Šta je novo?

Predviđanja i opklade - kada će kripto balon pući?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
krastavac ne mozes da poredis Svajcarsku (generalno Evropu) i nas u Srbiji..
Uzmes za primer da se svuda u svetu kupovina investicionog zlata oslobadja poreza.. Kod nas platis i carinu i pdv..
zato su ove kriptovalute zakon..
 
Čitam danas da se Estonija priprema da uvede sopstvenu kripto valutu, dakle dugo očekivani početak regulisanih kripto valuta i verovatan lagani početak kraja za sadašnje, partizanske.
 
Estonija je zlatan primer e-uprave. Svaka cast.

Sa druge strane, nema sanse da regulisane/centralizovane kriptovalute odnesu pobedu nad decentralizovanim, bar ne u ovom zivotu. [emoji1]

Otvaranje centralizovanih/regulisanih/drzavnih valuta samo moze dati vetar u ledja bitkoinu i drugim kvalitetnim projektima.

Sent from my NX569J using Tapatalk
 
Mislim da nije bitno da li je centralizovan ili decentralizovan, koliko moze da se primeti sama namena coina vise nema svrhu, kao sto je bit izgubio svoju odavno.

Bitno je samo gde su novci. btw, xrp je centralizovan
 
Ne primaju estonsku kriptovalutu?

Svašta.
 
Estonija je zlatan primer e-uprave. Svaka cast.

Sa druge strane, nema sanse da regulisane/centralizovane kriptovalute odnesu pobedu nad decentralizovanim, bar ne u ovom zivotu. [emoji1]

Otvaranje centralizovanih/regulisanih/drzavnih valuta samo moze dati vetar u ledja bitkoinu i drugim kvalitetnim projektima.

Regulisani kripto će u nekom trenutku sasvim sigurno zameniti neregulisani, jer nema šanse da će države još dugo tolerisati da neko krši njihov monopol na stvaranje novca, plus već standardne kripto svinjarije kao što su izbegavanje poreza, plaćanje za ilegalne usluge ili pranje novca. Novac čije se transakcije mogu pratiti sve do nastanka je VRLO interesantan vlastima.

Kad mi je neka baraba maznula broj kreditne kartice i njome platila kiriju u Čikagu, prijavio sam banci koja mi je sve refundovala. Kada ti neko mazne kripto, možeš samo da plačeš. Tako da za korisnika može da bude i to kakve koristi od zvaničnih kripto valuta. Budimo realni, niko se ne bi ložio na sadašnji divlji kripto da mu cena ne raste u očekivanju da će jednog dana vredeti više. Da mu cena stagnira ili opada i najveći Babići bi ga liferovali kao smrdljiv sir.
 
Neće pući... Može da pukne ako svi pogase minere ili neko preseče optičke kablove na dnu okeana i vrati celo čovečanstvo 20 godina nazad.
Ako se uvedu regulisane kriptovalute, to će samo ubiti banke jer mogu da rade i bez banke 24/7. Za razliku od neregulisane kriptovalute, kod regulisane se zna vlasnik novčanika... Dokle god postoji interes za anonimnoscu u trgovini Bitcoin će funkcionisati.
Prihvatanje btc od strane nekih država je samo pokušaj da novac iz kriptosveta ostavi neki trag u realnom svetu i da mogu da isprate ko i koliko zarađuje pri trgovini kriptovalutama. Napisali ste da je neko kupio vilu za btc.. koliko moraš da bude lud ili siguran u sebe da vilu koja košta 10-20 miliona EUR prodaš za btc koji svakog dana skače i pada? Pa ako si uveren da će i dalje da opstanu i da raste onda ima smisla.
Obzirom da je količina novca koji se vrti u kriptovalutama sve veća i veća, bojim se da bi pucanje bilo nemoguće.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
@morbius.......šta se dešava kad ti neko mazne novčanik i keš u njemu, je l' ti banka isto vraća novac? Ne znam zašto ljudi stalno posmatraju kriptosvet samo sa jedne tačke gledišta ...razmišljajte "out of the box"... E da, kripto svet kao i svi poslovi uvek donose zaradu onima koji su prvi započeli "biznis" kao i onima koji imaju i ulažu velike količine $/€ u njega (manji procenat veći obrt).....
 
Poslednja izmena:
Teško da će pući,previše korporacija je uložilo previše novca u njega a znamo ko kreira politiku bilo gde u svetu a to nisu političari...
 
Dok god se vrijednost kriptovaluta bude izražavala u USD i dok cijena u kriptovalutama roba i usluga koje se mogu platiti istim bude zavisila od toga koliko one vrijede u USD nema nikakve šanse da kao takve ikad zamijene klasične valute i zažive kao nezavisne i decentralizovane valute.

P.S.

AF%2B19%2B-%2B031.jpg
 
Tom logikom možemo izmedju kriptovaluta i dinara/rublji/forinti itd. staviti znak jednkosti jer ih svi poredimo i "pretvaramo" u €/$....jedina razlika je što TRENUTNO za fiat možeš kupovati robu bilo gde i iza njih (kao vrednost) "stoji" država a koliko stoji videli smo na ličnom primeru kroz hiperinflaciju '90tih...naglasio sam reč "trenutno" jer finansijski sektor uveliko pokušava da izbaci fiat i uvede "cashless" da bi pratio svaku transakciju a ovo je samo jedan od tih oblika....
 
Neće pući... Može da pukne ako svi pogase minere ili neko preseče optičke kablove na dnu okeana i vrati celo čovečanstvo 20 godina nazad.
Ako se uvedu regulisane kriptovalute, to će samo ubiti banke jer mogu da rade i bez banke 24/7. Za razliku od neregulisane kriptovalute, kod regulisane se zna vlasnik novčanika... Dokle god postoji interes za anonimnoscu u trgovini Bitcoin će funkcionisati.

Ne da pukne kripto, bre, već da pukne sadašnja naduvana cena kripto valuta.
 
Kako mozes tvrditi da je prenaduvan? Mislim, sta ti je logika, pozadina price, osnov za tvrdnju?
Da li je bitcoin bio prenaduvan na 1$? Na 100$?

Ne tvrdim da nije prenaduvan, ili da jeste? Da sam siguran da ce ici gore, stavio bih pare u njega u cekao?

Samo hocu reci da je pretenciozno govoriti o pucanju, ili eventualno da ce sve gore x10/x100 u narednim godinama jer nemamo se za sta uhvatiti.

Ko je spreman rizikovati dicice lovu, ili izgubiti, ali mislim da niko ne moze tvrditi da li ce crypto u nebo ili pod zemlju
 
@morbius.......šta se dešava kad ti neko mazne novčanik i keš u njemu, je l' ti banka isto vraća novac? Ne znam zašto ljudi stalno posmatraju kriptosvet samo sa jedne tačke gledišta ...razmišljajte "out of the box"...

Porediš fizički novac sa digitalnim, babe i žabe... Poredi digitalni novac sa digitalnim novcem. U čemu je za prosečnog Džoa prednost kripto digitalnog novca nad klasičnim?
Brzina transakcija? Ne.
Sigurnost? Ne.
Stabilna vrednost? Ne.
Privatnost? Da, ali šta će ti privatnost kad kupuješ kafu? Ovo je po definiciji korisno samo kad nešto muljaš.
 
Ovo je po definiciji korisno samo kad nešto muljaš.

Pa bitcoin i jeste nastao posle velike krize (Americke prevare).. Kao resenje za te pobleme nastao je bitcoin..
Verovatno su ga izmislili ti isti bankari.. Tako da nece on puci u skorije vreme, vec ce cena ici gore.. Zato ja polazem nade u ripple... Neko ce tu oprati brdo love...
Jos uvek ripple nije zagarantovan, ali cini mi se da ce u oktobru biti neki skup..
A i ako pukne bitcoin, pucice samo sitni igraci.. Bogatasi ce na vreme prodati sve i izvuci lovu.
DA drzava sad odstampa dodatnu seriju para, skocila bi inflacija.. A sta se desilo kada je bitcoin podejen?
Bas me zanima misljenje nekog ekonomiste koji to moze da mi objasni.. Znaci li to da mogu da pocepam 1000 dinara na pola, a onda imam 2000 dinara ?
 
Oni koji su medju prvima usli u bit da su razmisljali o ovim teorijama kao sto sada mi pisemo, ne bi profitirali.

Mozda zlatno vreme tek sledi, jos mnogo droge i para ima da se prebaci kroz nase rigove
 
Oni koji su medju prvima usli u bit da su razmisljali o ovim teorijama kao sto sada mi pisemo, ne bi profitirali.

Mozda zlatno vreme tek sledi, jos mnogo droge i para ima da se prebaci kroz nase rigove

po mojoj bas treba da je kontra... i tek ce, jos vise da profitiraju.... Bar neko od nas smrtnika da zgrne lovu :D
 
Kako mozes tvrditi da je prenaduvan? Mislim, sta ti je logika, pozadina price, osnov za tvrdnju?
Da li je bitcoin bio prenaduvan na 1$? Na 100$?

Ne postoji prava vrednost bitcoina ili bilo čega drugog, sve vredi tačno onoliko koliko je kupac spreman da plati. U određivanju da li je nešto balon nije bitna vrednost, već promena vrednosti. A BTC je porastao preko 700% za manje od pola godine. Akcijama Facebook-a je trebalo pet godina za takav rast, a i one su bile hajpovane do neba..

Pojedini ekonomisti tupe o "zdravom balonu", ali to je kao jednorog, crvankapica ili pametni policajac - ne postoji. Nikad u istoriji nije bilo zdravog balona, balon uvek pukne. Verujem da će jedini zdrav balon biti akcije kompanije koja otkrije lek za smrt.
 
Tesko, u to ce da upropaste zbog viseg interesa

Sent from my P8000 6.0 using Tapatalk
 
Nema balona realno, još uvek je premalo ljudi u tome a previše njih koji će da uđu u skorijoj budućnosti. Ja sam programer, i to senior, a imam i mnogo prijatelja / kolega na istom nivou. Ni svaki deseti nije u ovome, ali sada su se već zainteresovali i dosta njih će ući u ovaj svet do nove godine i posebno tokom 2018. Opasno će biti kada krenu da ulažu netehnička lica, a to je bar godinu dana daleko.

Ide li neko na konferenciju sutra?
 
@Muad'Dib Druze, mozda je previse ljudi u ovome. Tesla je imao soluciju za besplatan izvor struje, pa je likvidiran. Mozda je i vreme da i kripto padne...
 
Ako use case-ovi ostanu na sadašnjem nivou onda se slažem, ali ako krene njihova realna upotreba, a čini mi se da hoće, onda je ovo što sada imamo smešno malo.
Sa pojavom debitnih kartica za trošenje kriptoa, sa razvojem IoT i automatizovanim mikroplaćanjima, smart contract mogućnostima... Mislim da još nismo ni počeli. Ali dok god je tržište većinski spekulativno cene će ludovati.
 
Ne postoji prava vrednost bitcoina ili bilo čega drugog, sve vredi tačno onoliko koliko je kupac spreman da plati. U određivanju da li je nešto balon nije bitna vrednost, već promena vrednosti. A BTC je porastao preko 700% za manje od pola godine. Akcijama Facebook-a je trebalo pet godina za takav rast, a i one su bile hajpovane do neba..

Na ovo ću slikovito da se nadovežem :)
Vrednost novca.png Just Be Patient.png
 
U pravu si, da vrijedi koliko je neko spreman da plati, i toliko vrijedi,i ovo za balone. Medjutim, mozes li objasniti kad je btc rastao i dosta vise od 700% da je bio prenaduvan? Mozda sutra jedan satoshi postane jedinica mjere s kojom ce se trgovati na berzi? Stvari se jako brzo mijenjaju, i odbacivanje novog je malo naivno.
Prije 30 godina vjerovatno je vecini bilo nevjerovatno da cemo vecinu placanja raditi karticama, a gdje smo sad? Ili prije 15ak godina ko je mislio da cemo imati smartphone ovih mogucnosti? Sve vise ljudi prica o ovome, ukljucuje se, i balon raste. Da li ce narasti dovoljno da postane osnova za transakcije, ili ce puci, to je nezahvalno reci.
 
Nema sumnje da stvari na berzama kapitala funkcionisu tako sto berzanski spekulanti naduvaju balon ali bitcoin nije akcija vec valuta i sredstvo placanja
Kad kupis akcije facebooka nadas se rastu cijene ili dividendi ,znaci kako bi kapitalizirao moras prodati kad cijena narste ali bitcoin ne jer je valuta i mozes da ga trosis odmah
Ja sam jutros platio benzin na pumpi sa svojim bitcoinima sa xapo bitcoin visa debitnom karticom a da sam imao facebook akciju morao bi da je prodam pretvorim u fiat valutu i tek onda bi mogao da platim gorivo
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno