Šta je novo?

S.T.A.L.K.E.R. 2

Da da. Za sada stoji 22.04.2022. Ako ne pomere.
Nije 22. nego 28. ;)
Trailer uopce nema tu unikatnu STALKER vibru/atmosferu. Oruzje, animacije, fast pacing, to veze nema sa ovim serijalom. STALKER je slow paced, kvazirealizam.
AI ovdje ne postoji. Moze biti da je tako namjerno podesen, ili da je nedovrsen. Ako je nedovrsen, onda je to veliki minus za igru koja bi trebala izaci za nekih godinu dana.
Graficki ovo izgleda super, mislim na kvalitet svega i kolicinu detalja, ali mi se ne svidja sam stil. Sve se nesto sija previse i pretjerano je stilizirano u smislu da je svaki asset savrseno postavljen. Sve je na pravom mjestu, previse uljepsano kao u Metrou. To je ok za neke igre, ali STALKER je uvijek bio rough around the edges jer takva je i realnost. Odi u neko napusteno selo ili industrijski kompleks i primjetit ces.
Da jasno, lijepo si objasnio, narocito taj dio oko realisticnog prikaza. Zaista kada i dan danas igram prvi Stalker SOC i dalje odise tom unikatnom realisticnom atmosferom. Vjerodostojna reprezentacija tog krajolika, nebo, suma i planine u daljini, taj pogled koji daleko seze.

Slazem se i oko brzine, dosta je sad to fluidnije ali samim tim i arkadnije, baca prilicno na COD i njemu slicne. Nije mi jasno zasto su bas toliko isli na tu sigurniju kartu arkadnog COD stila borbe. Mozda zato sto ne znaju da urade realisticnije i originalnije ili jednostavno nece previse da gataju pa idu na siguricu da se dopadnu sto siroj publici.
 
Days Gone recimo nije igra za siromasno trziste, pa radi odlicno na starijem hardveru.
Ni STALKER igre nisu bile za siromasno trziste, ali su dobro radile na starijem hardveru zbog dx8 podrske. SoC je prva igra sa dx9 real time dinamicnim osvjetljenjem. A rtx 2070 super moze samo znaciti da igra nece biti dobro optimizirana. Ti ljudi sto rade na ovoj igri su totalno nepoznati, niti iza sebe imaju zavrsene projekte.
I naravno, pitanje je za koju publiku ce igra biti radjena, istocu ili zapadnu?
 
Radi odlicno zato sto je prvobitno radjena i za hardver iz 2013 (PlayStation 4).
 
@dulsrules

Kao što je rekao Starac, ShoC je rađen u DX8 a naknadno dorađen da podrži i DX9 i da ShoC naj bolje izgleda u DX8 sa full detaljim.Tu se slažem sa njim u potpunosti.Iako bez problema igram na mojoj "kanti" i u DX9 ipak mi više oku prija u DX8.Sve mi je nekako prirodnije.Nisam promenio u profilu da sad imam 2.5Gb RAM-a.što i ne znači mnogo.
Kad se uželim full grafike u Stalkeru, odem kod prvog komšije a on ima HD 4870.Sve se ređe uželim jer se više bavim sa prvim delom nego sa druga dva.
Izvinjavam se, nema veze sa novim trailerima, ali da li je ovo stvarno istina? Nisam uspeo da nadjem nista na netu o tome.
 
Izvinjavam se, nema veze sa novim trailerima, ali da li je ovo stvarno istina? Nisam uspeo da nadjem nista na netu o tome.
Netačno naravno, DX8 je API za GeForce 3 karte (2001.) koristilo ga svega nekoliko igara i ne zna se koja je bila lošija. Slično kao i DX10.

DX9 je gurao zato od 2002. sve do DX11, skoro 10 godina i bio je toliko drugačiji da je nVidia imala silne muke tokom njegove implementacije (iliti GeForce FX generacija)...
Šanse da je prvi Stalker bas-bas zamišljen u tom malom timeline-u zajedno za DroneZ, Aquanox-om i Unreal 2 engine-om jednostavno ne postoji.
 
DX verzija ne utjece na kvalitet igre, gameplay, pricu, itd.
SoC i jeste pravljen u DX8 eri, pa je odlozen, i to im je dalo vremena da urade DX9 podrsku. U DX8 modu ima taj neki poseban smek, pa ko sta voli.

Radi odlicno zato sto je prvobitno radjena i za hardver iz 2013 (PlayStation 4).

Nije bitno.
Bitno je da igra dobro izgleda za jedan open world naslov, i da dobro radi.
Btw, SoC kao PC ekskluziva se u prvih pola godine prodao u 1.7 mil primjeraka. Od toga 950 000 se prodalo u CIS zemljama. Takodjer daleko najveci broj modova dolazi iz tih zemalja. Zato mi nema smisla taj system requirements.
 
Pa izdaje ga i finansira tehnicki MS, dizajnira se da iskoristi prvenstveno Xbox HW, dolazi u GP tako da bice dostupan siroj publici, realno grafika je skroz dobra i ne sumnjam da ce trebati jaka grafa, kad tad i na PC-u ce morati da se krene sa next gen zahtevnoscu, zato sam ja batalio PC gaming, mnogo skuplje zbog grafike i drzim se Xboxa.
 
Pa izdaje ga i finansira tehnicki MS, dizajnira se da iskoristi prvenstveno Xbox HW, dolazi u GP tako da bice dostupan siroj publici, realno grafika je skroz dobra i ne sumnjam da ce trebati jaka grafa, kad tad i na PC-u ce morati da se krene sa next gen zahtevnoscu, zato sam ja batalio PC gaming, mnogo skuplje zbog grafike i drzim se Xboxa.
Sto znaci da GPU zahtevnost nije precenjena ako se uzme u obzir sta se nalazi ispod haube trenutnih XBOX konzola...
 
Pa izdaje ga i finansira tehnicki MS, dizajnira se da iskoristi prvenstveno Xbox HW, dolazi u GP tako da bice dostupan siroj publici, realno grafika je skroz dobra i ne sumnjam da ce trebati jaka grafa, kad tad i na PC-u ce morati da se krene sa next gen zahtevnoscu, zato sam ja batalio PC gaming, mnogo skuplje zbog grafike i drzim se Xboxa.

Izdavac za ovu igru je sam GSC. I otkud ti informacija da ih MS financira?
Sto se tice PCa nisi ga trebao bataliti. Dovoljno je da kupis hardver malo jaci od tog sto je u konzolama, i miran si do izlaska naredne generacije konzola.
 
Pa i prosle i ove godine sve rade u dogovoru sa MS-om plus GP, ovi su im sigurno dali neku lovu da to zavrse, mislim em ekskluziva za Xbox ekosistem em dolazi na GP, mislim to nije besplatno, slazes se? Zato sam i rekao gore u postu tehnicki, jer ipak MS pumpa novac.
A PC gaming sam batalio jer nivo detalja koji imam na One X tesko da cu imati na PC-u tog cenovnog ranga, jer i da su normalne cene komponenti bez RTX 2060 kao neki minimum da bi se videla razlika u odnosu na One X, a kamoli Series X ne bi imalo smisla, a posto imamo Argentinski store i igre su manje vise bas jeftine uz GP to mi je vrh dil i toga se drzim..
 
Informacija da ih MS financira nigdje javno nije plasirana. Jesu li im dali lovu ne znam. I nije ovo Xbox ekskluziva. Sto se tice suradnje ona mora postojati, jer da bi pravio igru za Xbox recimo moras napraviti ugovor sa MS-om. Kada napravis ugovor MS ti daje posebnu konzolu, tzv game developing kit, pomocu koje portujes svoju igru sa PC-a na Xbox. To je ustvari konzola napravljena samo za game developere, i ne mozes je kupiti kao ovu standardnu.
I ja ne govorim o cjenovnom rangu. A sto se tice te price o ustedi, od toga nema nista jer je igranje na konzolama daleko skuplje. Sad ne moram ti objasnjavati o cemu se radi. Mogucnost da probas igru za dzaba, vidis da li ti odgovara i odlucis podrzati tim koji ju je napravio, to je ipak nesto drugo.
I tu su jos modovi, PC ja alat, mozes zaradjivati, biti kreativan, napraviti svoju igru... To se ne moze porediti.
 
To nije oficijelna informacija. Na njihovom sajtu toga nema.
GSC nije u vlasnistvu MS-a, a i bilo bi glupo da to naprave. Mada od Sergeja se moze svasta ocekivati.
Ja od ove igre nista ne ocekujem.
 
To nije oficijelna informacija. Na njihovom sajtu toga nema.
GSC nije u vlasnistvu MS-a, a i bilo bi glupo da to naprave. Mada od Sergeja se moze svasta ocekivati.
Ja od ove igre nista ne ocekujem.
Eto nekome je bilo dosadno pa je uzeo i napisao clanak da siri lazne informacije.

Sto bi bilo glupo da naprave, ako MS pumpa pare u projaket onda imaju pravo da traze vremenski rok da igra bude samo na pc i xbox a posle 3 meseca ili koliko da dodje na ps5. Ne vidim da ps5 daje svoje igre posle 3 meseca da se pojave na xbox-u i pc-u.
 
Laznih informacija koliko hoces. Ovo je mozda i validna informacija, ali nije oficijelna.
Bilo bi glupo da igra bude Xbox ekskluziva, pa bar i 3 mjeseca, jer prije svega konzolasi nista ne znaju o ovom serijalu. Crytek se zajebavao sa PC igracima, pa je bankrotirao.
Nema smisla kopirati CoD, a drugi Metro niko ne trazi. MS tu nista ne moze zahtijevati, osim ako nije navedeno u ugovoru.
Btw, kad smo vec kod glasina, kruzi i jedna da MS planira kupiti Crytek: https://www.worldstockmarket.net/mi...is-restart-wont-come-to-playstation-consoles/
 
Ko kaze da se Metro ne trazi, meni mnogo drazi serijal nego ceo Stalker serijal. Prva tri dela nisam nikada odigrao iz razloga jer u to vreme nisam imao komp dovoljno jak da pokrenem a posle kada sam mogo nije me zanimalo kada sam video na cega lici grafika i koliko je sve nekako jadno i bedno odradjeno, Igra mozda ima pricu ali jednostavno nekome se to svidja a neko ne moze da je smisli e ja sam ovaj drugi.

Dok ovo sto sam video i bas zato sto imas smeka na Metro mi se svidja.

Ajde mi objasni sto mislis da je glupo da bude 3 meseca ekskluziva za xbox? Pa valda je to razloga da oni koji hoce odmah da je igraju da kupe konzolu, ako cemo tako onda za sve sony igre mozemo reci da je to glupo sto samo izlaze za njihovu konzolu a ne izlaze na pc ili xbox!

Kako mislis da MS ne moze to da trazi, jesi ti svestan sta pises? Kada te neko finasira i omogucava da zavrsis nesto onda to nije uvek bez uslova, jer ko je lud da napravi igru koju finansira MS i onda izadje istog dana na ps5 i niko ne kupi igru za xbox, gde je tu logika? Bas iz tog razloga je namesteno da bude ekskluziva 3 meseca mada da se ja pitam ne bih ni skidao tu ekskluzivu nego bi ostavio da samo bude xbox i pc a ps5 ako hoce morace da da nesto u zamenu.

Ko danas finasira nekoga i ne trazi nista za uzvrat? Sto neki biznismem spoznorise klinke od 20-25 godina? Kupujem im sta one hoce i vodi ih gde one hoce ali to ima cenu a cena je da ih kresne kada se njemu to hoce. Zamisli sada sponzorises nekoga zato eto sto ti je simpatican.
 
Care, ti bi razglabao o ovoj igri, serijalu, a nista ne znas o njemu.
Prodaja i popularnost kaze da niko ne trazi Metro. STALKER community ne trazi Metro, niti trazi konzolasku casual limunadu. Btw, upoznaj se sa serijalom i bit ce ti jasno sta pisem.
 
Eto nekome je bilo dosadno pa je uzeo i napisao clanak da siri lazne informacije.

Sto bi bilo glupo da naprave, ako MS pumpa pare u projaket onda imaju pravo da traze vremenski rok da igra bude samo na pc i xbox a posle 3 meseca ili koliko da dodje na ps5. Ne vidim da ps5 daje svoje igre posle 3 meseca da se pojave na xbox-u i pc-u.
Pa jeste timed exclusive, pisalo je na predstavljanju launch exclusive i to znači upravo to, da će biti samo za Xbox konzolu ali na period od nekoliko meseci, maks šest.
 
Iskreno nije poenta samo ekskluzive, vec i u tome da dolazi u GP tj na PS5 ces morati da platis 70usd (ili malo manje preko razmene), dok na Xbox-u i PC-u toga nema vec samo upalis i igras jer realno svako ko poseduje Xbox na neki nacin GP je obaveza pogotovo sa novim najavama. A doduse ja placam najvise zbog Destiny 2 jer imam ceo sadrzaj i mislim da ce ubacivati i novi kako budu dolazile ekspanzije sto je za mene ogromna stvar, sve ostalo sto dolazi je veliki plus jer realno vecinu igara ne bi kupili, a ovako odigras i vidis dal je to to ili nije.
 
Nije ekskluziva u smislu da je napravljena samo za Xbox. U tome je poenta.
Sad hoce li Sergei biti toliko bezobrazan pa da pristane na takvo odlaganje, to je pitanje. Ako pristane, to me nece iznenaditi. To znaci da u tom slucaju igra jednostavno nece biti pustena za PC, iako je vec napravljena za tu platformu.
Odloziti igru na 3 mjeseca je prst u oko PC korisnicima.
 
Covece, igra prvog dana izlazi za next-gen Microsoft platformu (PC i Xbox Series X/S). To je odavno poznato.
(napominjem next-gen jer Xbox One tu ne spada)

Takodje, oznacena je kao "console exclusive" jer ce, kada su konzole u pitanju, neko vreme biti dostupna jedino-eksluzivno na Series X/S. Sto znaci da nakon toga moze da dodje i na PS5.
Znaci nije oznacena kao "Series X/S exclusive" - tada ne bi isla na PC ni PS5 (verovatno godinama).

Potpuno ista stvar kao sa The Medium.
 
Poslednja izmena:
@DeRadicci
Ne znam koliko je realno da bilo koji jaci Xbox naslov izadje i za PS5, cak i posle nekog vremena.
Ako si primetio MS zeli da poveca bazu korisnika/igraca kroz jeftinu pretplatu XBOX servisa/passa jer realno i nemaju (trenutno) neke jace naslove koji mogu da pariraju Soniju. Zato i zele da povuku deo PC igraca (ako je moguce) na XBOX ekosistem, povecaju bazu ako je moguce pa tek onda krenu sa ekskluzivama, za koje se nadam da ce posle godinu dana biti i na PC-u (kao sto je to bio slucaj sa TR-om). Luksuz koji sada nemaju, i zato smatram da ce biti paralelnog PC/XBOX releasa
Sony ih je razvalio sa ps4 po pitanju naslova koje sada mogu da eksploatisu nastavcima na PS5, tako da je rekao bih portovanje nekih PS4 naslova odgovor na potez MS-a.
Bilo je price da treba da se zahvalimo Kodzimi jer je insistirao na "otvaranje" Sonija za PC, ali mislim da su jednostavno videli mogucnost za dodatan profit i iskoristili je. Pritom ni oni nece imati neke jace naslove skoro jer tradicionalno krecu posle 2. ili 3. godine da stancuju 1-2 ekskluzive godisnje.
Days Gone je takodje bio u specificnoj situaciju, u pitanju je novija ekskluziva koja je "brzo" portovana jer se bas i nije proslavila sa prodajom na PS-u. Sto nije slucaj sa drugim novijim "heavy hitter" ekskluzivama. (nije iskljuceno da i njih puste u etar kada objave nastavke)
 
Sto znaci "timed XBOX console exclusive", isto kao i TR svojevremeno...
 
Pa da. Ne znam kako vam je promakao taj post od prosle godine. :D
 
Pobogu ljudi shvatili smo sa je timed exclusive, dokle vise isti postovi.

sve u svemu svidja mi se trailer, dugo sam igrao vanila verziju, imao je odlican vibe. Nadam se da ce atmosferu preuzeti iz originalA.
 
sta mislite kako se novi stalker kotira u poredjenju sa Chernobylite?

Pretrazio sam, ali izgleda uposte nema teme za ovu igru.



 
Nazad
Vrh Dno