Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

Pošto je status prosumera i cela ta priča oko proizvodnje i vraćanja el. energije u mrežu na staklenim nogama po pitanju isplativosti,
da li mi neko može reći više o tome da li uopšte ima smisla razmatrati sistem u kojem bi proizvodio i trošio električnu energiju samo za sopstvene potrebe (tokom cele godine), dakle u priču bi uključio i baterije? Rekoše mi da baterije koje se kod nas prodaju ne mogu da funkcionišu duže od 6 meseci, pa rekoh da pitam ovde ako neko ima više informacija o svemu tome..
Da li je dozvoljeno (pravnom licu) imati takav off-grid sistem? Moraju li dozvole, projekti i ostale gluposti u tom slučaju?
IMG_20230223_192607.jpgIMG_20230223_192624.jpg
Evo primera radi: 10 februara sam uključio sistem ali samo u self use režimu kada sistem proizvodi onoliko koliko zahteva sam objekat a ostalo sprovodi u izemljenje (bez ubacivanja u EPS mrežu pošto još nemam ugovor pa ne smem to da uradim) Taj dan sam uključio grejanje na struju. Paneli su proizveli dovoljno da bi snabdeli ceo objekat od 7 do 16 sati. Za to vreme sam proizveo i potrošio 26kw što se vidi na drugoj slici. Moja predpostavka je da sam naj verovatnoje u uzemljenje sproveo još barem 10 do 20kw što ću kad budem imao ugovor moći da pustim u epsovu mrežu i time obezbedim kw-e za period kad nema sunca. Cela zima nam je bila pretežno sunčana pa ako tako bude i naredne zime bit će mi dovoljno. :) Kod mene je ugradjeno 11kw panela i hibridni inverter 8kw.
 
Ne ide visak u uzemljenje nego inverter throttluje proizvodnju da ne isporuci vise nego sto treba, tj visak se i ne napravi i ne baca se u zemlju. Vidim da je solidno oversize-ovan PV niz, obicno kazu da je dobro (i uglavnom bezbedno na novim inverterima) staviti PV niz 1.25x-1.33x vece peak snage od snage invertera, jer paneli skoro nikad ne isporucuju peak snagu nego nesto ispod, a i sa vecim PV nizom je proizvodnja nesto veca u toku dana.
Ovde kod tebe ima i preko toga, verovatno je OK (valjda su konsultovali specifikacije).
Po trenutnom stanju se isplati ne praviti na godisnjem nivou mnogo vise od onoga sto potrosis u dnevnoj tarifi za godinu dana, svakako nocnu racunaju u punu potrosnju i maltene nema presipanja (mozda eventualno na teritoriji BG i ima nesto malo, posto je niza do 8h ujutru pa nesto i stignes da napravisi vratis u EPS).
 
Zanima me sto se tice prosumera kada EPS ugradi svoj deo opreme i kada se ceo sistem pusti u rad dali je inverter spojen direktno na brojilo koje ide ka EPS-u ili je spojen na kucnu mrezu? Odnosno dali se sva proizvedena struja salje direktno EPS-u pa onda povlaci na drugo brojilo nazad da bi se koristila u kuci ili se prvo struja trosi u kuci pa tek onda ako ima viska salje se EPS-u?
 
Cim pricamo da se najvise isplati potrositi svoju proizvodnju logicno je da je ovo drugo.
Problem je kad nestane struja iz EPS-a inverter ne moze da radi i nemas nista.
 
Spaja se na kućnu mrežu i, u principu, prvo troši proizvedeno, a tek onda višak šalje u EPS.
Ali u praksi nije baš tako...
Uzmimo primer trofaznog invertera:
zamisli da u određenom periodu proizvodiš 6KW (što inverter raspoređuje 2KW po fazi), a igrom slučaja i kućne instalacije, u tom periodu trošiš 3KW, ali na jednoj fazi. To znači da od sopstvene proizvodnje koristiš 2KW na opterećenoj fazi i još dodaješ na to 1KW iz EPS mreže, a preostalu proizvodnju od 2x2KW šalješ EPS-u sa ostalih faza.
 
@djalf znam kako funkcionise anti-ostrsvska zastita.. imam on grid inverter pa mi je poznato kako to izgleda kad nestane struje.. Odnosno ne izgleda nikako.. Mrak.. 😅
@dogriz Bilo bi dobro kad bi znali malo detaljnije kako funkcionisu trofazni inverteri i dali su dovoljno "pametni" da rasporedjuju energiju na faze koje su najvise opterecene odnosno imaju najveci pad napona u odnosu na EPS-ovu mrezu...
Ja imam monofazni inverter stare spanske firme Siliken koja je propala i ne pravi invertere vec godinama.. Zapravo to sve vrlo jednostavno funkcionise... Inverter prati napon mreze i solarnu energiju pretvara na napon koji je za nijansu veci od napona EPS-ove mreze. Na ovaj nacin potrosaci u kuci kada pocnu da rade obarace napon u mrezi odnosno uvek ce prvo povuci struju iz invertera pa tek onda ukoliko pofali energije dodace se iz EPS mreze... Iz ovih razloga vi u jednoj kucnoj instalaciji nesmete imati 2 ili vise invertera jer ce se onda oni medjusobno takmiciti-podizati napon i moze doci do belaja...
 
Spaja se na kućnu mrežu i, u principu, prvo troši proizvedeno, a tek onda višak šalje u EPS.
Ali u praksi nije baš tako...
Uzmimo primer trofaznog invertera:
zamisli da u određenom periodu proizvodiš 6KW (što inverter raspoređuje 2KW po fazi), a igrom slučaja i kućne instalacije, u tom periodu trošiš 3KW, ali na jednoj fazi. To znači da od sopstvene proizvodnje koristiš 2KW na opterećenoj fazi i još dodaješ na to 1KW iz EPS mreže, a preostalu proizvodnju od 2x2KW šalješ EPS-u sa ostalih faza.

Tako je, ali brojilo to i dalje vidi kao 3kW eksporta (4kW koje "uploadujes" minus 1kW koji "down;loadujes" na trecoj fazi).
 
Da li mozes da dodas neki akumulator samo da ti napaja inverter kad nema struje, bilo je price da ovi iz EPS-a to ne dozvoljavaju?
Inverter se napaja sam iz solara.. Ne moze.. Tj moze da se na akumulator stavi neki mali inverter 200-300w cisto da odrzava u mrezi prisutan napon i da se na taj nacin prevari solarni inverter i da nastavi da radi iako je EPS-ov napon "iskljucen" ... Ali to onda predstavlja pregrst drugih problema i potencijalnih rizika.... Npr. nema struje , epsov terenski radnik se popne na banderu da nesto remontuje kad ono pec pec stize struja od nekud... itd itd.. Eventualno mozda neka automatika da se osmisli.. Kad nema EPS-ove struje da na nekin nacin uspes totalno da se odkacis od sistema.. Prevaris svoj on grid inverter da je napon prisutan i da je sve ok.. i da onda on pocne redovno da salje solarnu energiju u tvoju kucu da se trosi direktno iz sunca...
 
@dogriz Bilo bi dobro kad bi znali malo detaljnije kako funkcionisu trofazni inverteri i dali su dovoljno "pametni" da rasporedjuju energiju na faze koje su najvise opterecene odnosno imaju najveci pad napona u odnosu na EPS-ovu mrezu...
Na žalost nisu dovoljno pametni, tako da takva mogućnost otpada.
 
@ToMiCcc

Ma nema potrebe budziti, postoje fabricka resenja. djalf je gledao (tj bio mu je ponudjen) neki Growatt inverter i nasli smo u papirlogiji da uz regularan izvod (koji ide ka mrezi / brojilu) ima i poseban izvod koji je pod naponom i u ostrvskom modu. Taj izvod se povezuje na ATS ili neku manuelnu sklopku kojom DEO potrosaca mozes da napajas i kad nema struje, ali su ti potrosaci onda u tom trenutku zakaceni SAMO na inverter i samo na taj izvod, kompletno su odvojeni od EPS (i potrosaci i izlaz invertera) i ne krsi se islanding propis. Ima na pocetku teme i sema i razglabanje :)

Takodje, postoje i inverteri koje treba samo posmatrati kao UPS sa PV podrskom, gde se inverter kaci izmedju potrosaca i mreze, a moze da koristi PV proizvodju da bi smanjio povlacenje iz mreze, ali nikad ne moze u EPS da vrati to sto dobije oz PV. Bukvalno UPS, samo moze da se napaja i sa mreze i sa PV u isto vreme i u smeru KA potrosacima. Obican inverter se kaci paralelno sa potrosacima, i radio ne radio potrosaci su napajani *iz EPS), a ovakav "specijalni" inverter ako stane - sve sto je "iza" njega prestaje da radi, ali ne utice na mrezu ISPRED invertera i zato i ne moze da se koristi za feed-in, samo za potrosnju. I o tome ima na prethodnim stranama jer sam ovo razmatrao za kucu gde mi zive roditelji da imaju za sijalice, pumpu grejanja i zamrzivac/frizider kad nema struje...
 
Poslednja izmena:
Uzmimo primer trofaznog invertera:
zamisli da u određenom periodu proizvodiš 6KW (što inverter raspoređuje 2KW po fazi), a igrom slučaja i kućne instalacije, u tom periodu trošiš 3KW, ali na jednoj fazi. To znači da od sopstvene proizvodnje koristiš 2KW na opterećenoj fazi i još dodaješ na to 1KW iz EPS mreže, a preostalu proizvodnju od 2x2KW šalješ EPS-u sa ostalih faza.

Ne rade brojila tako.
U navedenom slučaju, brojilo će ispravno registrovati samo ukupnu sumu. Dakle od ukupno proizvedenih 6kW minus tvoja potrošnja od 3kW, brojilo registruje da preostala 3kW tvoje proizvodnje ide u mrežu. Nije bitno šta je na kojoj fazi.

Ako na jednoj fazi trošiš 1kW a na drugoj proizvodiš 1kW, da, brojilo registruje da je snaga u W na jednoj fazi plus a na drugoj minus (to se može pročitati na displeju brojila), ali energija u Wh se u ovakvom slučaju ne pomera.


Inverter se napaja sam iz solara.. Ne moze.. Tj moze da se na akumulator stavi neki mali inverter 200-300w cisto da odrzava u mrezi prisutan napon i da se na taj nacin prevari solarni inverter i da nastavi da radi iako je EPS-ov napon "iskljucen" ... Ali to onda predstavlja pregrst drugih problema i potencijalnih rizika.... Npr. nema struje , epsov terenski radnik se popne na banderu da nesto remontuje kad ono pec pec stize struja od nekud... itd itd.. Eventualno mozda neka automatika da se osmisli.. Kad nema EPS-ove struje da na nekin nacin uspes totalno da se odkacis od sistema.. Prevaris svoj on grid inverter da je napon prisutan i da je sve ok.. i da onda on pocne redovno da salje solarnu energiju u tvoju kucu da se trosi direktno iz sunca...

Ne možeš održavati "da je napon u mreži prisutan" jer tada zapravo šalješ napon u celu mrežu/ulicu/trafo... Napajaš sve komšije i distributivni trafo pride. To ne može uopšte da radi.

Za napajanja objekta (bilo kakvog i bilo kako) u slučaju da nema napona mreže, moraš potpuno fizički otkačiti sabirnicu tog objekta, od mreže.
Nije to nikakva nauka ni problem. Svi objekti (benz. pumpe, prodavnice, bolnice...) koji imaju npr. dizel back-up, imaju sabirnicu koja se napaja sa mreže, a u slučaju nestanka napona mreže sabirnica se "otkačinje" sa mreže i počinje napajati sa dizela (invertora (a on dalje sa baterija, solara...)).

BTW, video sam i radio destine objekata sa backUP napajanjem, i niko nigde ne napaja ceo objekat sa backUP-a, već je samo jedan deo potrošnje izdvojen na sabirnicu nužne potrošnje (obično se kod nas tako zove), i na nju je vezano backUP napajanje i važni potrošači. Normalno se napaja sa mreže. U slučaju nestanka napona mreže, automatika je isključuje sa mreže i prebacuje na backUP. Manje važni potrošači ostaju bez napajanja.

... ... ...

Vas niko ne sprečava da sebi napravite neku sabirnicu na koju ćete vezati vama važne potrošače, i da rešite nekim backUP napajanjem koje može biti i invertor. Možete nakon što ste postali prosumer da ovo uradite sami. Ali to mora da radi neko ko zaista zna šta radi, jer slanje nesinhronizovanog napona na mrežu, ili napajanje cele ulice sa vašeg backUP napajanja kada nema napona mreže, spržiće to vaše napajanje na prvom mestu...

... ... ...

Bez uvrede svima, ali mnogo je ovde nekih koji razmišalju k'o mali Đokica bez osnovnih znanja o funkcionisanju eto bar struje, a kamo li EE sistema.
Ali su zato puni ideja kako da reše probleme svoje i svetske energetike. Tema malo luta...
 
Ne rade brojila tako.
U navedenom slučaju, brojilo će ispravno registrovati samo ukupnu sumu. Dakle od ukupno proizvedenih 6kW minus tvoja potrošnja od 3kW, brojilo registruje da preostala 3kW tvoje proizvodnje ide u mrežu. Nije bitno šta je na kojoj fazi.

Ako na jednoj fazi trošiš 1kW a na drugoj proizvodiš 1kW, da, brojilo registruje da je snaga u W na jednoj fazi plus a na drugoj minus (to se može pročitati na displeju brojila), ali energija u Wh se u ovakvom slučaju ne pomera.
Mikroelektronikina direktna merna grupa iliti dvosmerno brojilo ima odvojene registre za merenje preuzete i poslate energije i uvek odvojeno registruje dolaznu i odlaznu struju. Na računu se to na kraju iskazuje zbirno ali brojilo registruje uvek odvojeno. Trenutnu angažovanu snagu ne znam kako evidentira i teško je upoređivati jer je vrlo promenljivo. U svakom slučaju, na sve preuzete KW EPS nam računa sve one fantomske troškove...
 
Ne rade brojila tako.
U navedenom slučaju, brojilo će ispravno registrovati samo ukupnu sumu. Dakle od ukupno proizvedenih 6kW minus tvoja potrošnja od 3kW, brojilo registruje da preostala 3kW tvoje proizvodnje ide u mrežu. Nije bitno šta je na kojoj fazi.

Ako na jednoj fazi trošiš 1kW a na drugoj proizvodiš 1kW, da, brojilo registruje da je snaga u W na jednoj fazi plus a na drugoj minus (to se može pročitati na displeju brojila), ali energija u Wh se u ovakvom slučaju ne pomera.
Ovo je mnogo dobra vest pošto nažalost kod mene (a predpostavljam da je sličan slučaj i kod mnogih drugih) da baš nije ravnomerno podeljena potrošnja po fazama. A naravno i sami potrošači se uključuju po potrebi i apsolutno neravnomerno gledajući iz aspekta opterećenosti po fazama.
 
Mikroelektronikina direktna merna grupa iliti dvosmerno brojilo ima odvojene registre za merenje preuzete i poslate energije i uvek odvojeno registruje dolaznu i odlaznu struju. Na računu se to na kraju iskazuje zbirno ali brojilo registruje uvek odvojeno. Trenutnu angažovanu snagu ne znam kako evidentira i teško je upoređivati jer je vrlo promenljivo. U svakom slučaju, na sve preuzete KW EPS nam računa sve one fantomske troškove...
Ok tu znači sada tvrdite dve različite stvari. Molim vas da razmotrimo ovo bitno pitanje, kroz primer.
Ako na sve 3 faze proizvodim po 2kw a na jednoj trošim 3kw onda:
1. Brijilo registruje 4kw isporike epsu i + potrošnju od 1kw
ili
2. Brojilo registruje samo razliku od 3kw isporuke prema epsu
 
Jedinica nema nikakvog smisla.

Da, imaju odvojene registre za primanje i davanje, ali su primanje/davanje uvek suma u datom trenutku. Gleda se suma energije po fazama

Ne može istovremeno popunjavati registar i primanja i davanja

Ali ajd proveriću kako rade kada je opterećenje nesimetrično.
 
Hm! Kompleksno je pitanje...
Moguća su dva režima rada brojila.

Moram detaljnije proveriti.
Javiću kada saznam...
 
Buahaha, ne mogu da verujem...
...dvojica specijalista mnogo bliža konkretnom pitanju nisu baš sigurni kako radi dvosmerno brojilo u slučaju da je jedna faza plus a druga minus.

Moraću kontakirati neke sprecijaliste baš za brojila.

Ali slažemo se da je trenutna suma, kada sumira trenutne vrednosti tri faze te zaračunava samo sumu jedino logično rešenje.
Da računa odvojeno po fazama te da postoji mogućnost da istovremeno popunjava i registar primanja i registar davanja jeste moguće kod digitalnog brojila, ali nema nikakvog smisla za obračun potrošnje.

...osim za slučajeve da je potrebna analiza simetričnosti opretećenja mreže. Međutim, tada bi morali i da postoje i registri energije po fazama, ali ne znam da brojila to imaju. :unsure:

Indukciono brojilo (ono staro mehaničko (takođe su postojale varijante sa primanjam i davanjem)), nije moglo odvojeno da posmatra faze.
 
Buahaha, ne mogu da verujem...
...dvojica specijalista mnogo bliža konkretnom pitanju nisu baš sigurni kako radi dvosmerno brojilo u slučaju da je jedna faza plus a druga minus.

Moraću kontakirati neke sprecijaliste baš za brojila.

Ali slažemo se da je trenutna suma, kada sumira trenutne vrednosti tri faze te zaračunava samo sumu jedino logično rešenje.
Da računa odvojeno po fazama te da postoji mogućnost da istovremeno popunjava i registar primanja i registar davanja jeste moguće kod digitalnog brojila, ali nema nikakvog smisla za obračun potrošnje.

...osim za slučajeve da je potrebna analiza simetričnosti opretećenja mreže. Međutim, tada bi morali i da postoje i registri energije po fazama, ali ne znam da brojila to imaju. :unsure:

Indukciono brojilo (ono staro mehaničko (takođe su postojale varijante sa primanjam i davanjem)), nije moglo odvojeno da posmatra faze.
Veoma interesantno i važno pitanje. Uopšte nije svejedno koja će biti varijanta. Hvala vam na pomoći!
 
Ništa od informacija pre ponedeljka. Znaš kako je u državnim firmama...
:p :D
 
Sto znaci da mora biti postavljen izmedju EPS-a i kucne instalacije... Dobro ja sam par postova ranije mislio na neke komplikovanije nacine kako se to moze izvesti. Dobro je da kompanije pocinju da integrisu takve stvari u svoje uredjaje.. Jedino mi je malo nejasno sta ce mu akumulator kad ima struju od sunca? Npr. moj inverter kada nestaste struje radi i dalje tj. kliknu releji , inverter se "skine" sa mreze i na displeju pise "waiting for grid" , netreba mu nikakav dodatni vid napajanja da bi radio taj neki osnovni monitoring...
 
Hm! Kompleksno je pitanje...
Moguća su dva režima rada brojila.

Moram detaljnije proveriti.
Javiću kada saznam...

Uf bre joj! @dogriz je ipak u pravu. :(

Brojilo koje prosumeri dobijaju posmatra faze kao odvojene sisteme, i u slučaju nesimetričnog opterećenja ne gleda sumu sve tri faze, već sabira posebno primanje i davanje po svakoj fazi pojedinačno.

Dakle, ako trenutno proizvodimo npr. 3kW, inverter će da gura 3x1kW u 3 faze. Ako tada uključimo npr. potrošač od 2kW na jednoj fazi, brojilo vidi da u dve faze dajemo po 1kW u mrežu, a u jednoj fazi primamo 1kW iz mreže. Popunjava se registar davanja u mrežu sa 2kW, a registar primanja iz mreže sa 1kW (iz one faze gde nam je 2kW potrošač), iako zapravo proizvodimo 3kW a trošimo 2kW...

U plusu jesmo ΣP=1kW, ali nam ODS odvojeno računa da u mrežu predajemo 2kW, i da istovremeno trošimo 1kW.
Samim tim nije da nam samo računa da 1kW energije lagerujemo "kod njih" (da ga kasnije potrošimo), već računaju i da smo i (naš) 1kW trošili odmah ali koristeći distributivnu mrežu.

Meni je ovo vrlo neobično ali nisam iz struke tržišta električne energije. Ja se bavim tehnikom.
Al' ovima u tržištu i u distribuciji to jeste logično. o_O :unsure:
Ekonomski deo priče mi nikada nije bio jasan... :D

Poenta problema je ono "kod njih" pre tri rečenice. :p
EE sistem se gotovo svuda u svetu (pa i kod nas) sastoji od proizvodnje, prenosa i distribucije. U prenosu još imamo tržište i upravljanje (koje i balansira sistem).
Svako od njih ima svoje viđenje ovog "problema".
Distribucija apsolutno smatra da je svaki Wh koji je izašao iz našeg brojila koristio njihovu mrežu, bez obzira da li nam se vratio odmah u drugu fazu ili kasnije iz proizvodnje. Iz njihovog ugla, brojila i moraju tako da rade. Prenos i prozvodnja, ovo nije da ih se tiče. Njih zanima samo onaj 1kW koji guramo u sistem i koji posle uzimamo nazad.

Bla.bla.bla... :(

Postoje opcije naprednijih invertora koji su sposobni da ovo izbalansiraju i da umanje ili potpuno prenebregnu ovaj problem. Ali mislim da oni nisu opcija koju dobijaju obični prosumeri kod nas. Neki invertori imaju opciju da im se doda uređaj koji meri struju prema mreži, te da rade u modu "zero to grid", ali to ne mogu svi invertori.

Bla.bla.bla... Cirkus kao i mnogo toga u Srbiji. :(
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Nažalost to je ipak loša vest za nas. Malo duže će potrajati ali ja smatram da će se isplatiti solarni sistem.
Ako neko ima račun za januar okačitega tu da vidimo šta su promene.
 
Mnogo je jednostavnija računica za monofazne sisteme, ali pretpostavka je da su takva domaćinstva dosta manji potrošači električne energije, pa je mnogo manji procentualni udeo vrednosti proizvedenih KW u odnosu na fiksni deo mesečnih troškova na računu i samim tim će i period isplativosti opet biti dug.

Neka moja lična računica isplativosti za moj trofazni sistem od ~10KW i prosečnu godišnju potrošnju od 11+MW je oko 12.5 godina kako stvari sada stoje. Naravno, ukoliko ne bude nepredviđenih kvarova. (nisam računao subvencije države, jer ih nemam)
No, videćemo, kako bude tekla eksploatacija...

Ali realno, ukoliko se uskoro ne promeni barem način obračuna PDV-a, na isplativost na kraće staze može da utiču jedino poskupljenja struje, ali lično to ne vidim kao benefit, jer će troškovi života mnogo više da poskupe, pa smo svakako u lošijoj poziciji.
 
Sajt o kome se prica:
Po ovome ja koji trosim oko 9000kW godisnje odgovara 5kW sistem jer lepo izracunava visu tarifu preko dana kada ima sunca. Znam i sam da je zahtev za subvenciju od 8kW bio totalni promasaj.
Pratim dalje, ne znam sta je sa subvencijama za ovu godinu, sada kada je ukinut PDV na vracene kilovate moze da se razmislja o tome. Jos da rese akcizu i naknadu za povlascene proizvodjace i top.
 
Ne mogu edit, spojite.
Za 2023:

Ministarstvo rudarstva i energetike objaviće u drugom kvartalu novi javni poziv za dodelu subvencija za domaćinstava kako bi primenili neku od planiranih mera za povećanje energetske efikasnosti, među kojima su i ugradnja izolacije, zamena prozora i vrata i instaliranje solarnih panela.

 
@Eddie
Dajte bre neki racun prozjumera da vidim matematiku kakva je nakon ukidanja PDV-a na vracene kilovate. Pokusavam da izracunam ali tesko ide jer ima puno varijable i ona stavka 7 razlika predate i povucene kw.
Nesto racunao ali mi ispada sad usteda 60% umesto onih 25-30% koliko je bilo pre, nesto mi to ne pije vodu ali racunam da moze da bude 45-50%? Ako je racun 10000 din da je umesto 7500din po starom sada 5000din.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno