Šta je novo?

Pravilno nanosenje paste

Maverick78

Slavan
Učlanjen(a)
12.02.2007
Poruke
577
Poena
319
Danas sam nabavio Arctic Silver5 pastu i postupio po instrukcijama koje sam nasao na njihovom sajtu. tamo stoji da ne treba pastu razmazivati po procu,nego staviti jednu tanku liniju u odredjenom smjeru na proc,zavisno od procesora naravno. po onom sto pise bolje je da pasta stoji tacno iznad jezgara,nego preko cjele one plocice na procesoru. ja sam tako i uradio. temperature su sada iste kao sto su mi bile sa starom zalmanovom pastom,mada se nadam da ce to za koji dan da bude jos bolje,kad se formira pasta,pod uslovom da sam pravilno stavio istu...
evo kako oni kazu da treba staviti pastu,ovo je za intelove core duo procesore,eh sad ne znam da li je ovo ovako ok ili je treba fino razmazati po cjelom procesoru?
http://www.arcticsilver.com/pdf/appinstruct/as5/ins_as5_intel_dual_wcap.pdf
 
Poslednja izmena:
dobices max 1c manje od neke malo losije paste...
u odnosu na bas sugavu ili na nemanje paste bi dobio npr 3c...
letos sam terao opterona bez paste jedno 3 dana i nije mu bas nista falilo... inace je dosta dobro poliran...
 
dobices max 1c manje od neke malo losije paste...
u odnosu na bas sugavu ili na nemanje paste bi dobio npr 3c...
letos sam terao opterona bez paste jedno 3 dana i nije mu bas nista falilo... inace je dosta dobro poliran...

Mislim da je razlika definitivno veca. Da je razlika u 3 stepena sa/bez paste, onda cak ni proizvodjaci ne bi stavljali pastu na coolere, i ne bi bilo potrebe da postoje fabrike za proizvodnju istih, a samim tim ni ova tema, ni post ne bi postojali!

Cak i ako je "dosta dobro poliran" i CPU i cooler, razlika mora biti veca, osim ako letos nisi "terao" Opterona u Minesweeper-u!!!!
 
Poslednja izmena:
Mislim da je razlika cak mozda i veca od 3 C .... ipak najvaznije je dobro naneti pastu i naravno Arctic Silver 5 je zakon :)
 
ok ljudi,hvala vam,mada mene i dalje buni ovaj tutorial sa arcticsliver sajta... oni su tamo napisali da samo treba staviti jednu tanku liniju na procesor i staviti kuler,npr za core duo je oznaceno nekako da bude tacno iznad jezgara,nesto pise kao da se tako najmanje stvore neki air bubbles i da su oni tako dobijali najbolje rezultate.... i ja tako i uradim... bez razmazivanja... eh sad,dal sam se zaj....o ne znam,temperature trenutno idu isto kao sa starom pastom,mada to opet pripisujem tome da se pasta jos nije formirala fino... nije valjda da cu opet morati skidati kuler da bih fino razmazao pastu...
 
Ja ovo nisam napamet napisao... vec sam stvarno merio... ima negde i moj originalni post...
a opteron 165 (dualcore s939) je radio na 2.4ghz pri default vcore i cak sam i kompresovao ponesto...
temperatura je otisla na 50-51 umesto standardnih 47-48 koliko je inace bio maximum sa fabrickom pastom...
posle stavljanja as5 46... sve full load...
imam kuci tubetinu as5 tako da sam ga se nastavljao u zivtou i nikad to nisu takvi dobici kakve mali perica zamislja... najozbiljniji su jos bili na bartonu... ovo sve sto ima heatspreader daleko manje ima efekta pasta... osim naravno ako se namaze "domacinski" pa temperature odu gore...
ti stvarno ocekujes 10c izmedju ima paste i nema paste?!
 
dobices max 1c manje od neke malo losije paste...
u odnosu na bas sugavu ili na nemanje paste bi dobio npr 3c...
letos sam terao opterona bez paste jedno 3 dana i nije mu bas nista falilo... inace je dosta dobro poliran...
Neznam zasto si samo tri dana bez paste koristio procesor, kad kako kazes nema neke razlike.
Meni su na 6600 zaboravili da stave pastu a temperatura je isla od 60 - 65 C (bez opterecenja) na kompresiju nisam ni smeo da pomisjam, kad sam stavio pastu temperatura je spala na 37-38C a pri maksimalnom opterecenju nije prelazila nikada 55C.
Trenutno vrsim kompresiju DVD filma, temperatura je 52 C
 
Razlika u temperaturi sa ili bez paste moze biti itekako velika, zavisno od toga koliko dobro su povrsine koje nalegaju uglacane,koliko dobro i idealno lezu jedna na drugu, i kolika se snaga hladi.

U idealnom slucaju, kod procesora, kada su obe povrsine (i CPU i hladnjak) ravne "kao ogledala" i kada ravnomerno i sa adekvatnim pritiskom nalezu jedna na drugu, dobitak kada se stavi pasta moze biti marginalan. Ali u vecini slucajeva, glatkost povrsina kao i naleganje je prilicno lose i neravnomerno (npr. veci pritisak na jednoj strani nego na drugoj i sl), pa je dobitak kada se stavi dobra pasta poprilican (cesto i vise od 10-tak stepeni).

Razlika u temperaturi pod opterecenjem kada se umesto lose nanesene krdze od paste stavi AS5 moze bez pardona biti i 10-tak stepeni. Temperaturna razlika dobro nanesene prosecne paste i AS5 je tipicno 2-3 stepena C, u principu ne vise od toga. Razlika je naravno utoliko veca ukoliko je potrosnja veca i kontaktna povrsina sa hladnjakom manja, pa je stoga i razumljivo da je Barton/AthlonXP tu bio "sampion" u dobicima sa AS5, jer nema heat spreader.
 
Poslednja izmena:
ukratko: kad na intela tako stavis pastu, pa kad preko pritisnes hladnjakom on spljeska masu i lepo je rasporedi po ihs-u (metalnoj kapici)
 
imam kuci tubetinu as5 tako da sam ga se nastavljao u zivtou i nikad to nisu takvi dobici kakve mali perica zamislja... najozbiljniji su jos bili na bartonu... ovo sve sto ima heatspreader daleko manje ima efekta pasta...

Apsolutno tacno, tamo gde je heat spreader nema skoro nikave razlike. AS5 koristim jako jako dugo jos kad je mogao samo da se nabavi u Americi a ovde ga skoro niko nije ni video, i mogu da potvrdim danijelove tvrdnje. Na SoA razlika je bila k'o dupe i oko a na ovim sa heat spreaderom nema nikave razlike, mislio sam ranije dok nisam i sam presao sa golog jezgra na heat spreader da ljudi lupetaju al kad covek sedne razmisli i jos i proba svaka sumnja nestaje. AS5 sada koristim samo za GPU i koristicu ga na mom San Diegu kad mu skinem heat spreader posto su mi temperature prevelike a i proc i kuler su ispolirani k'o ogledalo.
 
Kakva je situacija sa ovom CM PTK-003 pastom?Isplati li se to za 600 din.?
 

Prilozi

  • HW06-000198_1.jpg
    HW06-000198_1.jpg
    8.5 KB · Pregleda: 135
To je coolermaster NanoFusion. Ja sam je stavio ispod mog TX-a. Jako je gusta, kao plastelin, a jedan spric je dovoljan za nekih 10tak nanosenja. Jedinu paralelu mogu da izvucem sa CM high performance pastom, gde je temperatura CPU-a bila visa za 3 stepena pod istim opterecenjem, u full load-u, u odnosu na CM NanoFusion. Evo meni je trenutno, znaci idle, 31 stepen temperatura CPU, a u full load-u 49 stepeni. Temperature su nesto nize, za koji stepen u odnosu na period tek posle montiranja. Nisam imao mogucnost da uporedim sa AS5 npr, a i kada bih imao, ne bih menjao ovu pastu. Moje misljenje je da vredi te pare, mada i toliko hvaljena AS5 otprilike isto kosta, ako je nabavis!!! Pozdrav.
 
Da, i ja sam cuo da je dosta gusta .Jesi li je ,mozda, malo zagrejao pre nanosenja?
P.S. Sad si me podsetio na cepanje drva i opet se smejem:d .
 
Ja sam NanoFusion stavio ispod oba Zalmana (7000Alcu i VF700) ...
Pasta je dobra samo je muka staviti jer je je uzzasno gusta - prvo sam posmislio da joj je itekao rok ;(
 
Posto imam iskustva sa ovom pastom.
Pod broj jedan, da, stvarno je korisno ako je malo zagrejete pre nanosenja. Druga stvar, posle 5-6 nanosenja, konacno sam naucio kako se to radi, zalepi se onaj okvir na cooler, zatim se nanese u sredinu pasta i tada se onom plastikom sve pritisne odgore. Posto je ta plastika na pojedinim mestima providna, videcete gde fali pste pa je stiskanjem tamo naterati, zatim svucete tu plastiku i doterate detalje, budete li pratili njihovo uputsvo samo cete se poprilicno nanervirati.
 
Izvinite ljudi za off-topic, ali jel moze neko da me poveze sa nekim ko nabavlja Arctic Silver 5 pastu (po mogucstvu u NS)? Hvala
 
Posto imam iskustva sa ovom pastom.
Pod broj jedan, da, stvarno je korisno ako je malo zagrejete pre nanosenja. Druga stvar, posle 5-6 nanosenja, konacno sam naucio kako se to radi...

Nisam znao za foru sa zagrevanjem. Uvek sam pastu nanosio tako sto istisnem odredjenu kolicinu na CPU i stavim cooler, to je to. sada kad sam montirao TX2ku, reko ajde da probam sve redno po Sosketovom uputstvu, i da razmazem pastu po celom CPU-u, posle treceg pokusaja sam odustao i doslo mi je da placem zbog paste koja je zavrsila na papirnim maramicama :( Na kraju sam opet samo malo naneo na CPU, a Hladnjak je odradio ostalo, naravno, prethodno sam proverio "ravnocu" CPU-a i hladnjaka, bio sam iznenadjen koliko je PERFECT MATCH :)

@vdr1981: Pa ja jedino tako bih mogao da dodjem do nje....
 
Poslednja izmena:
Uvek sam pastu nanosio tako sto istisnem odredjenu kolicinu na CPU i stavim cooler, to je to. sada kad sam montirao TX2ku, reko ajde da probam sve redno po Sosketovom uputstvu, i da razmazem pastu po celom CPU-u, posle treceg pokusaja sam odustao i doslo mi je da placem zbog paste koja je zavrsila na papirnim maramicama

CM kaze da pasta treba da se uz pomoc one nalepnice i "kreditne kartice" nanese na cooler, a ne na CPU. Stvarno je katastrofa za nanosenje. Za sve hoce da se zalepi, osim za cooler :)
 
I ja sam zadnji put probao Stošketov "recept" za stavljanje paste, razmazao sam je iz prve, bez ikakvih problema - bitno je dobro zategnuti komad najlonske kese preko prsta i onda lepo klizi i razmazuje se (AS5).
Za razliku u temperaturi ne znam, jer sam ravnao TX-a (koji je bio kriv dibidus), a sad posle ravnanja Venice je idle na 29-30 C, pri 500-600 rpm - pre ove intervencije bilo je nekih 34-35.
 
Ova pasta(CM PTK 003)je uzas zivi!!!Kao sto rece Gadafi,za sve ce se zalepiti osim tamo gde treba:mad::mad::mad:.Zagrevao sam je ,je*avo,samo sto je nisam stavio u mikrotalasnu...Na kraju sam ,kao Luckies,zadnju mrvicu "paste" istisnuo na CPU i nasadio kuler(koji sam prethodno malo zagrejao na ringli sporeta:))Uostalom, nemam pojma ko joj i dade ime "pasta".
 
I josh nesto...550din a "plastelina" dovde( slika).Zato su je i umotali u ovaj papir maj:cuss:im:cuss::cuss:em lopvsku...
 

Prilozi

  • HW06-000198_1.jpg
    HW06-000198_1.jpg
    9.1 KB · Pregleda: 126
Ljudi u bilo kojoj prodavnici elektronske opreme (BG: uPrinc, RadioKlub, ITC) za ~400din dobijete pun spric (velicina kao sa slike) termalne paste i mozete da je koristite i ekperimentisete koliko hocete ;-)
 
Ljudi u bilo kojoj prodavnici elektronske opreme (BG: uPrinc, RadioKlub, ITC) za ~400din dobijete pun spric (velicina kao sa slike) termalne paste i mozete da je koristite i ekperimentisete koliko hocete ;-)

O tome kakva je to pasta, posebno ona iz RadioKluba, mozes da citas negde na Forumu ;)
 
RadioKlub sam naveo jer pretpostavljam da imaju, u sustini ne kupujem kod njih.
Pastu u uPrincu kupujem iz drugih razloga tako da istu koristim i za komp tj. procesor i hladnjak.
Pasta koju trenutno koristim je Fischer Elektronik i zadovoljan sam sa istom.
sigruan sam da postoje razlike u kvalitetu ali sve iole kvalitetnije bi trebalo da rade posao.
Ne znam koju pastu prodaje Radio klub i ne bi me cudilo da je neko kinesko s...

Nego, jel znas tacno u kojoj temi se pisalo o tome?
 
Imam jedno pitanje posto se do sada nisam susretao sa ovim problemom drugar je skinuo kuler sa procesora zasto nezna ni on sam.Sta bi se desilo kada bi samo vratio taj isti nazad bez stavljanja paste posto na kuleru i na procesoru ima stare paste
 
Zavisi od tacne situacije ali uglavnom temp. bi se nesto povecale najverovatnije ..
Moze da vrati ali, bolje da to uzme za prinudno resenje pa da onda posle nanese novu pastu.
 
As5

Moje misljenje je da ne vredi gubiti vreme i bacati pare, nista se ne dobije !!!
Kako god da je nanosio( ja probao i onako i ovako - AS5 razocarenje totalno ...)

Kad sam sklapao racunar prodao sam nekoliko vrsta(Cooler Master AS5, Noctua sa CM Hyperom 212) i najbolja je bila Noctua( pozajmio malo od drugara cisto da probam) sa 2C manje. u idle i max 72C za OC na 4Ghz.
ostale su pale na OCCT test nakon 6min medju njima i AS5 :))))
prelazile 75C i program automacki iskljucuje.
pozz
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno