Šta je novo?

Kućna multimedija Sony TV 55-65": izbor u 2021. godini

Koji TV, projektor, zvučnike, soundbar i ostale multimedijalne komponente kupiti?

LoFi

Poštovan
Učlanjen(a)
03.02.2021
Poruke
195
Poena
60
Ako moderatori dozvole možemo ovu temu koristiti za diskusiju o dobrim ponudama većih Sony TV dijagonala tokom godine kao i raspravu o novim modelima i njihovim (ne)poboljšanjima u odnosu na prethodne serije.

Kao što naslov teme kaže, momenat trgovine još nije tu pa imam malo lufta.

OLED nije u razmatranju dok kod nedoumice IPS/VA ostajem otvoren za predloge.
Zamisao je da se TV koristi kao centralni ekran medija centra (povezan s kompom koji svakako ima svoj monitor, u nekoj fazi moguće i NAS-om).

Prvenstvena upotreba bi obuhvatala multimediju (filmove, serije itd.) a računam da Sony radi dobar upscale i za kablovske SD kanale.

Trenutno i u skorijem periodu gejming neće biti u fokusu ali pošto je cilj uzeti nešto na duže staze smatram da future-proof opcije ne treba skroz isključiti.
Pored nekih obaveznih stavki zarad što boljeg prikaza slike, standardi povezivanja bi bili poželjni u što novijoj varijanti: HDMI 2.1, WiFi 6, Bluetooth što noviji (ako je to uopšte bitno u odnosu na ostalo) itd.
Iz dosadašnje pretrage vidim da Android preovladava u ovim modelima pa ne očekujem probleme u funkcionalnostima.
U perspektivi, dobre mogućnosti povezivanja vidim kao prednost kad se budu kačili razni uređaji kao već pomenuti kompjuter, evenutalno NAS itd.

Kapiram da teško može biti ispod 800-900e, a možda sam i malo rekao. :D
Šta su predlozi da se uzme u obzir? Da li čekati 2021. modele ili će biti preskupi?

Pucajte. :)
 
Možda će modeli 2021 delovati skupo u početku, ali se na kraju svede na iste cene kao što su bili raniji modeli.
Ne očekuj nove modele pre arpila (možda i maja), a zbog pandemije može sve biti pomereno.
Rekao bih da je sa modelima 2021 učinjen veći skok u smislu inovacija u osnosu na ranije serije. Pogledaj link ispod, ima lepo objašnjeno.

Da se vratim na cenu. Teško ćeš dobiti to što tražiš za 800-900€. Tu može jedino da upadne X80J (model 2021, zamena za XH80 iz 2020), ali mi se čini da nema u sebi ono što ti tražiš. X90J, ili XH90 iz 2020, je možda za tebe. XH90 je bio best buy za modele 2020. Ali, njegova cena je 1000€ i više.
IPS vs VA ostavi da sam odlučiš, u zavisnosti od uslova korišćenja. Nezahvalno je da ti mi solimo pamet šta je bolje. Ja sam recimo uzeo XH8096, koji je IPS jer mi tako odgovara i zadovoljan sam. Crna nije crna ali je kolorit odličan i s
uglovi gledanja su odlični. HDR - ne očekuj mnogo u tom cenovnom rangu, samo ću to reći.
Da, Sony radi odlično upscaling. Ali ćeš brzo ba odustaneš od bangavih SD kanala, a još kad se uhvatiš tvog stream centra ili npr Netflixa...
Nadam se da sam pomogao malo za početak.
 
Huh, i ja sam se odlučio na kraju da čekam modele za 2021. godinu. Pre neki dan sam bio u nekom tržnom centru i prošao sam pored XH9096 u CT shopu i baš sam se oduševio.

I sad imam glupo pitanje, ali nadam se da ćete mi dati odgovor :D Da li je realno da mogu da procenim/vidim u prodavnici to sa lošijom slikom kada se gleda iz uglova?
Sa nekih metar sam išao levo-desno i iskreno - ja nisam video razliku.
 
Poslednja izmena:
^ Pa dosta na kvalitet slike utiče i sadržaj koji se reprodukuje na TV kao i uslovi osvetljenja u radnji, ali ne vidim žašto tvoj sud i utisak ne bi bio realan, subjektivni osećaj i utisak uživo su uvek najbolji, s tim da stvarno treba biti realan i TV posmatrati iz realnih uglova (tj. uglova iz kojih će biti gledan), pošto ne verujem da je ijedan TV na svetu osmišljen i namenjen da se gleda iz nekog ugla od 70+ stepeni...
 
Ma naravno, nego gledam sve one testove i čitam priču sa foruma i svuda svi potenciraju kako se mnogo gubi već na nekih 20-30 stepeni.
Moguće da je sa veće udaljenosti veća i promena, ali opet - koliko sam video tamo u prodavnici, meni je ono, usudiću se da kažem, 99% ista slika.
 
Možda će modeli 2021 delovati skupo u početku, ali se na kraju svede na iste cene kao što su bili raniji modeli.
Ne očekuj nove modele pre arpila (možda i maja), a zbog pandemije može sve biti pomereno.
Rekao bih da je sa modelima 2021 učinjen veći skok u smislu inovacija u osnosu na ranije serije. Pogledaj link ispod, ima lepo objašnjeno.

Da se vratim na cenu. Teško ćeš dobiti to što tražiš za 800-900€. Tu može jedino da upadne X80J (model 2021, zamena za XH80 iz 2020), ali mi se čini da nema u sebi ono što ti tražiš. X90J, ili XH90 iz 2020, je možda za tebe. XH90 je bio best buy za modele 2020. Ali, njegova cena je 1000€ i više.
IPS vs VA ostavi da sam odlučiš, u zavisnosti od uslova korišćenja. Nezahvalno je da ti mi solimo pamet šta je bolje. Ja sam recimo uzeo XH8096, koji je IPS jer mi tako odgovara i zadovoljan sam. Crna nije crna ali je kolorit odličan i s
uglovi gledanja su odlični. HDR - ne očekuj mnogo u tom cenovnom rangu, samo ću to reći.
Da, Sony radi odlično upscaling. Ali ćeš brzo ba odustaneš od bangavih SD kanala, a još kad se uhvatiš tvog stream centra ili npr Netflixa...
Nadam se da sam pomogao malo za početak.
Hvala ti puno na inicijalnim sugestijama i ostatku kolega što su se uključili. Biće ovo zanimljiva Sony TV godina a tema nadam se mnogima korisna. :)

Ono što posredno zaključujem iz tvog upisa: sredinom 2021. se već pomalo gubi smisao trgovine uređaja starijeg od modelske 2020, zar ne?
Kako zbog procesorske obrade slike tako i zbog nekih standarda povezivanja i ostalog.

Većina nas voli najnovije/najbolje procesore ali faktor cijene značajno utiče na te stvari.
Jedan sam od onih koji ne kupuje često ali želi da ima uređaj koji će duže i solidno služiti za različite namjene. Iz tog razloga bih da future-proof-ujem TV koliko je to moguće u cjenovnom okviru u kom se trenutno krećem. Iz tih razloga me i zanima značaj nekih opcija koje su dobile poboljšanja u 2021:

  • Novi XR procesor u odnosu na X1 (da li je novi XR procesor zaista toliki skok u odnosu na X1 da se vrijedi iscimati za njega?)
  • HDMI 2.1 u odnosu na 2.0 (za sada najviše profitiriaju korisnici PS5 a već rekoh da mi gejming nije i neće biti u fokusu makar u doglednom periodu. Međutim, ne bih da zažalim što mi je "izmakao" ako nije prevelika cjenovna razlika u pitanju)
  • WiFi6 u odnosu na WiFi5 (veća propusnost, brzina, bolje podnošenje više nakačenih uređaja itd.)
  • Bluetooth standard, LAN port itd.
  • Sve ostale bitnije stavke koje sam možda preskočio.

I čuvena dilema: da li zagristi neki 2020 model ako bude na baš dobrom popustu, žrtvujući neke novije standarde i tehnologije?
Moja logika (možda ne baš najispravnija) je da je slično kao i kod mobilnih telefona: nije stalno slučaj da se na nivou od godinu-2 dešavaju veći skokovi pa tu treba biti mudar i znati šta je pravi proizvod za relativno razuman novac.
 
Kada se približi kraj godine uglavnom kupovina modela iz ranije godine gubi smisao zbog male razlike u ceni. Ja sam recimo jurio XG varijantu (2019. model), ali je naprosto nije više bilo sa povoljnom cenom ili je nije bilo uopšte.
Inače, ako se ne žuriš sa kupovinom, preporuka je da sačekaš kraj godine jer su akcije veoma povoljne. Sony još uvek ima, do 15.03. ove godine, akciju 5 godina garancije, ali mislim da će to opet uvesti u jednom trenutku.
O tehničkim karakteristikama modela 2021. ne mogu da govorim jer nemam iskustva. Ali, po nekom pravilu, Sony u nove modele usvaja standarde više klase ranije generacije u klasu ispod nove generacije. Jedino što sad imamo i novi procesor pa treba vremena da se vidi kako to fercera.
Da li uzeti model 2020? Da, ako je na žešćoj akciji, ali ne verujem da će u skorije vreme biti. Po meni su modeli 2020 vrhunac tehnologije koja se brusila tokom ranijih godina. Ipak, ni konkurencija ne sedi skrštenih ruku. Generalno, 2020. godina je bila dosadna po inovacijama kad je tv u pitanju.
Mislim da imaš vremena da razmisliš. Uskoro će masovno krenuti testovi modela 2021 pa ćemo svi videti da li vredi čekati.
 
Hvala puno, sličnog sam razmišljanja. Malo strpljenja pa ćemo da vidimo kakvi su utisci o novim modelima.

Kraj godine mi je možda predalek ali ne isključujem potpuno ni tu varijantu.
 
Avforums, flatpanelshd, what hifi, YT kanal hdtv test, mislim oni generalno sve brendove testiraju, ali i oni imaju fine recenzije, slobodno baci pogled..
 
Počele su neke cifre da izlaze:
Sony XR-65X95J (valjda vodeći LED model) - 2.299,00 €

https://heimkino-partner.de/produkte/sony-xr-75x95j-full-arry-led-4k-hdr-2/

+ daljinac (valjda) za sve 2021 modele:



Osvijetljena dugmad, navodno.

P.S. Zanimljivo da su vodeći Sony 2021 OLED modeli za po 500e jeftiniji u Njemačkoj nego u Irskoj. Ne znam da li će se to odnositi i na LED liniju.
 
Poslednja izmena:
Konačno da se Sony setio da bi daljinski urpavljač trebalo da bude malo bolje izrade ovih za Teslu i FOX-a.

I dalje, zaista ne shvatam da se niko još nije setio da ove glomazne tastere za kojekakve servise napravi konfigurabilnim. JA ću da biram šta da bude na funkcijskim tasterima koji gutaju pola daljinca.
 
Da malo ažuriramo temu:

Zvanični Sony sajtovi širom EU još nisu izbacili ali britanski ponešto jeste (prebacio sam u eure):

Sony X95J
XR-75X95J - 3 115 €
XR-85X95J - 4 380 €

Sony X93J/X94J
XR-50X94J - 1120 €
XR-55X94J - 1 217 €
XR-65X94J - 1 461 €
XR-75X94J - 2 239 €

Sony X90J
XR-50X90J - 1 120 €
XR-55X90J - 1 217 €
XR-65X90J - 1 461 €
XR-75X90J - 2 239 €

Kako vam se čini? Da li se može očekivati slično kod nas ili skuplje/jeftinije?
 
Ne mora da znači, to su cene iz Engleske, a one su uvek jače od "evropskih". Čak se dešavalo da te eng cene budu više i od naših. Mislim da će cene kod nas biti tu negde. Mada, dešavanja u prošloj i ovoj godini mogu da poremete tržište (kao što već jeste).
 
Trenutno stanje, na osnovu zvaničnih Sony sajtova u EU:

Sony X95J ni u najavi.

Sony X92J/X93J/X94J
50" - 1 300 € (ESP-X92, X90-1 250 €)
55" - 1 400 € (DE) 1 450 € (ESP-X92, X90-1 400 €)
65" - 1 600 € (DE) 1 750 € (ESP-X92, X90-1 700 €)
75" - 2 550 € (ESP-X92, X90-2 500 €)

Sony X90J
55" - 1 400 € (DE)
65" - 1 600 € (DE)

Sony X82J
43" - 850 € (DE)
50" - 950 € (DE)
55" - 1 050 € (DE) 1 100 € (SLO, HR)
65" - 1 250 € (DE) 1 300 € (SLO)
75" - 1 750 € (DE) 1 800 € (SLO)

Sony X80J/X81J
43" - 800 € (DE, ESP)
50" - 900 € (DE, ESP)
55" - 1 000 € (DE, IT, ESP, SLO, HR)
65" - 1 200 € (DE, IT, ESP, SLO)
75" - 1 650 € (DE) 1 600 € (IT) 1 700 € (ESP, SLO)


To je to što se nas tiče ili ima nade za neku manju razliku?
 
Poslednja izmena:
To su te cene, mislim isto su poceli i XH modeli prosle godine tj 55XH90 je bio tu oko 150 i nesto hiljada kada se pojavio, i onda je cena pala do novembra, isto vazi i za XH80, krastavac takve prve cene su za ludake koji se zalete i kupe mislim tih prvih par meseci pravis najvecu mogucu zaradu, a posle od septembra se spustaju polako cene jer si do tada ocistio uglavnom lager starih modela, ovo sve vazi i za LG i Samsung..
 
Nadajmo se da će uskoro stići.

U iščekivanju nekih "jačih" recenzija, stižu prvi utisci o X90J.
Po forumima se piše da su već izbacili ažuriranje koje je popravilo dosta stvari, a to se pominje i u videu.

 
Da li im je rezon da se ne isplati pored X95J ili OLED modela (oće da ljude guraju na njih) ili nešto drugo, ko će ga znati.

Čitam i da se ljudi žale kako nema manjih dijagonala modela tipa X95J, za gejming, drugu/spavaću sobu itd.
 
Ja sam prosle godine krajem novembra uzeo 75XH9005 misleci da ce mi prelaz sa 60" na 75" biti ok.
Pogresio sam samo oko dijagonale na sve ostalo nemam neke vece zamerke.
 
Kako si zadovoljan televizorom, osim pomenute dijagonale?

Dilema je da li ići na model iz prethodne godine ili "ispoštovati" ove nove, pa skupljamo iskustva na temi.
 
Ja ga koristim samo za Playstation,ponekad neki sport i to je to.
Za filmove i serije imam projektor.
E,tu sad imam problem da li ostati na velikoj dijagonali sa projektorom a mnogo losijom slikom ili prodati isti pa uzeti 85" tv.
 
Ja ga koristim samo za Playstation,ponekad neki sport i to je to.
Za filmove i serije imam projektor.
E,tu sad imam problem da li ostati na velikoj dijagonali sa projektorom a mnogo losijom slikom ili prodati isti pa uzeti 85" tv.
Sa koliko metara se gleda 85""?
 
Nazad
Vrh Dno