Šta je novo?

Saveti i kritike oko izrade mousepot-a

Misko

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
02.10.2000
Poruke
5,134
Poena
769
Ovo je gruba skica koju sam nazvrljao u paint-u za 5min :d , hteo bih da cujem sugestije/kritike pa da znam sta i kako za ctanje u CAD-u i kasnije za izradu. Sve mere su promenjlive, za sada jedino sto je 100% sigurno je da ce biti iz komada sipke fi80mm (bitno jer bolje drzi/manje fluktuira temperaturu od varenih), i da ce biti od bakra ceo :smoke: . Visina nema se para za preko 25cm, jer je skupo ko djavo. Svi saveti su dobro dosli.
 

Prilozi

  • untitled.PNG
    untitled.PNG
    23 KB · Pregleda: 371
Ovo sa dejstvom fluida i sila me posebno interesuje, piataj kuma kako stepenice sa unutrasnje strane deluju koliko stepenica itd, tnx
 
Ovo je gruba skica koju sam nazvrljao u paint-u za 5min :d , hteo bih da cujem sugestije/kritike pa da znam sta i kako za ctanje u CAD-u i kasnije za izradu. Sve mere su promenjlive, za sada jedino sto je 100% sigurno je da ce biti iz komada sipke fi80mm (bitno jer bolje drzi/manje fluktuira temperaturu od varenih), i da ce biti od bakra ceo :smoke: . Visina nema se para za preko 25cm, jer je skupo ko djavo. Svi saveti su dobro dosli.

moj savjet ti je da nadjes odgovarajuci blok bakra i odgovarajucu cev i to lemis
Jer izrada izlivenog odnosno freziranog kontejnera je veoma skupa a gledano termicki nemas znacajan benefit. Jedino sto opticki lepse izgleda ali to se ionako nakon izolacije vise ne primecuje.

ovdje u svabiji prodalu lemljene kontejnere za nekih 70-90 € ne zelim ni da znam koliko bi kontejner iz jednog dela kostao ....
 
Poslednja izmena:
moj savjet ti je da nadjes odgovarajuci blok bakra i odgovarajucu cev i to lemis
Jer izrada izlivenog odnosno freziranog kontejnera je veoma skupa a gledano termicki nemas znacajan benefit. Jedino sto opticki lepse izgleda ali to se ionako nakon izolacije vise ne primecuje.

ovdje u svabiji prodalu lemljene kontejnere za nekih 70-90 € ne zelim ni da znam koliko bi kontejner iz jednog dela kostao ....

pa moze, ali iz komada je bolje, ne toliko zbog termike, nego sto najbitnije manje fluktuira temp, pa rekoh kad vec pravim da napravim ljudski, za sad sam smislio da napravim visine samo 15cm a posle ako bude neophodno da navarim cev, videcu kako ce se ponasati, za tako nesto cena bakra je oko 50-60evra, pricam za sipku fi80 duzine 15cm spoljasnja obrada je nikad laksa ali iznutra ce biti zategnuto, moraju stepenice i ako je moguce jos jedan cilindar iznutra. Da li neko zna koliko bi kostala izrada ovakvog pot-a?
 
Uz konsultacije koje sam odrzao uz komsu metalostrugara,grubo smo nacrtali sta bi moglo da se odradi,a opet sto jednostavnjije(a ako on kaze postupak je bas zajeban).
Slika dole(puna cev 250mmX80mm).
 

Prilozi

  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    18.2 KB · Pregleda: 257
Poslednja izmena:
Jel ima neko TT Volcano 7+ viska? Lepo njega za osnovu, gore cevka 600mm, tvrdi lem i nema greske. ;)
 
Mislio si cevka fi 60mm;) E sad gde gorane mislis da moze da se nadje cev (vec gotova)koja ima debljinu zida vecu od 3mm,ako ima kod nas pravim iz dva dela sigurno.

Mislio sam na 600mm visine iz prostog razloga sto kada ubacujes suvi led to zna po prilicno burno da se desava (peni), pa moras imati visinu da nebi sve izletelo napolje. Precnik 3" (76.2mm, 3mm zid), a gde naci nisam siguran. Znam da se kod nas proizvode u Majdanpeku, a trebalo bi da ih ima u radnjama koje prodaju opremu za centralna grejanja, mada se tu retko koriste tako veliki precnici. kada se to tvrdo zalemi dobijas jako dobaro resenje sa velikom povrsinom kontakta. Lemljenje je naravno najtezi deo zbof ogromnih gubitaka toplote, ali se uz pomoc acetilena (samo lemljenje) + jos jedna butan boca sa onim velikim plamenikom da se greje cev i smanje gubici, to da izvesti. Cena je verovatno oko 10eura za 1kg bakarne cevi, a masa bi trebalo da je oko 2.5kg, sto ce reci oko 30eura za cev+ 15eura za osnovu. Uz malo truda moze se zavrsiti za 60 eura.
 
Ma nema te debljine cevi,gde si to video,nema te radnje gde bi to mogao kupiti,vec dve nedelje lutam ko manijak i nista nisam nasao,u ponedeljak idem do jedne firme koja se nalazi preko puta lastine stanice u Bg pa cemo videti:whip:
 
Ma nema te debljine cevi,gde si to video,nema te radnje gde bi to mogao kupiti,vec dve nedelje lutam ko manijak i nista nisam nasao,u ponedeljak idem do jedne firme koja se nalazi preko puta lastine stanice u Bg pa cemo videti:whip:
Prave se u Majdanpeku, ima na njihovom sajtu, samo treba zvati i pitati koliko to kosta i gde mozes da kupis.
 
E pazi kad sam ja radio sa caletom rashladne uredjaje mi smo bakarne cevi kupovali u Karadjorjevoj na stajgi malo pre hotela Bristol sa desne strane zaboravio sam kako se radnja zove prodaju razno razne cevi.Space to je ta radnja ako oni nemaju nema niko. Ustvari ima ali mora da se pozajmi ako neko imam nekog u Preciznoj mehanici u fabrici oni rade delove od mesinga i bakra.
 
Poslednja izmena:
Ma okanite se varenih potova to je ok za DI, ali je daleko od ok za LN2 (po mom misljenju), zar nije bolje napraviti jedan ljudski pa ga koristiti za sve? :)
 
Naravno da je bolje, ali tako ce i da kosata.... Ali ako ti nije problem da izdvojis novce za jedan iz komada, onda sto da ne....
 
Ma okanite se varenih potova to je ok za DI, ali je daleko od ok za LN2 (po mom misljenju), zar nije bolje napraviti jedan ljudski pa ga koristiti za sve? :)

zasto je daleko od OK ?

lemljeni kontejner ti moze posluziti za istu namjenu. Masu ljudi je radilo LN2 sesije sa dobro zalemljenim kontejnerima i postizalo dobre rezultate.

Pitanje je, sta je isplatljivije ?

Ja recimo bi uzeo lamljeni kontejner a razliku u cijeni investirao u bolji hardware.
 
Poslednja izmena:
Ne moze da bude nizak iz prostog razloga sto u kontaktu sa njim LN2 kljuca, pa mu treba visina da ne izleti sve napolje.

i DryICe kljuca takodje (Aceton) u pocetnoj fazi dok se termperatura kontejnera ne spusti.
Posle odredjenog vremena i reakcija je znatno manja..
 
i DryICe kljuca takodje (Aceton) u pocetnoj fazi dok se termperatura kontejnera ne spusti.
Posle odredjenog vremena i reakcija je znatno manja..

Ma da, ali u toj pocetnoj fazi ako nema dovoljne visine sve bi pocelo da prska po maticnoj...
I ja sam za lemljeni kontejner iz prostog razloga sto je glavna fora u onoj osnovi koja treba da ima sto vecu povrsinu, a nije lose da ima i solidnu masu (nije kljucno). Velika povrsina znaci najvise, pa sam zato i rekao TT Volcano 7+ za osnovu ili nesto slicno, cist bakar, velika povrsina, ma ne moze da omane.
 
Ma da, ali u toj pocetnoj fazi ako nema dovoljne visine sve bi pocelo da prska po maticnoj...
I ja sam za lemljeni kontejner iz prostog razloga sto je glavna fora u onoj osnovi koja treba da ima sto vecu povrsinu, a nije lose da ima i solidnu masu (nije kljucno). Velika povrsina znaci najvise, pa sam zato i rekao TT Volcano 7+ za osnovu ili nesto slicno, cist bakar, velika povrsina, ma ne moze da omane.

Naravno , minimum 20cm je pozeljno
 
Ne moze da bude nizak iz prostog razloga sto u kontaktu sa njim LN2 kljuca, pa mu treba visina da ne izleti sve napolje.

Pa i da i ne, u svakom slucaju mozes da stavis neki kao zaklon iznad od plastike ili bilo cega vec, mada sam gledao potove visine samo 10cm da ih koriste bez icega na Ln2-ci.
 
zasto je daleko od OK ?

lemljeni kontejner ti moze posluziti za istu namjenu. Masu ljudi je radilo LN2 sesije sa dobro zalemljenim kontejnerima i postizalo dobre rezultate.

Pitanje je, sta je isplatljivije ?

Ja recimo bi uzeo lamljeni kontejner a razliku u cijeni investirao u bolji hardware.

Ako se gleda cena-perfomanse i tu je cak pitanje ako je pot nizak npr. 10-15cm, ja na to gedam kao box cooler vs. vrhunski vazdusni, jednostavno retko ces videti neki WR sa varenim potom ja ga nisam video odavno, pogotovo u jacim kategorijama.
 
Ako se gleda cena-perfomanse i tu je cak pitanje ako je pot nizak npr. 10-15cm, ja na to gedam kao box cooler vs. vrhunski vazdusni, jednostavno retko ces videti neki WR sa varenim potom ja ga nisam video odavno, pogotovo u jacim kategorijama.

Auuu da ja zaboravih da je tebe samo WR interesantan .....

Ako je tako ja ti mogu nabaviti sve za WR , odvoji jedno 2000 evrica da sve pokupujemo i priblizice mo se WR dobro .....
Samo se postavlja pitanje koliko je to isplatljivo.
 
Poslednja izmena:
Auuu da ja zaboravih da je tebe samo WR interesantan .....

Ako je tako ja ti mogu nabaviti sve za WR , odvoji jedno 2000 evrica da sve pokupujemo i priblizice mo se WR dobro .....
Samo se postavlja pitanje koliko je to isplatljivo.

Pogresno si me razumeo, prvo zavisi koji WR mislim u cemu? Ne mozes napraviti WR u 6600 i jacim kategorijama u Spiju 3Dmarku single-u ili ne daj boze sliju, zbog pod 1) nepoznavanja dovoljno tweakova, pod 2) jako jako opasne konkurencije, ali ono sto je bitno je da me vrhunski pot kosta 20-30evra vise od varenog, a sa takvim potom mogu da jurim scrshotove koji su u samom vrhu ili mozda cak i najbolji (u slabijim kategorijama 6300-6400) ako tako nesto kosta 20e vise zasto ga ne napraviti?

p.s. Ja postavih nekoliko WR-a sa AM2-kom drago mi je da razumes zasto mi je sad WR bitan :p ;)
 
Pogresno si me razumeo, prvo zavisi koji WR mislim u cemu? Ne mozes napraviti WR u 6600 i jacim kategorijama u Spiju 3Dmarku single-u ili ne daj boze sliju, zbog pod 1) nepoznavanja dovoljno tweakova, pod 2) jako jako opasne konkurencije, ali ono sto je bitno je da me vrhunski pot kosta 20-30evra vise od varenog, a sa takvim potom mogu da jurim scrshotove koji su u samom vrhu ili mozda cak i najbolji (u slabijim kategorijama 6300-6400) ako tako nesto kosta 20e vise zasto ga ne napraviti?

p.s. Ja postavih nekoliko WR-a sa AM2-kom drago mi je da razumes zasto mi je sad WR bitan :p ;)

tweakovi su i najmanji problem , daleko veci problem je izbor hardware'a

Pazi mene je moj pot (lemljen) kostao 40 evra ako mozes da napravis adekvatan iz komada a da je skuplji za 20 Evra i da ima iste karakteristike ja kupujem odmah 2 komada kod tebe .... + castim tebe sa 20 Evra po komadu

Mislim da je fer ponuda ..... :D

U 6300 i 6400 je konkurencija daleko slabija nego u vecim kategorijama jer ove najpoznatije OCere ta kategorija uopste ne interesuje. Cak je i E6600 za ljude tipa onepagebook i kingpin neinteresantan.
 
tweakovi su i najmanji problem , daleko veci problem je izbor hardware'a

Pazi mene je moj pot (lemljen) kostao 40 evra ako mozes da napravis adekvatan iz komada a da je skuplji za 20 Evra i da ima iste karakteristike ja kupujem odmah 2 komada kod tebe .... + castim tebe sa 20 Evra po komadu

Mislim da je fer ponuda ..... :D

da napravis pot slican novom Kingpinovom Dragonu treba ti oko 70evra sve znaci i materijal i ruke. Ja cu pokusati da napravim malo poboljsanu verziju i trebace mi max 100evra. Nije problem mozes ga kupiti i kod mene cekaj samo da ga napravim prvo i da vidimo kako radi.
 
da napravis pot slican novom Kingpinovom Dragonu treba ti oko 70evra sve znaci i materijal i ruke.

Mozda u Srbiji ! Jeftina radna snaga . Na zapadu nema sanse da ce ti neko ukljuciti masinu za te pare
 
Poslednja izmena:
Alo ljudi o cemu vi ovde razglabate,pa postoje i bakarne elektrode pa se lepo elektro zavari,moze se isto zavariti i argonom to se koristi u industriji na parnim kotlovima,pritisci 40 i vise bara temprature da ne pominjem.Sta bi bilo kad bi komade od 10 m pravili iz punog materijala. Znaci lepo se zavari bakrom i nema da se misli isto ko iz komada jos dobijes lep prelaz izmedju osnove i cevke.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno