Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

Hvala lepo. Javio se drug član i brzinski sam nabavio punjač
 
Na HP sa Ryzen 5500u desava se ponekad da zamrzne prvo kursor misa,zatim tab u Cromu,zatim redom ostale funkcije na desktopu.Nasilnim restartom radi normalno.Danas je poceo da prilikom butovanja Win 10 nevidi ssd/nvme/.Nasilni restarti ponovo radi ,ili plavi ekran proverava disk i digne sistem.U svemu tome sumnjam da je nesto oko ssd.Dali crkava ili mozda losi kontakti sa plocom?Ili je mozda ploca?
Pogledaj ovu temu:
 
Nasao sam crne tragove na hartiji kojom sam obrisao kontakte na fabrickoj memoriji.Cudan crni trag kao ugalj.Na nmve disku bez tragova.Obrisao sam i memoriju koju sam nedavno ubacio.Za sada nema problema.
 
To je oksidacija bakarnih kontakta, vlaga to izaziva.
Mozes i da prodjes cistim etanol alkoholom od 96% nakon papira. Ja danas cistio jednu graficku, mislim da sam je polovnu ubacio klijentu pre mesec i po i znam da sam je cistio i opet ima crni trag.
Znaci sad radi, ne gubi se SSD?
 
Radi za sad,mada se sporadicno desavalo jednom u par dana.Praticemo.
 
Nije problem sa laptopom, vise sa sistemom ali da pokusam ovde da dobijem brz odgovor ako nije problem.
Ne mogu vec 2 dana da koristim 'Search' opciju u taskbaru (Windows 11), ne radi tastatura kad bilo sta pokusam da ukucam.
Probao sam vise fora sa interneta, od najprostijih (restart laptopa, do slozenijih) i nista ne pomaze.
Takodje, stoji mi, opet 2 dana, na windows update 'Something went wrong, try to reopen settings later' tako da kontam da je neki problem sa Windows update-om (kojeg sad ne mogu da update-ujem).
Zna li neko sta ciniti?
 
Probaj da napravis drugi nalog (ako koristis lokalni), ja na poslu tako resio 'Search' problem (doduše win 10 je u pitanju)
 
Probaj deinstaliraj sve i update zadnjih nedelju dana?Ili ponovna instalacija wina.
 
Pozdrav ekipo, imam specifican problem. uzeo sam bratu laptop, lenovo Intel i5 12450h, nVidia 3050, 16gb ram-a, Win 11. Desava se to da u poslednjih 15 dana laptop u toku gejminga zamrzne i ne moze apsolutno nista da se radi sem da se forsirano restartuje. Zanimljivo je sto se ovo ne desava sa mnogo zahtjevnijim radnjama (engine za sahovski program, video editovanje). Testirano vise igara, svaki put isto. Par poslednjih dana nije bilo tih problema, do danas. Cini mi se da ne zamrazava jedino u quiet modu. Temperature su normalne, drajveri su azurirani. Zahvaljujem
 
Slican ili skoro isti problem mi se javio na 4 laptopa .Zajednicko im je Win 10 azuriran na najnoviju verziju,i Rizen 5 i 7 cpu.
 
Sta moze biti laptopu kad povremeno sam menja boje?Tj uglavnom bude nekako ljubicasta boja i budu mutna slova? Kad pokušamo da uđem bilo gde ostaju tragovi ljubičasti ne znam kako da objasnim tacno. To je počelo da mi se dešava u zadnjih par dana to tako traje zavisi nekad dva minuta nekad po sat vremena. Ne znam da li može biti da je flet kabal ili šta već?
 
Asus VivoBook 15X OLED X1503ZA-MA482X
Intel® 14-cores i7 12700H 15.6" 2.8K
16GB 1TB SSD Intel® Iris Xe Win11 Pro

Sjajan laptop za uložene novce, ali, dešava se da se jako greje čak i tokom Browsinga sa više otvorenih tabova (Chrome), kada u pozadini skida recimo Windows update a radi se nešto drugo za to vreme, opet se greje, kada radi export projekta iz Ableton Live Suite zapali se bukvalno, temperatura ide do nekih 97° što je recimo jedino u ovom poslednjem slučaju razumljivo jer eksportovanje projekta jeste zahtevnija stvar, ali da recimo za vreme gledanja filma na Chrome-u (sa nekih piratskih sajtova) laptop ne može da se drži na krilu, ne mogu da shvatim.
Nošen u garanciji u ovlašćeni servis, otvorili, nemaju zamerki nikakvih i rekli "takav je procesor" i "to je normalna temperatura za njega".

Da li ima neko sa foruma pomenuti 12700H i da li može da potvrdi ove reči servisa? Da se pomirim sa tim da ga neću moći držati na krilu nikada.
 
jeste i 12ta generacija i 13ta rade sa bas visokim tenmperaturama, e sad bas 90C u chrome-u mozda i nije normalno ali takodje ti savetujem da ga ne drzis u krilu nikako pogledaj gde su mu otvori za uzimanje vazduha, ako njih zacepis odose temperature u nebesa. Investiraj u neki cooling pad. moj i7 13700hx radi na 60-70 u normlanom radu a oko 80-85C u igrama, moze nize ako ukljucim ventove da rade ko mlazni avion ....
 
Otvori su mu ispod na gornjoj polovini, i jedan levo sa strane, znači nemoguće ga je ne "zapušiti" kada je na krilu tj. u ležećem položaju, scenario krevet, film, serija. Imam cooling pad, na njemu je uvek kada radim nešto zahtevnije (pomenuti Ableton ili slični programi vezano za muziku kada mu treba real time snaga zbog povezanih midi periferija). Za te stvari radi kao sat, ali mi je baš to preterano vruće za neke uobičajene stvari, ne shvatam da nisu mogli da ga naštimuju da bude hladan kada ne treba mnogo snage. Hvala, samo mi je trebala provera od strane živih ljudi, koji ne rade u servisu. :)
 
da definitivno su stavili prejaku masinu u tanko i lepo kuciste :) na Asus zephyrus G14 kuler radi kao nenormalan dok se igram sad na predatoru je malo bolje sa jacim hardverom ne vristi kao nenormalan ali temperature normalne su mu oko 80-85 ok se igram stoje previse po meni ali krastavac tako je
 
Sa svim nabrojanim taj laptop je sve samo ne sjajan. Dobar hardver ga ne cini idealnim ako peces jaja na njemu.
 
Zephyrus i Predator su mašine od kojih se nekako i očekuje da "laju" i greju. 🙂 Meni je 12700h bio potreban da može da povuče produkcijske i live programe, ali za jedan laptop pod imenom Vivobook očekivanja su mi bila takva da će u narodskim radnjama moći da bude ako ne hladan, a ono makar da ne šišti kuler i krene hlađenje kada izleti 10 reklama na nekom sajtu na hromu. Nije da je kupljen na boom bez prethodnog istraživanja ali nigde ne videh u momentu kupovinenda se ljudi žale da je vruć, osim kada se igraju igre, za šta ga ja apsolutno ne koristim.
 
Otvori su mu ispod na gornjoj polovini, i jedan levo sa strane, znači nemoguće ga je ne "zapušiti" kada je na krilu tj. u ležećem položaju, scenario krevet, film, serija.

Koji god da je laptop ne drzi se ne krevetu, Otvori za ventilaciju se potpuno zatvore i ne znam kako ocekivati da se laptop hladi i takvoj poziciji.
I decu sam naucio da to ni slucajno ne rade.
 
Eh sad', ne valja ni alkohol pa cugnemo tu i tamo. 😄 Naravno da znam da se to "ne radi", ali nije se radilo ni sa prethodna 2 laptopa, jedan doduše HP G6 sa nekim osrednjim Ryzenom a prethodni Asus sa i5 sedme generacije.
No, ležanje za ležanje, ovo je prvi kojem tastatura bude vruća dok se na njemu rade obične, svakodnevne stvari, za radnim stolom. Zato je nošen na proveru, da bi mi rekli da je taj procesor prosto takav i da je to za njega normalno ponašanje.
 
Jak procesor ,a hladjenje osrednje.Probaj da iskljucis turbo boost.
 
Jel imao neko problem sa usb konektorima na Lenovo Legion modelima? Konkretno, na Legion 5 pro, jedan SuperSpeed usb port ne reaguje na usb DAC, tačnije, ne vidi ga uopšte. Na svim ostalim portovima ga prepozna memenatlano. Taj isti port ne radi kad se priključe miš ili tastatura, ali radi normalno sa usb stikovima, i ostalim storage uređajima..
 
Da li je neko imao problem sa Asus laptopovima (naročito TUF serije) i power dugmetom?......tj da se prilikom običnog kratkog pritiska na power dugme laptop ne uključuje.....pa se uključi nakon 3-4-5 pokušaja?

I da li postoji neka fora i kombinacija tastera da se laptop ne uključuje putem power dugmeta,nego nekim drugim tasterima na tastaturi?
 
Udji u bios i vidi da nema opcija "open lid to boot". Pa kako otvoriš laptop, tako se isti i upali.

A za ovo oko uključivanja laptopa, probaj da pritisneš jednom, sačekaš 1 do 2s i opet pritisneš jednom (oba su kratki klikovi, bez zadrške).
 
Eh sad', ne valja ni alkohol pa cugnemo tu i tamo. 😄 Naravno da znam da se to "ne radi", ali nije se radilo ni sa prethodna 2 laptopa, jedan doduše HP G6 sa nekim osrednjim Ryzenom a prethodni Asus sa i5 sedme generacije.
No, ležanje za ležanje, ovo je prvi kojem tastatura bude vruća dok se na njemu rade obične, svakodnevne stvari, za radnim stolom. Zato je nošen na proveru, da bi mi rekli da je taj procesor prosto takav i da je to za njega normalno ponašanje.
Nisi napisao koji rezim rada koristis i kojim softverom kontrolises rad racunara. Za nezahtevne stvari bi trebalo da bude hladan da mozes da stavis na kolena. Ako krene windows update da radi ili bilo koji scan, ne postoji laptop koji se nece ugrajati i biti vruc kada stavis na kolena. Imam firmin Dell neki 14" i5 11th gen i kada radi neko skeniranje ili update, bukvalno se izgoris ako drzis na nogama.
Dalje, mozes napraviti sam neku krivu hladnjenja i pustiti da ti vent radi stalno sa 2000rpm od tipa 40 stepeni na CPU , nece da se cuje a hladice ga lepse.
Dalje, normalno je da rade procesori do 100C cim zapne. Kako kliknes da krene update, skocice frekvencija na kojoj radi i u sekundi ima da se zagreje na 80 i ubrzo nakon toga 90ak. Tako rade, tako su radili jos dok sam imao i i7 8750H, isto tako radi i svaki Ryzen ako ga opteretis 100%. Problem je kod tvog modela sto je manje kuciste i brze se zagreje ceo, ali probaj ovo sto sam ti rekao. Ako na silent mnogo greje, onda mu manuelno podesi krivu da krene ranije da hladi. Mislim da do 3000rpm nece smetati niti se cuti ventilator.
 
Power mode mi je podešen na balanced, u MyAsus mi je rad ventilatora podešen na Standard mode, ne vidim nigde mogućnost da podesim manuelno način rada ventilatora. Bio je ventilator neko vreme i na Performance, kada me nerviralo to grejanje, a onda me je nervirao zvuk ventilatora. 😶‍🌫️
Tačno to se i dešava, kada osetim/čujem da luduje, nešto u pozadini radi, ili skida update ili skenira windows security, zato kada radim nešto za šta mi treba stabilan rad bez seckanja i štucanja gasim i WiFi i Bluetooth, za svaki slučaj. Dešavalo mi se da mi zašteka program u kojem u tom trenutku snimam live nešto iz prikačenog MIDI uređaja, zato što je Windows update rešio da skida neke gigabajte u tom trenutku... zašteka slika, zvuk se čuje a slika stoji (ne ide waveform konkretno)... a ventilator vrišti.
Definitivno je previše mali i lep za 12700h i slabo hlađenje, tačno. Ne sporim ništa da to sve tako izgleda kada se radi nešto što je zahtevno (mada ni u jednom od tih mojih "slučajeva" CPU usage nije išao preko 50-60% jedino RAM bude malo više rabljen), ali mi nije jasno bilo da gledanje YouTube FHD koncerta i to nešto u pozadini što radi a da ja ne znam dovedu temperaturu do vrućeg... kako li onda izgleda kada neko upali neki 3d rendering, za šta je realno sposoban, ali kako to izgleda na dodir i sluh ne znam.
 
Imam neki Medion Akoya S14405 i5 10210U nece da radi na 4.2GHZ nego stalno radi na 1.6GHZ nema u biosu turbo da se upali , ima li neka fora da se upali turbo?
 
Na programu Throttle Stop sam stavio High Perfomance i ugastio opciju "Disable Turbo" i sad ide na 4.2GHZ povremno ali ne uvek , da nije problem sto koristim punjac 40W a preporuka za ovaj laptop je 65W?
 
Ako je iz laptopa izvadjena baterija a podrzava Type C punjenje mogu li koristi Type c punjac kao obican punjac da mi daje struju? Probao sam 33W nece mora izgleda od 65W pa na gore?
 
Nazad
Vrh Dno