Šta je novo?

Protočni bojleri

Išao bih na protočni, zbog uštede mesta, kuhinja nije velika koliko bih hteo da bude velika i svaki ušteđeni cm^3 mnogo znači. Akumulacioni su traćenje prostora u mom slučaju. Moram samo onda videti s nekim električarem i ovima što mi rade kuhinju kako to izvesti.
 
Sticices ti do delimano slavine... Pisali smo negde i o njima
 
Ako se ide na akumulacioni, onda nikako iznad slavine, samo ispod.
Iznad postavljen uvek curi po zatvaranju slavine vruća/vrela voda (dok ne iscuri sva vruća voda), pa se po ponovnom puštanju lako opeče (ako se odmah stavi ruka ispod). A kaplje i dok se greje voda u bojelru. Sve zbog konstrukcije samog bojera i pozicije cevi, pa se vrela para spušta niz cev u slavinu, a ostatak uvek mora da iscuri.
Nisi u pravu. Postoje malolitražni akumulacioni pritisni i bezpritisni (prelivni) bojleri. Ovi bezpritisni moraju da se ugrade uz bespritisnu bateriju (slavinu). Po tvom opisu čini mi se da si imao ovaj slučaj, bezpritisni bojler i neodgovarajuća slavina.
 
Da, bez pritisni sa gornjom montažom se ponašaju kako je Nemanja opisao. Bez pritisni sa donjom montažom se ponašaju nešto bolje, ali imaju donekle iste "probleme" (mada, to je feature takvih bojlera, a ne buba). Pritisni se ponašaju standardno, nema tih problema bez obzira da li je gornji ili donji. I dalje, samo bez pritisni imaju plastične kazane. Pritisni imaju metalne.
 
Nisi u pravu. Postoje malolitražni akumulacioni pritisni i bezpritisni (prelivni) bojleri. Ovi bezpritisni moraju da se ugrade uz bespritisnu bateriju (slavinu). Po tvom opisu čini mi se da si imao ovaj slučaj, bezpritisni bojler i neodgovarajuća slavina.
Majstor mi ništa od toga nije rekao, a tražio sam da ne curi. Sada sam se odselio pa nemam taj problem ali daj primere za obe slavine i bojlere. Roditelji treba da menjaju, pa da znam koje da uzmu kako bi izbegli problem curenja.
 
Imaš na sajtu Metalca (npr) obe vrste bojlera za gornju montažu sa uputstvima, mislim da ima i na YT uputstva. A za slavine zavisi, kog su tipa, sudoperske, zidne? Pogledaj npr sajt Rosana.
Ovo me najviše buni "uvek curi po zatvaranju slavine vruća/vrela voda (dok ne iscuri sva vruća voda), pa se po ponovnom puštanju lako opeče"? Sme da kaplje dok se greje, to je normalno, ali ovo ne bi smelo.
 
Bojler bez pritiska:

Boljer sa pritiskom:

Slavine sa dve ili tri cevi:

Uglavnom, bojleri, ovi mali za kuhinju postoje u te dve varijante. Oni veći za kupatila su svi pod pritiskom.
 
Na kraju sam prebacio sudomašinu na drugi priključak i uzeo Vaillant protočni bojler VED H 3/2, od 3.5kw. Ide na 16A osigurač. S obzirom na prilično visoku cenu, nadam se da je dobar.
To je jedino što sam uspeo da iskombinujem, a da pritom ne lupam nove pločice i pola stana.
 
Uzeo sam STIEBEL EL pro, piše da je visokopritisan bojler, jel zna neko koju slavinu da tražim da bih izbegao to curenje posle zatrvaranja?
Da lli je uopšte moguće to izbeći prvi put čujem za to.
 
Na kraju sam prebacio sudomašinu na drugi priključak i uzeo Vaillant protočni bojler VED H 3/2, od 3.5kw. Ide na 16A osigurač. S obzirom na prilično visoku cenu, nadam se da je dobar.
To je jedino što sam uspeo da iskombinujem, a da pritom ne lupam nove pločice i pola stana.

Evo i prvo negativno iskustvo sa ovim bojlerom (koji je pritom plaćen 200 EUR).

Radio je do danas kako treba. Danas neće da se uključi uopšte. Pustim toplu vodu i ništa. Ne čuje se onaj zvuk kada uključi i greje. Izlazi hladna voda. Do pritiska vode nije, pritisak je isti kao juče. Stan je nov u novoj zgradi sa novim cevima, ne verujem da je išta moglo neki filter da zapuši. Promenio sam i utičnicu u koju je uključen - i dalje neće da se uključi - dakle do bojlera je.

Od mene, veliki minus za Vaillant, za tu cenu ne bi smeo da zahteva servis već posle 3 nedelje. Zvaću sutra i reklamiraću, videćemo šta će reći.

 
Poslednja izmena:
Da li ce da se ukljuci zavisi od protoka vode, a ne statickog pritiska. Ok, protok indirektno zavisi i od statickog pritiska, ali ono sto hocu da kazem je da ako je u filter na ulazu upalo neko zrnce, moguce da smanji protok dovoljno da se ne ukljuci. A i moguce da ti je pritisak na granici.

Ja ga imam vec godinama (verziju od 4 kW) na staroj instalaciji i radi bez problema. Kupicu ga ponovo.
 
Protok vode sam ovde izmerio 6l/min. Isti je i u kuhinji i u kupatilu. Rekli su mi bili iz Vaillanta kada sam ih zvao da je to dosta slab protok i uputili me da mu izmenim podešavanje da više vode pušta, a manje greje i sada opet radi bez problema.
 
Ako sam dobro razumio sam si ga nastelovao po uputsvima?
Da li si zadovoljan sada toplotom vode koju sad imas? Da li se mogu prati sudovi sa tom vodom?


Nas je troje i ne pada mi na pamet da kupujem masinu za sudove.
Moja majka je dobila na poklon istu davne 1972. na dan kad sam rodjen i slabo je koristila. Inace radila je kao da voz prolazi kroz kuhinju😊


Ja planiram da uzmem 2 Vaillanta... Stan nije zavrsen pa imam jos malo vremena.
Jedan kao tvoj 2 litra u minuti... za wc (samo za umivaonik brijanje...) jer u kupatilo imam drugi bojeler koji ce biti za tusiranje.
Drugi za kuhinju ipak cu uzeti od 2.5l protoka i 4..4kw za kuhinju. E sad kakav ce pritisak biti ne znam, stan jos nije zavrsen.

Oba bojlera sam nasao u prodavnici u Budimpesti za ukupno 210e sto me je privuklo da planiram njih uzeti.

Jos nude u znjih neke bakarne elektrohemijelske separatore 20e 4 komada za 2 bojlera.
Da li je to neko koristio?
Da li vredi ovo staviti i moze li se staviti na Ariston Velis bojler(pakleno skupo sam ga platio jer ih nema skoro nigde
Ako sam dobro razumio sam si ga nastelovao po uputsvima?
Da li si zadovoljan sada toplotom vode koju sad imas? Da li se mogu prati sudovi sa tom vodom?

Kakva cesma treba da se kupi za ovaj bojler sa tri ili dva ulaza?

Nas je troje i ne pada mi na pamet da kupujem masinu za sudove.
Moja majka je dobila na poklon istu davne 1972. na dan kad sam rodjen i slabo je koristila. Inace radila je kao da voz prolazi kroz kuhinju😊


Ja planiram da uzmem 2 Vaillanta... Stan nije zavrsen pa imam jos malo vremena.
Jedan kao tvoj 2 litra u minuti... za wc (samo za umivaonik brijanje...) jer u kupatilo imam drugi bojeler koji ce biti za tusiranje.
Drugi za kuhinju ipak cu uzeti od 2.5l protoka i 4..4kw za kuhinju. E sad kakav ce pritisak biti ne znam, stan jos nije zavrsen.

Oba bojlera sam nasao u prodavnici u Budimpesti za ukupno 210e sto me je privuklo da planiram njih uzeti.

Jos nude u znjih neke bakarne elektrohemijelske separatore 20e 4 komada za 2 bojlera.
Da li je to neko koristio?
Da li vredi ovo staviti i moze li se staviti na Ariston Velis bojler(pakleno skupo sam ga platio jer ih nema skoro nigde
 

Prilozi

  • Screenshot_20211218-222246.jpg
    Screenshot_20211218-222246.jpg
    87.3 KB · Pregleda: 25
  • Screenshot_20211218-224049.jpg
    Screenshot_20211218-224049.jpg
    110.4 KB · Pregleda: 24
Kupi mašinu za sudove. Malo je tehnologija napredovala za 50 godina. Makar ostavi izvedene instalacije i 45cm prostora za istu.
 
Očigledno ne pereš sudove svaki dan inače bi drugačije razmišljao :)
 
U sudomašinu mogu da se stave prljavi sudovi, plaknuti sudovi, kao i potpuno čisti sudovi. Kako ko voli, ništa nije zabranjeno :)
Činjenica je da dosta olakšava život, sudovi se bolje operu, a takođe umanjuje se potrošnja struje i vode u odnosu na ručno pranje.
Nema poente porediti sa uređajem od pre 50 godina. Ali opet, kako ko želi...
 
Za nas troje necu pa kad bih ih ja prao do kraja zivota....
Pogotovo kad sam vidio da pojedini prvo to isto sudje provuku kroz cesmu pa stave u masinu.

Pobrkao si pojmove, ili retko pereš sudove... :p
Mašine 70-ih su starog tipa. Princip rada je sličan, ali hemija za njih je do danas jako napredovala. Hemija je tada u Jugoslaviji bila teško dostupna, i za pojmove tadašnjeg YU standarda, jako skupa. I ja znam ko je imao mašinu za sudovre, retko je koistio jer nije mogao da priušti tadašnji prašak koji je bio veoma veoma skup, a mogao se naći u dve radnje u gradu.

Ako ćeš sudove prati pod mlazom tople vode iz protočnog bojlera, potrošnja struje će biti enormna. Mašina za sudove troši daleko manje struje po opranom sudu nego ručno pranje.
Za svaki kWh struje u Srbiji, lopata uglja se sagori u elektranama.

Sa sudova se pre mašine uklone krupni ostaci hrane, oni koji sami od sebe otpadnu kada se sud nagne. Može se hladnom vodom plahnuti da otpadne još nešto zalepljeno. Ne mora ni to, ali se tada nešto češće mora čistiti filter mašine.

Ručno se sudovi peru ili 3-4x dnevno (u porodicama sa iole normalnim tempom života), ili uvek ima naslaganih prljavih sudova ili odloženih za sušenje. Kod mašine za sudove, još neoprani sudovi su u mašini, a čisti odmah iz mašine na svoje police. Manja mašina od 45cm nama je bila odlična i kada nas je bilo dvoje, a radi savršeno i sada kada nas je četvoro. Samo mlao češće pere.

Možeš slobodno da nastaviš istraživanje protočnih bojlera, ali nema potrebe da naglašavaš da mašine za sudove ne valjaju.
 
Evo ubjediiste me.... Kupicu i to, vec javljeno majstoru.
Ali da znate da cu vam javiti koliko se to kod mene bude cesto koristilo
Odmah da vam kazem od 12 mjeseci u stanu mjesec dana nece biti nikog, jos 2 do 3 biti cu sam jer je supruga u kuci na moru... Znaci 3 do 4 mjeseca nece se koristiti.

Sto se tice komentara gore nije se prije 50 godina imalo novca za prasak e pa prijatelju u to vrijeme je moj otac za jednu noc u zeljezari zaradjivao kao vrstan majstor i do 40 plata. Njegov posao je bio da po nacrtanom crtezu inzinjera napravi deo, a obzirom da oni nisu znali posao moglo mu se jer su mnoge fotelje u to vrijeme trebale da se sele u ćorku ako se ugasi pec u celicani .... E sad vjerovali ili ne kako hocete.
 
Ja b' rek'o da ćeš ti sudove po svaku cenu prati ručno, sve u cilju da dokažeš da jesi bio u pravu. :D
Nemoj kupovati mašinu koju ne želiš da koristiš.

...a sve to nema niđe veze sa protočnim bojlerima. :p
 
Ma vidio sam da ste u pravu. Ja je kad sam sam necu koristiti, tada se kuci slabo i hranim vise je to brza hrana i restoran 1do 2 puta nedeljno, ako nadjem drustvo jer sam ne volim da idem ni da jedem.
. A i protocni ce imati svoju funkciju 100 posto. Ja sam vise za obicni bojler od 5 ili 10 litara, ali realno zauzima prostor ispod.
Realno lose mi je razmisljanje bilo, zahvaljujem upjeli ste da ga promjenite, ovi forumi realno i sluze za razmjenu misljenja.
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro razumio sam si ga nastelovao po uputsvima?
Da li si zadovoljan sada toplotom vode koju sad imas? Da li se mogu prati sudovi sa tom vodom?
Da, štelovanje je lako, treba samo šrafciger jer se skida prednja maska da bi se došlo do podešavanja.
Ja sam toplotu vode podesio na nekih 40ak stepeni i to je meni za kuhinju taman, s obzirom da sudomašina radi sve zahtevnije pranje, a i ok mi je protok na toj temperaturi, tako da sam zadovoljan sad.

Ako hoćeš malo topliju vodu, preporučio bih da ideš na neki protočni bojlerčić 4.4kw ili od 6kw.

Što se tiče slavine, ja sam ovu uzeo:
Možeš videti specifikacije iste i sve što te zanima.

Jedina stvar koja može da iritira malo kod protočnih je kada se pusti topla voda, treba nekih deset-dvadeset sekundi da ista krene, dok on zagreje vodu u protoku. Ali brzo se navikne i na to.
 
Uzeh ih danas u Pesti Vaillant 4.5kw 105e i 3.5kw 95e. Upola cjene u odnosu kod nas.
Nisam imao osjecaj velicine dok ne otvorih pakovanje, kao igracka.
Za, 1.5 mjesec ce mi stan biti zavrsen pa cu javiti kako se ponasa
 
Ja uzimam neki manji protočni bojler za kuhinju sada. Svakako će u kuhinji biti i sudomašine, tako da neće se mnogo koristiti, više povremeno. Iz tog razloga i još više radi uštede prostora, ne bih uzimao akumulacioni.

Razmišljanja i preporuke mi idu u pravcu ovako nekog:


Snage je 4.5kw, kažu mi da je to dovoljno za povremenu kuhinjski upotrebu i da to može na običnu monofaznu utičnicu?
ja se nadam da se nisi zajebo pa kupio ovo. Ja sam uzeo 6KW, tr5000 ili kako se vec zove, izvukao 3 x4 kv kabl do njega i osigurac od 32A. Voda jedva mlaka, a pritisak nepostojeci. Bukvalno ne moze da se koristi za posudje.
 
Išao bih na protočni, zbog uštede mesta, kuhinja nije velika koliko bih hteo da bude velika i svaki ušteđeni cm^3 mnogo znači. Akumulacioni su traćenje prostora u mom slučaju. Moram samo onda videti s nekim električarem i ovima što mi rade kuhinju kako to izvesti.
Apsolutno isti slučaj kao kod mene.Pomislih da sam ja pisao poruku.
Da, štelovanje je lako, treba samo šrafciger jer se skida prednja maska da bi se došlo do podešavanja.
Ja sam toplotu vode podesio na nekih 40ak stepeni i to je meni za kuhinju taman, s obzirom da sudomašina radi sve zahtevnije pranje, a i ok mi je protok na toj temperaturi, tako da sam zadovoljan sad.

Ako hoćeš malo topliju vodu, preporučio bih da ideš na neki protočni bojlerčić 4.4kw ili od 6kw.

Što se tiče slavine, ja sam ovu uzeo:
Možeš videti specifikacije iste i sve što te zanima.

Jedina stvar koja može da iritira malo kod protočnih je kada se pusti topla voda, treba nekih deset-dvadeset sekundi da ista krene, dok on zagreje vodu u protoku. Ali brzo se navikne i na to.
Kod mene je slučaj da ne mogu da prebacim sudo masinu na drugi šuko,pa moram na isti da imam i protočni i sudo mašinu.Da li se kod tog stelovanja, da manje greje,zapravo smanjuje njegova snaga?
Ja bih je smanjio na ispod 3 kw,na konto da mi u retkim slučajevima radi i masina i bojler u isto vreme.
Uzeh ih danas u Pesti Vaillant 4.5kw 105e i 3.5kw 95e. Upola cjene u odnosu kod nas.
Nisam imao osjecaj velicine dok ne otvorih pakovanje, kao igracka.
Za, 1.5 mjesec ce mi stan biti zavrsen pa cu javiti kako se ponasa
Sigurno si uzeo vallianta nisko pritisnog,jer Valliant visoko pritisni od 3,5kw,je svuda u Evropi oko 150 evra.Opet je to jeftinije nego kod nas,ali nije duplo.Inače je najveća razlika u cenama kod nas i preko,bas na tom modelu.Ostaje nejasno,zasto domači distributer, ima toliko visoku cenu,bas za taj model.
 
Kod mene je slučaj da ne mogu da prebacim sudo masinu na drugi šuko,pa moram na isti da imam i protočni i sudo mašinu.Da li se kod tog stelovanja, da manje greje,zapravo smanjuje njegova snaga?
Ja bih je smanjio na ispod 3 kw,na konto da mi u retkim slučajevima radi i masina i bojler u isto vreme.
Zapravo ne smanjuje mu se snaga uopšte, on greje istom snagom sve vreme. Ono što se radi je da se smanjuje ili povećava protok po jedinici vremena.
S obzirom da je snaga ista, ako se pusti veći protok, više će vode imati da zagreje za isto vreme. To znače da će samim time uspeti da dostigne manju temperaturu.
Tako da je podešavanje samo između većeg protoka sa manjom temperaturom ili manjeg protoka sa većom. Ne utiče na snagu nikako.
 
Kod mene je slučaj da ne mogu da prebacim sudo masinu na drugi šuko,pa moram na isti da imam i protočni i sudo mašinu
Zar nije pravilo da se bojler snage do 3.5kW (16A) uključi na šuko, a oni jači moraju direktno da se spoje?
A i sama mašina povuče do 2kW. Ukupno 5.5kW (25A), što ne ide na šuko. Ili (ako ostane šuko 16A) kad se koristi mašina, ne sme bojler i obrunuto?
 
Zapravo ne smanjuje mu se snaga uopšte, on greje istom snagom sve vreme. Ono što se radi je da se smanjuje ili povećava protok po jedinici vremena.
S obzirom da je snaga ista, ako se pusti veći protok, više će vode imati da zagreje za isto vreme. To znače da će samim time uspeti da dostigne manju temperaturu.
Tako da je podešavanje samo između većeg protoka sa manjom temperaturom ili manjeg protoka sa većom. Ne utiče na snagu nikako.
Ako sam dobro razumeo,podesavanje na Valliantu,zapravo sluzi, da se regulise koja će to max temperatura biti,kada se slavina odvrne na max toplo?
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro razumeo,podesavanje na Valliantu,zapravo sluzi, da se regulise koja će to max temperatura biti,kada se slavina odvrne na max toplo?
Da, upravo tako. Sa time da što se veća max temperatura stavi, manji će biti protok i obratno.
 
Nazad
Vrh Dno