Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

E to, hvala.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Uzeo sam greskom punjac 5V/3A.
Koliko sam video to nece predstavljati problem, ali da proverim i ovde?
 
Neće praviti problem, slobodno.
 
Zašto "greškom"? To je odlično, imaš i rezervu za eventualne periferne uređaje koje ćeš povezivati na RPi.

Ja sam isto uzeo 5V 3A, ali je prilično lagan. I lik od koga sam ga uzeo kaže da verovatno nema 3A.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Koliko sam video dosta ljudi koji ne kupe originalni, uzima te od 5V 3A. Ima ih brdo na aliexpressu.
 
I 2.5A je više nego potrebno za većinu upotreba, ali nema razloga da se ne uzme 3A. Ja uvek imam neki hdd, flash, miš, od skoro i x360 receiver...
 
Slabo baratam sa tim strujama :)
Bio sam u fazonu da ako uzmem 3A, a njemu treba 2.5A da cu ga sprziti :)
Jel to onda radi po principu, uzme koliko mu treba?
 
^ Tako je.
 
Sad odoh malo u off, ali kad sam vec tu. Znaci npr za samsung s7 pise da output treba da bude 2.1A, ja ako ga prikacim na 3A ili 4.8A (usb punjac za kola koji hocu da kupim) to znaci da ce on i dalje povuci max 2.1A?
Instalirao sam ampere aplikaciju na telefon malo da pratim kako se krece.
Hvala na odgovorima i izvinjavam se za mali off.

PS I ako na RPI prikacim externi hdd transcend od 2TB, on ce raditi normalno sa ovim 3A punjacem?
 
Kod eksternih hdd sigurica su oni sa adapterom za napajanje. Oni koji se napajaju preko USB porta ne rade svi jer RPi ima limit koliko struje može da pusti na USB. Uglavnom 2.5" HDD-ovi rade ali ne svi.

Sam RPi3 B+ troši do 1A kad nema dodatnih uređaja na USB portovima.
 
Kod eksternih hdd sigurica su oni sa adapterom za napajanje. Oni koji se napajaju preko USB porta ne rade svi jer RPi ima limit koliko struje može da pusti na USB. Uglavnom 2.5" HDD-ovi rade ali ne svi.

Sam RPi3 B+ troši do 1A kad nema dodatnih uređaja na USB portovima.

Ima softverska opcija koja dozvoljava svu struju sa napajanja na usb prikljucke. Sigurno da i tu ima neki limit, ali on je svakako veci od 2.5-3A
 
Ima softverska opcija koja dozvoljava svu struju sa napajanja na usb prikljucke. Sigurno da i tu ima neki limit, ali on je svakako veci od 2.5-3A
Znam za max_usb_current =1
Ali je ukupna struja za sva četiri porta 1.2A

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Hteo bih malo da se zezam sa Razberijem, pa bih da čujem neke preporuke. Pročitao sam temu, ali nije previše duga.

Osnovna namena bi bila za Home assistant, imam nekoliko utičnica i prekidača po stanu, pa bih to da kontrolišem, uređaje, svetla... Video sam interesantnu ideju za PiHole, i planiram da stavim VPN server, ništa zahtevno, jednom u nikad bi se konektovao :). Voleo bih da nakačim i displej na to, da ga postavim negde u stanu. I naravno torrent server.

Da li je RasPi 3 B+ najbolji izbor? Da li treba nešto dodatno kupovati (ne računam napajanje, kablove, heatsink)? Da li je uopšte moguće poterati sve ovo što sam naveo, ne znam da li je hardver dovoljno jak?
 
ipak je u meni bio problem.
fps nije bio 45 nego 49 i to je zbog tv podesavanja. OSMC sam sada podesio na 1080p 60hz i fps je skocio na 59.7. tu se negde vrti zbog limita od 60fps. Dakle radi odlicno po tom pitanju.
Ne znam koji je k bio sa prethodnom igrom i kontrolerom, ali sam sada probao Serpah koji je strasno brz i bilo kakav lag bi ucinio igru neigrivom, ali sve radi kako treba. Oseti se malo kao da nije savrseno, ali ne utice to na igru, pogotovo za igre koje su casual single player sto je zapravo i predvidjeno za ovaj setup.
Cak mislim da bi fast podesavanje streama (sada je balanced) proslo ok po pitanju slike jer sam ja na 2.5m od 40" tv. Izgleda besprekorno na toj daljini.

Definitivno je moguce da se ne ponasaju sve igre isto, ali definitivno ovo radi odlicno na 3b+ preko kabla.

Ako hoces da se igras, go for it.

Postao sam prilicno odusevljen ovom spravicom :D
Kod mene radi kao Kodi, NAS, torrent i steamlink i sve se mislim da li da mu zveknem i taj pihole.
Jedva cekam da se pojavi rpi4 sa nadom da ce da bude usb3 i giga lan.

Jel mozes ukratko da opises sta koristis za Kodi, NAS i torrent?
Ja trenutno imam OSMC i sambu, i eksterni hdd koji koristim kao NAS.
 
