Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dugogodisnji sam korisnik SBB-a, jos od kad su se pojavili u maltene u BG. Sem tamo negde sa pocetka kad mi je bio los signal koji mesec pa su promenili kabal a kasnije i modem, bukvlano nisam nikad ni pipnuo modem-ruter. Sad sam na EON premium od pre mesec dva jel su mi ponudli da placam 1 godinu kao za svoj prethodni paket (EON full). Pre svega mi je bitan interent, i relativno normalni info program (N1, Nova). Ni kod jednog drugog provajdera nemam "normalnu" mogucnost za toliko brzi net 600mbps. Ova 3 nacionalna kanala koja ukidaju da se nije ovolika buka digla ne bih ni primetio da ih nema.
Mene fascinira ova MTS vojska "viskokvalifikovanih" papagaja, koji trose nase pare da bi nam uvalili ono sto ne zelimo po svaku cenu.
 
Secam se da su jedno vreme pre x godina, ukinuli eurosport a uveli hayat na mts-u, posto u ugovoru pise da imas xx kanala, a ne kojih, tad je sve bilo ok.
 
Kod mene SBB uveo optiku u zgradu prosle nedelje, pohvala za to. Novi Sad, Podbara.
Jos nema ponuda nikakvih, u smislu letka akvizitera i sl.
 
Dugogodisnji sam korisnik SBB-a, jos od kad su se pojavili u maltene u BG. Sem tamo negde sa pocetka kad mi je bio los signal koji mesec pa su promenili kabal a kasnije i modem, bukvlano nisam nikad ni pipnuo modem-ruter. Sad sam na EON premium od pre mesec dva jel su mi ponudli da placam 1 godinu kao za svoj prethodni paket (EON full). Pre svega mi je bitan interent, i relativno normalni info program (N1, Nova). Ni kod jednog drugog provajdera nemam "normalnu" mogucnost za toliko brzi net 600mbps. Ova 3 nacionalna kanala koja ukidaju da se nije ovolika buka digla ne bih ni primetio da ih nema.
Mene fascinira ova MTS vojska "viskokvalifikovanih" papagaja, koji trose nase pare da bi nam uvalili ono sto ne zelimo po svaku cenu.
nista manje fascinantna nije gomila sbb ovaca koja vidi samo cinjenice koje idu u prilog njihove teze.
 
Pa tema je SBB ocito su ljudi koji koriste sbb i zadovoljni su da nisu promenili bi provajdera i bili u temi kod tog provajdera sa kojim su zadovoljni. To ko da ja udjem u AMD temu i da se iznenadin da svi vole amd a ja sam recimo fan nvidie. Pa logicno.
 
Nema to veze sa hvalospevima niti sa time koliko su ljudi zadovoljni - pa pogledaj "trend" na forumu - porodice za spotify, turski netflix, igre na akcijama...
Sve je legitimno, ali ne govori o tome koliko si zadovoljan uslugom, nego kako da prođeš najbolje za najmanje para.
 
Baš tako.
Koristi se turski Netflix, kukaju svi što nema srpskih titlova.
Kupuje se masovno od Tehnomanije, pa se onda kuka kad krene zavlačenje sa parama.
Menjaju se provajderi na foru, a ovamo ne valja program.

I sve to zato što je dinar jeftinije....
 
Pod prepostavkom da mozete da birate kojeg god provajdera, po meni 3 kriterijuma su bitna (ne tim redom):
1. cena
2. kvalitet usluge (brzina neta, kavlitet signala, apliakcije, broj televizora...)
3. kvalitet programa tj informacija
Svako ce sebi izabere sta mu je bitno. Posto zivimo u zemlji gde je na zalost velikoj vecini presudna cena (najcesce i objektivno - ljudi su siromasni), jasno da im odgovara ova kampanja cena koju MTS - drzava vodi vec godinama. Nije tesko povezati da je jedan od razloga sto su ljudi siromasni, to sto se izmedju ostalih iluzornih stvari drzava bavi i time kako da "sahrani" maltene jedinu nezavisnu medijsku kucu i napravi monopol na medijskom nebu. Ja jesam na SBB-u, vrlo sam zadovoljan kvalitetom usluge (sto ne znaci i da drugima dobro radi), cena moze biti manja ali nije presudna. Sto se tice kvaliteta inforamtivnog programa, tu je vise nego jasna situacija, ne postoji alternativa u Srbiji.
 
Evo ja hoću da pređem na SBB i da platim punu cenu interneta, ali ne pada mi na pamet da plaćam paket sa televizijom ili održavanjem u istoj vrednosti.
Jednostavno neću da plaćam ono što ne gledam. Isto važi za svakog internet provajdera koji pokušava da uvali neku svoju uslugu kao deo nekakvog paketa.
Nadam se da će ih ovo luđenje Mtsa sa cenama malo opametiti.
 
nije tema o drugim provajderima

no, da se vratimo na temu:
uručena glavna nagrada
 
Bolje bi im bilo da šire kablovsku mrežu, mnogi bi uzeli i bez tih kanala, barem za brži internet.
 
Naravno da nisu
 
Монополиста ако су сами на тржишту а нису...
 
SBB sam koristio do pre 12 meseci prešao sam na MTS zbog bolje ponude.

EON je generalno najbolje urađen sa jasnijim korisničkim interfejsom u odnosu na IRIS i Beotelovo rešenje (posedujem oba box-a) beotel je ubedljivo najveća katastrofa od opreme i servisa koji generalno ni nemaju.
Na MTS sam prešao baš zbog apsolutne nezainteresovanosti za stare korisnike. Mada moram reći da mislim da im je sistem korisničkog servisa namerno napravljen da što više iznervira korisnika da odustane od toga šta želi nego bilo šta drugo...bukvalno se servisi MTS- i SBB-a isto ili identično ponašaju.

Recimo sa SBB-om sam mučio muku 4 meseca usled njihove falične opreme koja je izazivala smetnje u signalu interneta...SBB je to rešavao tako što dođu, kažu prekid kabla, razruše pola ulaza, ubace drugi kabal sa razvučenim kanalicama svuda po ulazu zgrade u neki stan (tačnije u svaki stan u kom ima smetnji) i ''reše problem''.
To im je lakše nego da dođu i izmere signal i td... 4 meseca sam se ganjao sa njima i nisam dozvoljavao da razvale ulaz zgrade...nakon 4 meseca se neko smilovao, došao sa nekim mernim instrumentima...odradio posao, rekao gde je problem sa signalom, podesio i ćao. Od tad nema problema sa pucanjem interneta.

MTS- dolaze i pitaju da li može optika da se ubaci u zgradu...rekoh ok, potpišem ugovor. Dođu ljudi i pokazuju mi kako su ''lepo odradili kabliranje u susednoj zgradi'' likovi razvalili svaki međusprat na stepenicama zgrade, prošli sa metalnom šinom od prizemlja do poslednjeg sprata, razvukli kanalice po sred bočnih zidova i kao to je ok.

Opet mlaćenje sa njima...7 meseci. Na kraju urade kako sam im rekao uz milion negodovanja jer nisu tako ''komplikovano'' zamišljali posao. A ceo zahtev je bio da se iz prizemlja otvori vertikalni držač gelendera(rukohvata) i kroz isti da provuku optiku a da optičke razvodne kutije instaliraju pored gelendera na svakom spratu. Bez bušenja, lomljenja, razbijanja ulaza i svega što inače rade.

Dok god svaki operater vršlja po tržištu bez osnovne usluge i brige o korisniku koja je zagarantovana na zadovoljstvo korisnika smatram da je legitimno iskorišćavati svaki način da se cena usluge smanji jer i MTS i SBB kao najveći provajderi kod nas imaju izuzetno neprofesionalnu uslugu a cene su im izuzetno visoke za prosečnog čoveka u Srbiji.
 
Prošla ponoć i još rade B92, PRVA i HAPPY. Zanima me u koliko sati će biti izmene?
 
Ma kad krenu da im ljudi masovno dolaze da otkazuju ugovore i krenu da prete tuzbama vratice sve kanale. Nek 10% korisnika to uradi eto ti 100.000 ljudi koji smara. Mozda prodje neko vreme bez tih kanala al mislim da sbb blefira
To kazem jer su pricali advokati po televizijama ovh dana da je potpuno legalno raskinuti ugovor bez penala.
 
Baš tako.
Koristi se turski Netflix, kukaju svi što nema srpskih titlova.
Kupuje se masovno od Tehnomanije, pa se onda kuka kad krene zavlačenje sa parama.
Menjaju se provajderi na foru, a ovamo ne valja program.

I sve to zato što je dinar jeftinije....
Surova istina.
Ma kad krenu da im ljudi masovno dolaze da otkazuju ugovore i krenu da prete tuzbama vratice sve kanale. Mozda prodje neko vreme al mislim da je blef
Pa ovo je donekle i Ok. Ako je stvarno KCN baja trazio 38 miliona i treba da ih ukinu. Nego vest od danas da nije, da ce tuziti sbb za klevetu. Ako je nacionalni kanal treba nekim zakonom REM-a da se rekulise da svi kanali sa nacionalnom frekvencijom budu kos svih operatera.
Zvali me iz SBB kao novog korisnika, 12mes po 1rsd, na bilo koji paket. Rekoh treba mi sbb van mreze, pogubila se, kaze ne zna sta je to, proverice. Javlja se, kaze ne valja vam to, bolje vam ovo sa netom i tv-om. Ne valja vam mts, mi smo bolji. Ali ugovor sa mts-om je do maja. Nema veze, uzimajte, ponuda je do kraja meseca :)
 
Poslednja izmena:
Pa ovo je donekle i Ok. Ako je stvarno KCN baja trazio 38 miliona i treba da ih ukinu. Nego vest od danas da nije, da ce tuziti sbb za klevetu. Ako je nacionalni kanal treba nekim zakonom REM-a da se rekulise da svi kanali sa nacionalnom frekvencijom budu kos svih operatera.
Zvali me iz SBB kao novog korisnika, 12mes po 1rsd, na bilo koji paket. Rekoh treba mi sbb van mreze, pogubila se, kaze ne zna sta je to, proverice. Javlja se, kaze ne valja vam to, bolje vam ovo sa netom i tv-om. Ne valja vam mts, mi smo bolji. Ali ugovor sa mts-om je do maja. Nema veze, uzimajte, ponuda je do kraja meseca :)
Da je ovo normalna država, svi kanali sa nacionalnom frekvencom bi MORALI da budu dostupni svima, nevezano da li je u pitanju etar ili kabl, jer je nacionalna frekvenca nacionalno dobro i programi koji se emituju preko nacionalne frekvence ne bi smeli da budu nedostupni po bilo kom osnovu.
Princip po kome se dobija nacionalna frekvenca nije tržišni, već arbitralni, pa bi shodno tome morala da bude i odluka države da ko želi nacionalnu frekvencu mora sve kanale da učini dostupnim svim korisnicima. Pravi kablovski kanali su drugi par rukavica, tu ne treba država da se meša ič, samo mora da kontroliše da li se emituju shodno pravilniku o radiodifuziji. Bilo bi dobro i primer dobre prakse kada bi npr. informativni program SBB-a bio dostupan i korisnicima MTS-a, ali ovde nema nekog osnova da neko tera SBB da pod bilo kojim uslovima to i omogući.
 
Primer iz BiH (koji je po mom mišljenju najbolji) :

Operater je dužan da u svojoj ponudi ima SVE kanale (nacionalne ili lokalne) koji zemaljski emituju na teritoriji na kojoj operater pruža uslugu, pod uslovom da ti kanali ne traže naknadu za emitovanje.
Ako kanal traži naknadu od operatera, onda operater nije dužan da ga ima u ponudi.

Zato svojevremeno nijedan operater osim UG nije imao Novu BH jer su tražili 0,50 € po korisniku. Kada su odustali od naplate, svi operateri su bili obavezni da taj kanal puste u ponudu.
 
Ako kanal traži naknadu od operatera, onda operater nije dužan da ga ima u ponudi.
Pa ovo je suština.
Dobiješ nacionalnu frekvencu, a onda ucenjuješ provajdere po nekom osnovu.
Može nacionalna frekvenca, ali ima da se vidi svuda i kod svih, bez bilo kakvih uslova.
Ko neće ovako neka ide preko kabla, pa neka naplaćuje koliko želi i neka uslovaljava.

Ali ovde je problem dublji i ako budem počeo da obrazlažem opet ću zaći u politiku, neminovno.
Sve je ovde politika, ali baš sve.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno