Šta je novo?

Rc modeli

Kolika je tezina nekog popularnog Nitro modela, prosecno ?
 
Nema proseka, dele se po klasama tj duzini elise, npr za klasu 500, od min 1700g sa motorom.
 
T-rex 600 ima oko 1700g bez elisa i 3000g sa elisama.
 
 @Azizlight... hvala na informacijama
Daješ li neke časove... ? Ja se baš mučim sa moja dva helikoptera... stabilan je on, ali teško da mogu da letim lepo, uglavnom mogu da idem gore i dole i da se okrećem... Sve ostalo mi u 98% slučajeva završava padom...
 
Kolega kupio u maloj ivanci RC auto. Probali ga ide kao metak. Trosi nitro, ma ja se odusevio ima da pazarim i ja jedan sigurno :)

imag0045td.jpg


imag0046s.jpg


imag0048o.jpg


imag0050x.jpg


imag0052j.jpg
 
Poslednja izmena:
Ma, ili ovo
[YOUTUBE]dTHWBSluUjU[/YOUTUBE]
ili nista
:-devil-:
 
Poslednja izmena:
@Azizlight... hvala na informacijama
Daješ li neke časove... ? Ja se baš mučim sa moja dva helikoptera... stabilan je on, ali teško da mogu da letim lepo, uglavnom mogu da idem gore i dole i da se okrećem... Sve ostalo mi u 98% slučajeva završava padom...

Daj neku sliku da vidim o kojoj vrsti helikoptera se radi.
 
Mene bi vise zanimala izrada RC koptera nego kupovina gotovih, ali veliki problem predstavlja nabavka motora i baterija. Jel ima negde u NS/BG da se kupe motori za helikoptere i Li-Poly ili Li-Ion baterije?
 
pali su ti napamet prvo motor i baterija, a ne radio prijemnik predajnik ? good luck with making one ;)
 
pali su ti napamet prvo motor i baterija, a ne radio prijemnik predajnik ? good luck with making one ;)

Vidim da ti logika nije jaca strana... Predpostavljam kad bi konstruisao novi auto, krenuo bi prvo od dizajniranja ozvucenja i klima uredjaja :D. Prijemnik i predajnik se integrisu na kraju, tek kad cela stvar uspesno poleti, kontrolisana preko zice. Za daljinac ni ne moram da postavljam pitanja, ko ima know how moze i sam da ga napravi ;)
 
Poslednja izmena:
Mene bi vise zanimala izrada RC koptera nego kupovina gotovih, ali veliki problem predstavlja nabavka motora i baterija. Jel ima negde u NS/BG da se kupe motori za helikoptere i Li-Poly ili Li-Ion baterije?

Zavisi sta ti treba, imam gomile delove, a mislim da ima u extremu u NS.
 
Interesuje me najvise ono sto se najteze nabavlja. Outrunner motori ~950kV, odgovajuce elise za motor (25cm?) sa suprotnim smerom okretanja i kombinacije Li-Poly baterije + punjac. Eventualno jos mikro servoi za upravljanje vektorom potiska, njih bi mogao iz konrada da narucujem ali me zanima da li ima kod nas da se nadju i po kojoj ceni. Sve ostale stvari za upravljacku elektroniku mikrokontroleri, prijemnici, predajnici, mems ziroskopi... imam odakle da nabavim, i to bi pravio sam posto ce ispasti jeftinije.
 
Poslednja izmena:
Hmm da, motor nemam ni elisu, najmanja za sad je 340mm, baterija ne bi trebala da je problem i punjac sa balanserom. Dobicu neke elise, tegove i motore za ove male metalne i jedan malo veci, ali nemam sad nikakve podatke o duzini elisa, to bi trebalo da stigne krajem marta.
Imam jedan heli nov http://www.amazon.co.uk/Ansmann-Squadleader-Channel-Helicopter-RTF/dp/B001R1649W nije nikad vozen, dosao je sa pokvarenom baterijom, mogao bi da ide sa dobrom cenom, dobio bi neku drugu bateriju. Ako hoces pošalji poruku na private.

Mozda ti je ovako jeftinije, posle skini delove pa pravi sta oces.
 

Prilozi

  • ansmann_squadleader_3g.jpg
    ansmann_squadleader_3g.jpg
    14.9 KB · Pregleda: 141
Poslednja izmena:
Hvala u svakom slucaju, ali delovi sa tog malisana mi definitivno ne bi bili dovoljni. Razmisljam o pravljenju dvo/cetvoro elisnog helija sa vektorskom kontrolom potiska, ali nazalost necu se moci zabavljati sa tim jos neko vreme. Centralni deo sistema, 3-osni digitalni mems ziroskop, cu mocicu da nabavim tek sredinom oktobra. Do tada cu da vrsljam po netu trazeci gde da nabavim ostatak komponenti.
 
U subotu sam bio do suraka u Dobanovce i naravno iskoristio sam mogucnost da probam mog Syma G032 helis.
Bez problema sam upravljao sa njime. Nije bilo vetra , ali na visini od 50m , jeste. termali su ucinili svoje i posto je helis lagan, nije bilo miguce da se vrati u bazu, tj mesto gde sam stajao. Bez problema sam ga spustio
i ostao je citav. baterija je trajala oko 12 minuta . Sve u svemu , lepo steceno iskustvo uz super proveden dan.
Za ozbiljnije zezanje minimum je helis od 50 cm sa sve elise i manjom ( pozadi) .

Odjava.
 
Zablude oko RC Helikoptera

Posedujem servis za modele na radio upravljanje i ovom se tematikom bavim vise od 5 godina.
Zelio sam svoje iskustvo da podelim sa vama. Sledeci tekst je posvecen pre svega modelima. Kod svih rc igracaka i rc modela najbitniji su rezervni delovi i strucnost osoblja da vam pomogne. Kod nas na zalost za sada postoje samo dve takve radnje, jedna je u Beogradu, a druga u Novom Sadu. Na nasem trzistu za sada od modela, pojavile su se marke rc helikoptere, E-sky i Walkera, ostale zaobilazite u velikom luku. Od igracaka rc helikoptera ima ih razni, ali birajte samo one koje imaju rezervne delove, savet je da odmah kupite makar rezervne elise po 1 kom.
Žiroskop
Na tržište Srbije su se pojavili mali metalni rc helikopteri sa duplom elisom, sistem zvani co-axial, gde se jedna elisa vrti u jednu stranu, a druga u drugu. Ti helikopteri nemaju ziroskop, jer su veoma stabilni. Mnogi od njih imaju na sebi i ostampano, ali to su velike laži. Helikopteri sa jednom elisom, imaju ziroskope, koji vam omogucavaju stabilan let, mislim pre svega na 6-kanalne rc helikoptere.
Domet
Domet kod helikoptera i nije toliko važan. Svi helikopteri novije proizvodnje dolaze sa 2.4GHz sistemom, to je standard od 2010.g. Odlike 2.4GHz sistema se odnose pre svega na manje mesanje signala, preciznosti i smanjenje potrosnje baterija. Kod svih RC Helikoptera, je vazan vizualni domet, dok vidite helikopter mozete sa njim upravljati, tako npr. domet od 100m za modele od 50cm duzine je i previse, jer ga ne vidite. Sa druge strane rc igracke uglavnom imaju IC (infra red) daljinske, kojima smeta sunce (izvor IC), moze te ih voziti u sumraku ili u stanu.
Nitro VS Elektro
Noviji elektro modeli su bolji, brzi i pouzdaniji naspram nitro (modeli sa SUS motorom) modela. Koriste motore zadnje generacije, brushless ili motore bez cetkica, Li - poly baterije, imaju od 3000 pa do 5000 obr/min.
Nitro modeli koriste mesavinu alkohol metanola, nitro metanola i ulja. Oni su izgubili trziste malih modela, jedva se drze u klasi 500 (npr T-rex), drze primat u klasi 900. Elektro modeli imaju mogucnost zakretanja glavnih elisa i let naopako.
Li-poly baterija
Jedna veoma izdržljiva, laka i opasna baterija. Takodje nova tehnologija, sa novom generacijom punjaca i balansera retko se desava da se samozapali prilikom punjenja. Sto je pre 3 godine bila normalna pojava. Koristi se za napajanje brushless motora, najcesce u letelicama, a u poslednje vreme i automobilima.
Trajnost baterije
Ljudi kada cuju da baterija kod rc helikoptera pocevsi od igracaka pa do modela, traje od 5 do 15 min, imaju neki vid razocarenja. Na igrackama ne mozete zameniti bateriju, dok na modelima to mozete i tako produzavate vreme trajanja igre sa rezervnom baterijom.
Garancija
Ne postoji, opet prevara. Da biste dobili garanciju za neki helikopter, morate dobiti garantni list sa serijskim brojem, overen od starne prodavca. Nigde na svetu za letelice nema garancije. Pa čak i da je dobijete, pisat će osim na mehaničke lomove, znači pad i gotovo, poništili ste garanciju.
Loš vs dobar helikopter
Mislim isključivo na modele, početničke 4ch modele co-axial klase 300 i 500, 6ch klase 500 i 600. Ne postoji dobar ili los helikopter, postoji samo dobar ili los vozač.

Nadam se da sam vam pomogao, makar malo. Zapamtite delovi i samo delovi, ostalo je sminka.

Mogao si da nam obkasnos sustinu izmedju :
- Co-axial modela
- Fixed modela
- Collective Pitch modela.

Hvala.
 
Ako nekoga interesuju jos neki detalji , neka me kontaktira na pm, jer oglas ne mogu sa postujem, a zelim da predjem na veci Esky BigLamu.
Tako da mi je ovaj visak.
 
Šta je bilo, presušilo interesovanje za RC helikoptere, baš sada kad su im cene pale i kada ima da se kupe sa ugradjenom kamerom za 60 evra?
 
Sa kamerom? Kako, gde, šta?
 
Poshto nemam nekih mogucnosti da se igram sa velikim helikopterima, uzeo sam nekoliko mikromodela za kucnu upotrebu:

E-Flite Blade mCX2 - http://www.bladehelis.com/Products/Default.aspx?ProdId=EFLH2480, 4-kanalni co-axial, odlichan za pochetnike (da se razumemo, 3 kanala definitivno nije dobar start iako su jeftini helishi), spreman za letenje out-of-the-box sa svim funkcijama nameshtenim u fabrici. Stabilan, zabavan i, shto je najvaznije za pochetnike, izdrzljiv :)

E-Flite Blade mSR - http://www.youtube.com/watch?v=lOAHw_MD56g, 4-kanalni mini sa klasichnom shemom rotora i flybarom, odlichan za one koji zele da probaju kako bi izgledalo leteti na "velikim" outdoor helishima. Treba imati vec prilichno iskustvo za ovog malishu, ali je zato veoma cool kada nauchite da ga drzite pod kontrolom. Nazalost, vishe se ne proizvodi, zamenjen je mSR X modelom, koji je josh brzi i zivahniji (pravi 3D helish), ali pri tom neupotrebljiv u kucnim uslovima...

Moja greshka je bila shto sam prvo uzeo mSR pa onda mCX2 - ne treba se zanositi mislima da mozete odmah da nauchite da letite na ozbiljnom helishu. Bolje je uzeti prvo 4-kanalni co-axial (sa dve elise), nauchiti lepo leteti na njemu, pa onda preci na helish sa klasichnom shemom.
 
Ко је наручивао са: hobbyking.com? Може ли нека препорука за почетника;)
 
@ceftriaxone ne pilotiram helikopterima ali pouzdano znam da iskusne kolege preporučuju svima HK250GT, HK450GT, HK500GT, HK600GT sve su to klonovi ALGIN T-rex modela pa ima rezervnih delova u izobilju, sa različitim cenama i različitim kvalitetom tako da i nije neka šteta ako se olupa lako se popravi pošto svuda ima delova, a u krajnjem slučaju ima brdo pilota koji imaju iste helikoptere tako da se može pozajmiti i deo dok ne stigne novi. Isto tako svi preporučuju da se krene sa što je moguće većim modelom pošto su takve mašine daleko "lakše" za kontrolu.

Baci pogled na ovaj video:


kao i njegov saj koji je po prilično informativan, ima step by step za sastavljanje svih HK modela kao i mnoštva drugih http://www.myrcguides.com/index.html

A svima koji imaju nameru da zakorače u RC hobby toplo preporučujem da prva kupovina bude stanica Turnigi 9X http://www.hobbyking.com/hobbyking/...odule_8ch_Re ceiver_Mode_2_v2_Firmware_.html

Stanica koja je do skoro koštala 40$ sada su malčice podigli cenu tj sada košta 57$. Stanica je Must Have i Best Buy. Ova stanica sa modovanim firmwerom ER9X dobija mogućnosti firmiranih stanica koje koštaju 1K$ i ne zaostaje u kvalitetu nešto specijalno za njima. Jedini problem je što se mora naručiti kao backorder pošto mesecima već ne uspevaju da proizvedu količinu koja bi podmirila tržište makar na dva dana. Zbog toga su malčice i digli cenu ali se i dalje razgrabe sve stanice u backorder-u, dakle poruči se i za odprilike mesec dana bi trebalo da pošalju. Ko ne može da čeka ima par dovitljivih ljudi koji naruče neke količine i malo skuplje prodaju stanice u Srbiji ali nema čekanja i evetualnih peripetija sa RATEL-om.

Takođe za početak je preporuka da se vežba na nekom od RC simulatora kako bi stekao kordinaciju i rutinu kod upravljanja tako štediš brdo para i živaca. U HK ima USB dongle ali 1 dongle = 1 sim na dok na DealExtreme ima all SIM in 1 usb dongle npr:http://www.dealextreme.com/p/9-in-1-usb-simulator-100583 ili http://www.dealextreme.com/p/usb-2-0-almighty-flight-simulator-dongle-51480
 
Poslednja izmena:
Хвала!
Имам још два питања, немојте замерити:)
Syma 032g, 55$? Видех на неким сајтовима да је добар за почетак.
Или је боља комбинација са тим копијама t-Rex и засебним станицом?


PS умало да заборавим најважније: плаћа ли се нека царина за ово?
 
Poslednja izmena:
Uvek je bolja solucija stanica + model odvojeno kao što rekoh rezervni delovi... ! Na stanicu koju sam ti preporučio sutra možeš da nakačiš bilo koji sledeći model, dakle jedna stanica i npr. deset modela. Dok sa ovim što si gledao ide model i stanica koji su međusobno kompatibilni i tu se sva priča završava. Ako želiš da iole ozbiljnije uđeš u Rc priču daj malo više u startu i videćeš da ćeš na kraju jeftinije proći nego kupujući igračke! Svaki početak pa i RC priče je malo skuplji no zahvaljujući kinezima to je sada simbolična cifra u odnosu na ulazak u RC priču od pre par godina kada se na tu temu nije moglo razmišljati bez 1k€!

Dakle poželjno je da kupuješ nešto za šta ima rezervnih delova na svakom koraku i da eventualno možeš da pozajmiš od nekoga iz okoline, a ne nešto za šta si osuđen na par izvora i još se postavlja pitanje dokle će imati podršku rezervne delove... TREX kao i njegovi klonovi nisu nešto što će nestati sa tržišta tek tako. Prisutni su su godinama i biće prisutni još ohoho. Sa ozbiljnm RC modelom i da se brzo zasitiš za neko vreme uvek ćeš naći kupca da prodaš stanicu i model u delovima ili u kompletu i takve stvari imaju svoju cenu koju drže tj. ne gube nešo značajno na vrednosti kroz eksploataciju!
 
Poslednja izmena:
Rekao si u jednom postu da imas delove za rc helikoptere, trebaju mi neke sitnice i svasta nesto za walkeru 400d pa me zanima da li mozes da mi pomognes. Pozdrav!
 
Za Walkeru idi na http://www.ehirobo.com/

Moja preporuka:
- procitati o rc helikopterima sto vise na http://www.rchelicopterfun.com/ i videti sa sobom da li uopste zelite da ih letite
- kupiti min. 6to kanalnu stanicu i voziti simulator dok se ne dobije rutina i dobra orijentacija bez obzira na polozaj helikoptera (~20h)
- opet se preispitati :)
- nabaviti model.

Dok budete tragali za informacijama shvaticete koje modele da gledate, koje stanice, koje predajnike, kako sve to da uklopite, sklopite, utrimujete i podesite.
Ko misli da danas kupi i sutra poleti imace samo jedan krs vise u podrumu :-D
 
Stanica koja je do skoro koštala 40$ sada su malčice podigli cenu tj sada košta 57$. Stanica je Must Have i Best Buy. Ova stanica sa modovanim firmwerom ER9X dobija mogućnosti firmiranih stanica koje koštaju 1K$ i ne zaostaje u kvalitetu nešto specijalno za njima.
Imas li neki link za ovu operaciju ?
 
Nazad
Vrh Dno