Šta je novo?

Prodaja na eBay-u

a c a

Uticajan
Učlanjen(a)
04.11.2003
Poruke
6,209
Poena
1,625
Moja oprema  
Laptop
HP 8570p
Mobilni telefon
Realme 8
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ako se ostali slazu da otvorimo posebnu temu samo za nasu prodaju preko eBay-a, znaci od osnovnih uputstava oko opcija za pravljenje aukcija do racunanja vrednosti postarine i kako na kraju poslati.
 
Ja sam pokusao da posaljem 1 dvd sa fotografijama u Izrael i to je bilo nezaboravno iskustvo u nasoj posti. Na kraju sam sadrzaj okacio na dropbox i poslao link ljudima.

Nakon ovog iskustva sa obicnim narezanim dvd ne pada mi na pamet da bilo sta prodajem preko ebay.
 
Da, ali carina je poznata da ne razlikuje disk narezan sa fotografijama od piratskog sadrzaja. Sa druge strane, niko ne bi prodavao takav sadrzaj na eBay-u pa nije ni bitno za ovu temu.
 
Ja sam uzeo to sto sam prodavao, otisao u postu i pitao koliko kosta da posaljem za Australiju, Nemacku, USA...nekoliko zemalja....
Dobio odgovore i onda sam stavio najvecu cifru kao postarinu.
E sada, ja sam slao sitnice koje sam pakovao u kovertu :) ( tastere za neke Logi tastature , platio tastaturu 20$ neispravnu i prodao 30 tastera za po 3$ :)

E sad, u mom slucaju je bila varijanta da spakujem u kovertu i saljem kao pismo , sa pracenjem, i kostalo je oko 250-300 za USA, jer, ako saljem kao , ne znam, dugme za tastaturu, moram da popunjavam one carinske/izvoz papire u nekoliko primeraka.... a meni je bio smor pa sam to tako pakovao i slao kao pismo :) Jer se onda nista ne popunjava.... ( ali to je za drugu temu....)
A pravljenje aukcije, nadjem istu/slicnu stvar i iskopiram/prepricam opis listinga/aukcije... , zakacim svoje slike i to je to u globalu :D
 
Moze li neko da napise nesto o opcijama slanja? Interesuju me najjeftiniji nacini slanja sa pracenjem. Probao sam na sajtu poste preko kalkulatora da izracunam neke probne postarine, ali mi ne dozvoljava za vrednosne pakete uopste opciju za slanje u inostrantvo. Postoji EMS ali to je preskupa opcija. Ako prodajem primera radi predmet od 10 evra, glupo je da postarina bude 20 evra, jer znam da moze jeftinije.
 
pa mora da ti covek unapred plati ne mozes kao vrednosni da saljes ja mislim.
 
Nisi razumeo, nisam birao otkup nego vrednosna posiljka, pre par godina sam slao u Svajcarsku vrednosni paket bez problema. Jeste da rad nije bio ovaj EMS ali on mz dodje kao Post expres za inostranstvo, mira da ima jeftinija opcija.
 
Nisi razumeo, nisam birao otkup nego vrednosna posiljka, pre par godina sam slao u Svajcarsku vrednosni paket bez problema. Jeste da rad nije bio ovaj EMS ali on mz dodje kao Post expres za inostranstvo, mira da ima jeftinija opcija.

pa to ti je kao dhl recimo...uzmi obicno slanje paketa a ne kurirom tj ems...
 
Ja sam pre par meseci pravio kalkulaciju da li se isplati da započinjem neki ecommerce biznis, video sam da bi me slanje manjih paketa (ispod 1kg težine) npr. za USA ili Australiju izlazilo 2-3000din po paketu.

Zato pametna kineska država subvencioniše njihovu poštu, pa imaju izvoz po smešnim cenama.
 
A kod nas ti obaška za sve što prodaš i hteo bi da pošalješ u inostranstvo traže brdo papira kao da izvoziš plutonijum, a ne običnu vinil ploču.

Carina i dalje funkcioniše identično kao u vreme Josipa Broza.
 
Stvarno je apsurdno da mi se ne isplati zbog postarine da prodajem jeftine predmete od 10-20 evra jer je postarina veca nego vrednost predmeta. A pitanje je i da li ce neko za predmet od 100 evra da plati postarinu 30 evra.
 
Ne šalješ kao paket nego šalješ kao pismo. Pismo može da bude do 2kg. Popuniš CN22 i/ili CN23 obrasce. Carinski pregled sada nije skup, mislim da je 40 dinara. Koliko znam ne možeš da šalješ vrednosno pismo, samo preporučeno sa praćenjem.
Ovde možeš izračunati cenu poštarine na osnovu težine i zemlje u koju se šalje.
http://www.posta.rs/struktura/lat/aplikacije/alati/kalkulator-postarine.asp
Ovo ti je kompletan cenovnik
http://www.posta.rs/dokumenta/cenovnici/Cenovnik postanskih usluga u MPS.pdf
 
Mozda je off, ali kad se pise o slanju o inostranstvo da pitam nesto onda.
Naime, zeleo bih da posaljem nesto za CH, kao poklon za rodjendan, kako je najjeftinije da posaljem ? Stavim postu do 1kg ispadne mi 2300 dinara sto je realno previse. I dal ima neka mogucnost da mu stigne posiljka odredjeni dan npr. ja posaljem 1 nedelju pre da mu stigne na taj datum ?
 
Ne šalješ kao paket nego šalješ kao pismo. Pismo može da bude do 2kg. Popuniš CN22 i/ili CN23 obrasce. Carinski pregled sada nije skup, mislim da je 40 dinara. Koliko znam ne možeš da šalješ vrednosno pismo, samo preporučeno sa praćenjem.
Ovde možeš izračunati cenu poštarine na osnovu težine i zemlje u koju se šalje.
http://www.posta.rs/struktura/lat/aplikacije/alati/kalkulator-postarine.asp
Ovo ti je kompletan cenovnik
http://www.posta.rs/dokumenta/cenovnici/Cenovnik postanskih usluga u MPS.pdf

Znam za link, sve sa njega i racunam, sto za domaci sto za strani saobracaj. Mene interesuje sto jeftinije a da ima opciju pracenja, ranije je posiljka morala da bude vrednosna da bi mogla da se prati (dobije se VV____RS broj). Drugo, ne moze sve kao pismonosna posiljka, recimo prodajem predmet koji ne moze da ide plitko pa mora da bude primljen kao paket, recimo neka igracka. Racunam knjige i gramofonske ploce mogu kao pismoniosna posiljka. A kako kolekcionarstvo? Nije tako jednostavno, a i ljudi u Posti nemaju pojma, za sve sto ne znaju bi me poslali u Postu kod zeleznicke na carinjenje umesto da budu informisani sta svaka postanska jedinica koja je akreditovana da prima posiljke za inostranstvo moze da primi i pod kojim uslovima.
 
Ne mora da bude vrednosna da ima praćenje, svako preporučeno pismo ima praćenje.
A zašto mora da ide u "plitko"?
Definicija pisma

Pismo može biti mase do 2 kg i mora odgovarati sledećim dimenzijama: zbir dužine, širine i visine može biti najviše do 900 mm, s tim da najveća od te tri dimenzije može biti najviše 600 mm. Najmanje dimenzije pisma su 90x140 mm.
Ako je pismo u obliku valjka, najveća dimenzija odgovara zbiru dužine i dva prečnika najviše do 1040 mm, s tim da najveća od tih dimenzija može biti do 900 mm. Najmanja dimenzija pisma u obliku valjka je da zbir dužine i dva prečnika mogu biti najmanje 170 mm, s tim da dužina pisma može biti najmanje 100 mm.


http://www.posta.rs/struktura/lat/posalji/pismo-medjunarodni-fizicka-lica.asp
 
Poslednja izmena:
Da li ti šalješ nešto od toga? Igračka nikako ne može da bude dragocen predmet. Dragocen predmet je nakit, zlato numizmatika itd.
 
Naravno, i igračka iz kinder jajeta je kolekcionarski predmet, a sumnjam da bi ti neko pravio probleme kod slanja.
Ali sad ispada kao da te ja ubeđujem da šalješ kao pismo a ti uvek imaš neki kontra argument, šalji kako hoćeš. Ja sam samo hteo da ti pomognem sa mojim skromnim iskustvom koje imam u slanju pisama u inostranstvo.
 
Isao sam do poste koja prima posiljke za inostranstvo (ne primaju sve) i informacija je da ljudi salju svasta na razne nacine. Preporucena posijlka za inostranstvo ima pracenje i ako se izgubi se valjda dobija 10-ostruka vrednost postarine, pa to moze da bude merilo da li se isplati slati na taj nacin. Obavezno je popunjavanje CN23 obrasca i to kosta 120 din koje treba uracunati u postarinu. Za predmete koji mogu, a ne moraju da prodju bez problema moze da se desi da platim postarinu u recimo toj posti a onda mi posiljku odbiju ovi u glavnoj carinskoj posti, u tom slucaju mi se uplacena postarina ne vraca, tu covek mora da bude pazljiv i najsigurnija je varijanta da se nosi licno u glavnu carinsku postu gde ti ili prime paket ili odbiju.
 
Cemu to maltretiranje po postama.
Sto ne radite dropshiping?
 
Popuniti CN23 traje 2 minuta i besplatno je jer ga ti popunjavas.
Sluzbenik u posti moze da ti pokaze sta i gde se pise, ali ne i da naplati skrabanje od 2 minuta.
 
Da ne davim onu temu za kupovinu preko ebay-a pisaću ovde vezano je za prodaju. Prodao sam predmet preko ebay-a, za poštarinu stavio economy international shipping, što mu za USA piše 11-23 dana, za worldwide ne piše procena isporuke ali sam ja računao da je isto. Predmet je otišao u Nemačku kao preporučena pošiljka, pratio sam ga preko RR broja. Prvo što me iznenadilo je da je kupac otvorio case 10 dana nakod bidovanja što ja nisam mogao kad sam naručivao iz Kine, morao sam čekam 40-ti dan da pokrenem case ako dotle nije stigao paket. Preko poštinog sajta se nije videla pošiljka pošto je napustila našu carinu pa sam ih zvao i rekli su mi da podaci zavise od ažuriranja nemačke pošte, paket je 3. dan napustio Srbiju, znači 7 dana je ili putovao ili šta već, što sam i preneo kupcu, kupac je tražio pare nazad. Dan posle se na poštinom sajtu pojavila informacija da je paket stigao na nemačku carinu a tu sam informaciju preneo kupcu, sve preko rosulution center da ostane pisan trag. 9 dana je paket bio na nemačkoj carini i na kraju krenuo ka njemu, sutradan je isporučen, znači isporučen 20-ti dan od licitiranja. Za svaku promenu statusa pošiljke sam slao poruku kupcu da može i sam na sajtu nemačke pošte da se uveri gde je u tom trenutku paket. Paket mu je isporučen pre 2 dana i opet sam mu poslao poruku da li je sve u redu. Nema nikakvog odgovora, on me ne ocenjuje, ne zatvara case, užasno me nervira, ne znam šta ja mogu da radim. Pare mi je zarobio na paypalu, piše pending ne mogu da ih podignem, verovatno do ne zatvori case. Šta mi je činiti?
 
Pa sad dolazis na to da su kupci na paypal-u zasticeni kao beli medvedi... mozes jedino da se nadas da si naleteo na nekog normalnog i postenog pa ce case zatvoriti kad vidi da je predmet ok, ako ne ulozi dodatne zalbe na ispravnost predmeta a tracking pokazuje da je posiljku primio, paypal ce presuditi u tvoju korist ako isti ne zatvori pre toga
Kad se na sve to doda da je kredibilitet srbistana=0 da masa nasih prodavaca na ebay-u nemaju neki rejting jer su tek krenuli da se bave prodajom... etc
 
Poslednja izmena:
^bzv, zatvorice verovatno, zalio bi se on do sad da je imao povoda.
 
Hmm, razmišljao sam da prodam neki mp3 plejer na ebaju ali mislim da ipak neću da se cimam sa potencialnim ludacima...
 
Nazad
Vrh Dno