To se modulacija na osnovu temperature polaza i povrata. Problem kod toga je što automatuka kotla radi pretpostavku koliko ima stepeni u kući, tu može doći do slučaja da kotao radi više ili manje od potrebog.Ovo možeš i sam kreneš s 35 stepeni polaznog voda, kada kotao ne može da dostigne zadatu s termostata podići za 5 stepeni. Na poslu imamo običan bergen kotao trenutno je voda na 30 stepeni podešena i ne gasi se.
Ima smisla koristiti bilo koji, čak i najjeftiniji modulacioni regulator koji taj kotao podržava u odnosu na On/Off.Ideja kontrolera je da sa odmicanjem sezone sam menja intenzitet rada kotla. Ovako je potrebno da sami prilagodite.
S obzirom kako se vremenski uslovi menjaju i u toku jednog dana, nisam siguran koliko ceo sistem ima smisla u odnosu na on/off sistem.
Običan regulator šalje samo signal uključi ili isključi, to znači da i ako kotao ima mogućnost da obori snagu sa recimo 24 kW na 5kW, to kotao neće uraditi nego će uključiti max snagu raditi i isključiti se. Pošto obični On/Off regulatori obično i omaše pola stepena, nekad i 2-3 steona, tada se potroši masa energije nepotrebno, pa ljudi malo otvore prozor i reše problem. U trestnim slučajevima sistem vođen modulacionim regulatorom prema spiljašnjim uslovima jer umeo da uštedi i 15% u grejnoj sezoni u odnosu na On/Off.
Poslednja izmena: