Šta je novo?

Sat-Trakt Internet Provider

Interesantan odgovor. Nisu rekli vreme neophodno da se to uradi.
U Temerinu su izmenili glavne vodove a za korisnike tek sredinom sledece godine. Ja se ne nadam optici pre 2020.
 
Sedmi mesec meni stoji alkatan naslonjen na kucu.
Od ekipa po naselju ni traga ni glasa, ne prikljucuju cak ni po zgradama na cosku Banijske i Kireske koji su mnogo pre mene dobili uslove. Negde im je zapelo.
Da mogu, sutra bih se prikljucio...
 
Sedmi mesec meni stoji alkatan naslonjen na kucu.
Od ekipa po naselju ni traga ni glasa, ne prikljucuju cak ni po zgradama na cosku Banijske i Kireske koji su mnogo pre mene dobili uslove. Negde im je zapelo.
Da mogu, sutra bih se prikljucio...

Piši mi u PM koja ulica je u pitanju... Zgrade u Banijskoj na ćošku sa Kireškom imaju pušten signal. Naravno one koje su dale saglasnost za uvođenje optike.
 
Jesi li otisao do njih da ih direktno pitas?

ja znam da je bila rec, da se prvo rade zgrade, a tek u drugom delu projekta - kuce. Sad, sigurno imaju neku detaljniju informaciju

Dzaba i da pitam kad nisu ni jedan ormaric po komsiluku jos stavili. Odoh da gledam fudbal, dok ne rikne VDSL :d
 
Samo i ja da napisem dosadasnja iskustva sa FTTH na Palicu, unapred se izvinjavam, jer ce biti dugacka prica, ali ovo mora da se ostavi za buduce generacije. :)

Prosle godine tamo negde krajem leta su STcable-ovi ljudi obisli Palic i zapisali da li su ljudi zainteresovani za uvodjenje optike, delili flajere sa konkretnom ponudom, itd., delovali su ozbiljno, cak sam ih i pitao za neke konkretnije stvari, uglavnom znali su da mi odgovore.

U isto vreme (razmak od par dana) su dosli i ljudi iz Telekoma (tj. oni outsource-ovali ovaj posao nekoj firmi, rekli su i naziv, ali se vise ne secam). Oni dali samo neki bzvz papir sa ponudom koja je bila u fazonu "wow much internet, wow extra cena"), ali generalno pojma nisu imali ni o brzinama, ni o cemu generalno, nijedan odgovor nisu mogli dati na moja pitanja.

Par dana kasnije, dosli neki drugi ljudi iz ST-a, isto skupljali te potpise, zbog necega dosli ponovo i kod nas, ja nisam bio kuce, ali posto mi je zena znala da nameravam da koristim ST optiku a nesto je bila zbunjena, i ona je dala saglasnost, a verovatno nije znala da ne treba jos jednom da potpisemo to :)

Fast forward par meseci, do tamo negde novembra, poceo ST da kopa po Palicu, stigli i do nase kuce, pitam ih kad ce da udju u dvoriste. Kazu, pa kako kad ce, oni nemaju saglasnost od nas, mi nismo potpisali nista... Facepalm. Ja ih nazovem, kazem sta je, rekoh dva puta smo potpisali taj papir, sta je sad... Ju pa stvarno, ali smo mi potpisali samo da smo zainteresovani, ali ne i da dajemo saglasnost da nam kopaju po dvoristu, jer verovatno nismo bili kod kuce kad su dosli da to resimo... No izasli su oni brzo jos ili tog dana ili sledeceg, ja dao saglasnost (jadna zena kaze da bi ovde trebalo dva puta uvesti optiku, jer ima zahteva i od mene i od zene...), uveli su ono crevo za opticki kabl, sve to odradili za dan-dva uz relativno malo cirkusa u dvoristu i na ulici.

Bukvalno 3-4 dana kasnije krene i Telekom da kopa po nasoj ulici, jer sto da ne, to se nije moglo odjednom uraditi, je li. Naravno blato nevidjeno, jer ipak je vec jesen a ST jedva vratio zemlju, ovi ponovo iskopali jedan deo te zemlje, a naravno i na drugim mestima, jer su oni odredili druge trase. Tacno se setim da je bio ponedeljak prepodne, obecali su da im je to cas posla, evo tu su ljudi, iskopaju zemlju u dvoristu, ubace crevo, vracaju zemlju, to je to. No iskopali su zemlju stvarno odmah, naravno presekli crevo od ST-a, to onda dosao neki 'majstor' da spoji. Tako je sve stajalo do petka, tad su dosli da vrate zemlju... Mi jedva mogli da izadjemo iz kuce na ulicu onih 4 dana.

Ponovo fast forward do marta-aprila ove godine, sad je Telekom dosao prvi da uduva kabl, to su brzo i bez problema uradili, pa nedelja kasnije dolazi i ST. Ovde moram da napomenem da je Telekom to pametnije uradio kad su postavljali ta creva jer su oni napisali na krajeve tih creva kucne brojeve pa su odmah znali koje crevo kuda ide, a ST to nije bio uradio, pa su kod svake kuce trazili u koje crevo treba ubaciti optiku. No, traze oni i kod mene na ulici, uduvaju vazduh velikim pritiskom, pa kolega na drugom kraju javlja kad oseti taj pritisak. I nikako da pronadju crevo. Kazem ja njima da su ovi Telekomasi presekli crevo ranije ali su to kasnije popravili, video sam spojnicu. Kaze majstor da ce se vratiti za koji dan jer moguce je da posle kise ima nesto vode u crevu. Vratili su se posle par dana, istu stvar odradili, opet ne mogu da pronadju. Aj doci ce jos jednom, pa ce probati ponovo, ali ovaj put iz dvorista ka napolju da duvaju vazduh.

Dosli ponovo posle mesec dana, kao izvinite, mnogo posla, itd., ovaj put odmah dosla i ekipa za kopanje, pa kontam da su nas problematicne ostavili na kraj. Usli u dvoriste, duvaju vazduh, kod kutije na ulici cekaju, nece pa nece. Pitaju mene(!) da li znam do koje kutije ide crevo od nas, reko' znam, bas tamo gde vi cekate da izadje vazduh. Krenuli da uguraju opticki kabl, udje nekih 20 metara, kad ono nece dalje. Oni izmerili tacno dokle je usao, i naravno, kabl usao do te spojnice. Ekipa iskopa tamo, Telekomasi naravno nisu dobro spojili ono crevo. To ovi stvarno popravili ovaj put, i gle cuda, kabl ide dalje.

Rekoh ovo vec brzo ide, kad ono posle sat-dva oni jos i dalje tu kod mene i nesto uveliko rade i kod kutije na ulici. Kutija je na nekih 15-20 metara od nase kuce ali crevo ide dva puta ispod ulice. Imamo jos jednu takvu kutiju, isto na nekih 20 metara, ali u suprotnom pravcu ispred komsinice, do te kutije ne treba ni ispod ulice pregurati kabl, pa mi je vec na pocetku bilo cudno sto moj kabl ide do one prve, al rekoh sigurno je to tako projektovano. No, vidim da su zavrsili posao posle izvesnog vremena, ajde da ih pitam sta je bilo. Ispalo je da Telekom polagao svoje buzire na njihove, a ne pored njih, pa su ovi jedva mogli da preguraju optiku kroz svoje kablove... Kazu docice majstori za par nedelja, jer svakako jos nema signala u nasoj ulici, mada bi trebalo da bude...

Posle 2-3 nedelje dolaze majstori da ukljuce optiku, doneli ONT (Eltex NTU-RG-1432G-Wac), kazu ovo ide jako brzo, jer nam ne treba tv, samo internet (i fiksni, naravno, bez toga ne moze optika...) probusili zid, sve spojili, ae da vidimo. Ne radi. Sta je sad, evo sad ce to oni brzo da provere. Ovo je bilo prepodne tamo negde oko 11 sati. Do 12 sati pojavilo se jedno 15 ljudi, ako ne vise, jedno 6-7 njihovih auta, vidim da se prekopava ulica, majstori trckaraju od jedne kutije do druge. Vrati se isti taj majstor oko 15.30, kaze no evo sad treba da radi, i stvarno radi. Pitam ga sta je opet bilo a vidim da je bas pop*zdio. Kaze ispalo je da po originalnom planu stvarno tako bilo da moje crevo ide kod one kutije gde ne treba pregurati kabl ispod dve ulice, ali je neko nesto zaheb'o kod polaganja, pa je ovako bilo. Ali, zbog necega kod ove kutije gde sam prikljucen nema signala, i ne znaju zasto, neka ekipa verovatno nesto pogresno uradio, pa su me prebacili na onu drugu gde uredno ima signala...

Ovo je bilo 28. maja, ponedeljak. Sve u svemu, sad radi, kaze da ce ovih dana doci neko da potpisemo ugovor i to je to. Dao mi je sifru za wifi i zdravo. Gledam ja posle, uopste nema nekog manuala za ONT, kako se moze uci u admin, promeniti wifi parametre, itd., pa sam ih morao cimati mejlom, a usput sam i ovde na forumu pitao, a cak ni pristup nisam imao onom MojSTcable portalu.

Fiksni broj sam preneo od Telekoma. Nazvali me jos taj dan iz ST-a oko 17 sati, rekla gospodja da tome treba nekih 10-15 dana da prodje cela procedura, ali vec mozemo da zovemo sa tog broja iz njihove mreze, samo nas jos ne mogu zvati. VDSL ruter mogu slobodno da vratim Telekomu, jer je prenos fiksnog pokrenut. Sledeci dan, u utorak ujutro, stize mi pismo iz Telekoma da je prenos pokrenut, imam 15 dana da vratim DSL opremu. Rekoh al su ovi brzi kad ja treba nesto da uradim, a ne oni :D

Opet sledeci dan, dakle u sredu, nazvali su mog caleta na fiksni (koji se vodi na moje ime) kako se ja ne javljam na pozive (verovatno su me zvali na fiksni koji, je li, ne radi, ali sam im vec milijun puta dao broj mobilnog kao kontakt) i hitno da im vratim opremu ili taj dan ili sledeci...

Odem ja u cetvrtak u Telekom sa opremom, ispricam ja sve ovo, gospodjica gleda na mene kao da sam pao sa Marsa. Kuca ona nesto levo-desno, ocigledno lupeta gluposti, kaze ne mogu ja 'tek tako' da vratim opremu, ona sad treba da posalje neki unutrasnji nalog za raskid ugovora, pa ce me zvati kolege danas-sutra da me ubede da predjem kod drugog provajdera, pa da ih tad iscimam(!) i tek onda da dodjem sa opremom. (Inace sa njom sam imao probleme i ranije, nikad nista nije tako bilo kao sto je ona pricala.) Naravno, prodje nedelju dana bez poziva, rekoh ajde da odem ponovo, hvala bogu sad sam isao kod nekog drugog radnika, ponovo ispricam celu prica, on gleda nesto, aha pa mozete da vratite opremu, sto ne biste mogli?! Evo vam, to je to, dovidjenja. Naravno, dobio sam i racun za jun i za fiksni i za internet, bez obzira sto je jos u maju pokrenu proces i bez obzira sto sam hteo da vratim opremu.

Tamo negde oko 20. juna fiksni i dalje ne zvoni. Nazovem ja ST call centar, kazem sta je, aha aha, evo gledamo... aha aha, pa UPRAVO danas treba da bude ukljucen fiksni. Aha, bas sam potrefio. Gle, telefon proradio za pola sata.

Prodje mesec dana od STcable ukljucenja, znaci kraj juna, ugovora nema ni dalje, ja odlucio da skoknem do njih. Traze oni ugovor, kazu da je to neko sigurno odneo, jer imaju zabelezeno da je to odstampano, ali stvarno nije vraceno, pa su to ponovo odstampali (super sto sam na brzaka pregledao ugovor, jer su mi hteli uvaliti i tv...), ja potpisao, sve okej.

No, samo za kraj, sto se ONT-a tice, wifi domet je dosta los, mada nije neupotrebljiva, ima i 2.4 i 5 GHz mreze.
Ono sto mi je cudno jeste da je netmask 255.255.255.240, to i nije moguce promeniti na recimo 255.255.255.0 (tj. moguce je, ali se automatski vraca na prethodnu vrednost), pa ne moze vise od 14 uredjaja da se prikljuci na ONT, zbog ovoga mislim da cu uzeti neki ozbiljniji wifi ruter. Ili ako neko ima resenje za ovo (i procitao sve ovo :D), nek mi kaze.

Brzina interneta mi bas varira, cesto bude da nije ni blizu obecanih 100/50 Mbita, ali jos nisam uocio logiku da li se to desava u vecernjim satima ili vikendom, radnim danima, dosta je random, ali opet ponekad ima tacno te brzine, cak i ka nekim udaljenim evropskim serverima. Ping je izmedju 3-15.

Od Telekoma ni traga ni glasa otkad su uduvali optiku. Nije da bih uopste hteo da se vratim kod njih, ali kontam da su ovim ponasanjem izgubili dosta korisnika. Prica se da ce uskoro i SBB da kopa na Palicu, a mozda ce i Astra Telekom (Tippnet), znaci ratno stanje ponovo. Mislim da je ST pokrio celi Palic, ili barem sigurno vise od 90%, jer i u nekim najudaljenijim ulicama vidim njihove kutije. I naravno, sve ide podzemno i za ST i za Telekom.

TL;DR: dosta sam se namucio, ali konacno ne moram vise da koristim Telekomove usluge i ako sam imao dosta stabilnu Net 20 konekciju, ali vise od toga nisam mogao da uzmem. :)
 
Ala si napisao k'o neki putopis u daleke krajeve :D
U jednoj recenici, profesionalnost je jos uvek misaona imenica i za Telekom i za STCable.
A ovo mi je "najbolji" deo:
"Do 12 sati pojavilo se jedno 15 ljudi, ako ne vise, jedno 6-7 njihovih auta, vidim da se prekopava ulica, majstori trckaraju od jedne kutije do druge. Vrati se isti taj majstor oko 15.30, kaze no evo sad treba da radi, i stvarno radi."
Da su imali rotacije izgledalo bi kao ozbiljan "crime scene" :d
 
A najbitniji deo da mu internet ne rsdi stabilno i da mu dosta varira.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
@marton
dogadjalo ti se da ti pukne internet konekcija ili samo varijacija brzine?
Na koliko najmanje ti je padala brzina?
 
Nikad mi nije pukla konekcija. Najmanja brzina koju sam video je valjda bila tamo negde oko 5-6 Mbita DL. Tad se bas osetilo da je sve sporo, ali je kratko trajala ta situacija.
 
Moguce da im je glavni link ka inostranstvu pukao pa su prebacili saobracaj na pomocni mnogo manjeg kapaciteta, i da je zato dolazilo do pada brzine...
Ma ja ih cekam najvise zbog stabilnosti konekcije (tj konekcije bez prekida), brzina mi je od manjeg znacaja.
Kako se kace TV uredjaji kod optike?
Imam jedan analogni TV i jedan novi digitalni.
 
Moguce da im je glavni link ka inostranstvu pukao pa su prebacili saobracaj na pomocni mnogo manjeg kapaciteta, i da je zato dolazilo do pada brzine...
Ma ja ih cekam najvise zbog stabilnosti konekcije (tj konekcije bez prekida), brzina mi je od manjeg znacaja.
Kako se kace TV uredjaji kod optike?
Imam jedan analogni TV i jedan novi digitalni.

Jedno vlakno ide na mini NOD, koji pretvara optički signal u RF(kablovski), pa se dalje vodi koaksijalnim kabelom do televizora(ako podržava CA+ modul i ima DVB-C) ili do Set Top Box-a.
 
Znaci kod ovog digitalnog TVa se ubaci CA modul i preko samog daljinca od TVa se biraju kanali, a analogni se kaci na set top box.
 
Hvala, videcu ovih dana da li se nesto promenilo, pa ako rade prikljucenja da odrade sto pre.
 
Kod nas u Žablju uradiše pola sela bukvalno sve ulice redom za mesec dana. Cak su vukli optiku i po neasfaltiranim ulicama u kojima ima kuca. Navodno mi je receno da cemo svi biti prikljuceni do 1. novembra.
Evo kako izgledaju radovi trenutno ispred moje kuce.
67101595f4568d7308f08aa6b7152b69.jpg
84c86ace221dc4737286fde5a2cd0d69.jpg
c829f1829adb80d2b7502247494e7feb.jpg
e6f7982b75a9861bd874cd13f18ce76e.jpg


Sent from my S8+ using Tapatalk
 
Super da se nesto radi i kod Vas!
Update situacije kod mene, sve po starom, alkatan stoji ukopan u zemlji, postavljeni okviri za ormane, i tako vec oko 9 meseci.
Znaci samo treba da stave orman i uduvaju optiku, al negde zapelo.
Na pocetku jula se raspitivao kad ce prikljuciti, kazu bice za mesec dana puno ima posla i na tome ostalo a evo vec kraj avgusta.
 
U kom kraju si?
 
RTS od 01.10. emituje RTS1 i RTS2 u punoj HD rezoluciji. Nekoliko dana je Sat-Trakt emitovao signal oba kanala u 1080i pa ih vratio na 576i. Juče sam im poslao pitanje mejlom u vezi toga i do sada nisam dobio odgovor. Malopre videh da su RTS1 ponovo počeli emitovati u 1080i a RTS2 je i dalje u 576i. Iz kog razloga smanjuju rezoluciju? Sem toga i RTS HD "osakate" kada se prenose sportski događaji. U uglu ekrana stoji da je emitovanje u 5.1 zvučnom sistemu a puštaju stereo signal. Jedini kanal koji Sat-Trakt emituje u 5.1 zvuku je ID HD.
 
Telekom je najverovatnije kupio, kao RV i Kopernikus.
 
B.Jarak počeo da se povezuje na optiku pre 7-8 dana.Juče bili majstori kod mene i povezali me.
Zašto ne radi aplikacija DTV2GO preko koje se može gledati program kablovske putem telefona ili tableta?

Послато са LG-H850 уз помоћ Тапатока
 
@pankoz
Jel važeći cenovnik onaj sa su.stcable.tv ?
Koliko ti je prošlo vremena od radova otprilike?
Kod nas u Žablju izlili su temelje i stavljali neke metalne nosače svuda gde su izvodi. Sve se nadam biće pre zime gotovo sve.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Od kopanja do povezivanja na mrežu prošlo je nekih 13-14 meseci.
Cenovnik ti je onaj sa web sajta sat trakta.

Послато са LG-H850 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Drugar iz Temerina mi rekao da su i njemu u kucu uveli optiku.
Kaze osim nesto nizeg pinga u igrama, nikakvu razliku nije primetio, jer mu je i do sada njihov kablovski internet radio bez problema.
Brzina koju je imao na kablovskom mu je ostala, nikakve price o povecanju brzina za korisnike optike nije bilo.
 
B.Jarak počeo da se povezuje na optiku pre 7-8 dana.Juče bili majstori kod mene i povezali me.
Zašto ne radi aplikacija DTV2GO preko koje se može gledati program kablovske putem telefona ili tableta?

Послато са LG-H850 уз помоћ Тапатока

U kom smislu ne radi aplikacija, sta se tacno desava?
 
Ulogujem se normalno,ali ne može da učitlistu kanala za gledanje.Javlja neku grešku,i to konstantno.

Послато са LG-H850 уз помоћ Тапатока
 
Ne radi nikome, rekli su da zimus jos da ce napraviti. Klosari.
 
*mjau**mjau**mjau*,baš neozbiljno.

Послато са LG-H850 уз помоћ Тапатока
 
Hm. Poslednji put sam koristio Android aplikaciju pre vise od mesec dana i radilo je. Da li si se prvo ulogovao na Moj STCable i aktivirao DTV2Go?
 
Nazad
Vrh Dno