Šta je novo?

Samsung Galaxy A54

Uzeo A54, za sada zadovoljan, telefon leti(prethodno koristio Motorola Defy 2021). Nesvidja mi se samo izgled ikona, ali to je subjetivno. Videcemo kako ce da me sluzi.
 
Имаш могућност да их (иконе) мењаш.
 
Имаш могућност да их (иконе) мењаш.
Da, ali nikako da podesim da izgledaju odlicno. Kada podesim skinute ikone, neke od njih su ispunenje a neke imaju okvir sa praznim prostorm a u sredini manja ikona. To me jako nervira. Nisam nasao one koje bi mi odgovarle. Na Motoroli sam koristio neke "flat" sa kvadratnim okvirom, koji je lepo pratio ikone, nije bilo prazno prostora u okviru..

ali to i nije tako bitno, telefon radi odlicno :)
 
Samo bez ažuriranja software-a i ima da te služi kao od prvog dana. Ako se odlučiš da ažuriraš, javi da li ti kamera ima iste performanse, da li laguje sistem malo, da li se baterija više troši... Svakako javi, baš me zanima da li ćeš kao napredan korisnik i programer to uočiti. :)
 
Svaki mjesec tona sigurnosnih ažuriranja i neko kaže nemoj ažurirati?!

Ustvari nemoj, ali koristiti neažuriran telefon i biti spojen na internet, je jednako rizično kao i šetnja Pripjatom i okolinom.

Ustvari, kolega iznad svakako preporučje da se ne spaja na internet, tako da možeš proći i bez ažuriranja ;)
 
Samo bez ažuriranja software-a i ima da te služi kao od prvog dana. Ako se odlučiš da ažuriraš, javi da li ti kamera ima iste performanse, da li laguje sistem malo, da li se baterija više troši... Svakako javi, baš me zanima da li ćeš kao napredan korisnik i programer to uočiti. :)
Pa ne znam, razlog prelazka sa Motorole na Samsunge je bio software support 😅. Na Motoroli sam izgubio support, a to mi je jako bitno.
Sa mobilnog radim skoro sve, placam, imam razna dokumenta i sigurnost mi je na prvom mestu.
 
Svaki mjesec tona sigurnosnih ažuriranja i neko kaže nemoj ažurirati?!

Ustvari nemoj, ali koristiti neažuriran telefon i biti spojen na internet, je jednako rizično kao i šetnja Pripjatom i okolinom.

Ustvari, kolega iznad svakako preporučje da se ne spaja na internet, tako da možeš proći i bez ažuriranja ;)
Ja sam u čudu kada vidim da se neko na andorid telefonu plaši ako nema sigurnosna ažuriranja? Voleo bih da mi pojasniš koje viruse si imao do sada i koje ti je telefon uklonio sa tom zaštitom? Nije to windows, pa da ima probleme i rupe u sistemu... To sa sigurnosnim ažuriranjem ti je isto kao kod korisnika iphone sa procentom baterije... Mnogo dublju to priču ima. Ja na mom A54 nemam nikakav problem, a nisam uradio nijedno ažuriranje.
 
A ti mislis da je Android kao sistem 100% siguran?
Takvi poslije plaću kada im se desi neki problem. Nisam jednom svjedočio drami kada im neki Kinez ili Rus pokupi sve podatke, izbriše storage ili ga počne ucjenjivanja na razne načine. Za zero-day napad dovoljno je samo instalirati malocioznu aplikaciju i ako OS nema sigurnosnih zakrpa, tad se čupa kosa. Čak ti preko Vibera neko može poslati zaraženu datoteku, i ako viber nije ispravno konfigurisan, posebno dio za pohranu vanjskih slika i datoteka, jednostavno pokrene trigger iz maliciozne datoteke i eto problema. Pogotovo kao kolega iznad koji aplikacije na telefon prebacuje sa računara i nikada ih ne ažurira. Prevelika je hrabrost tako koristiti bilo koji uređaj koji se spaja na mrežu.
 
A ti mislis da je Android kao sistem 100% siguran?
Znam samo da nisam upoznao osobu koja ima virus u telefonu ako izuzmemo aplikacije koje nemaju para, pa prihvataju reklame preko istih i onda tebi iskače kao krajnjem korisniku. Sigurniji je nego Winodws operativni sistem. Telefon nije pravljen za nas obične smrtnike u početku, već ga koriste mnogo krupnije zverke. Tako da, zaštitili su oni sve to do maksimuma, a te ispravke su samo da ti zamažu oči, jer niko nikakve koristi od njih nikad nije imao, nego se ljudi žale kada ih nema i kupuju nove telefone. Nekada je to imalo efekta, sada su shvatili gde su pogrešili i idu na sitno, a velike i dobre igrače izgurali sa tržišta...
 
Virusi su danas najmanji problem. Oni prošlost i neko drugo vrijeme. Današnja (ne)sigurnost je nešto sasvim drugo.
 
Ne čini li ti se da malo paranoišeš?Shvataš li da smo svi mi korisnici android telefona datoteke u guglovoj bazi podataka...
 
Znam samo da nisam upoznao osobu koja ima virus u telefonu ako izuzmemo aplikacije koje nemaju para, pa prihvataju reklame preko istih i onda tebi iskače kao krajnjem korisniku. Sigurniji je nego Winodws operativni sistem. Telefon nije pravljen za nas obične smrtnike u početku, već ga koriste mnogo krupnije zverke. Tako da, zaštitili su oni sve to do maksimuma, a te ispravke su samo da ti zamažu oči, jer niko nikakve koristi od njih nikad nije imao, nego se ljudi žale kada ih nema i kupuju nove telefone. Nekada je to imalo efekta, sada su shvatili gde su pogrešili i idu na sitno, a velike i dobre igrače izgurali sa tržišta...
to sto ti ili neki tvoj krug prijatelja nije prepoznao virus, ne znaci da ga nije bilo u telefonu.
Ali svakako virus koji mi znamo iz 90-ih i filmova vise nije toliko aktuelan koliko je prcenje navika,podataka itd
 
Od kad imam ovaj model telefona, redovno ažuriram, sve lepo radi kao orvog dana, zamerke nemam nikakve ni na fluidnost i bateriju. Kako sam ga izvadio iz kutije oa na ovamo sve isto, lak mi i kamera deluje da su je malo sredili oko one jarke cevene.
Što se sigurnosnih zakrpa tiče:
Telefon koristim i u privatne i u poslovne svrhe, sami portali kao što su Company portal, zatim app Outlook i microsoft aplikacije preko kojih sam povezan sa firmom neće da rade ako nisu ažurirani na poslednju verziju, tako zahteva politka firme i administratori koji upravljaju tim IT sektorom. Kako, šta i zbog čega, ne pitajte jer se ne razumem preterano u tu tematiku.
Tako da te priče da ne tereba ažurirati softver i aplikacije su krajnje smešne i nedorasle. Ni jedna ozbiljna kompanija neće da rizikuje curenje i eventualnu krađu podataka! Tačka.
Baš bih voleo da cenjenimkokega ode u meku od ozbiljnih kompanija i ubedi ih u suprotno.
 
^ Delim misljenje u potpunosti.
Jedina zamerka telefonu su ti veci bezeli koji nisu potrebni, ali to je Samsungova fora da ne kupe svi ovaj model nego da zbog lepsih ivica i malo boljeg osecaja u ruci uzmu flagship. Verujem da ce fon moci da izgura 4,5 godina koriscenja bez vecih problema.
 
Pa dobro, drugačije svi koristimo telefone. 90% lepšeg pola da 1500 evra za iPhone 15 pro a koristi samo prednju kameru i insta app. Ja znam sam da sam bilo kakvo zagušenje sistema ili problem sa baterijom rešavao factory resetom, jednom u godinu dana ili tako nešto, nemam običaj da gasim funkcije jer ne razmišljam toliko o njima
 
Pa dobro, drugačije svi koristimo telefone. 90% lepšeg pola da 1500 evra za iPhone 15 pro a koristi samo prednju kameru i insta app. Ja znam sam da sam bilo kakvo zagušenje sistema ili problem sa baterijom rešavao factory resetom, jednom u godinu dana ili tako nešto, nemam običaj da gasim funkcije jer ne razmišljam toliko o njima
Danas je Android toliko napredovao, a OneUI toliko optimizovan, da nisam godinama radio fabrički restart, ili da sam imao neko zagušenje ili usporenje. Napominjem da ja koristim samo i isključivo srednju klasu (zlatna sredina) i to najbolje iz srednje klase (A7 2017, A40, A51, A52s, A54, A55). Od 2018. nikad nisam vratio telefon na FP, a prije toga jednim sedmično. Od izlaska OneUI, stvarno sve radi kako treba.
 
Vidim da niste upoznati, da sa novom verzijom andoida gubite zaštitu za burnin efekat... Toliko o tome koliko je update pouzdan. Uvek se čitaju bagovi i nedostaci nove verzije, pa onda vidiš šta dobijaš, a šta gubiš. Ja ni u ludilu neću da ažuriram da bi neko namerno napravio da nemaš software-sku zaštitu od burnin efekta koja trajno oštećuje ekran... Sve lepo piše na internetu samo dosta vas čita šta to novo update donosi, a mane niko zbog kojih je i ustvari napravljen kako bi te naterao vremenom da pređeš na novi model telefona...
 
Ne moraš ga ni koristiti iskreno. Tvoj telefon, tvoj izbor. Radi sa njim šta ti je volja.
 
Imam ga pola godine+ i nema problema.Azuriram kad stignem,ekran se gasi posle 15 sek.Nema burnin efekta.menja cu ga iz cistog cefa.
 
Danas je Android toliko napredovao, a OneUI toliko optimizovan, da nisam godinama radio fabrički restart, ili da sam imao neko zagušenje ili usporenje. Napominjem da ja koristim samo i isključivo srednju klasu (zlatna sredina) i to najbolje iz srednje klase (A7 2017, A40, A51, A52s, A54, A55). Od 2018. nikad nisam vratio telefon na FP, a prije toga jednim sedmično. Od izlaska OneUI, stvarno sve radi kako treba.
Pa. ako su tako dobri, što is ih toliko promenio onda?
 
Zato što ne volim da koristim modele koju koji nisu najnoviji i najaktuelniji. Kod mene mora biti sve ažurirano na zadnje verzije, bilo da se radi o hardveru, bilo o opalikacijama ili samom OS-u.
Skup je to sport ali onda ćeš uvek imati dobar telefon, ažurirao ga ili ne... Ovi koji misle da koriste low klasu od telefona A54 5 godina mogu to da zaborave... :D
 
Pa evo ja koristim 4 godine Redmi Note 8 i sve sam ažurirao za šta je bilo dostupno ažuriranje. Za 4 godine jednom vraćen na fabrička podešavanja i namjeravam sada drugi put da malo prodiše. Ali svakako ide zamjena, što je dosta, dosta je. I da, punio sam ga apsolutno onako kako sam stigao i sa bilo čim što može puniti. baterija je oslabila, ali i dalje ok.
 
Skup je to sport ali onda ćeš uvek imati dobar telefon, ažurirao ga ili ne... Ovi koji misle da koriste low klasu od telefona A54 5 godina mogu to da zaborave... :D
Ovo jednostavno nije tačno. Samsung A7 sada koristi punac (tast) i radi isto kao i prvog dana kada je tek uključen. Zamjenjena baterija nakon treće godine zbog zamora litija unutar iste (potrošni materijal) i to je sve. Žena trenutno koristi A52S koji je kupljen isti mjesec kada je i predstavljen prije 3 godine i radi bez ikakavih problema kao prvog dana. Još samo bateriju da zamjeni i može još dosta godina bez problema.

Sva ažuriranja se instaliraju isti sat kada se i objave i budu dostupna, bilo OS-a, Play Servisa, bilo običnih aplikacija. Čak štaviše, svakim ažuriranjem telefon je sve bolji, jer su otklonjene (a kod A52S i dalje otklanjaju) sve greške i bug-ovi koje nisu ranije bile uočene.

Sad sa nestrpljenjem očekujem majsko ažuriranje za A55 i supruga za A52S.
 
svakim ažuriranjem telefon je sve bolji, jer su otklonjene (a kod A52S i dalje otklanjaju) sve greške i bug-ovi koje nisu ranije bile uočene.
Paaa sad, ne baš uvek. Tj često je pre ovakav slučaj:

4be3c5f057137a44f2c170597e69be2c.jpg
 
Paaa sad, ne baš uvek. Tj često je pre ovakav slučaj:

4be3c5f057137a44f2c170597e69be2c.jpg
Kod mene je ok i baš osjetim poboljšanje poslije svakog update-a. Možda ja nisam korisnik koji telefon gura do krajnjih granica pa i ne primjerim ako ih ima, međutim menu su update-i ok. Recimo na A54 sam imao problema sa baterijom i prijemom signala prvih dana korištenja, jednostavno problem u softveru. Nakon 2 update-a, situacija se popravila.

Da sam recimo ostavio na prvoj verziji uz koju je telefon i došao, kao što neki sugerišu, taj problem se nikad ne bi riješio.

Tako da, raspravjati da li treba raditi update ili ne je bespredmetno.
 
Tako da, raspravjati da li treba raditi update ili ne je bespredmetno.
Ne sporim uopšte taj deo diskusije. Samo kažem da tvrdnja da baaaaš svaki update poboljšava uvek rad telefona u globalu baš i nije uvek tačno. Naročito u današnje vreme gde firme tretiraju kranjeg koristima kao beta testere.

Slažem se da (većinu) update-ova treba instalira, ali eto moooožda nek uvek trčati istog minuta kad se pojavi.
 
Ne sporim uopšte taj deo diskusije. Samo kažem da tvrdnja da baaaaš svaki update poboljšava uvek rad telefona u globalu baš i nije uvek tačno. Naročito u današnje vreme gde firme tretiraju kranjeg koristima kao beta testere.

Slažem se da (većinu) update-ova treba instalira, ali eto moooožda nek uvek trčati istog minuta kad se pojavi.
Ma to za prvu minutu sam se više figurativno izrazio. Uglavnom instaliram svaki punuđeni. Sad jel' ista minuta, sat, dan ili sedmica, zavisi kad uočim.
 
To što ti je update pomogao oko signala i potrošnje baterije nisi dovoljno testirao. Po meni si prvo trebao reset na fabrička podešavanja i vidiš da li radi. Ako ne onda update, jer ovako mi ne znamo da li je neki fajl pregažen kroz novi update i rešio problem što bi se isto desilo da si resetovao na fabričk. Bitno je da radi, ali ja dosta čitam strane forume koji su merodavniji nego bilo koji naš... jednostavno više ljudi, ozbiljnih korisnika koji imaju razne hobije da se bave telefonima i drugim stvarima.... Za nas je luksuz i dalje da menjamo telefone na 2 godine, a ljudi to kod njih gledaju kao normalno. Iz tog razloga pričam... Ovde sam da pomognem i da nađem rešenje na bilo koji način da neko reši problem, e sada da li mu to odgovara, videlo se da većini ne... Ja sam navikao da tako koristim svaki uređaj koji kupim, a nekome to predstavlja opterećenje. Isto tako kola vozim autoputem 90-100km i nije mi problem, dok neko ko sedi i vozi se kaže mi kako možeš da gledaš ovo kamionče ispred... Sve je stvar ukusa i gledanja na svet oko sebe.

Juče sam testirao jedan tool mnogo dobar sa kojim razbijate zaštitu i pravite paket firmware-a po vašoj meri, a sve to kako bih mogao da radiš downgrade firmware-a sa veće na nižu verziju, jer je samsung uveo isto kao kod iphone da to ne može odavno... Može samo iz iste verzije, ali sa 13 na 12 i te stvari ne. Ako neko bude hteo i imao želju neka se javi. Provereno radi, testirao na S9 i vratio sa android 10 na android 8 bez svih fabričkih paketa i bloatware-a koji dolaze. Umesto 3.7GB firmare zauzimao 1.9GB. Kada se instalirao na telefonu i raspakovao dosta manje, a više prostora onda dobijaš na internoj memoriji.
 
Nazad
Vrh Dno