Jel mozes ukratko da opises sta koristis za Kodi, NAS i torrent?
Ja trenutno imam OSMC i sambu, i eksterni hdd koji koristim kao NAS.

isto to.
za torrent sam instalirao transmission preko samog osmc, mada postoji i deluge.
prednost deluge je sto windows app moze da se prebaci u client mode dok je na rpi server. Ovo znaci da bi torrent linkove/fajlove koristio isto kao u svakom torrent programu, odnosno, otvarao same torrente iz windows umesto da otvaras novi prozor u browseru pa da upload fajl.
Ja zbog brzine koristim utorrent na windows, a transmission samo iz browsera za velike fajlove i nocno skidanje.
epizode skidam na komp da bih iskoristio full brzinu neta i onda to streamujem preko mreze, a filmove od 30+gb skidam na rpi hdd jer tako radi tecno dok bi preko mreze stalno radio buffer.

osim ovoga imam jos rclone koji koristim da upload backupe sa hdd na cloud. to je podeseno da krene u 00h uvece i radi punom brzinom do 7h ujutru kada se spusta na 200kbps upload ako ne zavrsi. max upload je oko 700kbps.

jos jedna od must have stvari je webmin. On sluzi za podesavanje debiana iz browsera drugog racunara na mrezi. samba se preko webmina mnogo lakse podesava jer nema kucanja. webmin takodje moze da dodaje korisnike i svasta nesto. Licno jos nisam instalirao jer sam vec sve zavrsio bez njega, ali na sledecoj instalaciji ce to biti prvo.
 
Posto ja imam jadan net (10 Mbit) ja bih koristio torrent stalno na njemu, tj radio bi stalno nocu. Probacu sa deluge. A RPI mi stoji kod TV-a i povezan je direktno sa HDMI kabelom.
Takodje hocu na kodi da instaliram onaj plugin za netflix pa da mogu i to da gledam preko njega.
Probacu i webmin.
 
koji plugin za netflix? ja sam trazio i nisam nasao nista pametno. ako obnavlja premium onda jos bolje. biblioteke mi nisu potrebne
 
Ovaj plugin.video.netflix. Mada nisam uspeo da ga namestim, pukne mi na drugom koraku. Dodam repository i onda kad idem na install from repository kaze could not load repository.
Mada sad vidim da ne moze da pusta 4k na rpi, cak mozda ni FHD.
 
Da rpi je nešto vrlo nesrećan po pitanju tog streamovanja sa neta iz nekog razloga.
 
Zašto na windowsu ne koristiš transmission remote gui, a za android imaš gomilu aplikacija za udaljeni pristup.

nisam znao da postoji. odlicna stvar, samo kada bi mogla na win10. publisher has been blocked. moram da vidim da li se moze zaobici

edit: ok, uspeo sa novom verzijom sa githuba. poigracu se u toku dana da vidim sta mogu da uradim
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko ideju za pi,probao raspbian,libreelec sad mi radi kao nas sa omv,a još malo bih da se poigram ali mi ponestalo ideja [emoji3]

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Brava sa tagom, elektricne roletne, pametna kuca, osvetljenje, vrata garaze ako imas, bilo sta robotizovano, rucna konzola, telefon, tablet, sta god ti padne na pamet.[emoji3]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Hteo bih malo da se zezam sa Razberijem, pa bih da čujem neke preporuke. Pročitao sam temu, ali nije previše duga.

Osnovna namena bi bila za Home assistant, imam nekoliko utičnica i prekidača po stanu, pa bih to da kontrolišem, uređaje, svetla... Video sam interesantnu ideju za PiHole, i planiram da stavim VPN server, ništa zahtevno, jednom u nikad bi se konektovao :). Voleo bih da nakačim i displej na to, da ga postavim negde u stanu. I naravno torrent server.

Da li je RasPi 3 B+ najbolji izbor? Da li treba nešto dodatno kupovati (ne računam napajanje, kablove, heatsink)? Da li je uopšte moguće poterati sve ovo što sam naveo, ne znam da li je hardver dovoljno jak?
Šta da uzmem sve? Za ove igrarije?

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
trenutno nemam ni jedan Android uredjaj za TV,sem ChromeCast 2,koji i dalje radi do jaja...Kodi za sada ide vrhunski preko Mac-a nakacen na TV...ali sam planirao da mozda uzmem ponovo RPi zadnju seriju,jer mi vise i ne treba(LibreElec)pa me zanima,ima li neki info o izlasku 4K verzije...da ne zurim ,ako ce skoro....ili ima nesto na tu foru,a da ide 4k...necu za sad Android
 
Uze mi pitanje iz tastature :D

Vidim da ovde neki spominju mogucnost da RPi 3 B moze 4k pa mi nista nije jasno ...
 
prvi linkovi kad u Google ukucas RPi 4k,izbacuju svasta nesto da moze...ali ja to sad nemam da bi potvrdio...mada nije bas da zapinje 4k...al kontam tu su negde na granici,samo sto nisu..:)..moj bivsi WetekPlay2 je bio 4k a stariji par godina od ovih novih,i radilo je sve to...ali me malo smorio Android(ma nisam ga palio mesecima,ili samo KODI,ili sam bootovao Libre sa kartice..pa uletela Ok prodaja,pa sto da ne..)a i pojavila se dobra Enigma za moj risiver,sa odlicnim Pluginovima....pa ide i 4k,FHD video,serije,i sve nekako brze...
 
Od prve verzije do najnovije GPU nije menjan i s obzirom da u RPi ugrađuju isključivo komponente koje su otvorenog koda ne znam ima li takav gpu sposoban za 4K HEVC i da li je Broadcom raspoložen da napravi takav čip.
 
Ja mislim da tesko moze i fhd da gura, a ne 4k.
Bar sam tako nasao kad sam hteo da instaliram netflix na kodi i da gledam onu 4k seriju.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno