Šta je novo?

Prečistač vazduha

Niko neće nešto prodati ako od toga nema zaradu, ili još gore ako time ide u minus. Tako nešto je postojalo do početka 90tih godina prošlog veka. Drug Tito je odavno umro. Krenite od sebe, da li bi ste tako nešto radili?
Najniža cena je u online radnjama koje nemaju nikakav lager i oglašavaju predmete od svojih dobavljača, pa se svakako može desiti da neke predmete u određenom momentu prosto nemaju iako su oglašeni na sajtu. Takve stvari se mogu desiti svugde u svetu.
Bio sam sada u Australiji; naravno da i toga ima tamo, odnosno ako nečega nema na lageru, vratiće novac. Sigurno je da neće juriti da nabave i prodaju po negativnoj ceni.
Inače, dobra je stvar tamo što novac vraćaju odmah, a vrlo često robu ni ne traže da im se vrati već ostave na kupcu šta će da radi sa tim predmetom (odnosi se uglavnom na odeću i obuću, ali imam primer čak i za dušek koji je bio u originalnoj ambalaži). Oni eto predlože da se taj predmet donira. Naravno, tako nešto kod nas ne bi bilo moguće, jer bi to bilo shvaćeno kao poklanjanje stvari i svaka treća kupovina bi značila i zahtev za povrat novca... :)
 
Koji prečistač uzeti za nekih 100e? Da li ići na neki Blueair ili Levoit ili bolje Xiaomi?
 
Onaj za koji misliš da će najduže imati podršku za filtere.
 
Pojavio se i novi Mi Purifier Elite kod nas.


podseća malo na Dyson sa ovim metalik delom.
Pored filtera ima i UV sterilizaciju i plasma jonizaciju pozitivnim i negativnim jonima (pretpostavljam našto kao Plasmacluster tehnologija kod Sharpa)
Cena je sada primetno jača od prethodnih Mi modela.
Filter takođe nov, koliko vidim. Po meni su napravili sada haos sa ovim filterima, previše tu podvarijanti ima, a razlike u dimenzijama minimalne.
Po ovoj ceni, lično bih pre dodao još malo pa uzeo Daikin (kod koga HEPA filter traje 10 godina, navodno se nečistoće koje se uhvate razgrađuju pomoću flash streemera). Isto je elektrostatički filter, u klasi HEPA13.

Lično koristim jedan 3H i 2 komada 3C.
Za ove koje pitaju, ja lično 4 lite ne bih uzeo, zbog nepostojanja fizičkih/soft tastera, koliko vidim nema ih (ušteda). Smaranje je kad treba stalno nešto menjati preko aplikacije, tražiti telefon. Auto mod se meni lično pokazao kao nedovoljno efikasan (čim se provetri prostorija trebalo bi pojačati brzinu venta na bar 2 crte, kao kod 3H modela). Uglavnom, pokazalo mi se mnogo lakše fizički kliknuti na dugme/displej samog uređaja.
 
Poslednja izmena:
Pojavio se i novi Mi Purifier Elite kod nas.


podseća malo na Dyson sa ovim metalik delom.
Pored filtera ima i UV sterilizaciju i plasma jonizaciju pozitivnim i negativnim jonima (pretpostavljam našto kao Plasmacluster tehnologija kod Sharpa)
Cena je sada primetno jača od prethodnih Mi modela.
Filter takođe nov, koliko vidim. Po meni su napravili sada haos sa ovim filterima, previše tu podvarijanti ima, a razlike u dimenzijama minimalne.
Po ovoj ceni, lično bih pre dodao još malo pa uzeo Daikin (kod koga HEPA filter traje 10 godina, navodno se nečistoće koje se uhvate razgrađuju pomoću flash streemera). Isto je elektrostatički filter, u klasi HEPA13.

Lično koristim jedan 3H i 2 komada 3C.
Za ove koje pitaju, ja lično 4 lite ne bih uzeo, zbog nepostojanja fizičkih/soft tastera, koliko vidim nema ih (ušteda). Smaranje je kad treba stalno nešto menjati preko aplikacije, tražiti telefon. Auto mod se meni lično pokazao kao nedovoljno efikasan (čim se provetri prostorija trebalo bi pojačati brzinu venta na bar 2 crte, kao kod 3H modela). Uglavnom, pokazalo mi se mnogo lakše fizički kliknuti na dugme/displej samog uređaja.
izgleda kao cediljka za čaj
154A9842_2048x2048.jpg


Što se tiče 4 lite, ima dugmiće, samo su touch sa gornje strane na ćoškovima. Jedan je za paljenje, a drugi za promenu moda. Šalta modove, ali ne može da se podesi jačina manuelnog.
Tako mi je bilo isto i na 3h koji ima samo jedno dugme.
4 lite isto ima sa zadnje strane lcd dim dugme.

Kada se ekran automatski ugasi, power dugme osvetli display pa tek onda sledeći put gasi uređaj.
Kod mene manuelni mod na max jačini pa menjam između auto i njega.
 
Aha, nisam znao da ima dugmiće, moja greška onda. U tom slučaju bolje..
Meni recimo 3H mnogo više odgovara od 3C, pošto ima Auto, Noćni, I, II, III crte..te crte često koristim. Kod 3C samo Noćni/Auto ili manual (podešeno iz aplikacije), nedovljno opcija, pošto mi je taj manual nekad prejak, nekad preslab, a cimanje mi je da tražim telefon i menjam. Noćni generalno beskoristan...
 
Pojavio se i novi Mi Purifier Elite kod nas.


podseća malo na Dyson sa ovim metalik delom.
Pored filtera ima i UV sterilizaciju i plasma jonizaciju pozitivnim i negativnim jonima (pretpostavljam našto kao Plasmacluster tehnologija kod Sharpa)
Cena je sada primetno jača od prethodnih Mi modela.
Filter takođe nov, koliko vidim. Po meni su napravili sada haos sa ovim filterima, previše tu podvarijanti ima, a razlike u dimenzijama minimalne.
Po ovoj ceni, lično bih pre dodao još malo pa uzeo Daikin (kod koga HEPA filter traje 10 godina, navodno se nečistoće koje se uhvate razgrađuju pomoću flash streemera). Isto je elektrostatički filter, u klasi HEPA13.

Lično koristim jedan 3H i 2 komada 3C.
Za ove koje pitaju, ja lično 4 lite ne bih uzeo, zbog nepostojanja fizičkih/soft tastera, koliko vidim nema ih (ušteda). Smaranje je kad treba stalno nešto menjati preko aplikacije, tražiti telefon. Auto mod se meni lično pokazao kao nedovoljno efikasan (čim se provetri prostorija trebalo bi pojačati brzinu venta na bar 2 crte, kao kod 3H modela). Uglavnom, pokazalo mi se mnogo lakše fizički kliknuti na dugme/displej samog uređaja.
Koja je tačno oznaka tog Daikina? Šta on ima od opcija (jonizator, UV...)?
 
Pojavio se i novi Mi Purifier Elite kod nas.




Lično koristim jedan 3H i 2 komada 3C.
Za ove koje pitaju, ja lično 4 lite ne bih uzeo, zbog nepostojanja fizičkih/soft tastera, koliko vidim nema ih (ušteda). Smaranje je kad treba stalno nešto menjati preko aplikacije, tražiti telefon. Auto mod se meni lično pokazao kao nedovoljno efikasan (čim se provetri prostorija trebalo bi pojačati brzinu venta na bar 2 crte, kao kod 3H modela). Uglavnom, pokazalo mi se mnogo lakše fizički kliknuti na dugme/displej samog uređaja.
ili još lakše uzmeš neki smart zvučnik pa to radiš glasom...
 
Koja je tačno oznaka tog Daikina? Šta on ima od opcija (jonizator, UV...)?
mc55W je jeftinija varijanta (bez ovlaživača).

Flash streamer se zove njihova patentirana tehnologija i to je ono što ih izdvaja, postoji već 15ak godina, koriste je i u top segment klima urađajima (ururu sarara). Najbojle proguglaj za detalje.
Uz to Daikin ima i razne evropske i japanske sertifikate za svoje uređaje, uključujući i one o ne-štetnosti zbog količine ozona i slično... Nažalost cena je malo jača (ne kažem da ne vredi) pa sam ja za te novce kupio ipak 3 xiaomija...
 
Da li ima neko prestavu koliko traje traje filter na Zepter Therapy Air? Hoću da ga kupim za novi stan u Jurija Gagarina, saobraćaj kao u centru od jutra do 9. Jel imao neko iskustva, da li eliminiše mirise farbe, kreča i svega ostalog što dolazi sa novom zgradom. Hteo bih da sebe spasim udisanja VOC.
 
Ne znam za novije modele ali stari Zepter koji ja imam (od pre 10ak godina) nema nikakav pokazatelj istrošenosti filtera nego oni samo kažu da treba da se kupuje pakovanje filtera na godinu dana.

Ja na svakih par meseci otvorim prečišćivač, usisam prašinu unutra, prebrišem i pogledam u kom je stanju HEPA filter pošto mi je on najbitniji od svih i kad on skroz pocrni od prljavštine definitivno je vreme za zamenu. E sad kod mene to zaista jeste otprilike na godinu dana (par meseci gore dole) ali ja ga ne gasim cele godine, neko ko ga koristi manje će verovatno moći da izvuče više vremena iz filtera...
 
Uzeh pre 2 dana Xiaomi Smart Air Purifier 4, imam pitanje, ako neko možda zna. Vidim da je poslednjih dana zagađenje baš malo-slabo, bar ovde u Beogradu. E sad moje pitanje glasi da li je moguće da koncentracije ne prelazi 5, eventualno sam ja mislim jednom video da je bilo 7 na prečišćivaču?
 
Pa ako si ti prozori zatvoreni, a ti ne kuvaš ili purnjaš ko lokomotiva, onda je sve ok.
 
Kapni malo mleka na vrucu ringlu ili dim od cigare pa ces da vidis kako ce da podivlja.
 
Upravo ga testirah, došao mi burazer pušač. Iako ne puši unutar stana, kad uđe unutra odmah skače vrednost. Nego reko da nisam zaboo defekt, pa pitam. Hvala na odgovorima.
 
Imam Xiaomijev 3c vise meseci, mislio sam da ne radi kao ranije, a kontam da ima jos dosta vremena do zamene filtera. Otvorim i prebrisem filter krpom, sada radi kao prvog dana.
 
Je li može razlog, zašto ne Compact verzija?
Baš sam taj gledao da uzmem.

Zato sto nema kapacitet, vise je igracka nego preciscivac. Za nase uslove je minimum 3C. Compact ce biti previse glasan, a nema ni jednu prednost u odnosu na standardnu velicinu. Standardan takodje moze na sto. lagan je i nije veliki tako da je compact bukvalno bespotreban.

Jel ima nesto sto mu konkretno fali osim kapaciteta?

Zapravo, ne vidim ni zasto je kapacitet na maksimumu uopste bitan faktor osim za inicijalno filtriranje nakon nekog przenja itd. Svakako mi se cini mnogo bitnija karakteristika kolika je buka u nekom najmanjem rezimu rada, a ovaj compact je medju najtisima koji postoje sa ~20dBA. U stvari, najveca mana mi je relativna cena filtera koji su oko 3000 sto mu dodje 25-30% vrednosti celog uredjaja.
 
Jer 14k za Lite ok cena ili je bilo slucaja da ide jeftinije? I gde ga ima? Na Mi sajtu je oko 15500 sa popustom.
 
Jel ima nesto sto mu konkretno fali osim kapaciteta?

Zapravo, ne vidim ni zasto je kapacitet na maksimumu uopste bitan faktor osim za inicijalno filtriranje nakon nekog przenja itd. Svakako mi se cini mnogo bitnija karakteristika kolika je buka u nekom najmanjem rezimu rada, a ovaj compact je medju najtisima koji postoje sa ~20dBA. U stvari, najveca mana mi je relativna cena filtera koji su oko 3000 sto mu dodje 25-30% vrednosti celog uredjaja.

Niska buka = mala (možda i nedovoljna) količina prečišćenog vazduha. Isti efekat postižeš i sa nekompakt uređajem. Za prženje se koristi aspirator, sem ako ne želiš povremeno da se podsetiš mirisa pržene hrane.
 
Cao ljudi, moze mala pamoc.
Zivim u jednoiposobnom stanu od 40ak kvadrata. Velika dnevna soba, mala izdvojena kuhinja i mala sobica od 10ak kvadrata.
Kako se grejemo na TA peci, imamo problem sa suvim vazduhom nocu (od pre 3 dana je dosla i beba, tako da moramo resavati i to).
Sta predlazete? Kako su se pokazali 2u1 preciscivaci i ovlazivaci?
Ja sam razmisljao 4 lite + neki ovlazivac izmedju dnevne sobe i male sobe (ionako provetravamo malu sobu indirektno preko velike sobe na savet patronazne sestre.
Nije problem ni da se kupi neki manji preciscivac da stoji u maloj sobici.
Vidim da su i relativno povolji Tesla preciscivaci, pre svega njihovi zamenski filteri.
Hvala puno!
 
Zdravo svima.
Stvarno sam pokušao da, čitajući ovu temu, nađem adekvatan odgovor na pitanje koji je prečišćivač najbolji izbor, ali mi nije uspelo.
Pitanje za iskusne forumase tj. poznavaoce ove teme, sta mi je najpametnije uraditi:
-stan od 100 kvadrata (efektivno se koristi 75 kvadrata), odnosno 4 prostorije
-budzet do 50.000 din
Da li mi je pametnije kupiti par komada prečišćivača koje bih stavio na vise punktova ili kupiti samo jedan jaceg kapaciteta?
Naravno da me zanimaju sugestije koji bi brend bio najbolji u jednom, a koji u drugom slucaju. Uzima se u obzir i dostupnost filtera, cena filtera, vremenski period zamene filtera itd.
Gore u postu sam video da je izasao ovaj novi Xiaomi sa pokrivenoscu od 125m2, da li bi on npr bio dovoljan da pokrije ceo stan?
 
Evo posle malo razgledanja sta bi bio najbolji izbor?
Xiaomi lite oko 14.000
Xiaomi 4 oko 20.000
Xiaomi 4 pro oko 28.000

Shvatam da compact verzije treba izbeci.
Sobe ne prelaze oko 25-30 m2.
Da li bilo pametno bacati pare na 4 pro ili pak bolje uzeti neku jeftiniju verziju
 
Da li Xiaomi 4 ima senzore za cestice PM2.5 i P.M 10 kao sto ga ima i Xiami pro 4?
 
Nema pm 10 ima pm 2.5. Za tako veliki prostor bolje 2 komada xiaomi 4, ili još bolje 3 komada xiaomi 4 lite. Filteri su ti oko 4000-4500.
 
Nazad
Vrh Dno