Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U kom članu ugovora piše da se SBB obavezuje da će svoju uslugu koju pruža putem kablovskog modema / kablovskog rutera (modem sa integrisanom WiFi opcijom) omogućiti po istoj brzini putem bežične (WiFi) tehnologije kao i putem LAN-a?

Kako bi on mogao svakom korisniku da izađe u susret sa zahtevom? Jednostavno konfiguracija stana / kuće / prostorija u kući / prostorija u stanu nije identična kod svakog korisnika.

Nije realno za očekivati da će SBB da ti nabavi opremu koja će ispuniti sve tvoje zahteve (za WiFi konekcijom). Za očekivati je da ti putem LAN konekcije sve radi kako treba i za to ako ti ne funkcioniše bilo šta treba ih zvati sve dok ne reše problem a onda im tražiti umanjenje računa.
Ne čitaš.
Ja se ne žalim na brzinu WiFi jer je to ok u prostorijama gde ga ima.

@shamanNS nemam Wifi u dve od tri sobe (neračunajući dnevni boravak)... Niko nije pominjao uglove, nisam dete da čučim u ćošku...😃
 
Verovatno ti ruter čuči u nekom budžaku? "Da ne smeta".

Kupi još jedan ruter & bušni zid (za LAN kabl vezu 2 uređaja) između dnevne i druge bitne sobe pa ćeš imati i tamo WiFi.
 
Ne čitaš.
Ja se ne žalim na brzinu WiFi jer je to ok u prostorijama gde ga ima.

@shamanNS nemam Wifi u dve od tri sobe (neračunajući dnevni boravak)... Niko nije pominjao uglove, nisam dete da čučim u ćošku...😃
Imas wifi samo je brzine 0kbps... ali ozbiljno, kad vidis koliko komsija koristi wifi i kako je to zaguseno, jedino resenje je da dodas par AP. Kriva je i drzava i razne organizacije tipa ratel sto dodeljuju frekvencije 5G a ne sire ubogi wifi jer je besplatan
 
Pozdrav svima, imam pitanje ako je neko imao iskustva sa SBB-om i novogradnjom. Konkretno, na ulazu u stan iznad vrata je ormarić iz koga ide 8 mrežnih kablova ka raznim utičnicama i 3 coax kabla ka tri sobe. Kako SBB tehničari pristupaju ovoj situaciji, a da se na svim utičnicama dobije internet? Naravno i rešenje za televiziju me zanima, ali prvenstveno ovo. Do zgrade je stigla i optika, ali ne znam da li je to relevantno za situaciju...

Pretpostavljam da je prva opcija ruter iznad vrata pa onda puštanje signala dalje. A druga opcija puštanje signala kroz jedan kabl do glavnog rutera recimo kod TV-a pa onda iz njega u zid nazad do vrata pa odatle dalje novim ruterom... Ali možda propuštam nešto. Zarđao sam, u trenutnom stanu coax na dva mesta i to je to, nije bilo mozganja...
Da se javim posle nekog vremena i iskustva par komsija, oni su rutinski kacili ruter iznad vrata i jedan coax za tv i to je to, LAN kablove do uticnica nisu ni ukljucivali jer, pazi sad, nemaju konekture (kablovi su goli u ormaricu). Tako da mi je plan da onda sam nakacim konektore na kablove tako da kad dodju taj izgovor eliminisem. Ali niko od komsija mi ne pominje nikakav modem, svima samo ruter kace i to iznad vrata, pa je i signal u stanovima ocajan...

Edit: moja neka zelja bi bila da jedan od tih LAN-ova iskoristim da negde ruter pozicioniram bolje u stanu, a ostale (bar jos 3 komada) direktno sa tog famoznog modema do soba...
 
Добио си и модем и рутер, 2 у 1.
Постављање конектора на УТП кабл може и без специјалних клешта, али ако је у питању више каблова и још ако је незгодно место, онда и не помишљај без клешта за каблове.
Није баш најјасније ко је био и ко треба да дође, а ако већ треба да дође неки 'мајстор', набави конекторе пре тога и замоли га да их постави кад дође, ако има клешта. Части људе нечим, не стискај се.
 
Poslednja izmena:
Imam ja klesta i tester za kablove, nije mi problem da odradim taj deo, sutra idem da odradim tih 8 kablova, samo da ne dodjem u situaciju da oni dodju i kazu da ne mogu nista jer nisu poneli. Samo ne zelim ruter iznad vrata, nadao sam se necem malom sto ce da stane u ormaric da ga ne gledam, tu ima i steker i sve sto je potrebno da ne naruzi ulaz.

Sva iskustva koja sam pomenuo su od komsija u zgradi, i svima su isto odradili, nekima su obecali da ce doci naknadno da srede al od toga jos nema nista. Lako cu ja ako treba samo da se casti, dobra volja mi treba. :)
 
Koji oni? Nisu marsovci pošto pišeš u temi SBB pa pretpostavljam da su SBB tehničari. Naravno da tehničari imaju konektore i alat za montažu istih. Ako nemaju, brzo motku u ruke, ko zna koga puštaš u kuću.;)
Nije potreban alat za kablove ako pristupaš SBB-u, oni će to da obave za tebe osim ako ne želiš da majstorišeš. To iznad vrata je modem ili kombo uređaj. Ako ga nećeš tamo, mogu kablovima da ga sprovedu gde god hoćeš. Samo će lepo ruglo od kablova da ti naprave. Možeš da biraš: lepljenje kablova, kanalice, obujmice...
 
SBB sada daje velike bele Tehnicolor modem/ruter uređaje, koji stoje uspravno i nije ih baš lako uklopiti, bar u mom slučaju 🙂
Alternativna je Ubee uređaj o kome sam čitao da je relativno problematičan.
 
Hvala.
Nisam znao za tu opciju.

Svakako ne bih menjao jer sam navikao na ekipu komentatora SK koji komentarišu EL tj. na mega iritantnog Iliju, ultra iritantnog Kuzmanovića i gledljive Srđana i Darka.

Izvinite za OFF.
Izbaci gledljivog Srdjana Radojević a iz te ekipe prelazi na Arenu Sport. Za mene najbolji komentator košarke. Sa njim na Arenu dolaze Turska i Italijanka košarka. Izvinjavam se na off u.
 
Zvalo me danas da obnovimo ugovor, da pređem sa Full na Premium i valjda 18 meseci plaćam Full, a potom Premium. Zahvalio sam se jer mi Premium ne treba, imam HBO MAX kod Yettela, ostalo iz paketa mi takođe ne treba. Moj plan je usmeren ka popustu za postojeći Full, samo o tome možemo da pregovaramo, a ne više da plaćam postojeću uslugu. Ali lepo je što se jure obnove ugovorne obaveze pre selidbe sportskog sadržaja kod konkurencije...
Identična ponuda, isto odgovorio, ne treba mi premium, HBO imam kod Yetel - a. Reko hocu na 2 tv napredne funkcije i popust. Posle malo ubeđivanja da mi je konkurencija ispred nosa i da me nista ne zadržava da ostanem, sa Trio Gold presao na ekvivalent Eon Full, zadržao Cisco sa naprednim funkcijama, dobio Eon Box i dobio 6 meseci za dinar. Ako te to greje, slobodno im traži.
 
Super! Tvoja prednost je što sa starog paketa prelaziš na EON, već godinama jure korisnike, to je lepa prilika da te reše, ali i TRIO paket (opet taj fiksni, kralj svih fetiša među provajderima :LOL:). Moja prednost je što prelazim na optiku, lepo instaliranu kroz vertikalu ulaza, a malo korišćenu jer i drugi provajderi zadržavaju korisnike u ulazu. U ulazu 3 optike, 4 provajdera. A svima nam je prednost trenutak i histerija oko PL.
Da, prihvatiću 4-5 meseci dinar jer mi je to fer ponuda a i isti iznos za alternativno rešenje, tj. plan b (Yettel optika+EON van mreže) pa da se ne cimam.
 
Ako znas nekog ko ima MTS, uzmes nalog (ako ima viska) , instaliras app na Eon Box i imas sve Arena kanale 🙂. Kod mame uvukao MTS optiku, 12 meseci za dinar, mogao i kod mene, ali mi treba SK zbog F1. Tako da sad imam i SBB i MTS ponudu 😁.
 

Prilozi

  • 16598595953303269727173035275425.jpg
    16598595953303269727173035275425.jpg
    386.5 KB · Pregleda: 66
Verovatno ti ruter čuči u nekom budžaku? "Da ne smeta".

Kupi još jedan ruter & bušni zid (za LAN kabl vezu 2 uređaja) između dnevne i druge bitne sobe pa ćeš imati i tamo WiFi.
Ja sam kupio onaj Xiaomi extender nešto tipa desetak dolara preko AliExpressa, odlično radi posao, vrti i na TV-u aplikacije + ja na telefonu i sve super. Tako da eto ko ima sličan problem može tako da reši
 
Koji oni? Nisu marsovci pošto pišeš u temi SBB pa pretpostavljam da su SBB tehničari. Naravno da tehničari imaju konektore i alat za montažu istih. Ako nemaju, brzo motku u ruke, ko zna koga puštaš u kuću.;)
Nije potreban alat za kablove ako pristupaš SBB-u, oni će to da obave za tebe osim ako ne želiš da majstorišeš. To iznad vrata je modem ili kombo uređaj. Ako ga nećeš tamo, mogu kablovima da ga sprovedu gde god hoćeš. Samo će lepo ruglo od kablova da ti naprave. Možeš da biraš: lepljenje kablova, kanalice, obujmice...
Da, SBB tehničari. :) Kažem, već su ih komšije u zgradi pitale da stave ruter negde drugo, odgovor je da ne može. Probaću i ja svakako. :) Takođe su im odgovarali da nemaju Rj45 konektore i ostavljali samo ruter sa wifi. Ja ugovor neću potpisati tako sigurno...

Inače, ne bi smelo da bude vidljivih kablova, razvedeno je 8 LAN kablova do raznih utičnica po stanu, i 3 coax-a. Tako da sam siguran da može da se izvede bez budženja, neko je o tome mislio kad je projektovao zgradu.

Na kraju, i nek ga okače tu iznad vrata. Ja ću jedan LAN iskoristiti da ga povežem sa još jednim ruterom na boljoj lokaciji, pa šta da radim...
 
Jesi trazio zvake umesto kusura?🤣🤣
 
Ne znam ni da li njima treba konektor ili uticnica, mozda je to bio razlog zasto nesto "fali", cenim da konektore uvek imaju. Al opet, logicnije mi je da im treba konektor, ako stave uticnicu onda samo treba jos kablova...
 
Na jednom drugom forumu momak je pisao da se uselio u novu zgradu gde se MTS odmah uvalio i stavio nešto kao kod tebe. Tri sobe i u svakoj po TV i LAN priključak. S tim što su za TV stavili odgovarajuću utičnicu a za LAN kablove nisu, već ih terminisali RJ45 konektorima. Momak je posle morao da ih seče da stavi zidnu mrežnu utičnicu. I to u sve tri sobe. Na kraju tih kablova je isto bio ormarić, unutra modem i takođe neterminisani kablovi. Ne znam je li upotrebio klješta ili je nabavio one koji mogu i bez njih. Htedoh reći, nije neobično kod nas da se stvari ostave nedovršene.
Terminiši ih ako hoćeš ili daj tehničarima da to urade, da budu utičnice funkcionalne. Modem ostavi u kutiji/ormariću, ionako Wi-Fi je nikakav na njihovim modemima. Ali pazi da se ne pregreva u tom ormariću. Ako se zatvori unutra, da ima neke otvore za ventilaciju. Posle nađi neki dobar ruter za Wi-Fi, smesti ga na dobro mesto i miran si.
 
Moracu tehnicare da castim za ovo, CAT 6e je kabl, jos je i FTP, pa jos i pun presek, naravno da sam uzeo pogresne RJ45 konektore (za licnasti i za CAT 5e sam uzeo)... Nadao sam se da ovo sam odradim, obelezim lepo kablove i uticnice, da znam gde mi je sta, smaracu njih da to odradimo i sta da radim... Hvala svima na savetima, javicu se sa ishodom uskoro. :)
 
slicno sam i ja prosao... cat5e kabl, a zbog rj45 koji nisu izgleda cat5e, protok isao do 100mb... morao sam na 2 kabla da menjam konektore...
 
Nije da tehnicari nece da urade nego jednostavno nemaju odgovarajuce konektore za cat6 kablove a ni klesta i nemaju kako da vam ih iskrimpuju. Isto je bilo i kod mene u zgradi cat6e kablovi razvuceni do svake sobe ali nigde nisu krimpovani ni u glavnom ormaricu ni u sobama.
Ovo je po meni greska investitora tj ljudi koji su razvlacili kablove(to nije radio nijedan operater) pa ja nisam od momaka koji su dosli na montazu ni ocekivao da mogu da mi zavrse a dodatno oni ni nemaju alat za to jer ne rade sa cat6 kablovim...
 
cat6 konektor ima vece rupe jer su zice u kablu deblje. ali kljesta su ista za obe vrste ?
i zato sto su vece rupe one su rasporedjene u 2 reda umesto u jednom
mozes kod nas obe vrste konektora lako kupiti.
 
Nije da tehnicari nece da urade nego jednostavno nemaju odgovarajuce konektore za cat6 kablove a ni klesta i nemaju kako da vam ih iskrimpuju.
pa kakav alat im treba? obicna klesta za krimpovanje... To sigurno imaju... svejedno da li je kabl ili konektor cat 5, 5e, 6...
 
pa kakav alat im treba? obicna klesta za krimpovanje... To sigurno imaju... svejedno da li je kabl ili konektor cat 5, 5e, 6...
Postoje ozbiljnija klesta za cat6a kada se ozbiljnije radi, naravno da moze i sa obicnim...
Konektore sigurno nemaju a ti da im ih i das, sanse su da ne bi znali da iskrimpuju jer nisu isti kao cat5 :)
 
Koje su onda mogućnosti:
  • da proba sam sa odgovarajućim konektorima i klještima koje ima
  • da proba sam sa odgovarajućim konektorima i šrafcigerom
  • da traži majstore da to obave
  • da proda stan i preseli se u normalnu zgradu
Još predloga? Šta je najbolje?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno