Šta je novo?

Raiffeisen bank

Znam da će ovo mnogi doživeti kao off topic, ali u stvari i nije, u kontekstu dostupnosti gotovine u slučaju problema sa karticama/bankomatom. Ja uvek imam novca na nalogu u kladionici, jer sam igrač. Međutim, to se bez ikakvih problema može iskoristiti baš u ovu, korisnu svrhu, deponovanja određene sume koja bi poslužila kao prva pomoć u slučaju problema sa bankom. Stvar je vrlo prosta. Nijedna banka nema ni izbliza takvu mrežu pokrivenosti kao kladionice, pogotovu jedna čije ima neću da pominjem zbog reklame, ali je krštena po poznatom austrijskom kompozitoru klasične muzike. Ima ih milion, u svakom iole većem mestu po 5-6 minimum, u Beogradu 20-ak. Sve se završava iz fotelje, otvorite nalog online i onda sa kartice prebacite odredjenu sumu na nalog, recimo 5.000 din. Taj novac možete podići u bilo kojoj poslovnici te kladionice bilo gde u Srbiji, a ima ih sigurno bar 200. U međuvremenu niste ni u kakvoj obavezi da nešto igrate za taj novac, može samo da stoji. Nalog je večan, ne gasi se nikad ukoliko vi to ne tražite, ne plaća se mesečno održavanje kao za tekući. Nema provizije. Ako bi se desillo da nešto zaškripi sa bankama na nekoliko dana, dođete u kladionicu i podignete svoj novac.

Meni se davno desilo da sam pošao u BG kolima (iz UE sam) i tek posle Čačka sam se setio da sam zaboravio torbicu sa svim novcem, karticama i telefonom. Kad sam stigao, zamolio čoveka za poziv, okrenuo kuma, uplatio mi novac na moj nalog u kladionici, ja otišao u najbližu i podigao. Tehnički su mogli da mi ne daju bez lične, ali pošto je bilo svega oko 100e i znao sam napamet JMBG, nisu pravili problem.

Primer dva: ujakovo dete kad je upisalo fakultet, to je bilo kad se pojavila mts banka, 2017. valjda, pa sam joj odmah otvorio račun i bilo je zgodno, njeni su joj uplaćivali novac na mts račun, a ona je podizala na bilo kom bankomatu. Međutim, pogodilo se da joj najbliži bankomat nije bio baš blizu, 2 stanice od nje. Kad sam prvi put svratio, video sam da bukvalno prekoputa stana ima pomenutu kladionicu. Odmah za ruku, otisli, napravila nalog, i onda su joj svo vreme studija uplaćivali tako novac i ona podizala. Uvek radi, 8-23h, uvek ima novca, nema provizije i preko puta. Na kraju su one devojke što rade počele da je zezaju da je ona jedina koja nikad ne ulaže, a stalno diže novac. :)

I ne, neće kladionica propasti, bar ova o kojoj pričam. Sigurnija je od banke. :) Šalu na stranu, ovo stvarno može poslužiti kao korisno na način na koji sam opisao. Nadam se da moderator neće obrisati post, formalno je off topic, ali tematski nije, pošto je reč bila o tome šta raditi ako nemamo gotovine, a banke zakažu. Mada je meni ova situacija da banke zakažu, a mi bez dinara, prilično kataklizmička i pomalo filmska, više mi je ovo za slučaj neke zaboravnosti i rešavanja problema gotovine u hodu i bez muke.
Рат и мир је роман Лава Николајевича Толстоја, чувен по својој обимности, који је прво издат у Руском веснику у разобљу између 1865. и 1869. године, у ком се описује руско друштво током Наполеонове ере. Обично се карактерише као једно од два Толстојева најважнија ремек-дела, као и један од најбољих светских романа. Википедија
 
Sve je OK dok funkcionise internet i funkcionisu aplikacije....

Evo ovo je kontrolisana / najavljena situacija
Aplikacije Moja mBanka i RaiffeisenOnLine će biti nedostupne počev od 28.04. u 23 časa, najkasnije do 03.05.2023. godine u 8 časova.

Sta u slucaju iznenadnih / neplaniranih situacija ???
 
Nije da branim RF ali ljudi su dva meseca ranije najavili ovo, tako da svako moze da se obezbedi na vreme za ta 3-4 dana... Pa i da se nesto desi iznenada, da otkaze aplikacija, ili da se bankomat isprazni a vama hitno treba novac, postoje jos 20 razlicitih bankomata drugih banaka pa podignite tamo, nije greda platiti jednom 200-300 din provizije za koriscenje tudjeg bankomata ako je nesto stvarno hitno.
 
Sve je OK dok funkcionise internet i funkcionisu aplikacije....

Evo ovo je kontrolisana / najavljena situacija


Sta u slucaju iznenadnih / neplaniranih situacija ???
Isto sto smo radili u doba kad nije bio ebank / mbank. Prezivecemo tih 5 dana ;)

Btw, sve filijale kapiram da nece da da rade 01 i 02 zbog prvog maja i da ce verovatno bankomati biti prazni jer ce penzioneri da podignu novac sa istih, tako da najbolje da se pripremiti sa kesom unapred.
 
Mene je jučerašnja scena iz ekspoziture u Piramidi malo podsetila na Dafinu i Jezdu. Ljudi navalili ko ludi. Kao da banka propada.
 
Meni su juče poslali poruku
Kod za aktivaciju Moja mBanka xxxxxx ali to radi bez toga. O čemu se to radi ? Nije valjda neka prevara/fishing ?
 
Pošto sam u toj starosnoj grupi većina poznanika su penzionri i svi idu preko pošte. samo odu i uzmu sav keš retko ko je dovoljno bogat da drži pare u banci "Slamarica bank Doo" radi 24/7. a kupiju za keš na pijaci. Ja sam u drugačioj priči jer sam kanadski penzioner pa moram da nosim na depsit u banku. Skoro sve plaćam karticom i omline ali ni za prvi maj mi ne treba ništa, snabdem se ranije. Ovo su dobro smislili za praznik.
 
:( :( :(

Ja pisem uopsteno - nema veze koja je banka u pitanju.

Nepredvidjena situacija uvek moze da se desi...
 
Teško će penzioneri da podižu kada su već uglavnom potrošili penzije.
Biće moguća isplata u dinarima. Kakav banking, praznik je... Samo to fali.
Pricam za prvi maj, ako drzava pusti penzije da narod kupi rostilj, a moze da se desi da puste i 28. Aprila da se narod potrosi pred praznik.
Ako im puste posle 2. Maja sporije ce potrositi penziju :) Obrni okreni ispraznice bankomate raiffeisen banke. Sa ovom objavom unapred haos zagarantovan :D

Treceg maja, kad krenu da rade ima da bude kao NLB i komercijalana banka kada su se pripojile i isto napravile zastoj u radu par dana, red ispred banke je bio kao da su davali nesto za dzabe :)

Mene vise potresa poslovanje firme, posto mi je racun u raiffeisen banci, i sto imam ino prilive u tom periodu kada banka ne radi niti njihov ebanking.
 
Neće sigurno pustiti kada je termin za penzije 10. u mesecu
 
Pretplatnik sam različitih digitalnih servisa (tipa Google One, Apple One, Youtube, Netflix, Disney, Sky Showtime, Xbox Game Pass itd) za čije korišćenje mi se na mesečnom nivou skidaju određeni iznosi sa racuna u Raiffeisen banci...
Npr. Google One mi je prošli mesec naplaćen 28-og u mesecu.
Šta se dešava 28.04. kad dođe vreme za naplatu, da li će ona moći da bude obavljena?
Ako ne bude, da li to hipotetički znači da ću njihovom krivicom izgubiti pristup dokumentima na Google Drive-u?
 
Bolje je da stoji na benchu, pa shodno tome da napisem:

Sva placanja ce biti moguca, kartice ce raditi, pa tako i za placanja koja su putem pretplate... Samo je bitno da pre 28. obezbedis dovoljno sredstava.

Potpuno bi suludo bilo da neko skroz onemoguci pristup sredstvima klijentima...
 
Pa radiće kartice, ali neće biti moguće plaćanje "uplatnicama" jer aplikacija i sajt neće raditi, kao ni filijale. Takođe, ako imate pare na štednom računu, a kartica je vezana za tekući na kome nemate (dovoljno) novca, nećete moći da prebacite pare sa jednog na drugi. Zato treba pre 28.4. da obezbedite da imate pare na onim računima koje planirate da koristite karticama. Procesor kartica bi trebalo da radi na balansima. Čak i da se banka potpuno ugasi (mislim na servere, ne da joj oduzmu dozvolu), moći ćete da podignete onoliko novca koliko ste imali na računu pre nego krenu sa akcijom spajanja banaka.
 
Drug je trebalo nešto da mi uplati iz Raiffeisen u Mobi banku i dobio je sledeću poruku u Raiffeisen e-bankingu. Šta to znači? CB je centralna banka?
Do sada nikada nismo imali problema sa međusobnim plaćanjem i sve je odmah bilo na računu (IPS). Hvala!

Screenshot_20230423_044321_WhatsAppBusiness.jpg
 
Neka ponovi plaćanje. Dešava se to nekad, nije ips na vreme odgovorio na nalog (u roku od par sekundi, koliko ima vremena)
 
@owim možda i zbog najavljenih radova Mobi banke u toku, platni sistem trenutno nije dostupan.
IMG_20230423_095249.jpg
 
@uji
Znao sam za radove u Mobi banci i nisam mogao da se ulogujem u aplikaciju ali kada sam se ulogovao imao sam nekoliko uplata u to vreme i sve su uspešno registrovane.
@Rokitansky
Uspelo! Hvala na savetu!
 
  • Like
Reagovanja: uji
Pozdrav ekipo,
Treba da otvorim malu firmicu koja neće biti u sistemu PDV-a,pa me zanima da li ima neko iskustvo sa biznis iracun-om ili ima neki drugi predlog za pravna lica?
 
Ja imam račun ili iRačun u RF. Šta te konkretno interesuje?
 
Konkretno me zanima sa biznis iračun jer i ja imam običan i prezadovoljan sam.
Zahvaljujući kolegi @uji
 
  • Like
Reagovanja: uji
Na biznis sam i mislio 🙂
Generalno, sve se svodi na isto manje više, u kojoj god banci da otvoriš račun. Neko pravilo je gledaj koja banka ima najbližu poslovnicu. Ja sam se tu malo zeznuo jer RF u Novom Sadu ima samo dve poslovnice koje rade sa pravnim licima i nijedna mi nije blizu, čak i bankomati za uplatu pazara se nalaze isključivo u tim poslovnicama.
Što se bizniz iRačuna tiče, otvaranje računa se završava online ali ako hoćeš fizičke kartice moraš da podneseš zahtev lično u poslovnici, prva godina je bez naplate održavanja računa ali su provizije za transakcije solidne. Ostalo manje više isto kao i svaki drugi račun
 
U principu, zadovoljan si sa njima i nemaš zamerke?
 
Moja iskustva sa biznis on line racunom kod RFZ su odlicna. Mala firma. Mali promet. Sve preko aplikacije mada ima i e-bank. Otvaranje j online i jednostavno. Prva godina nema odrzavanja a posle 250 din mesecno sto je znatno manje nego u drugim bankama. Sve odlicno funkcionise. Izvode redovno salju. Na sta obratiti paznju: uplata pazara. Naplacuje se cini mi se 70 din. Ja imam mali promet i daleko mi je banka ali uplatim iz poste pazar jednom nedeljno i ok mi je. Cak i da se ide u banku jeftinije je od drugih. Kartice mora licno ali u bilo kojoj poslovnici. Dina je besplatna i dovoljna za Srbiju. Sve ostalo je bacanje para. Karton deponovanih potpisa ako ti treba takodje u bilo kojoj poslovnici. Sve dobijas na mejl. Od ugovora do izvoda. Sve preporuke za ovaj racun.
 
Konkretno me zanima sa biznis iračun jer i ja imam običan i prezadovoljan sam.
Zahvaljujući kolegi @uji
Prednost biznis iRačuna je što se ebanking ne naplaćuje i posle tih godinu dana, dok za dinarski račun ugovoren u filijali na tih 250 ide još 300 dinara preko, što važi i za račune preuzete iz Credit Agricole. MasterCard Business je bez godišnje članarine, a ako ti zatreba Visa (zbog PayPal-a) može i ona kao dodatna za 1000 ili 1200 dinara godišnje. Uplata pazara na bankomatima i KUAN uređajima (mašinama za deponovanje novca iz CA) je 60 dinara. Da li će nakon pripajanja raditi KUAN NFC kartice i Raiffeisen klijentima ili će to ostati samo za komitente bivše Credit Agricole, nije mi poznato, ali depo mašine su u većoj prednosti zbog predaje viših iznosa pazara. Depo karton postoji i na internetu pa može taj papir da se odštampa i potpiše pa priloži fotokopija tamo gde ga traže, pošto naša birokratija u praksi ne prepoznaje digitalni potpis.
Edit: Jako bitne stvari koje sam zaboravio; Visa karticu u početku ostavi kao dinarsku pa poveži na PayPal. Tek nakon toga traži da ti je vežu na devizni. Komplikacije koje se javljaju kada je kartica devizna: tražiš da kupiš devize od banke sa dinarskog po kursu koga ti odredi, zatim opet zahtevaš od banke da ti sa tekućeg deviznog prebace na kartični devizni pa tek onda povezuješ karticu. Nebulozno, ali takva im je struktura.
 
Poslednja izmena:
Proradilo digitalno bankarstvo. Možda će biti još prekida ali sad radi normalno
 
Boga mi, svaka im čast.
 
Nazad
Vrh Dno