad pisao tome jer bi trajalo dugo i tema bi isla u off tako da je suvisno ista da pisem.[emoji3]Samo cu reci da to gore sto si napisao nema veze s mozgom ako bas pricas o p30 pro koji je i dizajnerski i kvalitetom odlican uredjaj.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Nebih sad pisao tome jer bi trajalo dugo i tema bi isla u off tako da je suvisno ista da pisem.[emoji3]Samo cu reci da to gore sto si napisao nema veze s mozgom ako bas pricas o p30 pro koji je i dizajnerski i kvalitetom odlican uredjaj.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Sto sam mislio napisao sam i to je to. Nisam dokon da razglabam pricu ovde sa tobom o bilo cemu. Jer prvenstveno promasio si temu, ovo je ovde tema za Xperia 1, a ne uzdizanje Samsunga i Huawei. Za te stvari valjalo bi da posetis njihove stranice. Ovde se razmenjuju iskustva i misljenja sa Sony korisnicima. Mislim da je ova tema ovde vezana za Xperia 1. Ovde smo da nekome pomognemo, podelimo iskustva i misljenja i otvorimo nekima oci. To sto sve pise po internetu i po youtube kanalima kao i po nekim sajtovima koji favorizuju odredjene brendove mene to uopste ne zanima niti pridajem paznju takvima. Najvaznije je korisnicko iskustvo i realni testovi mobilnih telefona. A te marketinske price i slicne gluposti me uopste ne zanimaju. Ne znam o cemu pricas, pobrkao si nesto ocigledno kad vec opet pominjes P30 Pro. Ne odnosi sve sve sto kazem samo na taj telefon, vec pricam uopateno. Lepo sam napisao da svako ima svoj ukus i neka svako kupi sta voli i sta mu se svidja. Bas mene briga kakav je P30 Pro onaj ko hoce da kupi taj telefon njega treba to da interesuje i on ce se detaljnije informisati oko toga. [emoji2]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Niko ovde ne uzdize ni Samsung ni Huavej,samo se realno prica a ti ne pricas realno nego samo sony i sony.A sto se tice marketinga da nemaju kvalitet i prodaju nebi imali ni marketing jak.Sad sto drugima to smeta sto nemaju taj uticaj u mobilnoj industriji to je nesto trece.[emoji3]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Iskreno se nadam da će Sony sa ovom serijom tako da pukne, da nikome na pamet neće pasti da pođe njihovim putem, tj da prihvati taj nakazan format 21:9.

Stvar je što su svi krenuli ka tom 21:9 i sl. izduženim formatima jer svi žele veći displej ali proizvođači ne žele da šire telefone zbog prihvatljivog držanja u šaci ali ih zato duže i rezultat je taj.
 
Poslednja izmena:
Al' se zakuvalo ovde :)

Sve sto je trebalo da urade je dodavanje OIS-a na IMX400 senzor, uz poboljan (automatski) HDR.
Dokaz, (P30 pro, XZ2, Xperia 1), postaviti skaliranje na 12MP): https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9635&idPhone2=9081&idPhone3=9543
Pixel 4XL, XZ2, iP 11 Pro Max: https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9895&idPhone2=9081&idPhone3=9846

ISO vrednosti se razlikuju (sto posebno utice na low-light poredjenje) ali se jasno vidi potencijal 19MP IMX400 senzora. Senzor iz Xperie 1 je ipak odredjeni downgrade ali OIS i malo bolji auto mod/hdr Xperia 1 kameru cine boljom (od XZ2/XZ3) za klasicno P&S fotografisanje u tezim svetlosnim uslovima.

Sto se XZ2/XZ3 tice, uz osnovna podesavanja i vestinu te kamere mogu da snime sjajne fotografije, pri povoljnom svetlu: https://mobilephotoawards.com/8th-annual-mpa-grand-prize/
Ali nedostatak OIS-a te odlicne kamere ''spusta'' na nivo samo dobrih/upotrebljivih u tezim low-light uslovima.

@Djura

Sum, ne buka :D
 
Poslednja izmena:
Da li je realno da bi na flegsipu mogli ugledati povratak 3,5mm-a?
Pa na osnovu ovih dosadasnjih glasina velike su sanse da bude tako. A izgleda da se vracaju i frontalni stereo zvucnici. [emoji6]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Xperia 1 nastavlja tradiciju svojih prethodnika. Jos jedna nagrada za dizajn. [emoji2]

http://www.xperiablog.net/2020/02/06/xperia-1-picks-up-2020-if-design-award/
b4c17889a5fc8feb579ad35ca7c593e2.jpg


Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Bilo bi lepo da malo prodaja skoci, za promenu. To bi bila vest a ne ovo. Od ovakvih nagrada se ne zivi. [emoji4]
 
Nagrada za dizajn za tel koji lici na daljinski? Nije ni cudo sto im prodaja ide slabo.
 
Nagrada za dizajn za tel koji lici na daljinski? Nije ni cudo sto im prodaja ide slabo.
Kakav daljinski, to su ciste gluposti. Ja ovaj telefon koristim i svako ko ga je video samo je prokomentarisao da bas lepo, mocno i jedinstveno izgleda. I veoma kompaktno i lako za koriscenje sa jednom rukom za ovu velicinu ekrana. [emoji6]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Bilo bi lepo da malo prodaja skoci, za promenu. To bi bila vest a ne ovo. Od ovakvih nagrada se ne zivi. [emoji4]
Evo na primer, u trecem kvartalu 2019 godine prodali su oko 600.000 telefona, a sad u cetvrtom vise nego duplo oko 1.300.000. Valjda ce im konacno prodaja krenuti na bolje od ove godine. U sustini ne samo prodaja vec da zaradjuju od mobilne divizije. I da nam tek onda sa apetitom predstavljaju jos mocnije modele. [emoji2]

http://www.xperiablog.net/2020/02/04/xperia-shipments-see-small-bounce-in-calendar-q4-2019/
2d4d12834302ff94814b1ae7313dee99.jpg


Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Da zaradjuju, jako tesko. Ali da poboljsaju prodaju svakako mogu. Iako su ove brojke za danasnje standarde male. [emoji4]
 
Da zaradjuju, jako tesko. Ali da poboljsaju prodaju svakako mogu. Iako su ove brojke za danasnje standarde male. [emoji4]
Pa tako nekako, za sada je takva situacija, ali mozda se to poboljsa u buducnosti, a i te brojke mozda krenu da rastu. [emoji6]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
^

Sony Mobile 2019Q3

Sales are 113.5 billion yen, operating income is 6.9 billion yen

SOMC is making money 3 quarter in row.

Neko je prevodio zvanicne podatke sa JP, to je valjda zakljucak.

Treba napomenuti da je sony mobile najvise novca izgubio 2014. godine, kada su prodavali odlicne (i objektivno najkompletnije u klasi, uz Note 4) Z2/Z3/Z3c i kada su prodali najvise telefona otkad posluju na Android trzistu. A zna se da ogromnu vecinu prodatih sony androida cine flagship modeli, low-mid range krsevi su odavno potisnuti sa trzista. Ni OnePlus ne prodaje drasticno vise flagship jedinica od Sony-a, Huawei je za godinu dana prodao vise P30 Pro nego sto ce OP i Sony svih telefona za 10 godina zajedno ali to ne znaci da imaju bolji proizvod od OnePlus/Sony, naprotiv.

Tako da pumpanje broja prodatih primeraka ne znaci uvek i vecu zaradu, to u principu vazi za Apple/iPhone i u nesto manjoj meri za GS/Note seriju. Na kraju, te ''brojke'' korisnicima nista ne znaci, bitan je opsti kvalitet uredjaja (hw/sw/podrska). Ono sto je jasno je da Sony ne napusta trziste smartfona i to je dobro.

Ovaj skok prodaje, iako deluje smesno u odnosu na vodece proizvodjace, zapravo je dobar rezultat s obzirom da su se ''strateski'' povukli sa mnogih velikih trzista (da bi smanjili gubitke divizije) i u sustini 90% ove prodaje je ostvaren na trzistima Evrope, Japana i Tajvana, + mozda manji broj (USA, Kanada), na ostalim trzistima sony mobile ne postoji.
 
Poslednja izmena:
Samo sto OnePlus iza sebe ima BBK, pa mogu sebi da dozvole takav luksuz.
Videcemo dokle ce Sony izdrzati. Iskreno se nadam da nece proci kao HTC, LG...
 
Pa od cega ''zivi'' sony mobile sve ove godine, od solarne energije? Sony to ''resava'' od samog starta na Android trzistu s tim sto su nizom bolnih i ostrih odluka u poslednje 2 godine dobrim delom uspeli da zaustave finansijsku gangrenu mobilne divizije a na osnovu poslovanja u vecem delu 2019. godine, i da je prilicno zalece. Sony mobile je sada jos vise vezan za Sony, prakticno spojen, otuda i pristup Alpha tehnologijama i angazovanje Alpha tima na razvoju novih flagshipa, posebno 1 & 5. Najgore godine po sony mobile su prosle, zajedno sa ekonomskom krizom.

HTC je (nazalost) u drasticno losijoj poziciji, jednostavno ni na jednom polju, kao kompanija, ne mogu da im pariraju, cak je i LG u mnogo boljoj poziciji od htc-a.
 
Poslednja izmena:
^ Nadam se da necemo gledati taj scenario. [emoji4]

Pa od cega ''zivi'' sony mobile sve ove godine, od solarne energije? Sony to ''resava'' od samog starta na Android trzistu s tim sto su nizom bolnih i ostrih odluka u poslednje 2 godine dobrim delom uspeli da zaustave finansijsku gangrenu mobilne divizije a na osnovu poslovanja u vecem delu 2019. godine, i da je prilicno zalece. Sony mobile je sada jos vise vezan za Sony, prakticno spojen, otuda i pristup Alpha tehnologijama i angazovanje Alpha tima na razvoju novih flagshipa, posebno 1 & 5. Najgore godine po sony mobile su prosle, zajedno sa ekonomskom krizom.

Pa kao i LG, od drugih divizija. Televizori, konzole, audio oprema, kamere/aparati...
 
Mobilni je reklamni materijal kao i soljica ali sa maksimalnom ekspozicijom, za razliku od vecine drugih njihovih proizvoda. Kompaniji koja je toliko multidisciplinarna kao Sony se to isplati i bez profita, sa neutralnim balansom. Privlacenje pozornosti, jacanje brenda.

Ekstravagantan dizajn Sony -a privlaci paznju i dovodi do situacije da ljudi kada budu pitani koji je to telefon bude im izgovoreno "SONY".

Pritom radi se o najboljoj platformi za prikupljanje informacija od kojih svaka takva kompanija profitira.

Previse je to znacajno trziste da ga Sony ne bi drzao makar u idle modu. Sa velikim i finansijskim znacajem u slucaju pronalazenja prave formule i preokreta. Sony ima dovoljno ogranaka svog poslovanja kojima bi mogao leverage -ovati put nazad svoje Mobile divizije.

Nece se oni tako lako odreci tog trzista ali ne znaci da ce se vratiti na staze stare slave pre Android perioda. Pravila igre su drugacija.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno