Šta je novo?

Prepaid u Srbiji: tarife, promocije, iskustva, problemi..(FAQ u 1.postu)

Kipar isto nema, evo jos mi je aktivan esim sa Kipra od letos. I koristim ga kad idem u EU, dopunim online i kupim net.
 
Bas kao i vecina, ni ja nisam sa odusevljenjem docekao vest o obaveznoj prepaid registraciji. Ako se 1% nedozvoljenih radnji obavlja preko anonimno, tj. preko neregistrovanih kartica, zasto bi mi 99% ispastali zbog toga. Neko jednostavno kupuje kartice samo zbog bonusa dobrodoslice, koristi je nedelju ili dve, a podaci o njemu ostaju godinu dana. Koja je tu logika? Jos ako se uzme u obzir da mnoge zemlje u EU nemaju obaveznu prepaid registraciju, ne vidim onda cemu svrha ove obaveze.

No, ako smo vec prinudjeni da operaterima dajemo podatke, zanima me da li mi, koji ostavljamo licne podatke, za uzvrat dobijamo neki papir, dokument sta smo potpisali i kakve smo podatke ostavili. Iz licnog iskustva mogu da kazem sledece:
  • u mts-u se potpisuje Izjava o legitimnom koriscenju broja, ali korisnik ne dobija primerak za sebe. Ja sam izdejstvovao obrazac te Izjave i u kome tvrdimo pod punom materijalnom i krivicnom odgovornoscu da je predmetni broj iskljucivo nas. Podseca me na neki ugovor o kreditu ili slicno.
  • u Telenoru se moze dobiti Zahtev za registraciju koji potpisujete, ali i to zavisi na kog radnika cete nabasati, neki ce vam dati jedan primerak tog Zahteva, drugi ce samo uneti podatke u kompjuter;
  • Vip je najbolji i najazurniji po tom pitanju, kod njih sam i prilikom registracije i prilikom zamene kartice uvek dobijao overeni i potpisan dokument.

Ako je drzava resila da nam uzima podatke, red bi bio da i mi pomenuto trazimo od nje posredstvom operatera. Znam za neke primere gde su ljudi ostavljali podatke bez ikakvog reversa (potvrde, zahteva ili sta vec) i posle se opekli.
 
ja kad sam tokom 2023 prebacivao jedan mts broj na sebe dobio sam tu izjavu primerak ne mogu sad da trazim da ti slikam ako bih nasao sakrio bih normalno podatke.Doduse imao sam i pin i puk od sim kartice kao i predmetni sim kod sebe
@Bonafides
 
@gicko Ako sam te dobro razumeo, ti pises o prebacivanju broja, a tu korisnik uglavnom dobija i jedan primerak za sebe prilikom podnosenja zahteva za prenos. Ja sam u prethodnom postu pisao o dokumentima za obaveznu prepaid registraciju.
 
@gicko Ako sam te dobro razumeo, ti pises o prebacivanju broja, a tu korisnik uglavnom dobija i jedan primerak za sebe prilikom podnosenja zahteva za prenos. Ja sam u prethodnom postu pisao o dokumentima za obaveznu prepaid registraciju.
ovo je bila preregistracija prepaid broja sa drugog lica koje nije bilo tu prisutno u tom trenutku u mts zato sam imao original pin i puk plastiku kod sebe i isto sam potpisivao izjavu o legitimnom koriscenju broja.A inace imao sam slucaj sa Y da je neko random registrovao jedan broj sto je bio kod mene greskom pri unosu broja u sistemu pa sam i to resio preko maila pa mi uz napomenu na broju dozvoljeno da broj prebacim na svoje ime posto sam bio legitimni vlasnik i korisnik ali nije bio broj registrovan tada i coveku se potkrala greska pri unosu dal broja ili sn kartice to sam zakljucio
 
Bas kao i vecina, ni ja nisam sa odusevljenjem docekao vest o obaveznoj prepaid registraciji. Ako se 1% nedozvoljenih radnji obavlja preko anonimno, tj. preko neregistrovanih kartica, zasto bi mi 99% ispastali zbog toga. Neko jednostavno kupuje kartice samo zbog bonusa dobrodoslice, koristi je nedelju ili dve, a podaci o njemu ostaju godinu dana. Koja je tu logika? Jos ako se uzme u obzir da mnoge zemlje u EU nemaju obaveznu prepaid registraciju, ne vidim onda cemu svrha ove obaveze.

No, ako smo vec prinudjeni da operaterima dajemo podatke, zanima me da li mi, koji ostavljamo licne podatke, za uzvrat dobijamo neki papir, dokument sta smo potpisali i kakve smo podatke ostavili. Iz licnog iskustva mogu da kazem sledece:
  • u mts-u se potpisuje Izjava o legitimnom koriscenju broja, ali korisnik ne dobija primerak za sebe. Ja sam izdejstvovao obrazac te Izjave i u kome tvrdimo pod punom materijalnom i krivicnom odgovornoscu da je predmetni broj iskljucivo nas. Podseca me na neki ugovor o kreditu ili slicno.
  • u Telenoru se moze dobiti Zahtev za registraciju koji potpisujete, ali i to zavisi na kog radnika cete nabasati, neki ce vam dati jedan primerak tog Zahteva, drugi ce samo uneti podatke u kompjuter;
  • Vip je najbolji i najazurniji po tom pitanju, kod njih sam i prilikom registracije i prilikom zamene kartice uvek dobijao overeni i potpisan dokument.

Ako je drzava resila da nam uzima podatke, red bi bio da i mi pomenuto trazimo od nje posredstvom operatera. Znam za neke primere gde su ljudi ostavljali podatke bez ikakvog reversa (potvrde, zahteva ili sta vec) i posle se opekli.
Nema velike razlike između registovanog i neregistrovanog broja nelegalne radnje možda su neki mislili da mogu da sprovode sa neregistrovanih brojeva verujem takvi su iza brave odavno.
U mts se dobija papir da je broj registrovan na vaše ime i obaveza o legalnom korišćenju broja.
Ne menja situaciju registracija osim što podaci bivaju dostupniji svakom ko je zaposlen u kompanijama. O tome treba diskutovati.
 
Oni su obaveznu registraciju uveli najvise zbog toga da bi iskorenili anonimnost. A ona se ne iskorenjava obaveznom registracijom, postoji milion nacina da neko nesto uradi nedozvoljeno u danasnjem informatickom svetu. Iskreno, ne znam sta im znaci prikupljanje podataka obicnih gradjana, kada drzava ima sofisticirane metode i uredjaje da locira one koji su iza zakona.

Ja kad sam registrovao mts broj pre nekoliko godina nisam dobio primerak te Izjave, ali sam kasnije izdejstvovao kopiju obrasca.
 
Samo da ne uvedu i ovde...

U Mađarskoj već svake godine treba da registruješ pripaid broj.
Teraju te prema postpaid. Firme mogu da kupe samo postpaid od prošle godine.
Ko zna, možda ni “turistima” (ko nema Srbsku ličnu kartu) neće dati pripaid. Nek koriste roaming…

Telekom Mađarska (postpaid) ima sledeće roaming cene u Srbiji:
Odlazni poziv - 393Ft/min (115 din/min)
Dolazni poziv - 114Ft/min (42 din/min)
SMS - 110Ft (32 din)
2 GB (3490 Ft - 1026 din) ili 5 GB (6490 Ft - 1908 din) ili 3369 Ft - 991 din /1 MB
 
Хоће ли МТС-ова комерцијална понуда од 1.марта значити и скупље месечне планове? Не видим промене у делу са ценовницима на сајту, једино се мења цена седмичних и месечних опција. Или и месечни планови поскупљују?
 
Koliko pripejd brojeva na svoje ime može da registruje jedna osoba? Ima li tu nekog ograničenja?
 
Nema ograničenja kod nas.
U Bugarskoj recimo ima - 10 prepaid kartica po operateru po osobi.
 
Oni su obaveznu registraciju uveli najvise zbog toga da bi iskorenili anonimnost. A ona se ne iskorenjava obaveznom registracijom, postoji milion nacina da neko nesto uradi nedozvoljeno u danasnjem informatickom svetu. Iskreno, ne znam sta im znaci prikupljanje podataka obicnih gradjana, kada drzava ima sofisticirane metode i uredjaje da locira one koji su iza zakona.

Ja kad sam registrovao mts broj pre nekoliko godina nisam dobio primerak te Izjave, ali sam kasnije izdejstvovao kopiju obrasca.
Da, samo će na dark webu da skoče cijene ukradenih ličnih podataka.

Sad oni što su zdimili podatke od EPSa trljaju ručice jer će krimosi plaćati kapom i šakom da bi registrovali pripejd.
 
Da, samo će na dark webu da skoče cijene ukradenih ličnih podataka.

Sad oni što su zdimili podatke od EPSa trljaju ručice jer će krimosi plaćati kapom i šakom da bi registrovali pripejd.
Ne mogu tako iskoristiti podatke. Druge su dimenzije moguceg iskoriscavanja.
 
A1 SRB kada se prenese broj kod njih mesečni planovi su 50% prvih šest meseci posle je regularna/puna cena + VoLTE podržava (prepaid/dopuna).
VoLTE kod A1 pripejd treba uzeti sa rezervom. Već dva meseca ne umeju da aktiviraju na jednom prenetom broju, a više ne prolazi ni aktivacija ubacivanjem kartice u npr. Huawei P30.
 
Ciji pripejd ima najbolje ponude, najjeftinije?
A1 ima sledecu ponudu:
Naziv PlanaNacionalni minuti / SMSMinuti u mrežiGBGB za APP*CenaCena za prenet 6m
Plan 400100neograničeno110400200
Plan 400 + dodatak200neograničeno210600400
Plan 600200neograničeno310600400
Plan 600 + dodatak400neograničeno610900700
Moćni plan500neograničeno910 + 10**900600
Moćni plan + dodatak1000neograničeno1810 + 10**13001000
* Za Facebook, Messenger, Whatsapp, Viber
** dodatno za Instagram
 
Sve kod njih treba uzeti sa rezervom.
Jedino brzina mreže. Taj departman im je besprekoran. Na samsungu za 100 eura 250 mbps iz zezancije (mesecni plan) za dva speed testa od par sekundi postignes protoka.... Ultimativni broj korisnika mogu imati... Em i sad ljudi koriste
 
Nazad
Vrh Dno