Šta je novo?

SD2IEC - Commodore Floppy Emulator

Slično je i kod mene samo što ja imam preko 30 originala za spectrum. :)

Kod c64, je prilično mrka kapa, posebno sa starijim igrama, gde su loaderi uglavnom dosadni, da ne pominjem maratonsko učitavanje.
Jedan slikovit primer je originalni loader za igru Parallax, koji je težak smor, začinjen neverovatnim flešovanjem ekrana, veoma "prijatnim" za oči.
Džaba genijalna muzika i jako dobra igra, kad su vlasnici originala morali da prođu torturu svaki put dok je učitaju.
Tek kad se krenulo sa turbo loaderima i melodijama u toku učitavanja, to je počelo da liči na nešto ali osim ocean loadera 4 i 5, meni je malo šta drugo tu zanimljivo.
Eventualno neke novije igre, zbog svog kvaliteta, recimo nešto od Thalamusa (Creatures, Mayhem), ali su im igre jako skupe, skoro kao neke Ultimate-ove za spectrum, koje imaju bukvalno kultni status među fanovima.

Imam Parallax u kolekciji.To flesovanje ekrana je na samom startu igre kada se ucitavanje zavrsi uz tu legendarnu muzicku pratnju.Pre toga je samo slika sa letilicom uz nesto drugaciju numeru u toku loadinga.Na slican fazon je i Sanxion.

Maratonsko ucitavanje je bila glavna odlika igara do negde 1985 godine.Nakon toga su vec izasli napredniji loaderi tako da je bilo daleko manje glavobolje.Pogotovo sto su u tom periodu 1985/86/87 vecina najboljih naslova bili u single load rezimu.Primer je Uridium sa svega 60 obrtaja.Paradroid je imao jos manje.

Thalamus multiload igre su bile najbolji primer genijalnog pakovanja.Recimo ,Armalyte igrati sa kasete je jedno sasvim prijatno iskustvo.Na zalost za raznorazne lose portove sa arcada itd ,to se ne bi moglo reci . :(
 
Poslednja izmena:
Moja tri kasetna favorita su Turrican, Myth i Last Ninja 3...
Odlični uvodi, puno nivoa, fantastična muzika, relativno brzo učitavanje...
Eh, stara dobra vremena :)
 
Ja nikad neću zaboraviti kada sam video prvi loader sa original kasete...
Bilo je to davne 1989 - 1990, stric mi je doneo na poklon original kasetu sa igrom "Ghostbusters". Ubacim ja nju lepo u kasetofon, tv je ostao pojačan ne sećam se zbog čega... Kreće učitavanje, ide neko vreme, kad odjednom grunu muzika iz televizora, ja se štrecnuo k'o nikad... U pitanju je bio "Invade-a-Load" loader, gde za vreme učitavanja da bi prekratili vreme možete da igrate Invaderse... Prvi šok je bio od same muzike, pošto me je "presekla", a drugi šok je bio da se dogodilo nešto neočekivano - on svira dok učitava?!?!??! I još može da se igra igra dok se učitava?!!?!?!!?!!! WTF?!?!??!?!
[YOUTUBE]kRInN0MTUAk[/YOUTUBE]
Elem, da se vratim na temu, ostao je još jedan SD2IEC... Koga zanima nek' pusti PP...
 
Marko jedno pitanje da li ti je poznato koliko mesta u mikrokontroleru bi se oslobodilo ako bi bila izbacena podrska za iec bus i da se ostavi samo osnovno za otvaranje image fajlova?
Mota mi se po glavi ideja nesto ovakvo http://searle.hostei.com/grant/index.html#My6502 i to nadovezati na mikrokontroler koji bi emulirao nedostajuce via cipove i rad samog flopy drajva.
 
Koji je po vama najbolji browser koji koristite na SD2IEC ? :)

Meni je onaj preuzet pod nazivom "64a". Nije brz ali ima lepu preglednost i onaj vidljivi proces loadinga mu daje poseban smek. :D
 
Ja jos to nemogu da tvrdim nista. Danas sam doneo kuci i c64 i sd2iec pa cu se igrati malo ovih dana. Na zalost dok su mi raubovali komplet unistili su mi orginalno stampano uputstvo :( Moram da trazim od Marka da mi posalje jedno na email da odstampam.
 
Ako nekom eventulano treba, evo CBM File Browser-a v1.6 spojenog zajedno sa SJLoad-om v0.96 i zapakovano sa pucrunch-om (mene je polako počelo da mrzi da učitavam oba zasebno... :) ) Nakon pokretanja se može izabrati da li će se aktivirati SJLoad ili ne.

@Elvir: Šta je 64a? Nisam uspeo da nađem...
 

Prilozi

  • file browser 1.6 + sjload.pu.zip
    3 KB · Pregleda: 71
Poslednja izmena:
@zzarko

64a nosi naziv browsera u toj listi programa koje ja koristim na kartici :

Evo ga :
 

Prilozi

  • 64a.zip
    10 KB · Pregleda: 74
vi ko da pisete na klinglonskom ja vas nista ne razumem:) ali sve sto ima veze sa c64 me i tek kako zanima(bio ponosni vlasnik devedesetih).
moze li neko da me na brzinu uputi o kakvoj vi to spravi pricate i sta radi pa mozda i ja narucim.
pozdrav
 
Prevod sa Klingonskog ?
Recimo da za vreme koliko ti treba da prekopiraš fajl sa računara na SD karticu, hiljade igara odavde Igre za Commodore 64 možeš da igraš na svom komodoru prikačenom u dnevnoj sobi kao nekada ;)

ps. Stvarno odlična sprava... Ode prepodne dok sam trepnuo... :D
 
Pozdrav svima,

Prvi mi je post, pa ne zamerite ako sam off ;)

Da li ovde još uvek može da se kupi 1541 emulator i po kojoj ceni?
 
Pozdrav, da li je jos uvek moguce nabaviti SD2IEC?
Hvala!
 
Evo i ja sam od pre par nedelja vlasnik ove zanimljive i korisne spravice pa me zanima par informacija o kompatibilnosti igara, pre svega AD&D serijala (pool of radiance, curse of azure bonds, champions of krynn...), hteo sam sve ove igre da odigram po redu, medjutim imam problem da se ikonice karaktera ne vide u borbi...(probao sam nekoliko verzija, kao i verzije za IDE64)
Da li je neko od vas probao neku od navedenih igara i da li je bilo problema?(Neke od igara serijala sam bez problema igrao putem disketa pre 20-ak godina)
Takodje me zanima da li je neko uspeo da pokrene Red Storm Rising (mislim da zapocne misiju)...
 
Poslednja izmena:
Evo i ja sam od pre par nedelja vlasnik ove zanimljive i korisne spravice pa me zanima par informacija o kompatibilnosti igara
Sve što koristi standardne Kernal rutine za učitavanje/snimanje će raditi. Skoro sve što koristi sopstvene rutine i/ili ubrzivače, neće. Probaj da nađeš M2I ili d81 verzije igara koje te interesuju, te bi mogle raditi.
 
Poslednja izmena:
Evo i ja sam od pre par nedelja vlasnik ove zanimljive i korisne spravice pa me zanima par informacija o kompatibilnosti igara, pre svega AD&D serijala (pool of radiance, curse of azure bonds, champions of krynn...), hteo sam sve ove igre da odigram po redu, medjutim imam problem da se ikonice karaktera ne vide u borbi...(probao sam nekoliko verzija, kao i verzije za IDE64)
Da li je neko od vas probao neku od navedenih igara i da li je bilo problema?(Neke od igara serijala sam bez problema igrao putem disketa pre 20-ak godina)
Takodje me zanima da li je neko uspeo da pokrene Red Storm Rising (mislim da zapocne misiju)...
Na primer ova verzija Pool Of Radiance (http://csdb.dk/release/?id=139668) na početku ima opciju da li da koristi fast-loader ili ne. Kreirao sam likove, ušao u igru i odmah me napali goblini. Lepo se vidi sve :)

Kao što je Žarko rekao, bez Fast loadera bi trebalo da radi na SD2IEC. Samo ćeš se namučiti sa menjanjem disketa... Čak i sa multi disk listama.
Možda ti pomogne ovo - program za generisanje "autoswap.lst" fajlova:
http://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=43647

Inače ti je plemenit i nadam se dostižan cilj da sve te igre odigraš do kraja ! Srećno!
 
Naravno da sam disable-ovao fast loader, ali i sa ovom verzijom koja tebi radi ista stvar...
Pocinjem da sumnjam da ima neke veze sa samim racunarom iako sve ostale probane igre normalno rade ?!?...
 
Meni na jednom c64 vecina stvariradi ok ali se na jednom demou obavezno zabode racunar ali mu se to ne desava svaki put na istom delu demoa. Nemam vremena da raspakujem jedan c64 i sd2iec pa da isprobam dali radi kod mene.
 
Lemon forum topic na istu temu

Naravno da sam disable-ovao fast loader, ali i sa ovom verzijom koja tebi radi ista stvar...
Pocinjem da sumnjam da ima neke veze sa samim racunarom iako sve ostale probane igre normalno rade ?!?...
Izgleda nisi jedini ako ti je to neka uteha ;)

Potpuno isti problem - Pools of radiance i sd2iec, fali grafika u borbi:
http://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=52004&sid=2bc55cd84d0844a393f8595c6b1f0abf

Spominje se Pal/Ntsc, kopiranje diskova 1:1 ili pravljenje autoswap liste za sd2iec.
Nadam se da ćeš rešiti problem i provesti lepe novogodišnje praznike :)
ps. Ako ništa drugo ima drugih igara :)
 
Izgleda nisi jedini ako ti je to neka uteha ;)

Potpuno isti problem - Pools of radiance i sd2iec, fali grafika u borbi:
http://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=52004&sid=2bc55cd84d0844a393f8595c6b1f0abf

Spominje se Pal/Ntsc, kopiranje diskova 1:1 ili pravljenje autoswap liste za sd2iec.
Nadam se da ćeš rešiti problem i provesti lepe novogodišnje praznike :)
ps. Ako ništa drugo ima drugih igara :)

Video sam taj post,kao i post za Curse of the azure bonds...
Kolko vidim njima je izgleda NTSC pravio problem, a moj C64 je iz Nemacke tako da je 99% pal (nisam jos proveravao putem kodova u mashincu), sve u svemu igre bi trebalo da su optimizovane za oba standarda, a meni ni jedna od celog serijala ne radi...
Uzgred, hvala na lepim zeljama, a evo i ja da cestitam svima na forumu srecne Novogodisnje praznike!
 
Zato sam ja nabavio 3 prava flopi drajva doduse vise zarad demoa koji vise vole pravi disk drajv.
 
Evo i ja sam od pre par nedelja vlasnik ove zanimljive i korisne spravice pa me zanima par informacija o kompatibilnosti igara, pre svega AD&D serijala (pool of radiance, curse of azure bonds, champions of krynn...), hteo sam sve ove igre da odigram po redu, medjutim imam problem da se ikonice karaktera ne vide u borbi...(probao sam nekoliko verzija, kao i verzije za IDE64)
Da li je neko od vas probao neku od navedenih igara i da li je bilo problema?(Neke od igara serijala sam bez problema igrao putem disketa pre 20-ak godina)
Takodje me zanima da li je neko uspeo da pokrene Red Storm Rising (mislim da zapocne misiju)...

Da kazem samo da je problem nestao ubacivanjem epyx fast load kertridza...kako i zasto ne znam, ali malo po malo i stizam do kraja Pool of Radiance-a
 
Nazad
Vrh Dno