Šta je novo?

Predviđanja i opklade - kada će kripto balon pući?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Onog momenta kad nekoliko njih odluče da prodaju btc i kupe vile će se i videti kolika je stvarna vrednost. Jer vile za btc ne mogu da se kupe, a stvarnog novca u kripto-igrici teško da ima dovoljno da isprati balon.
 
ima vest da je vila pre xx meseci kupljena za bitkoin
 
To je vest iz 2013, momak je morao da proda bitkoine da bi kupio stan, a verovatno i da plati >20% norveškim poreznicima.
 
krastavac, zanimljivo je biti "edgy" i ako se nesto eventualno i desi za 5-10-20 godina, da moze da se hrani ego i pametuje sa "esam reko". Kad procitas OP, vidis da se uopste i ne razmatra mogucnost "ako" vec iskljucivo "kad" pukne tj. isti je siguran dogadjaj potkrepljen cinjenicom da je neki tamo dotcom balon pukao nakon 4 godine.

A ja ću da parafraziram Majkl Korleonea iz Kuma 2: Ako nas je ičemu istorija naučila, to je činjenica da je SVAKI balon kad tad pukao (u originalu Majkl kaže istorija nas je naučila da se svako može ubiti).
Očigledno si jako mlad kad kažeš "tamo neki dotcom".

Reč je bila o takvom pucanju da je internet biznisu trebalo 5 godina da se oporavi.
Desetine hiljada ljudi koji su na berzi ulagali u internet kompanije je ostalo bez ogromnih iznosa novca.

Fora je bila apsolutno ista kao i sa kriptovalutama: sastanu se dva drugara, smisle neku ludu ideju, unajme par programera i prezentuju sve pred investitorima.
Pošto je hype bio ogroman, svi su mislili da u tim novim tehnologijama na internetu i ne možeš izgubiti.
Pošto sui stalno pristizali novi investitori, cene akcija internet kompanija su otišle u nebesa.
Kojekakvi prevaranti su uzimali milione od investitora bukvalno na lepe oči.

Puklo je kada se dovoljan broj investitora zapitao: a kada će moje ulaganje početi da se vraća?

Meni je neverovatno da neko misli da bitcoin neće u jednom momentu pući!

dakle, sve je ok na kraće staze, treba trgovati, ali biti oprezan.

Međutim, mantra o čuvanju bitcoina dok ne budu vredeli neku suludu cifru je upravo ista fora koju veliki igrači prodaju malim investitorima na svetskim berzama.
U narednih nekoliko meseci nam se sprema slom većine svetskih berzi i šta mislite, kako će reagovati neko u Nebraski koga su ubedili da životnu ušteđevinu uloži u "sigurne" kompanije koje nikad ne gube vrednost? Npr IBM, Apple ili GE? A one izgube za mesec dana 50% vrednosti. jel mislite da će mrtav ladan gledati kako mu odlazi kapital ili će panično prodati da izvuče šta se spasti može?

Iako Dragaša ne podnosim iz drugih razloga, čovek je u suštini, u pravu.
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa tobom, samo nije dotcom balon pukao samo zato sto su investitori pitali kad ce poceti da se zaradjuje nego i zbog toga sto je neko usudio se da pita kako dotcom kompanija sa 5 zaposlenih i jednim serverom moze da vredi milione. Ljudi uvek zele da za pare dobiju nesto opipljivo, zato ce se zauvek trgovati zlatom.
Neko je napisao da nema dovoljno kesa da pokrije sve te virtuelne novcice i kad bi svi odlucili da prodaju sve bi postalo bezvredno.

Sent from my Lenovo S60-a using Tapatalk
 
A šta bi se desilo kada bi svi želeli da podignu svoju ušteđevinu iz banaka?
Zašto bi uopšte svi odlučili da prodaju sve novčiće?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
A ja ću da parafraziram Majkl Korleonea iz Kuma 2: Ako nas je ičemu istorija naučila, to je činjenica da je SVAKI balon kad tad pukao (u originalu Majkl kaže istorija nas je naučila da se svako može ubiti).
Očigledno si jako mlad kad kažeš "tamo neki dotcom".

Reč je bila o takvom pucanju da je internet biznisu trebalo 5 godina da se oporavi.
Desetine hiljada ljudi koji su na berzi ulagali u internet kompanije je ostalo bez ogromnih iznosa novca.

Fora je bila apsolutno ista kao i sa kriptovalutama: sastanu se dva drugara, smisle neku ludu ideju, unajme par programera i prezentuju sve pred investitorima.
Pošto je hype bio ogroman, svi su mislili da u tim novim tehnologijama na internetu i ne možeš izgubiti.
Pošto sui stalno pristizali novi investitori, cene akcija internet kompanija su otišle u nebesa.
Kojekakvi prevaranti su uzimali milione od investitora bukvalno na lepe oči.

Puklo je kada se dovoljan broj investitora zapitao: a kada će moje ulaganje početi da se vraća?

Meni je neverovatno da neko misli da bitcoin neće u jednom momentu pući!

dakle, sve je ok na kraće staze, treba trgovati, ali biti oprezan.

Međutim, mantra o čuvanju bitcoina dok ne budu vredeli neku suludu cifru je upravo ista fora koju veliki igrači prodaju malim investitorima na svetskim berzama.
U narednih nekoliko meseci nam se sprema slom većine svetskih berzi i šta mislite, kako će reagovati neko u Nebraski koga su ubedili da životnu ušteđevinu uloži u "sigurne" kompanije koje nikad ne gube vrednost? Npr IBM, Apple ili GE? A one izgube za mesec dana 50% vrednosti. jel mislite da će mrtav ladan gledati kako mu odlazi kapital ili će panično prodati da izvuče šta se spasti može?

Iako Dragaša ne podnosim iz drugih razloga, čovek je u suštini, u pravu.
Ne znam sta podrazumevas pod jako mlad, ali mislim da bih te razocarao. Sa dotcom balonom sam i te kako upoznat, cak je jedan prijatelj radio kao intern u kompaniji koja je pukla.

Losa strana kripto marketa je sto je jako manipulativan i neregulisan, a dobra sto nije toliko poznat, bar za sada. U dotcom o kom ti pricas, kao investitor je bila i baba iz Nebraske sa oba operisana kuka ili neki redneck koji je za isti cuo dok je gledao superbowl. Dakle rast im je pratila siroka dostupnost i reklamiranje.

Sa druge strane u kripto svetu su pretezno ljudi iz IT sektora, samim tim je i dalje poprilicno mali market. Moje okruzenje se sastoji od 90% ljudi koji rade u IT sektoru, pa cak ni oni nemaju kriptovalute. Znaju da se ja bavim time, povremeno bace foru da castim, jer su culi da je cena skocila i to je to. Cak ni oni ne ulaze u kriptovalute, iako vide da ostvaruje profit.

Losa strana ovoga je beskonacan broj shit ICO-ova koje je ethereum povukao za sobom. Market bi izgledao daleko zdravije bez njih.

Takodje zavisi i sta smatras pod pucanje. Kad je bitcoin peakovao na 1k, ja sam ga i dalje drzao, kad je posle toga otisao u bunar, tek mi tada nije palo napamet da ga prodajem. Uglavnom, sve i da padne na 100$ i odlucim da ga prodam iz nekog xyz razloga i dalje bih bio u plusu.

Dotakao si se stock marketa. Iskreno vise ga ne pratim kao ranije, ali mislim da se nece dogoditi to sto si napisao ili bar ne u tolikoj meri, jer ne vidim razlog za to.
 
Losa strana kripto marketa je sto je jako manipulativan i neregulisan, a dobra sto nije toliko poznat, bar za sada. U dotcom o kom ti pricas, kao investitor je bila i baba iz Nebraske sa oba operisana kuka ili neki redneck koji je za isti cuo dok je gledao superbowl. Dakle rast im je pratila siroka dostupnost i reklamiranje.

mislim da gresis. kriptovalute su bile nepoznate pre mozda do dve godine. Sada i mika pekar i pera mesar ili kupuju btc ili kupuju mining rigove (sto se moze videti po cenama rigova) jer su culi da je to dobro i da ne mogu da izgube i vracaju novac nakon samo 6 meseci. Ne znaju ni kako radi ni cemu sluzi pa ni da pokrenu rig ali eto imaju... tako da je situacija slicna o "investitotima".
 
A šta bi se desilo kada bi svi želeli da podignu svoju ušteđevinu iz banaka?
Zašto bi uopšte svi odlučili da prodaju sve novčiće?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Slazes sa da bi teoretski oba sistema pukla u toj situaciji.
Zar nisu pukle dve nazovi banke 90tih kod nas, bas iz razloga sto su svi hteli da podignu svoju stednju. Doduse bile su vise piramidalne prevare nego banke al to je ta situacija.
Kad uporedis ta dva sistema, kripto svet ima daleko vece sanse za slom nego bankarski sistem, ne kazem da ce to da se desi sigurno ali postoji sansa u teoriji.
Treba i ovo kao sve u zivotu uzeti sa rezervom. Ludilo je kad ICO nalupa nesto u whitepaper i roadmap i prikupi 10mil, 20mil, 100mil na lepe oci :)

Sent from my Lenovo S60-a using Tapatalk
 
Nema razlike izmedju kripto i bankarskog sistema u slučaju da svi ili većina žele isplatu, tj ima. U kriptu, cena bi išla na dole, i svako bi dobio onoliko koliko btc vredi u datom trenutku.
U bankarsom sistemu, banaka ne bi bilo kada bi svi želeli da podignu novac, bar ne komercijalnih.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta podrazumevas pod jako mlad, ali mislim da bih te razocarao. Sa dotcom balonom sam i te kako upoznat, cak je jedan prijatelj radio kao intern u kompaniji koja je pukla.

Losa strana kripto marketa je sto je jako manipulativan i neregulisan, a dobra sto nije toliko poznat, bar za sada. U dotcom o kom ti pricas, kao investitor je bila i baba iz Nebraske sa oba operisana kuka ili neki redneck koji je za isti cuo dok je gledao superbowl. Dakle rast im je pratila siroka dostupnost i reklamiranje.

Sa druge strane u kripto svetu su pretezno ljudi iz IT sektora, samim tim je i dalje poprilicno mali market. Moje okruzenje se sastoji od 90% ljudi koji rade u IT sektoru, pa cak ni oni nemaju kriptovalute. Znaju da se ja bavim time, povremeno bace foru da castim, jer su culi da je cena skocila i to je to. Cak ni oni ne ulaze u kriptovalute, iako vide da ostvaruje profit.

Losa strana ovoga je beskonacan broj shit ICO-ova koje je ethereum povukao za sobom. Market bi izgledao daleko zdravije bez njih.

Takodje zavisi i sta smatras pod pucanje. Kad je bitcoin peakovao na 1k, ja sam ga i dalje drzao, kad je posle toga otisao u bunar, tek mi tada nije palo napamet da ga prodajem. Uglavnom, sve i da padne na 100$ i odlucim da ga prodam iz nekog xyz razloga i dalje bih bio u plusu.

Dotakao si se stock marketa. Iskreno vise ga ne pratim kao ranije, ali mislim da se nece dogoditi to sto si napisao ili bar ne u tolikoj meri, jer ne vidim razlog za to.

Čak i kod nas se kriptom ne bave samo ljudi iz IT, ima tu jako šarenog sveta. A zamisli Koreance, koji trenutno najviše kupuju kriptovalute. U pravu si i da je problem neregulisano tržište. Pre par meseci je bio incident sa cenom ETH, kada je jedan sell order od 30 miliona oborio cenu ETH sa 300 dolara na samo 10 centi. U tom momentu je kapitalizacija ETh bila oko 30 milijardi!!!

Pazi, ti si verovatno ušao u BTC pri jako niskim cenama, pa i ako padne na 100 dolara ti si u plusu (mada ćeš verovatno m... da pojedeš što nisi prodao na 4000). Ali cena je trenutno 3900, što znači da je jako mnogo ljudi ušlo pri višim cenama. Šta misliš, kako se oseća neki Kim iz Koreje koji je ušao na 3300 kada cena padne ispod 1700? Oseća da bi trebalo da proda što pre, jer je đavo odneo šalu i upravo je izgubio pola ušteđevine. To pokreće lavinu i cena još više pada. uostalom, zar BTC nije 2013-2014 već pao sa 1300 na 200 dolara?

Što se tiče stock marketa, pogledaj Dow Jones graf za poslednjih 50 godina i ako se baviš sa TA, sve će ti biti jasno.
 
Nema razlike izmedju kripto i bankarskog sistema u slučaju da svi ili većina žele isplatu, tj ima. U kriptu, cena bi išla na dole, i svako bi dobio onoliko koliko btc vredi u datom trenutku.
U bankarsom sistemu, banaka ne bi bilo kada bi svi želeli da podignu novac, bar ne komercijalnih.

Zapravo je u pitanju ogromna razlika.
Svaka centralna banka prati niz parametara kod banaka, između ostalog i kapitalizaciju, likvidnost, razne monetarne agregate, devizni rizik.
Problemi nastaju kada banka krivotvori neki od izveštaja a centralna banka ne provali (sa namerom ili bez) da je dotična banka u problemu.
Dakle, bankarski sistem je izuzetno strogo regulisan i kontrolisan, čak i u Srbiji.

Naravno, dešava se i propadanje banaka, kao i u svakom drugom biznisu, ali su svi štedni ulozi do 50000 evra osigurani kod AGOD.

Naravno da banaka ne bi bilo kada bi svi podigli novac.
Ali to je događaj u rangu: Coca Cola bi propala kada bi svi prestali da piju njene proizvode.
 
Pre par meseci je bio incident sa cenom ETH, kada je jedan sell order od 30 miliona oborio cenu ETH sa 300 dolara na samo 10 centi. U tom momentu je kapitalizacija ETh bila oko 30 milijardi!!!

Cenu ETH na GDAX berzi, da budemo precizni

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Čak i kod nas se kriptom ne bave samo ljudi iz IT, ima tu jako šarenog sveta. A zamisli Koreance, koji trenutno najviše kupuju kriptovalute. U pravu si i da je problem neregulisano tržište. Pre par meseci je bio incident sa cenom ETH, kada je jedan sell order od 30 miliona oborio cenu ETH sa 300 dolara na samo 10 centi. U tom momentu je kapitalizacija ETh bila oko 30 milijardi!!!

Pazi, ti si verovatno ušao u BTC pri jako niskim cenama, pa i ako padne na 100 dolara ti si u plusu (mada ćeš verovatno m... da pojedeš što nisi prodao na 4000). Ali cena je trenutno 3900, što znači da je jako mnogo ljudi ušlo pri višim cenama. Šta misliš, kako se oseća neki Kim iz Koreje koji je ušao na 3300 kada cena padne ispod 1700? Oseća da bi trebalo da proda što pre, jer je đavo odneo šalu i upravo je izgubio pola ušteđevine. To pokreće lavinu i cena još više pada. uostalom, zar BTC nije 2013-2014 već pao sa 1300 na 200 dolara?

Ne sporim da Koreanci kupuju, to se da primetiti po volumenu, ali opet ne znaci da to radi kosooki pekar iliti average Joe. Sto se tice ETH, krastavac tu su krivi i korisnici GDAXa sto nisu postavili limite, ali svejedno im je coinbase nadoknadio stetu.


Ma kakvi, mene padovi ne doticu uopste, niti bih se nervirao sto nisam prodao na 4k. Da me to zaista pogadja, ja bih izasao iz BTC bas u tom periodu koji spominjes kad se cena srozala sa 1k i danas ne bih bio ovde. Kim koga navodis se nazalost ne drzi osnovnog pravila da ne investira ono sto nije spreman da izgubi, pa mora da radi panic sell. Takvima La.prestiz cisti novcanike.
 
Za one koji kažu da za vreme dotcom bubble nije bilo nečeg kao što su kripto valute.

e3rLYmg.jpg


http://felix.openflows.com/html/mondexguelph.html

Sent from mTalk
 
Ne sporim da Koreanci kupuju, to se da primetiti po volumenu, ali opet ne znaci da to radi kosooki pekar iliti average Joe.

Ja bih ipak rekao da sve više ljudi van IT-a upada u kripto vode. Još uvek ne toliko average Joe, ali sve više ljudi primeti 700% skok vrednosti za par meseci i polakome se na brzu zaradu. Ne kažem, jedan poznati britanski investitor je rekao "Nikad ne propusti da uložiš u balon" i sa gledišta berzanskog špekulanta, potpuno je u pravu. Ipak, za igranje sa balonom je potrebno puno novca, dobro razumevanje situacije i živci od čelika. Stvar je mnogo gora po razne Babiće ovoga sveta koji će uleteti u priču bez shvatanja situacije i imaće odlične šanse da ostanu bez gaća.

Još jedna interesantna stvar za pomenuti je da je kripto (bar trenurno) potpuno fejlovao upravo u onome za šta je stvoren - da bude sredstvo plaćanja. I onda ljudi kažu kako fejlovao kad možeš za njega da kupiš vile, automobile, pelene, trt mrt... Prodavac zapravo u 90% slučajeva ne prima kripto valutu, već stari dobri fiat koji obezbeđuje menjačnica (koja uzima svoj procenat pri transakciji). I tako imamo zamenu za fiat koja da bi radila zahteva fiat. Kao da imaš upaljač koji moraš šibicom da upališ.
 
Poslednja izmena:
krastavac vremenom ce i ti prodavci primati kripto novac. Jos je nepoverenje veliko, a ima i zasto. Ogromna talasanja vrednosti itd. Na zalost tek kada se kripto stabilizuje kao i fiat, onda ce zaziveti kao sredstvo placanja. A tada, bice kasno.
 
Ja bih ipak rekao da sve više ljudi van IT-a upada u kripto vode. Još uvek ne toliko average Joe, ali sve više ljudi primeti 700% skok vrednosti za par meseci i polakome se na brzu zaradu. Ne kažem, jedan poznati britanski investitor je rekao "Nikad ne propusti da uložiš u balon" i sa gledišta berzanskog špekulanta, potpuno je u pravu. Ipak, za igranje sa balonom je potrebno puno novca, dobro razumevanje situacije i živci od čelika. Stvar je mnogo gora po razne Babiće ovoga sveta koji će uleteti u priču bez shvatanja situacije i imaće odlične šanse da ostanu bez gaća.

Još jedna interesantna stvar za pomenuti je da je kripto (bar trenurno) potpuno fejlovao upravo u onome za šta je stvoren - da bude sredstvo plaćanja. I onda ljudi kažu kako fejlovao kad možeš za njega da kupiš vile, automobile, pelene, trt mrt... Prodavac zapravo u 90% slučajeva ne prima kripto valutu, već stari dobri fiat koji obezbeđuje menjačnica (koja uzima svoj procenat pri transakciji). I tako imamo zamenu za fiat koja da bi radila zahteva fiat. Kao da imaš upaljač koji moraš šibicom da upališ.


Da se razumemo, ne poricem da sve vise ljudi ulazi u kripto vode, to je normalno, zato je i cena ovolika, ali mislim da nece puci skoro, ako pod termin pucanje podrazumevas dotcom balon, a ne onaj pad cene sa kraja 2013. Licno, ja bih vise voleo da se btc koristi kao sredstvo svakodnevnog placanja, znaci kafa, pivo, dorucak itd., ali mi ne smeta ni ova situacija gde ga smatraju digitalnim zlatom. I jedna i druga uloga imaju svoje prednosti i mane.
 
Bitcoin i kriptovalute tek treba da udju medju siroke narodne mase
Skoro sam bio u Svajcarskoj u posjeti rodjacima,vidim na cosku Bitcoin ATM malo sam guglao i vidim da je firma koja se time bavi Bitcoin Swisse AG u ekspanziji ,imaju 30 -40 bitcoin ATM sirom Svajcarske a ovde godine su postavili jos 4-5
Bitpanada u saradnji sa Austrijskim postama krenula u prodaju bonova u 1800 poslovnica Astrijskih posta sa kojim ce se moci kupovati Bitcoin i druge kriptovalute bez provizija
https://news.bitpanda.com/2017/bitpanda-to-go-bitcoin-co-in-1800-post-office-branches/

Mi se nalazimo tek na pocetku price
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno