Šta je novo?

Prečistač vazduha

Pozz svima, danas mi stigao compact 4, reko ajde da uzmem jer imam u kuci dve mace i reko da malo smanjim to njihovo sve(cisti se kuca svaki dan i sve je manje vise ok).
Soba je 15 kvm sa jos 15 kvm(dnevna i radna), uzet prevashodno zbog dnevne, upalio ga i na Auto stoji i ne cuje se, svetli zeleno da je vazduh ok, udjem u aplikaciju i pise samo na jednom mesto aqi 5, jel to ok i da li jos negde ima da se pogleda kvalitet vazduha jer ne mogu naci?

Da li drzati stalno na auto ili da menjam sam brzinu?
To je to...Savrsen vazduh...Imas zeleno- svetlo zeleno- narandzasto - crveno.
Kako ide ka crvenom,ventilator brze radi u auto modu
 
^^ Prečišćivač se kupuje po veličini prostorije u kojoj će se koristiti. Za većinu prostorija u kojima mi živimo 4Lite je taman. Compact je mali za sve.

Ja koristim 3C i kupiću vrv 4 lite ovih dana.

Kao neko ko nije previse istrazivao o ovome, zanima me sta se poboljsalo posle kupovine jednog od ovakvih stvarcica, koju namenu tacno ima, a da nije samo placebo efekat, znam da neke klime imaju slicne stvari, ljudi kazu da to skidaju zato jer je beskorisno i samo marketing sto mozda i jeste tacno zato jer je filter kod klima dosta manji.

Takodje na koje vreme menjate filtere?

Uloga prečišćivača je da nesrećnicima koji žive u ovakvim državama kao što je naša iz životnog prostora efikasno ukloni grozote koje moraš da pustiš unutra jer je otvaranje prozora radi provetravanja neophodno.
 
^^ Prečišćivač se kupuje po veličini prostorije u kojoj će se koristiti. Za većinu prostorija u kojima mi živimo 4Lite je taman. Compact je mali za sve.

Ja koristim 3C i kupiću vrv 4 lite ovih dana.



Uloga prečišćivača je da nesrećnicima koji žive u ovakvim državama kao što je naša iz životnog prostora efikasno ukloni grozote koje moraš da pustiš unutra jer je otvaranje prozora radi provetravanja neophodno.
Hvala na odg. Uzecu https://www.eponuda.com/filteri-apa...er-4-lite-eu-preciscivac-vazduha-cena-6835412 i to je to. A sto se tice ovlazivac vazduha?
 
Kompakt je sasvim dovoljan za 30-40 kvadrata...Pusti specifikacije...
Kome treba skalamerija u sobi,samo napred.
Vecina zivi u 60 kvm,a kupuje precistace od metar visine...
 
Ja sam uzeo pro verziju, stoji mi uglavnom na auto modu, samo se prilikom provetravanja brojke malo skoce i malo mu se ubrza rad. Mozda je i bolje uzeti 2,3 manja za svaku prostoriju, ne znam ni sam. U svakom slucaju nije mi ostavilo neki wow efekat, mozda ce se bolje videti benefiti kad padnu temperature i zagadjenje se poveca.
 
Compact je mali za sve.
Kompakt je sasvim dovoljan za 30-40 kvadrata...Pusti specifikacije...
Kome treba skalamerija u sobi,samo napred.
Vecina zivi u 60 kvm,a kupuje precistace od metar visine...
Ni meni ne deluje da compact bas nije za nista... pogledao sam razne recenzije i testove i mislim da radi posao...
Uzecu ga za spavacu sobu verovatno, pa cemo videti kako radi posao...
 
Pitanje vezano za filter, spominjali ste da traje 146 dana ili tako nesto, da li je isto ako radi na auto i ako radi npr na manual tipa na vise od pola?

I da li ima potrebe da se menja bas tada jer evo kod mene je cisto za sada sto se tice vazduha pa kontam da samim tim se nece ni toliko prljati
 
Filter menjam tek kada prečistač počne sporije da obara stepen zagađenja.
A kada šalje notifikaciju za zamenu samo ga resetujem.
 
Mene bas to zanima, kako ce se ponasati kada prijavi da je filter za zamenu, a ti nastavis da ga koristis.
 
Dosađuje notifikacijama iz MiHome. Kod mene (3C valjda) se pritisne power dugme 10tak sekundi, bipne, ugasi se, bipne, upali se i filter je "nov".
 
Mene bas to zanima, kako ce se ponasati kada prijavi da je filter za zamenu, a ti nastavis da ga koristis.
Pa zameniš ga. Nisi kupio ovu skalameriju zbog ukrasa, već zbog čistog vazduha.
Nije poneta da lažeš sebe i sve oko sebe, kao u pesmi Bože Nikolića, pa kaže

Lazem sebe da mogu bez tebe
Lazem ljude i sve oko sebe
Lazem majku da bezbrizno spava
Al'uzalud sebe zavaravam.

Dakle, zameni filter.
 
Problem je što uređaj nema način da meri "zaprljanost filtera" već samo vreme koliko je radio uz pretpostavku o prosečnom zagađenju.
Filter je "istrošen" tek kada se muči da prečisti vazduh. Dokle god brzo obori na 1-2 meni je ok (Bežanijska kosa).
Po akcijama sam kupio više rezervnih, pre će uređaj da otkaže nego ih potrošim.

P.S. Jasno da oni na filterima ustvari zarađuju jer je jedva nešto jeftiniji od uređaja sa filterom.
 
Problem je što uređaj nema način da meri "zaprljanost filtera" već samo vreme koliko je radio uz pretpostavku o prosečnom zagađenju.
Filter je "istrošen" tek kada se muči da prečisti vazduh. Dokle god brzo obori na 1-2 meni je ok (Bežanijska kosa).
Po akcijama sam kupio više rezervnih, pre će uređaj da otkaže nego ih potrošim.

P.S. Jasno da oni na filterima ustvari zarađuju jer je jedva nešto jeftiniji od uređaja sa filterom.
Nigde se ne meri zaprljanost filtera, jer pouzdanog merenja bez rasturanja filtera nema. Filter u sebi sakuplja sve i svašta, pa i mikrobe. Pošto se ne pere, bilo bi svakako pametno zameniti ga.
 
Upravo mislim na ovo što @ZorMi piše.
Uređaj meri kvalitet vazduha i obara vrednost dok radi. Zar to nije pokazatelj da filter preciscava vazduh? Ili onda uređaj laže.
 
Ne laže uredjaj, ne može senzor da laže. Ako ne vodiš računa o filteru, ako radi dok se kuva ili puši, usisava, pored otvorenog prozora onda je svakako bolje menjati po preporuci. Ako vodiš računa o filteru, onda može značajno duže da traje od predvidjenog prosečnim korišćenjem.
 
Upravo mislim na ovo što @ZorMi piše.
Uređaj meri kvalitet vazduha i obara vrednost dok radi. Zar to nije pokazatelj da filter preciscava vazduh? Ili onda uređaj laže.

Merni instrument vidi samo PM 2.5 čestice (mada mislim da postoji model koji može da meri i PM 10 nezavisno). On ne meri krupnije, a ni sitnije čestice (većina sitnijih će i proći kroz filter). Sve će one na kraju završiti u filteru. Ali ti ne znaš koliko tih čestica ima u filteru, kao ni softver, jer ih merni uređaj ne meri. Pošto je ovo uređaj za kućnu namenu, softver koji procenjuje stanje filtera bazira se na kućnoj upotrebi.
Ali opet naglašavam, kupili ste uređaj kako bi ste imali čist vazduh. Ovo me podseća na onaj vic o gaćama, napred žuto, nazad braon, pa povremeno okreni.
 
Pitanje jedno, kad sam gledao jednu od recenzija za compact 4, stavili su ga u neku staklenu da kazem kutiji koja je ispunjena dimom bila i upalili ga i dim je nestao sa dvadesetak sekundi, hoce zet da uzme ovaj uredjaj(video od mene) pa pita kako se ponasa u stvarnom da kazem okruzenju sto se tice dima od cigara, on pusi samo u dnevnoj sobi velicine 15 kvadrata.
Da li moze/namena compact 4 uredjaja da se koristi za to takodje?
 
Za ovih 3300 i kusur postova bar je 300 puta pisano da ovom uređaju nije namena da ga staviš u sobu u kojoj se kontinuirano puši. Filter će se brzo usmrdeti…

Ko hoće da se reši duvanskog dima ima jedna vrhunska opcija i savršeno radi… ostavi cigare.😉
 
Za ovih 3300 i kusur postova bar je 300 puta pisano da ovom uređaju nije namena da ga staviš u sobu u kojoj se kontinuirano puši. Filter će se brzo usmrdeti…

Ko hoće da se reši duvanskog dima ima jedna vrhunska opcija i savršeno radi… ostavi cigare.😉
Uvek je problem nekom da napise odgovor jer je ranije pisano o tome, procitao sam pre kupovine svog uredjaja par strana u nazad i saznao tada sta me zanima.
A sto se tice namene ok da nije za to ali eto razmisljao je da moze da pokupi taj dim od cigarete a to sto ce se osecati i dalje miris e to sta da se radi, ni luftiranje nije od preterane pomoci.
Hvala na odgovoru u svakom slucaju
 
Poslednja izmena:
Kao ilustracija, žena prsne parfem, u roku od nekoliko sekundi senzor ode na 200+ i zalaufa ventilator na max. Posle par minuta se smiri i vrati ispod 10.
Međutim, mirise i hemikalije može samo aktivni ugalj da sakupi (zna ko je bio u vojsci i dužio gas-masku), koji HEPA filteri imaju ali nedovoljno za neki duži rok.

Ovde govorimo uglavnom o čađi u vazduhu od lošeg lignita koji se zimi kod nas sagoreva, tu vrši posao. Pomaže da se povremeno izvadi filter i usisa spolja na najmanjoj snazi, pokupi se prašina, sitne dlačice itd. Veća snaga bi mi kažu oštetila strukturu. Za bakterije ne znam, verovatno bi se osećao miris filtera.
 
Poslednja izmena:
Za ovih 3300 i kusur postova bar je 300 puta pisano da ovom uređaju nije namena da ga staviš u sobu u kojoj se kontinuirano puši. Filter će se brzo usmrdeti…

Ko hoće da se reši duvanskog dima ima jedna vrhunska opcija i savršeno radi… ostavi cigare.😉

Potvrđujem, filter se usmrdeo posle pola godine (ako i toliko) u prostoriji u kojoj se puši.

Što se tiče menjanja, kod kuće mi je trajao 2 godine, sve zavisi od korišćenja i održavnja, što neko reče.
 
Jedno glupo pitanje… koristim po sobama one areonove mirisne stapice sto stoje u parfemskom ulju… koristi li neko to u sobi gde stoji preciscivac, da li preciscivac neutralise te mirise?
Nekom logikom verovatno nema poente da to stoji u istoj sobi sa preciscivacem jer ih on guranjem vazduha pokupi u filter, ali ajde da pitam nekog ako zna iz iskustva
 
Pokupi, akumulira i posle i on može da širi miris.
To što koristiš je žešća hemija.
 
Screenshot_20231116_190240_Mi Home.jpgScreenshot_20231116_190258_Mi Home.jpg

Xiaomi Pro H

Kupljen kada je tek izašao. Zamenio sam filter prosle nedelje tj tek posle 2.5g.. Davno je kukao da treba da se menja ali sam ga samo usisavao.

Fikter kupljen na nekoj akciji jer je uzasno skup (oko 8000din) za razliku od običnih verzija preciscivaca xiaomi.

Ugašeno svetlo na ekranu, zaključan da ne mogu deca da ga čačkaju, podesen da radi samo preko dana od 7 do 22h na auto.
 
ananas...juče videh ponudu, ovi glavni su valjda 3.099 dinara, imaju i za compact i lite modele...
 
Filter za 4 Lite je pre neki dan bio 3500, sada je 4200 tako da su verovatno podigli cenu zbog kupona.

Pogledao sam na brzinu preko telefona. Ananas.
 
Jel imao neko problem sa Xiaomi 3H, da ispusta neki cudan zvuk dok radi, a nije ventilator?
Slucajno smo ukacili da tog zvuka nema ako je ugasen displej
 
Vrh Dno