Šta je novo?

Problem sa novim računarom - AMD Ryzen 9 7900X

galisnik

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2006
Poruke
101
Poena
330
Uzeo sam novu konfiguraciju pred Novu godinu sa sledećim komponentama:
AMD Ryzen 9 7900X
Asrock B650 PRO RS (ATX)
Kingston Furry Beast DDR5 2x16GB 6000MHz (kit) (na spisku je podržanih za ploču)
Kingston M2 SSD KC3000 1TB (na spisku je podržanih za ploču)
Arctic Liquid Freezer II 360 vodeno hlađenje
Seasonic B12-BC 700W napajanje

Imam i 3 hard diska koji su normalno radili na prethodnoj konfiguraciji, a koristim integrisanu grafičku u procesoru. Od samog starta sam imao problem sa BSOD ekranom, na licenciranom Windows 11 Pro, a ti krahovi su se dešavali totalno nasumično, pri najobičnijim radnjama, ili kad se na mašini ništa ne radi (npr. odem u WC, vratim se i zateknem plavi ekran). Na mašini je sve od softvera licencirano, u pitanju je računar za posao, nikakve igrice ne igram niti je namijenjena za to. Svakodnevno imam neke procese koje po pola sata-sat (nekad i duže) koristim a koji max. opterećuju svih 12 jezgara i nikad se krah nije desio u takvim situacjama. Isprobao sam test memorije od Windowsa koji je prošao, nekoliko stres testova po sat-dva, kopiranje vrlo velikih fajlova sa diska na disk i uvijek bi sve prošlo. Isprobao sam nekoliko podešavanja u BIOS-u (imam instaliranu zadnju ne-beta verziju firmvera 2.02), najbolje se pokazalo kad sam RAM držao na 4800 MHz i 1.1V + overclock za po +10mV za svako jezgro, tad je 10 dana radila mašina stabilno bez krahova, a onda opet iz čista mira počela da krahira (iako ništa nisam mijenjao, čak ni neki novi softver nisam instalirao). Sad više nemam dilemu da je neka komponenta neispravna, ali je teško procijeniti koja. Može biti memorija, može biti ploča, možda i procesor, nije lako ustanoviti. Ako imate neku ideju šta bi se još moglo provjeriti, biću vam zahvalan, a za Novosađane imam pitanje da li znaju neki pouzdan servis računara koji bi bio sposoban da ustanovi koja komponenta pravi probleme. Moram tražiti servis jer su sve komponente kupljene na KP, inače bih naravno reklamirao kod radnje. Osoba od koje sam kupio komponente, i koji mi je sklopio računar će naravno prihvatiti zamjenu komponente, ali se mora znati koja je u pitanju.
Hvala svima unapred na odgovorima.
 
Okaci .dmp fajlove iz C:\Windows\LiveKernelReports i memory.dmp iz Windows foldera ako ima.
 
Imao sam sličnih problema i u mom slučaju je bila matična ali ovako daljinski je zbilja nezahvalno pogađati šta bi moglo biti.
Najveća zabuna po meni je što se dešava da sve radi po 10-tak dana normalno pa ona nešto pukne.
Po meni kreni prvo od napajanja, da li si već imao komp na istom el. priključku i da li si još nešto menjao ili dodao od uređaja u stanu-kući.
Imao sam i situaciju na prethodnom poslu da kad smo dodali klime pa se uključe ujutro cvikne struja za tren, svi kompovi odlepe.
 
Skini CoreCycler sa github-a i pusti bar 5 ciklusa da odradi dok su pogašene sve aplikacije u pozadini
 
Okaci .dmp fajlove iz C:\Windows\LiveKernelReports i memory.dmp iz Windows foldera ako ima.
Uključujem se u temu, sa sličnim problemom (BSOD), nadam se da se pokretač teme ne ljuti....:)
Možda budu slični uzroci problema....

Mislio sam da ovih dana pišem, ali sad videh da imam memory.dmp fajl, ali je velik, preko 3GB!? Jel može toliki fajl da se okači? U LiveKernelReports nema ništa...
Poslednja promena tog fajla bila je, malopre sam gledao, baš kada je bio poslednji BSOD, pre par dana...
Klinac je ušao u Epic Games program, nešto malo pogledao i kada je zatvorio program - puf!

Mašina je solidna DDR4 konfa, 5900x, Asus ProArt B550, Kingston 3600 2x32GB, 980Pro 1TB, Nvidia 3600, stara godinu dana...
Od samog početka, na možda mesec, mozda, mesec i po dana u proseku, se dešavao BSOD. Mislim da je načešće bio "memory management", ali ne mogu da tvrdim da je svaki put.
Komp trenutno klinac koristi za projekat za faks, pa sam mislio za nedelju dana da prvo podignem bios, možda vratim memoriju na default (2400MHz),
pa onda dalje testiram šta mi predložite....:)
 
Mislio sam da ovih dana pišem, ali sad videh da imam memory.dmp fajl, ali je velik, preko 3GB!? Jel može toliki fajl da se okači? U LiveKernelReports nema ništa...
Skini nirsoft BSODView pa otvori taj dmp fajl u njemu i okaci screenshot.
 
Mašina je solidna DDR4 konfa, 5900x, Asus ProArt B550, Kingston 3600 2x32GB, 980Pro 1TB, Nvidia 3600, stara godinu dana...
Nisi napisao koje ti je napajanje.

Ukoliko ti je RAM RGB probaj da mu isključiš osvetljenje. Znam da će mnogi misliti da sam poludeo, ali to se dešavalo na jednom kompu koji sam sređivao. Istina, sa DDR5, ali opet, da ne dužim, neću o Kingstonu jer imam UŽASNA iskustva sa tom firmom.

BSOD po mom iskustvu mogu da izazovu samo RAM memorija, grafika i napajanje pred crkavanje.
 
@galisnik

Vjerovatno ti je cpu neispravan, tj nestabilan je u idle situacijama. To mozes tacno utvrditi tako sto ces mu podici napon u idle. Ako problem nestane, dokumentuj videom i reklamiraj cpu.
 
Nisi napisao koje ti je napajanje.

Ukoliko ti je RAM RGB probaj da mu isključiš osvetljenje. Znam da će mnogi misliti da sam poludeo, ali to se dešavalo na jednom kompu koji sam sređivao. Istina, sa DDR5, ali opet, da ne dužim, neću o Kingstonu jer imam UŽASNA iskustva sa tom firmom.

BSOD po mom iskustvu mogu da izazovu samo RAM memorija, grafika i napajanje pred crkavanje.
Napajnje je dobro, mislim: Asus Rog Strix 750W, staro, šta znam, 2god. Pre kompa je APC-ov UPS
Nemam RGB memoriju
Idem sada da odradim SS...
 
Evo...
Trudio sam se da što više uhvatim...
E, sad, šta znam mislim da je bilo nešto više više od 5, ko zna...:)
Ja sam samo otvorio program i to je pojavilo...nešto sam trebao da podesim, uključim?
 

Prilozi

  • SS-dmp1.png
    SS-dmp1.png
    429.3 KB · Pregleda: 41
Nazad
Vrh Dno