Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Gde si ga narucio? Mislim da na gearbestu si imao bolju cenu.
 
Narucila sam sa aliexpresa jer tu imam dosta iskustva, sa gearbesta nisam nikad nista pa nisam htela da rizikujem.
 
Juce sam izgubio Syma Syma X5C i to sa 808 #16 na njemu. :(

Sta vi mislite da li da narucim BNF verziju (bez daljinca i kamere) na moju adresu. Da li ce proci bez tih silnih odobrenja?
Da li je neko skoro narucio X5C?
 
Poslednja izmena:
Juce sam izgubio Syma Syma X5C i to sa 808 #16 na njemu. :(

Sta vi mislite da li da narucim BNF verziju (bez daljinca i kamere) na moju adresu. Da li ce proci bez tih silnih odobrenja?
Da li je neko skoro narucio X5C?

Realno mislim da će tražiti odobrenje.

Btw, kako, bre, izgubi drona???? :(
 
Na daljincu od X8C ugradio sam i antenu od rutera ali ne valja ni kada imas tako veliki domet. :) Podigao sam ga bas visoko, jedva sam ga video i onda najverovatnije da je zakacio neki vetar tamo gore jer jednostavno mi je nestao, nisam ga vise video. Trazio sam par sati i na kraju sam odustao. Na njemu sam zapisao broj telefona, mozda ga nadje neki posten covek ali ima dosta hektara žita tamo i velike su sanse da ce zavrsiti u neku kombajnu na leto.
Pre dve nedelje izgubio sam ga prvi put ali kada je pao mrak sam ga nasao jer sam video LED lampice kako trepere u travi ali sada nista.
Takodje sam narucio i neki buzzer (koji nije jos stigao) jer sam nasao šemu za zvucni alarm koji pisti u trenutku kada se ukljuci ono brzo treperenje LED dioda kada se izgubi veza sa daljincem.


Imam jos jedno pitanje, to sa odobrenjem da li može sve to da se sredi bez da se ide u BG ili mora lično?
 
Znaš kako kažu??,,ko leti visoko nisko pada,, :p
Na kraju ćeš morat kupit novi kombaj....žito+tel broj na dronu=novi kombajn :p

U Slo stigo zakon,tj priprema zakona,mnogo njih se buni u vezi njega
 
Imam gomilu pitanja o dronovima - od software-a za specificne modele, do upravljanja istima, kvaliteta snimka i sl.

Ono sto me zanima za pocetak je koja je procedura prilikom odlaska u zemlje EU - da li treba neka posebna dozvola za unos drona ili mozda treba da prijavim? Govorim o samoj proceduri unosenja drona u zemlju a ne koriscenja istog :)

Ja razmisljam da skorije pazarim Parrot Bebop ili DJI Phantom 3 Standard da se igram malo, i kontam kada putujem da mi je lakse poneti Bebopa, i da ga je lakse sakriti (ako treba ne daj boze dozvola), dok me video quality vuce ka Phantomu... Sa druge strane Bebop ima flight plan koji se lako napravi na mobilnom/tabletu dok Phantom 3 Standard je malo komplikovaniji za pravljenje istoga :)
 
Sutra Xiaomi predstavlja njihov dron koji ce biti konkurencija za Phantoma. Bas me zanima sta ce ponuditi.
 
@priest77 Na istu foru izgubim svoj... Bio vetrovit dan, ja se previše opustio, podigao ga u visinu, uhvati ga vazdušna struja i on sve dalje i dalje, preko kuća, ne reaguje na komande, odnosno reaguje ali je postao toliko sitan da nisam mogao da se orijentišem više da li ide napred ili nazad, i ćao. Ko zna gde je pao, negde u polje gde je travuljina metar u visinu, neće ga niko živ naći.
 
možda bi vam dobro došlo onda neki gps zakačen na njemu....bubam,al pretpostavljam da ima nešto u tom smislu

ko da si bacio 100 emra u vetar
 
Njemu su opterećenje i oni "bumper"-i, a ne još i GPS. Košta 20$, ne 100evra.

Edit: Tek sad vidoh da je on izgubio X8C, moj je X5C...
 
X5C je izbugio, ali veci problem je sto je otisla 808 kamerica... Zadnje sam porucio X12s i to je stiglo bez problema ali je nano dron...

Tapatalked from Chuwi Hi8
 
@priest77
Ako se razumes malo u elektroniku mozes i da narucis posebno sve delove pa da sklopis sam u krajnjem slucaju.
A najbolje je da posaljes email carini da ih pitas da li je potrebno misljenje ministarstva za konkretno taj model X5.
 
Quadcopteri (u prevodu: dronovi) za snimanje iz vazduha

Ako nije velika razlika u ceni, to narcivanje u delovima zvuci kao dobra ideja. Motorcice i propelere vec imam rezervne.

Kao sto rece @petarboj, krivo mi je zbog kamere, ona je 50$.

Razmisljam, mozda u ovakvim situacijama one key return bi ga spasio.

@MaxXx samo daljinski imam od x8c zbog boljeg dometa.
 
Poslednja izmena:
Quadcopteri (u prevodu: dronovi) za snimanje iz vazduha

Kako mi da kupimo to za 380$? :)


Negde sam procitao juce da dron radi sa xiaomi telefonima, da li to znaci da drugi nisu kompatibilni?

Sada samo da vidimo prve testove.
 
Poslednja izmena:
Sve što radi kako sa telefonima tako i kao sa običnom wifi konekcijom je poprilično nebezbedno, tj sklono gubljenju radio linka i odlasku u nepoznato... + običan wifi ima daleko manju izlaznu snagu kao i problem usmeravanja antene. zbog zagušenja 2,4 ghz opsega. Kvalitetni radio linkovi su Futaba Fasst, Frsky Accst, Hitec Afhss, Jeti Duplex pa i Spektrum Dsm-x su gotovo buletproof radio linkovi zato što u sekundi premene nekoliko stotina kanala na 2,4ghz, uz to neki sistemi istovremeno povežu prijenik i predajnik na nekoliko kanala.
Zato se često i gube jeftini modeli sa jeftinim radio linkovima i običnim wifi konekcijama. Tako da ako nisu implementirali neki od freqency-hopping spread spectrum algoritama džabe sav trud.

Takođe vrlo je bitno voditi računa o Blind spot-u, tj. zobg načina emitovanja 2,4 ghz signala sa omni antenama rupa bez signala je direktno u pravcu vrha antene pa ako je anntena usmerena ka nebu nesme se leteti iznad glave kako se letelica ne bi našla u rupi bez signala, takođe što je razdaljina veća rupa se povećava, takođe sa omni antema koje su nešto jače rupa je daleko veća pošto tada širenje signala više liči na spljoštenu američku krofnu.
WifiSignalDonut.jpg

Ova mana omni antena zna jako da bude korisna ako se izgubi model, a imate predajnik sa telemetrijom, naime ispravi se antena da bude paralelno za zemljom, i zatim pretražuje teren, pravac u kome nema signala ili je signal tj. link slabiji je ujedno i pravac lokacije modela.

Послато са Nexus 4 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Quadcopteri (u prevodu: dronovi) za snimanje iz vazduha

Sklono je gubljenju radio linka isto koliko i ostale frekvencije bliske toj - sto je visa frekvencija signal brze opada u slobodnom prostoru i prepreke vise uticu na isti. Naravno 2.4 a polako i 5 postaju zaguseni u urbanim sredinama, ali upravljanje dronovima u istima je negde vec zabranjeno ako sam dobro video a i vrv ce uskoro biti zabranjeno u vecini istih. Sad ako pricas bolje je koristiti ostali opseg - koliko sam ja upoznat, pojedini frekventne opsezi nisu dozvoljeni za amatersku upotrebu, vec za iste trebas imati dozvolu...

Sto se tice blind spot (odnosno tzv sive zone) - iz tog razloga ni jedan proizvodjac ne savetuje drzanje antena pod 90 stepeni u odnosu na zemlju, a i vecina dronova o kojima sam ja pricao a i vrv xiaomi imaju podesavanje nakon koliko ce se vratiti na home ukoliko izgube konekciju, pa ces samim tim da ga uhvatis uskoro nakon gubljenja. Takodje lepo je znati to za antene za neupucene, a ja cu da dodam da se moze napraviti i homemade windsurfer koji se nabije na antenu, pravi jos usmerenije zracenje pa se mora paziti gde vam je antena usmerena i pratiti dron otprilike, ali znacajno ce povecati range. kostace vas oko 150 dinara a ostace vam materijala za jos par komada...

Sidenote: Isti moze da se koristi kod kucnih rutera ako zelite da povecate/usmerite domet wifi u kuci, ali ima smisla uglavnom ako je sve na jednom spratu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
baš zbog zagušenja i interferencija i postoje ferquency hopping sistemi, koje je od 1942 pa na ovamo prvo koristila vojska zatim je krenula da se koristi u industijske svrhe, pa je tako japanska Futaba jedna od prvih koja je uvela frequecy hopping u industrijske svrhe sistem i ona je lider u industrijskoj radio kontroli decenijama unazad, a zatim isti uvela u u RC svet pošto je i u RC svetu Futaba sinonim za pouzdani radio link i radio opremu. Pa sa takvom opremom nije nikakav problem zagušen etar radio signalima na istoj frekvenciji.

Tako radio prijemnik sa kvalitetnim frequency hopping protokolom obično skuplji od većine RTF Syima...
https://www.youtube.com/watch?v=aZGcyuezMik
https://www.youtube.com/watch?v=7f43mydRdjA
https://www.youtube.com/watch?v=j5mWG-vnFtM

No opet za kvalitenu rc opremu i letelicu koje teže nekoliko kilograma, koštaju nekoliko hiljada € naravno da je vitalan kvalitetan i pouzdan radio link, dok igračke imaju takve cene da može svaki dan po jedna da se izgubi ali nastaje problem ako padne nekome na glavu...

Takođe ono što je vrlo bitno kod letelica koje se oslanjaju na GPS je ne leteti tokom jačih solarnih oluja, jer je gubitak letelice u tom slučaju neminovan ako je u GPS modu letenja.
http://www.rtfdrones.co.uk/solar-weather-warnings/
 
Poslednja izmena:
Nisam totalno upoznat sa tehnologijom u detalje, ali FHSS sistemi koliko ja znam su dobri ako imas smetnje na po kojem kanalu, a u urbanim sredinama to nije tako, vec ima smetnji u citavom opsegu kanala. Takodje FHSS koriste mnogo veci output power koji ne smes da koristis bez striktne dovole (RATEL-a ako se ne varam). I poslednje ti sistemi su vise dobri jer sa frequency hopping-om + enkripcija izbegavaju sniffing pa su bezbedniji i iz tog razloga ih takodje vojska koristi, jer da je takvo nesto dobro onda bi uslo u komercijalnu upotrebu. Zasto mislis da je FHSS sistem koji koristi iste kanale kao MIMO sistem bolji? (ne smes da koristis kanale koji nisu propisani zakonom - na 2.4 kod nas je to 1-13 ako se ne varam).
Zar mislis da bi 802.11n, ac, 3G, LTE i ostali koristili MIMO da je FHSS pouzdaniji i omogucava veci bandwidth u takvim sredinama? :)
 
Acsst, Fasst, fhss, a-fhss itd. su standardi prihvaćeni i korišteni od strane vojske, industrije, kod radio komadovanja vrlo delikatnim uređajima, ovi drugi nisu. Takođe svi ti standardi komuniciraju na daleko većem broju kanala u 2,4GHz opsegu u odnosu na komercijalne standarde dostupne širokim narodnim masama. E sada možda si ti upravu pa su vojna idustrija i industrija daleko ispod komercijalnih standarda što se tiče tehnologije (a ja bih rekao da je obrnuto). Takođe ima varijacija i različitih algoritama među navedenim standardima da bez smetnji fukcionišu kada x uređaja istovremeno radi u istom frekventnom opsegu i na istim kanalima, pa tako linkuju konekciju na xx kanala i u slučaju interferencija pojedine kanale odbacuju a linkuju nove, pritom xxx puta to urade u sekundi.

Inaće Dji koji je trenutno jedan od lider-a kako u komercijalnoj tako i industrijskoj priči sa svojim sistemima za snimanje iz vazduha koristi FHSS kod predajnika i prijemnika na 5,8GHz, a FASST na prijemnicima i predajnicima koji rade na 2,4GHz i koriste 36 kanala iz tog opsega!

Takođe kako kod nas tako i u svetu nema naprednog modelara, tj. rc pilota da nema neku od RC stanica sa implementiranom tehnologijom, što nam garantuje i dokazalo se da je link izuzetno pouzdan, tako gde jeftine igrčke padaju, gube konekcije, polude same od sebe tu nema problema ako se koristi oprema sa implementiranim standardima, sve to i nije mnogo bitno kada su u pitanju igračke, pošto cena , šteta koju mogu da nasesu je beznačajna. Dok multikopteri zahtevaju x algoritama za stabilizaciju, neka ozbiljana hobby letčka priča zateva potpuno manuelno upravljanje bez ikakvih stabilizacija i mogućnosti autonomnog leta. Mada opet kada padne nekom na glavu teret od 400gr sa 20-30m je čupavo, pa kada se tu uključe elise koje rotiraju na par hiljada obrtaja sve postaje još čupavije. Sreća je da većina nije videla ili doživela povrede od elisa rc modela, ali iste ne treba zanemariti. A da ne pričamo o letelicama koje su teške po vrlo četo između 10-20 kg. sa elisama od 20+", npr helikoperu klase 450 lopatica rotora ima veću kinetičku energiju puščanog zrna ispaljenog iz snajperske puške, a da ne pričamo od lopaticama helikopter aklase 700, ili jet modelima koji kao od šale lete na daleko većim brzinama od 300km/h.





Kako u Srbiji tako i u svetu ima na milione stanica koje funcionišu na tim standardima i izlaznim snagama i nigde u svetu nisu zabranjene, ja uvezao do sada xx stanica, za neke nisu tražili saglasnost ratela, za neke jesu i ista je dobijena bez ikakvih peripetija. Takođe imaš par legalnih uvouznika koji zastupaju vodeće brendove i uvoze stanice i prijemnike, a sve to uz balgoslov ratela.
 
Poslednja izmena:
Onda se definitivno nesto promenilo - kada sam ja radio sa 2.4 opremom dozvoljeno je bilo samo 13 kanala da se koriste i maksimalna izlazna snaga od 100mW. Ukoliko se ne varam, neki od tih sistema imaju 1W izlazne snage, sto je u to vreme bilo jedva docekano od nadleznih a bilo je i ljudi koji su to prijavljivali naravno jer je pravilo i njima smetnje. Kako je danas zakonski to regulisano ne znam, ali ti si vrv bolje upoznat posto pratis, ali meni nema logike da ako je tako nesto bolje, a legalno za komercijalnu ili fizicku upotrebu da bi se takvo nesto koristilo i u tehnologijama koje sam naveo, sem potencijalno da je pouzdanija veza, ali zbog dupliranja paketa ostvarivi protok manji?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Imam jedno mozda malo off pitanje.
Kako cuvate i skladistite baterije za dronove? Obzirom na to da su baterije vecinom LiPo lako zapaljive.
Dolazi leto i period za odmor pa kako ostaviti bateriju u kuci-stanu i mirno otici na more a da nesto ne podje po zlu?
Ja imam lipo safe bag (original nemacku, a ne kinesku) i ne znam da li je to dovoljno. :trust:
 
Baterije u li-po safe vreći pa u zemljanu saksiju i kesa sa sodom bikarbonom preko je veše nego bezbedno. Mada sve dok se ćelije dobro balansiraju imaju normalne unutrašnje otpore i nisu naduvene su 99% bezbedne.

Послато са Nexus 4 уз помоћ Тапатока
 
Juce me zove neko i javi mi da su nasli drona, nasao ga covek koji cuva ovce tamo, ja sam mu vec tog dana obecao dva piva :) ako ga nadje, bio je tu kada sam trazio drona.
Nije ni pao tako daleko od mene, cak sam prosao autom pored njega ali nisam ga video od trave.
Sada pokusavam da sklapam neki alaram za pistanje da bih ga lakse pronasao u travi.
Sve radi kako treba i OVO je dobro proslo. :)
 
Poslednja izmena:
Quadcopteri (u prevodu: dronovi) za snimanje iz vazduha

Ja sam zavrsio moj i malo je laksi 2,2g. :)
70d84c600c24d49b6a6213ac97de6d49.jpg


4af252373fdb96564a1a2930d8918828.jpg


df10ebbdde27feb387fc51dceb220337.jpg
 
Ljudi procitao sam na vice da ne sme da se leti iznad 100m - da li je to istina? Sta ako te uhvate da si ga digao na npr. 200m?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A dokazaće kako? Ljudi previše se vi tripujete oko svega toga...
 
Nazad
Vrh Dno