Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

Ok, hvala na informacija a. Nisam imao susret do sada sa pi uređajima, valjda cu se snaći. Što se tiče tog hdd share-a koristim ja share ne xiaomi 3g ruteru ali varira protok od 6-15mb/s, 3g ima deklarisan usb 3.0 i 867mbps na 5ghz ali je daleko od te brzine. Pa reko možda pi sa usb 2.0 I 300mbps lan-om možda može da izvuče više od 20mb/s.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
wifi je navodno odvojen od usb pa bi 5ghz mogao da bude brži
 
Ja sam za torente odavno instalirao rtorrent + rutorrent, odlično se snalazi i sa 200+ torenta, jako malo resursa koristi.
 
Ja imam net 50 Mbit/s i to izvlači bez problema.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Koliko napajanje je minimum za rpi3+? Imam neki orico 2.1a dok ne stigne od 2.5a sa swich-om.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Koliko napajanje je minimum za rpi3+? Imam neki orico 2.1a dok ne stigne od 2.5a sa swich-om.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

radice. meni je na 1A radio osmc sa tim da je prijavljivao manjak struje, ail nijednom nije ni stucnui niti se gasio. Neki raspbian sam probao sa drugim 1A i nije hteo ni da se upali. Do duse, razlika rpi2 i rpi3b+.
 
Koliko se secam, meni 3b+ nije radio na obicnim napanjanjima, ovaj sto imam za njega bas je 5v 3a.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Meni na libreelec I napajanju 2.1a ext hdd 1t skljoca, dok na xiaomi 3g ruteru radi normalno

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Kod mene je originalno od 2.5A, mada dok mi nije stiglo ono, koristio sam punjac od telefona koji je na 2A i radilo je bez problema. Na drugom punjacu koji je manji od 2A je povremeno prijavljivalo manjak struje.
 
Trojka najviše troši i treba joj stabilnih 1A, znači neki kvalitetniji punjač od 1.5 ili 2A će da radi dobro.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Da li se mozda neko zezao da podesi serijski port na Pi3 B+?

Uzeli smo 2kom. na poslu, serijski koji ima zenski konektor, jedan Pi je radio 2 dana i sledeceg nije hteo da se startuje, na drugom sam uradio disable BT-a i prebacio na serijski, dobio "S0" port umesto ttyAMA0, medjutim nemam komunikaciju sa uredjajem, koji komunicira sa drugim PC-em koji na sebi ima muski konektor, pa sumnjam da treba drugaciji kabl u odnosu na Pi.
 
Koliko je zahtevan Pie-Hole? Razmišljam da uzmem trojku B+ i instaliram Steam Link i Pie-hole. Da li bi to radilo kako treba, bez nestabilnosti u tadu?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Ljudi na redditu kazu da im radi PiHole odlicno i na Zero sa 20+ klijenata. Ne znam za steam link, ali PiHole sa 1700000 domena na blacklisti zauzima oko 25% RAM-a na 3B+ i izmedju 0 - 5% CPU.
 
Ipak steamlink nije to to na tv.
Probao sa sada igru Turing test na steamlink preko rpi i dobijam oko 45fps dok sam na kompu zakucan na 60 zbog blokade i to nije ni blizu koliko moze na i5 8700 i 1080ti (oko 30% zauzece).
Nisam se igrao dovoljno da vidim da stream mozda ne preteruje sa cpu, ali kako god, nesto tu nije bas kako treba.

Osim toga, kontroler ima lag ubi boze. x360 kontroler preko receivera na rpi. Mis radi kako tako u redu i mislim da ne bi bio problem igrati preko m+k neku nezahtevnu igru, ali meni je poenta da igram sa kauca.
Verovatno je to input+output lag. Kontroler svakako nesto mora da unese i na kompu i kada se na to doda output do tv-a onda bude bas ocigledno dok se pojedinacno moze tolerisati.

Poigracu se jos malo stra da vidim sta moze da se uradi.

U zavisnosti od razdaljine, mozda je neki hdmi ekstender preko utp bolje resenje.
 
Jesi li probao preko WiFi ili LAN? Da li si probao na prvoj trojci ili B+?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Koliko je zahtevan Pie-Hole? Razmišljam da uzmem trojku B+ i instaliram Steam Link i Pie-hole. Da li bi to radilo kako treba, bez nestabilnosti u tadu?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

Meni je pi hole odlično radio na dvojci, na 3 b+ ga nisam probao mada tu može biti samo bolje.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
U redu, hvala ti. Razmisliću još malo da li da uzimam zbog Steam Link.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
U redu, hvala ti. Razmisliću još malo da li da uzimam zbog Steam Link.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

ipak je u meni bio problem.
fps nije bio 45 nego 49 i to je zbog tv podesavanja. OSMC sam sada podesio na 1080p 60hz i fps je skocio na 59.7. tu se negde vrti zbog limita od 60fps. Dakle radi odlicno po tom pitanju.
Ne znam koji je k bio sa prethodnom igrom i kontrolerom, ali sam sada probao Serpah koji je strasno brz i bilo kakav lag bi ucinio igru neigrivom, ali sve radi kako treba. Oseti se malo kao da nije savrseno, ali ne utice to na igru, pogotovo za igre koje su casual single player sto je zapravo i predvidjeno za ovaj setup.
Cak mislim da bi fast podesavanje streama (sada je balanced) proslo ok po pitanju slike jer sam ja na 2.5m od 40" tv. Izgleda besprekorno na toj daljini.

Definitivno je moguce da se ne ponasaju sve igre isto, ali definitivno ovo radi odlicno na 3b+ preko kabla.

Ako hoces da se igras, go for it.

Postao sam prilicno odusevljen ovom spravicom :D
Kod mene radi kao Kodi, NAS, torrent i steamlink i sve se mislim da li da mu zveknem i taj pihole.
Jedva cekam da se pojavi rpi4 sa nadom da ce da bude usb3 i giga lan.
 
Odlično onda. :D Posle praznika kupujem RPi i podešavam Steam Link i Pi-Hole.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Meni se RPi konstantno diskonektuje sa SBB-ovog rutera (ili ga ruter diskonektuje). Problem je sto ga koristim kao DNS sa PiHole i onda kad nestane sa DHCP liste, nema ni interneta. Nekad se diskonektuje posle par dana, a nekad i posle par sati. Jedino pomaze restart rutera.
 
Uzeo danas RPi 3 B+. Steam Link odlično radi! Hvala još jednom, Twisted.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Imam par pitanja/problema:

1. Kako najlakše meriti temperaturu na RPi, Raspbian OS je u pitanju? Neka app?

2. Da li je 54-58C u idle na Pi 3 B+ normalna temperatura?

3. Steam Link mi odjednom ne prenosi komande sa gamepada na PC. U okviru Steam Link menija radi dobro, ali čim počnem striming, ne reguje na komande.

4. Kako proveriti da li se Pi povezao na 100M i 1000M mrežu? Brzine prenosa mi variraju, pa pokušavam da utvrdim gde je problem.

5. Kada povežem RPi na 100M mrežu, Steam link pravilno detektuje 100Mbps kao maksimalnu brzinu prenosa. Na 1000M mreži, Steam link meri maksimalnu brzinu prenosa od 35-40Mbps. Speedtest meri 145Mbps/60Mbps (imam paket 160/60). Kako kod vas radi SteamLink na gigabitnoj mreži?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
1. Desni klik na task bar > panel settings > panel applets > add > temperature monitor.

2. Da, kod mene sa heatsink je oko 48.
 
1. Vrh! Hvala.

2. Kod mene je sa Heatsinkom 53C. Verovatno je lošiji Heatsink. :)

3 i 5 sam rešio reinstalacijom Raspbiana i ponovnim podešavanjem. Sada radi kako treba. Mada u SteamLink testu na gigabitnoj mreži ne meri preko 100M.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Imam par pitanja/problema:

1. Kako najlakše meriti temperaturu na RPi, Raspbian OS je u pitanju? Neka app?

2. Da li je 54-58C u idle na Pi 3 B+ normalna temperatura?

3. Steam Link mi odjednom ne prenosi komande sa gamepada na PC. U okviru Steam Link menija radi dobro, ali čim počnem striming, ne reguje na komande.

4. Kako proveriti da li se Pi povezao na 100M i 1000M mrežu? Brzine prenosa mi variraju, pa pokušavam da utvrdim gde je problem.

5. Kada povežem RPi na 100M mrežu, Steam link pravilno detektuje 100Mbps kao maksimalnu brzinu prenosa. Na 1000M mreži, Steam link meri maksimalnu brzinu prenosa od 35-40Mbps. Speedtest meri 145Mbps/60Mbps (imam paket 160/60). Kako kod vas radi SteamLink na gigabitnoj mreži?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

50-60 stepeni nije nenormalno za rpi, pogotovo ako nemas hladnjake. Ja sa hladnjacima upravo imam 56 stepeni idle. Tako radi vec mesecima. Merenjem se ne bih zamarao. Sigurno ima neki widget za raspbian.
i kod mene je poludelo. u OSMC/kodi radi kako treba, ali cim upalim steamlink, radi samo desni stick na gore i on radi kao A, odnosno potvrda. Prvo sam uspeo da udjem u test i radilo kako treba i posle 20sek pobrljavio skroz. Restarti nisu pomogli. sad cu da vidim da se nije slucajno azurirala app.
jao ta mreza na b+ nesto nikad nije na mestu. gigabitna mreza strasno varira i nestabilna je. Mnogi se odluce da je softverski ograice na 100m kako bi bilo stabilno. Kod mene je na gigabitnoj i nema posebnih problema, mada nisam igrao nista vec samo testiram povremeno.
 
Da li se mozda neko zezao da podesi serijski port na Pi3 B+?

Uzeli smo 2kom. na poslu, serijski koji ima zenski konektor, jedan Pi je radio 2 dana i sledeceg nije hteo da se startuje, na drugom sam uradio disable BT-a i prebacio na serijski, dobio "S0" port umesto ttyAMA0, medjutim nemam komunikaciju sa uredjajem, koji komunicira sa drugim PC-em koji na sebi ima muski konektor, pa sumnjam da treba drugaciji kabl u odnosu na Pi.

Kulijana za moje pitanje oko serijskog? :)
Pretpostavljam doduse, da se retko ko zezao oko serijskog...
 
Kakav punjač ide za rpi3b?
Negde sam izgubio ovaj sto sam dobio uz njega pa hocu da kupim novi.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno