Šta je novo?

Saveti i kritike oko izrade mousepot-a

Predlog za izolaciju tog cuda (za koje mi nije jasno ni cemu sluzi, al ajd):
nabavi plasticnu cev fi100 za kanalizaciju odgovarajuce duzine. Nabavi dvokomponentnu masu za izolaciju zamrzivaca - ako ne znas gde, napisacu ti sutra. Prodaje se na litar, dobijes 2 tecne komponente i kad ih izmesas posle 1-2 minuta se pretvaraju u onu penastu masu kojom su izlovani zamrzivaci.
Okreni to cudo naopacke - otvor na dole, da ne udje nesto unutra. Stavi ono parce plasticne cevi na njega da bude priblizno koncentricno, ionako ce se prilikom sipanja debljina izjednaciti zbog pritiska koji stvara ona pena. Izracunaj kolika ti je zapremina koju treba da napunis. Ona pena puni, cini me oko 40 litara iz 2 kg - i to cu znati sutra preciznije ali nije problem i ako stavis vise, lako se skida visak kad stvrdne. Izmesaj komponente i sipaj. Jos bolje bi bilo da spremis i neki poklopac pa nakon sipanja da to poklopis i malo pritisnes da se pena sabije unutra, tj da bude gusca i cvrsca masa kad se stegne. Eh da, rast - ekspanzija toga traje 2-3 minuta a stezanje, zavisno od debljine - do 15 minuta.
Ta izolacija je daleko bolja od armaflexa ( i to ti mogu reci sutra tacno koliko je bolja). Ipak vi pricate o temperaturama od -50C

Samolepivi Armaflex ti mogu i dati sutra, ali je lepljiv samo sa jedne strane. Kupi onu dvostrano lepljivu traku pa zalepi 2 komada i eto ti lepka sa obe strane.
 
Poslednja izmena:
Predlog za izolaciju tog cuda (za koje mi nije jasno ni cemu sluzi, al ajd):
nabavi plasticnu cev fi100 za kanalizaciju odgovarajuce duzine. Nabavi dvokomponentnu masu za izolaciju zamrzivaca - ako ne znas gde, napisacu ti sutra. Prodaje se na litar, dobijes 2 tecne komponente i kad ih izmesas posle 1-2 minuta se pretvaraju u onu penastu masu kojom su izlovani zamrzivaci.
Okreni to cudo naopacke - otvor na dole, da ne udje nesto unutra. Stavi ono parce plasticne cevi na njega da bude priblizno koncentricno, ionako ce se prilikom sipanja debljina izjednaciti zbog pritiska koji stvara ona pena. Izracunaj kolika ti je zapremina koju treba da napunis. Ona pena puni, cini me oko 40 litara iz 2 kg - i to cu znati sutra preciznije ali nije problem i ako stavis vise, lako se skida visak kad stvrdne. Izmesaj komponente i sipaj. Jos bolje bi bilo da spremis i neki poklopac pa nakon sipanja da to poklopis i malo pritisnes da se pena sabije unutra, tj da bude gusca i cvrsca masa kad se stegne. Eh da, rast - ekspanzija toga traje 2-3 minuta a stezanje, zavisno od debljine - do 15 minuta.
Ta izolacija je daleko bolja od armaflexa ( i to ti mogu reci sutra tacno koliko je bolja). Ipak vi pricate o temperaturama od -50C

Samolepivi Armaflex ti mogu i dati sutra, ali je lepljiv samo sa jedne strane. Kupi onu dvostrano lepljivu traku pa zalepi 2 komada i eto ti lepka sa obe strane.

To ti se zove "napravi sam" purpena. Mozes u boci gotovu (skuplje), a mozes i sam da pravis (jeftinije) ;)
 
Poslednja izmena:
Predlog za izolaciju tog cuda (za koje mi nije jasno ni cemu sluzi, al ajd):
nabavi plasticnu cev fi100 za kanalizaciju odgovarajuce duzine. Nabavi dvokomponentnu masu za izolaciju zamrzivaca - ako ne znas gde, napisacu ti sutra. Prodaje se na litar, dobijes 2 tecne komponente i kad ih izmesas posle 1-2 minuta se pretvaraju u onu penastu masu kojom su izlovani zamrzivaci.
Okreni to cudo naopacke - otvor na dole, da ne udje nesto unutra. Stavi ono parce plasticne cevi na njega da bude priblizno koncentricno, ionako ce se prilikom sipanja debljina izjednaciti zbog pritiska koji stvara ona pena. Izracunaj kolika ti je zapremina koju treba da napunis. Ona pena puni, cini me oko 40 litara iz 2 kg - i to cu znati sutra preciznije ali nije problem i ako stavis vise, lako se skida visak kad stvrdne. Izmesaj komponente i sipaj. Jos bolje bi bilo da spremis i neki poklopac pa nakon sipanja da to poklopis i malo pritisnes da se pena sabije unutra, tj da bude gusca i cvrsca masa kad se stegne. Eh da, rast - ekspanzija toga traje 2-3 minuta a stezanje, zavisno od debljine - do 15 minuta.
Ta izolacija je daleko bolja od armaflexa ( i to ti mogu reci sutra tacno koliko je bolja). Ipak vi pricate o temperaturama od -50C

Samolepivi Armaflex ti mogu i dati sutra, ali je lepljiv samo sa jedne strane. Kupi onu dvostrano lepljivu traku pa zalepi 2 komada i eto ti lepka sa obe strane.

Ova kombinacija sa purpenom za ovaj pot nije dobro resenje, ako stavis fi100 cev, nemoz posle da safis pot za plocu, onda posto je pot fi80, ako stavis izolaciju od 1cm makar je nasa pravila popustice ce na -140C na ln2 samo tako... jedno pitanje taj samolepljivi arma koje je debljine?
 
Sad kad je gotov pot, i kad je testiran, i kad imam dokaze za ono sto sam pisao pre testa a zasta su se neki smejali sada mozemo da podvucemo crtu, i otklonimo neke zablude:

Visina, ako je pot radjen iz komada, smeo bih da kazem da je i 10cm i vise nego dovoljno, al ajd nek bude 15cm, mozda nekome bude smesno malo tih 15cm ali verujte da ako je dizajn ok nema potrebe za vise, nema pomaka, samo se bacaju pare.

DI mix, acetona/alkohola/itd ne vise od ~50ml, ako je DI iz sitnih komada, ili ako ga izlupate cekicem i napravite kasu. Ako stavite npr. 20%+ acetona od ukupne zapremine pot-a sigurno cete imati losije temperature.

Unutrasnja obrada pot-a je jako jako bitna, gledaju se sledece stvari: disipaciona povrsina, masa i sirina pot-a, za sve vazi pravilo sto vece - bolje. Disipaciona povrsina se povecava pravljenjem kaskada unutar pot-a i pravljenjem centralnih stubova i sl. centralni stub pored toga sto povecava disipacionu povrsinu skida direktno sa CPU jezgra i pomaze poprilicno prilikom kontrole temperatura (igranja oko cold bug-a) Masa pota utice da pot moze da primi udar (cpu load) a da se ne poremeti mnogo temp. Naime svaki pot moze da odvede proc jako nisko, e da li ce ga odrzati tu kad procu grunes 2V i opteretis ga to je vec pitanje? Da ne govorim o ogromnim fluktuacijama temperature koje mogu da nastanu, kad se dolije azot/DI. Recimo da 1cm debljina baze pota i zidova u prvih par cm visine rade posao odlicno. Posle toga je skoro pa nebitno. Al recimo da se primenjuje sledeca formula: 0.5~0.8cm debljina zidova posle prvih par cm visine pota, pre toga 1cm zbog mase. Sirina pot-a je interesantna iz 2 stvari, prvo utice na zapremninu, drugo vise mase je onda grupisano nize, blize procu sto se lepo odrazava na temperature. Al tu nastaje i problem, sirina razmaka izmedju rupa za kacenje je 100mm u dijagonali, znaci pot moze da bude max 80mm sirine, da bi kako tako stavili armaflex izmedju pot-a i safova. Ako je pot uzi lakse se stavlja izolacija izmedju, ali se gubi mnogo na zapremini i masi. primer:

pot sirine 60mm, zidova debljine 1cm, i visine 15cm ima zapreminu: ~188ccm

pot sirine 80mm, zidova debljine 1cm, i visine 15cm ima zapreminu: ~424ccm

Sada je nadam se jasnje zasto neki mali debeli potovi kidaju velike tanke :d. Znaci nije bitno samo koliko je pot visok nego koliko je i sirok.
 
Poslednja izmena:
Misko je napisao(la):
Sada je nadam se jasnje zasto neki mali debeli potovi kidaju velike tanke . Znaci nije bitno samo koliko je pot visok nego koliko je i sirok.

[BORAT]“I am big like a can of Pepsi"[BORAT]

dobro velish!
Masa je masa ;)
 
Poslednja izmena:
Tolika masa kada se ohladi nije za salu.

primer odradili sesiju uneli pot, sonda i dalje meri temp pot-a, posto je arma jos oko pota ima nekih -50C, i krece fen onaj za kosu kvazi soma vati, i grej i grej i grej i bez pola sata nema sanse da ga dovedes na 0C i skines armaflex :d
 
Nazad
Vrh Dno