Šta je novo?

Preporuka za gasni kotao

Vokac

Slavan
Učlanjen(a)
27.11.2007
Poruke
63
Poena
310
Da li neko ima da mi preporuci koji gasni kotao da uzmem, hteo sam Bosch Condenz 2500w 24-ka koji bi sluzio za grejanje i sanitarnu vodu ali nigde se ne moze vise naci trenutno mi kazu da Bosch ne isporucuje za Srbiju, pa bih molio za prekoruku nekog drugog kotla.
 
Bio u istoj situaciji, nema Bosch kotlova. Na kraju se odlučio za Viessmann Vitodens 100W, na preporuku firme koja mi radi sistem za grejanje. Nemam direktna iskustva, posto sistem još nije pušten u rad, ali mi je bilo najbitnije da imam servis u mom gradu.
 
koja je razlika između serije Condens 1200 W i Condens 2500 W kondenzacionog kotla?
 
U petak mi je prodavac rekao da je serija 2500 gotova, nema više. Da je direktan naslednik 1200 i da je zato cena gotovo identična za odgovarajući model.
Kada pogledam fotografije, zaista displej i tasteri na 2500 deluju arhaično u odnosu na 1200.

Sutra (ponedeljak) bi trebalo da mi pošalje konkurentu ponudu. Sumnjam da bi mi njega nudio da ih nemaju u nabavci.
 
Evo da Vam pojasnim:
Seruja 2500 ima nazuvnu snagu od 24kW i napravljena je samo za grejanje. Pripremu tople sanitarne vode obavlja preko motornog trokrakog ventila i dodatnog bojlera. Ima izmenjivač od legure Al-Si.
Serija 1200 ima isto 24 kW ali je tkz. kombinovani kotao, tj može da radi grejanje i pripremu tople vode, ima izmebjivač od Inox-a.
I jedan i drugi se i dalje prodaju, znam jer instalateri koji sarađuju sa firmom u kojoj radim stalno kupuju i ugrađuju i jedan i drugi korao u zavisnosti od potrebe.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Copy paste sa drugog foruma o gasnim kotolovima....doduše staro nekoliko godina,ali mislim da je ok text

Ne želim, potpuno da otkrivam identitet ali, kako bih rekao, što se tiče gasnih kotlova, poznajem ih od momenta početka proizvodnje do momenta prodaje pa i dalje do servisne službe, i to svaki korak, kvalitet, delove, način proizvodnje. Ne želim da omalovažavam nikoga na forumu (slučajno sam ovde) ali kada sam video šta se sve piše nesrećnim ljudima koji žele da ulože novac u nešto, morao sam da se prijavim.
Probaću jednom porukom svima da odgovorim pa neka se ljudi pronađu.
Ne znaju svi sve pa idem polako od pocetka.
Imate konvencionalne kotlove sa maksimalno 92% stepen iskorišćenja i kondenzacione kotlove sa oko 109% iskorišćenja (naravno u odnosu na donju toplotnu moć, zato može preko 100%). Ovo su laboratoriske vrednosti i to pri radu kotla sa nominalnom snagom (to je ono u oznaci što piše npr. 24kW). Kada kotao radi sa manjim snagom stepen iskorišćenja pada (kod nekog kotla više, kod nekog manje).
Koji su kotlovi bolji, pa naravno oni kod kojih stepen iskorićenja pada manje. Ali ima tu još nekih stvarčica.
Pričaćemo prvo o konvencionalnim kotlovima. Startni stepen iskorišćenja smo pomenuli gore i on je u principu isti kod svih proizvođača gasnih kotlova. Ali kotlovi 90% vremena rade u nekom smanjenom režimu. Zašto? Pa zar mislite da za 100m2 ili 150m2 treba svih 24kW ? Možda ako ste loše izolovani I ako je napolju -20 ali nije baš tako.
Dalje imate modulaciju plamena, odnosno snage. Kod većine italijanskih brendova modulacija je jako primitivna odnosno kotao radi u on/off režimu. To znači da kotao radi maks. snagom dok ne postigne temp. u kući, zatim se gasi, hladi, pa opet pali zagreva prvo samog sebe pa onda vodu u grejanju i save tako u krug. Ploča na kotlu se projektuje tako da izdrži određen broj paljenja I gašenja, što znači da kod tih kotlova ploča brže strada. Kod BOSCH-a I Vaillant-a modulacija je preko sobnog termostata koji rade sa modulacionim naponom od 5 do 22V, I on moduliše kotao mnogo brže, finije I preciznije, kotao se mnogo ređe pali I gasi I thermostat teži da dovede kotao u ravnotežu sa termičkim gubicima objekta, bez gašenja (tako kotao manje troši).Ne mogu sada pisati o svakom modelu svakog Brenda pojedinačno jer bi mi trebala godina.
Kod konvencionalnih kotlova, ko ima novca da izdvoji za nemca, tu su samo 2 koji zavređuju pažnju, već pomenuti BOSCH (Junkers) i Vaillant, gađaju se 1:1 po pitanju modela i svaki ima neke svoje adute. Istakao bih sledeće činjenice, BOSCH termotechnik je najveći brend za proizvodnju opreme za grejanje u evropi.Bosch odnosno Junkers (Junkers je sastavni deo BOSCH-a, već 80 god.) je patentirao 70% stvari koje se nalaze u današnjim gasnim kotlovima pa i samu kondenzacionu tehnologiju pa neka vam I ta istorija nešto kaže.
Što se modela tiče u naj jeftinijoj klasi rekao bih das u istog kvaliteta i performansi. Kod malo jačih modela istakao bih:
• Dvo brzinske ventilatore kod BOSCH-a (koji jako puno doprinose da kotao ima visok stepen korisnosti i u radu sa smanjenom snagom).
• Solarnu kompatibilnost i mogućnost korišćenja sobnih regulatora koji imaju ugrađen BOSCH patent solar inside koji dodatno smanjuje potrošnju gasa pri grejanju sanitarne vode za oko 15%.

Ostale karakteristike kod ova dva Brenda su iste.

Ako bih poredio sa italijanskim brendovima tu je još puno stvari koje oni imaju inferiornijim u odnosu na Nemce. Tačno je da je dosta elementata u kotlu i kod nemaca italijanskog porekla, ali sklop, pozicioniranje elemenata kotla (servisibilnost), automatika, debljina lima, korišćenje izolacionih materijala, buka, čine to da to nemci rade mnogo bolje, štedljivije i trajnije.

Kondenzacioni kotlovi:
Neću objašnjavati šta je to i kako to radi, poenta je da su značajno štedljiviji. Više u niskotemperaturskim režimima a manje u visokotemperaturnim. Ako se pitate kakvo je vaše grejanje. Pa podno grejanje je niskotemperaturno i idealno je za kondenzacione kotlove ali ne brinite radijatorske instalacije u Srbiji su predimenzionisane i ne živimo u ekstremno hladnim uslovima tako da u 95% vremena u toku zime imaćete efekat kondenzaciju u kotlu i on će štedeti. U principu razlika u ceni se isplati za 2 do 3 sezone.
Kondenzacioni kotli su projektovani da traju duže od običnih.
Kao što sam pomenuo već, BOSCH odnosno Junkers je patentirao kondenzaciju tako da mogu sa sigurnošću da kažem da to radi najbolje. Nije džabe najveći proizvođač kondenzacionih kotlova. Jedini koji može da radi sa antifrizom, jedini dovoljno elastičan da guta gas svakakvog kvaliteta i smanjenog pritiska bez gašenja, odlično radi sa TNG-om , Lako se podešava i šteluje i.t.d. ne mogu ni svi nemci to. Primer: Viessmann koji skoro da namože normalno da radi na TNG. Ne može da radi sa antifrizom. Primer 2. Vaillant imao problema sa izmenjivačima, pucali su. Sada je sve ok. Neću reći da su ostali loši ali ipak malo zaostaju.
Servis:
Servis je po meni jedna od prvih stvari koje trebaju da vas interesuje. Jako puno vodite računa o servisnoj podršci. Znam da je BOSCH najbolji, za 24h stiže deo bilo gde u Srbiju. Beretta solidno, Vaillant – prosek. Ostali italijani, reći ću da nijedan od italijana nema predstavništvo, već ih zastupaju trgovačke kuće koje baš briga za servis, podršku, delove i čuvanje imena Brenda, šta da kažem, naka vam je bog u pomoći. Sime skida delove sa drugih kotlova koji su raybacani po magacinu (vlaga,prašina). Ferroli, čeka se na delove mnogo više od 10-15 dana što je napisao neko od vas. Čeka se mesec pa i dva i sve je gore, trenutno skoro da ih niko ni ne zastupa. Hermann, nema više zastupnika, kupili ga drugi, tako da pitanje koliko će biti još delova. i.t.d. i.t.d. mogao bih o tome do sutra. Onaj što je kupio kineza, svaka mu čast na hrabrosti. Stavio je bombu porodici pod glavu a pri tome nema kome da se obrati tu bombu da demontira. Ne radite to ljudi, vaša deca su u pitanju!! Ljudi štede na kotlu jer se on ne vidi (pa ženi nije bitan kvalitet već izgled) a daju pare za mnogo manje bitne stvari jer su one po sobama. Birajte firme sa tradicijom, stabilne i velike kompanije. Raspitajte se sami ponešto.
Ako baš nemate dovoljno novca uzmite Berettu. Kvalitet ok. Servisna podrška ok. Ako možete malo da doplatite uzmite nemca a vi odlučite kojeg će te. Ja imam sve BOSCH-ovo pa i kotao. Možda sam zato malo navodio vodenicu na njega ali ovo što sam napisao su činjenice I žao mi je što ljudi iz branše to ne znaju ili se prave da ne znaju, zato odlučite sami.
Još jedan savet, 90% majstora nema poima i navodi samo na svoju vodenicu, 90% trgovaca nema poima šta da kažu, čast izuzecima, tako da znajte da ste sami u tome sem ako Vam je jako dobar majstor brat.
Takođe znajte da je redovno održavanje je majka. Pa i auto mora u servis.

I još nešto, oni što kažu da je gas toliko skup da nemogu da izdrže, ili imaju jako lošu izolaciju ili je malo Srbija upumpavala vazduha u mrežu pa kotao više guta ili je kotao loš. Kada je sve normalno, ako stavite na papir grejanje na gas nije toliko skuplje čak I od grejanja na čvrsto gorivo a o konforu da ne pričamo.

Pozdrav, srećno.
 
Post zvuči kao da ga je pisao brand addict, ali opravdava moju odluku da kupim Bosch, pa ću se složiti da je čovek OK :geek:
 
Mada Bosha vise nema u ponudi,tj nema konvencionalnih Bosh kotlova jacih od 28 kw...

Meni iz prethodnog posta je nekako najvaznije sto je napisao da je Beretta OK kotao,slabiji po kvalitetu od premijum brendova,ali odmah ispod njih i da ima OK servisnu mrezu......tako da ispada i da ta Beretta uopste nije lose resenje
 
Ne znam kada je pisan ovaj post, verovatno pre par godina. Jer piše tamo da su cirkulacione pumpe dvobrzinske, sada su sve frekventne, tj modulacione, tako da svažem se sa većinom što je napisano.
Imao sam sastanak prošle godine u ministarstvu gde su nam rekli da se ide u pravcu usaglašavanja normi sa EU, tj da se zabrane konvencionalni gasni kotlovi i On/Off klime. Kada će to biti zvanično još uvek se ne znam. Ali ideja je najkasnije do 2025. Poznavajući našu državu možda pomere.
 
Ali šta to praksi znači,da će svi koji imaju konvecinalne gasne kotlove morati da ih vade i mesto njih ugradjuju konvencionalne?....ja sad kupim konvencionalni kotao za 160.000 din i za dve godine moram da ga "bacim" kako bih na njegovo mesto stavio konvencionalni (od 250.000 din)?

Obilazeci prodavnice sa tim gasnim kotlovima stekao sam utisak da se u Srbadiji jako malo kondenzacionih kotlova prodaje......nekako me i prodavci bledo i začudjeno gledaju kad im kažem da me zanimaju kondenzacioni kotlovi....
 
Samo za nove kotlove koji se ugrađuju će morati da bude kondenzacioni, a već ugrađeni ostaju sve dok im ne dođe red na zamenu.
To još nije izglasano, verovatno najranije od 2025.
U Srbiji je godišnje proda oko 25.000 gasnih kotlova, polovina su kondenzacioni.
 
Дуго сам размишљао дал кондензациони дал конвеционални и одлука је пала на кондензациони. за 120кв, стављен стиропор 10цм, пвц с 3 стакла мислим да ту не треба пуно размишљати.
за цену коју сам написао за Bosch мислим да стварно нема боље понуде за кондензацију. па комшија је за конвенционални аристон дао 80000 и мислим да се жестоко з....о али нећу ја другом да судим. нек је и 15% уштеда за радијаторско грејање по сезони па за 2 сезоне се кондензација већ исплати.
 
Kondenzacioni gasni kotao se uvek isplati. Priča da on nije za radijatorsko grejanje je loša škola koja se vuče već decenijama.
Sve što može "običan" konvencionalni gasni kotao može i kondenzacioni. Razlika je u tome što kada je temperatura povratne vode iz sistema grejanja ka kotlu niža od 52-55'C javlja se efekat kondenzacije, tj ostvaruje se ušteda. Da bi temperatura povrata bila veća od pomenutih 50-tak stepeni, polaz iz kotla mora biti bar 60'C, često i 70'C, a to znači da je spoljašnja temperatura -10'C. Dakle u preko 95% vremena grejne sezone imate efekat kondenzacije. Jedino što može da ima argument protiv kondenzacionog kotla je ako se ugrađuje u nekom malom stanu od 50m2 pa je zbog male potrošnje gasa potrebno nešto više vremena da se skuplji kondenzacioni kotao isplati. Ako uzmemo u obzir da je sada razlika u ceni između ovih kotlova oko 200 eur, to se na prosečnu kuću od 100 m2 isplati za 3 grejne sezone.
 
Pa nije baš razlika samo 200 eura izmedju konvencionalnog i kondenzacionog kotla....npr ja se sada dvomim da kupim neku konvencionalnu Berettu od 35kw koja je oko 160.000 din......a valiant i bosh kondenzacioni te snage su po 220 do 250 hiljada....

A i drugo,da li je neko odavde obilazio te prodavnice grejne opreme po Srbiji u skorije vreme?.....ja jesam dosta takvih prodavnica,i skoro niko nema te kondenzacione kotlove u ponudi,mora da se naručuju,prave neki upiti itd.....a hit su mi bili i sami prodavci....bas svi,svi do jednog te gledaju kao nekog čudaka kada im pomeneš kondenzacioni gasni kotao,kao da im tražiš leteći tanjir da kupiš....
 
Nije ta razlika u ceni konvencionalni vs kondenzacioni već Beretta vs Bosch/Vaillant.
 
Šra možete da očekujete od prodavnica u unutrašnjosti gde ljudi rade za 400-500 eur. Ako govorimo o većim distributerima opreme za grejanje, oni itekako znaju šta je kondenzacioni kotao.
Kada je reč o kotlovima većih snaga, razlika je veća od 200 eur, ali se na takvim objektima i brže isplati. Budite samo obazrivi da ne preterate sa snagom kotla. Kotao od 24kW može da se koristi za objekte do 300m2. Video sam mnoog puta da ljudi za kuće od 150-200m2 kupe kotao id 35kW, a njihov objekat troši 7 do 10kW max.
 
Nije ta razlika u ceni konvencionalni vs kondenzacioni već Beretta vs Bosch/Vaillant.

Mada pošto u ponudi nema konvencionalnih Bosh kotlova,naročito tih jačih,a izgleda da nema ni Valinata.....onda se izbor svede na pomenuti...tj ako neko hoće jači konvencionalni ima npr Berettu a kondenzacioni Bosh/Valiant od skoro 250.000 din....

A npr konvencionalni beretta 35kw oko 160.000 din,kondenzacioni beretta 35kw oko 200.000...

Ali tu su prodavci koji krenu da ubedjuju kako sa tim kondenzacionim kotlom ništa ne dobijate osim ako nemate podno grejanje u odnosu na konvencionalni.....kakva crna ušteda.....prosto mi neverovatno da baš toliko ljudi u sve to nije upućeno,a rade sa tim godinama......i nije u pitanju unutrašnjost već prodavnice po Pančevu i Beogradu....čak ima i par zastupnika nekih brendova za Srbiju...
 
Mada pošto u ponudi nema konvencionalnih Bosh kotlova,naročito tih jačih,a izgleda da nema ni Valinata.....onda se izbor svede na pomenuti...tj ako neko hoće jači konvencionalni ima npr Berettu a kondenzacioni Bosh/Valiant od skoro 250.000 din....

A npr konvencionalni beretta 35kw oko 160.000 din,kondenzacioni beretta 35kw oko 200.000...

Ali tu su prodavci koji krenu da ubedjuju kako sa tim kondenzacionim kotlom ništa ne dobijate osim ako nemate podno grejanje u odnosu na konvencionalni.....kakva crna ušteda.....prosto mi neverovatno da baš toliko ljudi u sve to nije upućeno,a rade sa tim godinama......i nije u pitanju unutrašnjost već prodavnice po Pančevu i Beogradu....čak ima i par zastupnika nekih brendova za Srbiju...
Hajde da Vam pomognem.
koliko ja kvadratura objekta, da li ima i koje izolacije, radijatorsko ili podno grejanje, priprema tople vode, da ili ne?
 
Hajde da Vam pomognem.
koliko ja kvadratura objekta, da li ima i koje izolacije, radijatorsko ili podno grejanje, priprema tople vode, da ili ne?

Kuća veličine oko 300 kvadrata,grejali bi se prizemlje,sprat i potkrovlje (to je oko 270 kvadrata,podum i garaža ne)

Topla voda ne treba,gas bi se koristio samo za grejanje

Radijatorsko grejanje,tj radijatori već postoje svuda po kući

Kuća je u nizu 5 takvih sličnih kuća,pa je najbolja "izolacija" sa obe strane gde su prilepljene susedne kuće......stolarija OK,ali napred i nazad ima samo fasadnu ciglu bez ikakve izolacije.....(to je bila "moda" 80tih godina kada se kuća gradila)

Btw,danas očekujem trećeg majstora da da procenu sitacije.....prvi me ubedjivao da je 28-33 kw kotao sasvim ok,drugi kaže da obavezno mora nešto jače bar 35 kw....videćemo kakvo je mišljenje trećeg :)
 
Poslednja izmena:
Bio i treći majstor (vidi se da čovek ima iskustva i da je ugradio ko zna koliko kotlova) kaže da bi radilo to i sa kotlom od 30-33kw,ali bolje da se uzme malo jači tako da će taj od 35kw baš odgovarati....i kaže da je ta berreta sasvim OK i da su bolji su naravno Valiant i Bosh ali ni oni nisu neke savrsene mašine bez nekih svojih mana i nedostataka.........tako da idem da kupim tu berretu i da završim više to mučenje sa uvodjenjem gasa u kuću.......btw kotao i svi potrebni delovi oko 180.000
 
Dovodiš pogrešne ljude.
Majstor zna kako, inženjer zna zašto.
 
Inženjer koji je radio projekat gasne instalacije (što je koštalo oko 150 eura) u projektu napisao (deluje onako radi reda) kotao od 33kw....kada sam ga pitao da li može jači,on kaže "još bolje"...:rolleyes:

Uostalom,gde se u Srbiji nalaze nepogrešni ljudi?....da organizujem neku audiciju majstora za uvodjenje gasa?....ono kao "ja imam talenat" :ROFLMAO:
 
Izbor kotla nema veze sa projektom za uvođenje gasa. On je dimenzionisao svoj deo na osnovu tog podatka.
Inače, nemam predstavu koliko kW ti treba, verovatno je tih 35 dovoljno.
 
Bio i treći majstor (vidi se da čovek ima iskustva i da je ugradio ko zna koliko kotlova) kaže da bi radilo to i sa kotlom od 30-33kw,ali bolje da se uzme malo jači tako da će taj od 35kw baš odgovarati....i kaže da je ta berreta sasvim OK i da su bolji su naravno Valiant i Bosh ali ni oni nisu neke savrsene mašine bez nekih svojih mana i nedostataka.........tako da idem da kupim tu berretu i da završim više to mučenje sa uvodjenjem gasa u kuću.......btw kotao i svi potrebni delovi oko 180.000
Ako uzimaš Beretta Mynute X gasni kotao, OBAVEZNO stavi:
1. veliki magnetni skupljač nečistoća, Caleffi Dirtmag ili sličan. Montira se na povratni vod, pre ulaska u kotao. Taj kotao, a i drugi kondenzacioni od 30+kW imajunizmenjivač napravljen od DVE inox spirale, paralelno vezane. Ako se zapuše, pranje kiselinom pod pritiskom otpuši jednu (manje zaprljanu) a za drugu posle nema pritiska da se otpuši jer kiselina bira put manjeg otpora pa kruži kroz otpušenu spiralu, tj polovinu izmenjivača. Ujedno, frekventna pumpa ima u rotoru neodojumski magnet, koji je nemoguće očistiti kad se ulepi feromagnetna prašina iz instalacije grejanja. Ovo je problem kod svih modernih kotlova, pa je magnetni skupljač nečistoća obavezan deo instalacije.
2. Senzor spoljnih meteo uslova, tj merač spoljne temperature. Kako bi mogao da "voziš" temperaturu vode po krivoj u funkciji spoljašnje temperature.
 
Kuća veličine oko 300 kvadrata,grejali bi se prizemlje,sprat i potkrovlje (to je oko 270 kvadrata,podum i garaža ne)

Topla voda ne treba,gas bi se koristio samo za grejanje

Radijatorsko grejanje,tj radijatori već postoje svuda po kući

Kuća je u nizu 5 takvih sličnih kuća,pa je najbolja "izolacija" sa obe strane gde su prilepljene susedne kuće......stolarija OK,ali napred i nazad ima samo fasadnu ciglu bez ikakve izolacije.....(to je bila "moda" 80tih godina kada se kuća gradila)

Btw,danas očekujem trećeg majstora da da procenu sitacije.....prvi me ubedjivao da je 28-33 kw kotao sasvim ok,drugi kaže da obavezno mora nešto jače bar 35 kw....videćemo kakvo je mišljenje trećeg :)
28kW je puna kapa, ja bih stavio i 24kW na osnovu podataka koje ste napisali. Vaš objekat će trošiti max 15kW u većini grejne sezone. Što veće to bolje je jaki glup argument. Taj što Vas savetuje da kupite veći kotao bez potrebe, neka ga on plati kad je tako pametan.
 
Ako uzimaš Beretta Mynute X gasni kotao, OBAVEZNO stavi:
1. veliki magnetni skupljač nečistoća, Caleffi Dirtmag ili sličan. Montira se na povratni vod, pre ulaska u kotao. Taj kotao, a i drugi kondenzacioni od 30+kW imajunizmenjivač napravljen od DVE inox spirale, paralelno vezane. Ako se zapuše, pranje kiselinom pod pritiskom otpuši jednu (manje zaprljanu) a za drugu posle nema pritiska da se otpuši jer kiselina bira put manjeg otpora pa kruži kroz otpušenu spiralu, tj polovinu izmenjivača. Ujedno, frekventna pumpa ima u rotoru neodojumski magnet, koji je nemoguće očistiti kad se ulepi feromagnetna prašina iz instalacije grejanja. Ovo je problem kod svih modernih kotlova, pa je magnetni skupljač nečistoća obavezan deo instalacije.
2. Senzor spoljnih meteo uslova, tj merač spoljne temperature. Kako bi mogao da "voziš" temperaturu vode po krivoj u funkciji spoljašnje temperature.

Kupljen i montiran Berreta ali Exclusive Mix 35 kW.....sad da li i za njega važi da je obavezan taj magnetni skupljač nečistoća?
 
Poslednja izmena:
Pre ove teme nisam čuo za taj skupljač, ali sam dovoljno puta video šta bude u radijatorima prilikom čišćenja, pa ako samo mrva toga završi na izmenjivaču, taj magnetni skupljač ne može da bude višak.

Ti već ugradio, a ja, danas tačno 10 dana od razgovora i pismenog zahteva (koji su tražili), još nisam dobio konkretnu ponudu. A već su najavili, nakon prihvatanja ponude, 7 do 10 dana ugradnja 🙄
 
Nazad
Vrh Dno