Šta je novo?

Problem sa vibracijama.

GoranŠa

Poznat
Učlanjen(a)
30.06.2021
Poruke
10
Poena
25
Veliki pozdrav. Imam jedan problem sa klimom. Naime, kao sto je navedeno u naslovu muci me vibracija koja se prenosi do pola kuce. To je brzo ritmicna tupa vibracija koja se verovatno prenosi sa spoljasnje jedinice na zid. Ima li neko od vas dobrih ljudi da zna kako mogu da resim iritirajuci problem? Hvala unapred!
 
Kupi antivibracione podloške koje imaju prekid na osovini.

 
Kupi antivibracione podloške koje imaju prekid na osovini.

Hvala ti na odgovoru. Evo malo opsirnije... Nosaci su bili postavljeni na izolovani zid stiroporom koji je napravljen od starig giter blokova, onih sa vecim rupama. Mesec-dva nakon postavljanja klime polako su krenule vibracije dok nije na kraju pocela da bruji cela kuca. Zvao sam momke koji su postavljali, dosli pregledali i rekli da je zid takav i da oni tu ne mogu nista vise da ucine. E sad, ja sam pronasao resenje za te jake vibracije i utisao ih skroz ali mi se sad pojavljuje ta tiha ritmicna vibracija koja se cuje nocu kad legnemo da spavamo, ne preglasno ali tiho i tupo dovoljno da me iritira. Da li je moguce da ovo sad prenosi cev koja ide kroz zid izmedju spoljasnje i unutrasnje jedinice? Mozda negde dodiruje zid?
 
Hvala ti na odgovoru. Evo malo opsirnije... Nosaci su bili postavljeni na izolovani zid stiroporom koji je napravljen od starig giter blokova, onih sa vecim rupama. Mesec-dva nakon postavljanja klime polako su krenule vibracije dok nije na kraju pocela da bruji cela kuca. Zvao sam momke koji su postavljali, dosli pregledali i rekli da je zid takav i da oni tu ne mogu nista vise da ucine. E sad, ja sam pronasao resenje za te jake vibracije i utisao ih skroz ali mi se sad pojavljuje ta tiha ritmicna vibracija koja se cuje nocu kad legnemo da spavamo, ne preglasno ali tiho i tupo dovoljno da me iritira. Da li je moguce da ovo sad prenosi cev koja ide kroz zid izmedju spoljasnje i unutrasnje jedinice? Mozda negde dodiruje zid?
 
Može da se desi i da cevi prenose vibracije. Možda bi bilo pametnije otkriti izvor vibracija, a to može biti bilo koji deo na spoljnoj jedinici.
 
Slican problem imam, sreca pa se desava samo kada je klima u odredjenom modu koji sada izbegavamo.
Ovako izgleda spektralna analiza buke u prostoriji ispod, buka je tiho brundanje koje se prenosi skoro kroz celu kucu verovatno preko stiropora/izolacije. Probaj i ti vidi kako to izgleda kod tebe, aplikacija se zove Spectroid.

Ove gumice su u planu da se proba i to, cuo sam da je nekim ljudima resilo.
 

Prilozi

  • buka.jpg
    buka.jpg
    119.7 KB · Pregleda: 243
Slican problem imam, sreca pa se desava samo kada je klima u odredjenom modu koji sada izbegavamo.
Ovako izgleda spektralna analiza buke u prostoriji ispod, buka je tiho brundanje koje se prenosi skoro kroz celu kucu verovatno preko stiropora/izolacije. Probaj i ti vidi kako to izgleda kod tebe, aplikacija se zove Spectroid.

Ove gumice su u planu da se proba i to, cuo sam da je nekim ljudima resilo.
Nisam bas siguran da ce ti gumeni odstojnici (amortizeri) mnogo pomoci.Ali pokusaj, nisu ni skupi niti komplikovani za ugradnju. Ja sam resio moj problem nakon tone izgubljenih zivaca i mozganja..., 🙂
 
^Au kakvo resenje :eek: kod mene je na kuci na visini od oko 10 metara, nema nista od toga.. :)
 
E to je problem. Ja sam imao problem i sa cevima koje idu kroz zid na jednom mestu dodirivale malo parce zida i stvaralo ritmicne vibracije..
 
Dal' problem imaju samo jeftinije klime ili se na svim desava? Mozda skuplje ne vibriraju toliko :D
 
Ja takve vibracije nisam imao ni sa on/off klimama :) Do duse, sve on/off su mi bile starije, od pre 10-25 godina, kada su se daleko kvalitetnije pravile.
 
Ja imam tri kineske inverter klime i nijedna nema vibracije (bez gumica) a rade 3 godine bez prestanka,montazera poznajem
i on mi je rekao ako se pravilno montira malo duze traje montaza ali nece biti vibracije.
 
Znaci da se srafovi nosaca ne stavljaju (zavrcu) u stiropor, vec se moraju uzeti produzeni koji ce dopteti do cigle (bloka) tu da se ucvrste, gde je diskutabilno kakav ce biti blok, kakve rupe i u sta ce upasti tipl i sraf...
 
Ja takve vibracije nisam imao ni sa on/off klimama :) Do duse, sve on/off su mi bile starije, od pre 10-25 godina, kada su se daleko kvalitetnije pravile.
Pa i tu je neka caka. On/off klime valjda ne menjaju frekvenciju.
A kao sto vidis gore sa slike, vibracije se kod mene ispoljavaju samo na 44Hz, cim motor ubrza sve prestaje, cim uspori, opet prestaje - samo je problem kada se zadrzi na 44Hz onda se cuje taj "brum" kroz prostorije.
 
Ja imam tri kineske inverter klime i nijedna nema vibracije (bez gumica) a rade 3 godine bez prestanka,montazera poznajem
i on mi je rekao ako se pravilno montira malo duze traje montaza ali nece biti vibracije.
Pa bas zato druze sto se vise vodi racuna da nosaci budu u libeli (a ne kao kod mene nakrivo) da se cevi dobro bandaziraju (odvoje jedna od druge) da se lepo postave da nemaju kontakta od zid itd. Kod mene je sve bilo ok prva 2-3 meseca dok nisu poceli safovi da popustaju na nosacima i da se klima uvrce... 😂
Znaci da se srafovi nosaca ne stavljaju (zavrcu) u stiropor, vec se moraju uzeti produzeni koji ce dopteti do cigle (bloka) tu da se ucvrste, gde je diskutabilno kakav ce biti blok, kakve rupe i u sta ce upasti tipl i sraf...
Ovi majstori sto su meni radili, iskusni busili giter blok sa hiltijem na kojem je ukljucen cekic.
 
Sta kazes za ovo? 😂
Bas sam se susreo sa istim problemom na zidu od istih blokova, i posle nedelju dana stavljanja raznih gumica i guma, amortizera, odvajanja, razdvajanja, podmetanja.. ostao sam bez resenja.. I evo naleteh na tvoj post guglajuci, pa me zanima, kako se pokazala ta konstrukcija, jel radi svoj posao i da li se mozda zvuk sa klime prenosi na nju, tj. da li ona zvoni zbog klime? Razmisljam da uradim isto i sa mojom.
 
I ja imam isti problem.
Imam HiSense Expert Smart (Imao sam i Eco Smart, koja se pokvarila, posto je buba usla u sp. jedinicu, i ona se cula isto) i isto tako cujem vibracije i u drugom prostoru.
Isto imam stiropor (ali kako su to vec rekli pred mene to ne znaci nista, posto sama tipla ide u zid, ne u stiropor).

Citao sam ovde da sama instalacija cevi treba da bude barem 3 metra, ako je manje ima sanse da ona prenosi zvuk na unutrasnju jedinicu pa na zid.
Dosao majstor, tvrdi da je dovoljno staviti 1.5m + 1.5m cevi vec ima u samom uredaju = 3m, i po njemu klima radi odlicno.

Takode, video sam ovde koment sa Gorenje klimom koja mi sumnjivo izgledao kao HiSense (a i najverovatnije jeste, posto je vadja Gorenje kupio HiSense (pa im je on OEM)).

Buku cujem kad je napolje hladnije (secam se prosle godine u novembru cela kuca se vibriraila zbog klime), a kad hladi letom opste se ne cuje nista.
 
Majstor može da svoju klimu kod kuće namontira i sa pola metra cevi njegov problem kako će raditi.Ali ne bi trebalo da te mudrolije širi dalje posebno kad radi posao kod ljudi koji mu plaćaju da posao odradi kako treba i klimu namontira sa instalacijom to jest cevima ne kraćim od 3 metra.To što ti je rekao da u klimi već ima 1.5 metra cevi i da je još samo 1.5 metra dovoljno ne vredi komentarisati zato što je nonsens.Da li je tebi klima već instalirana sa 1.5 metra cevi?
 
Da.
Rekao je da ako insistiram on moze da stavi i 5 metara cevi ali on misli da to nece resiti problem. (I da po njemu to da se cuje po celoj kuci je normalno)
Sad sam uzeo merdevine i cisto mogu da osetim da tu vibraciju od 272 Hz koja dolazi od kompresora. (Izmero sam Sectroid aplikacijom, istu frekvenciju cujem preko zida).
Imam jos jednu klimu Venting, koja isto ima toliko cevi i radi bez problema, mozda zato i misli da tih 1.5m je dovoljno.
Nista, ja cu mu reci da stavi jos cevi, pa ako i to ne pomogne onda cu zvati servis..
 
Sad da li mislis da ako stavi vise cevi to ce da resi problem?
Posto kao i rekoh imao sam isti problem sa slicnom modelom klime, a i tamo najverovatnije nije bilo vise od 2m cevi.
 
Treba nešto da se uradi po pitanju vibracije ako majstor dolazi da stavi dužu instalaciju 3m neka obavezno vakumira sistem i stavi amortizere ispod spoljne jedinice koje verovatno nema pa gledaj da nabaviš nisu neki trošak a mogu da pomognu.
 
Ima amortizire koje se dobijaju sa klimom.
Vakumirao je sistem posle instalacije, samo posle je pustio freon.
Vibraciju prenosi sama cev, pa zato pitam da li stavanje vise cevi bi pomoglo? Posto vibraciju mogu cuti bas jako kad naslonim usi na u.j.
 
Ima amortizire koje se dobijaju sa klimom.
Vakumirao je sistem posle instalacije, samo posle je pustio freon.
Vibraciju prenosi sama cev, pa zato pitam da li stavanje vise cevi bi pomoglo? Posto vibraciju mogu cuti bas jako kad naslonim usi na u.j.
Rekao bih da mozda i nece resiti problem. Meni je na svu srecu montirao servis koji je sam insistirao da cev bude minimum 3m duzine. Sad mi je otprilike oko 3.5m, ako racunamo i tu u unutrasnjoj jedinici i idalje se prenose vibracije preko cevi, SJ i UJ. na zid. U pitanju je Panasonic Inverter PZ35, pre nje sam imao Union Inverter, sa istom duzinom cevi, culo se jos glasnije. Tako da ne verujem da ce duzina cevi promeniti nesto.
 
Ovo mozda jeste do HiSense-a, i ako ovde vidim da svako ima dobra iskustva sa istom... Ja sam imao 2 HiSense klime do sad, i oba su imali iste probleme. Da, cev je samo 1.5m-2m, i oba su imali amortizere.
Imam Venting koja je isto tako montirana, i ne cuje se opste kompresor (posto i ne vibrira toliko kao i HiSense...)
 
Instalacija od min 3 metra i stavlja upravo zbog ublažavanja prenosa buke sa spoljne jedinice.. Ono što cevi ne rešavaju, je ono što nosači prenose na zid.
Neko od kolega je pisao, da je problem rešio tek kada je spustio sj na balkon.
Ja sam spustio na balkon jer mi je cela kuca rezonovala sa gree violom. Stari supalj giter blok je tu problem. I sada se osecaju vibracije zbog cevi, ali 90 % slabije nego pre. Ono sto sam primetio da sam kompresor pravi jake vibracije u kucistu klime pa prenosi te vibracije, kada skinem poklopac klima kao da izgubi efekat woofera, kod midea extreme skoro i da nema tih vibracija.
 
Planiram sad da uzmem midea extreme inverter.
Tako da se nadam da ce ta da proradi.
Ali kako i rekoh, imam i jedan "Venting", koja isto radi bez problema.
 
Moja gree isto vibrira,kupio prave gumice za vanjsku ali nikad montirati. Ja kad vanjsku pritisnem rukama odozgor odmah se smanje vibracije, kao da samo kuciste vibrira i rezonuje zvuk u stan
 
Nazad
Vrh Dno