Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

"Budućnost" odlična knjiga Gluhovskog (Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035, Tekst)
Ideja mu nije baš originalna, ali je lepo razradio, na jednostavan način, bez suvišnih detalja. Priča odlična, lako se čita.
U budućnosti čovečanstvo nalazi način da produži život i mladost, ali se javlja problem - previše ljudi.
Kako "rešavaju" taj problem ... uz dosta etičkih pitanja ...
Velika preporuka.
Verovatno mi, roditelji, je shvatamo na jednom posebnom nivou.
 
Ako neko prati, a ne zna, izasao je prevod osmog nastavka serijala Prostranstvo
tijamatin-gnev-dzejms-s-a-kori-v.jpg
 
Završio Simonsov Endymion.

Utisak kao da sam čitao putopis, što i jeste u neku ruku ali od ~500 strana imam utisak da je na 400+ strana opisivao svetove koje su posećivali a cela radnja knjige je stala na možda ~100 strana.
 
"Da je bolje ne bi valjalo",
Topla preporuka, čita se u dahu...
 

Prilozi

  • da_je_bolje_ne_bi_valjalo-bojan_ljubenovic_v.jpg
    da_je_bolje_ne_bi_valjalo-bojan_ljubenovic_v.jpg
    176.7 KB · Pregleda: 40
Da ne zna neko gde li ima da se kupi ova knjiga, kod nas bi trebala biti prevedena pod naslovom "Maska normalnosti", "Maska dusevnog zdravlja" ili "Maska zdravlja".
Koje jos izdavacke kuce se bave ovakvim i slicnim izadnjima izuzev izdavacke kuce "Clio"
Ne znam da li sam prosle godine isto trazio to jest pitao za ovaj naslov, ali eto, i ove godine iscitavajuci neke knjige iz pravca psihiologije opet sam naisao na ovu da se spominje u knjigama kada je psihologija u pitanju ali nikako da dodjem do te knjige.
Da, ne treba mi na engleskom u *.pdf

 
Fahrenheit 451- Knjiga je o vatrogascima koji spaljuju knjige. Procitajte, necu da spojlujem. :)
Star Wars Jedi Path - Ova knjiga je o pocetku treninga svakog dzedaja, pa do kraja, ceo proces. Bez spojlera. Preporuka.
Star Wars Book of Sith - Knjiga opisuje razne sith lordove i njihove pisane dnevnike avantura, takodje opisuje sta i odakle sithovi poticu. Knjiga je super. Svaka preporuka.
 
Ako zelite da osetite cari Njujorka onda knjigu razvucite sto je duze moguce, ja sam bio upozoren na to, pa sam tih 250 stranica podelio na 5 dana, koliko je i trajalo upoznavanje Njujorka i setnja sa samom spisateljucom Majom.
Izuzetna knjiga, volim ovakve knjige, kroz koje mozete naici na kvalitetnu muziku, na dobar film.
Sama spisateljica je u tom gradu, u tim ljudima sa kojima se susretala Njujorkom zapravo pronalazila sebe u njima...
Knjigu mozete kupiti u knjizari "Laguna"

175596737_10114881439951863_1636548160105732838_n.jpg
 
Fahrenheit 451- Knjiga je o vatrogascima koji spaljuju knjige. Procitajte, necu da spojlujem. :)
Razumem da nećeš da spoiluješ (neću ni ja), ali bih dodao da nije toliko bitno da li su vatrogasci, ispada da su to neki manijaci koji su zaposleni kao vatrogasci a usput spaljuju knjige. Ova knjiga (pisao čuveni Rej bredberi) jeste odlična a radi se o distopijskoj budućnosti u kojoj su knjige zabranjene. Zato postoji služba (nalikuje vatrogascima) koja knjige spaljuje a vlasnike hapsi.... Postoje inače i (vrlo dobri) stari film, pa i novija verzija (koju sam prekinuo posle 10ak minuta). Preporuka u svakom slučaju.
 
Iskreno ocekivao sam vise. Ovaj deo deluje kao uvod i priprema za finale.

Malo akcije, malo filozofiranja i moralizma (ljudi konstantno guraju nos tamo gde ne treba i zažale zbog toga).
Nove mistrerije i pitanja, bez ikakvog odgovora o tome sa cime se susrece ljudska rasa.
Kao da je napisan sa namerom da se maksimalno iskoristi popularnost serijala i produzi sa jos jednom knjigom (zasto me to potseca na Martina:sneaky:).

Ovo ne znaci da ne treba procitati ovaj nastavak, naprotiv.
Ko je do sada ispratio nema razlog da ne nastavi, a i treba se pripremiti za zvrsni deo..
U principu ocena...solidan. Ceka se veliko finale.
 
Razumem da nećeš da spoiluješ (neću ni ja), ali bih dodao da nije toliko bitno da li su vatrogasci, ispada da su to neki manijaci koji su zaposleni kao vatrogasci a usput spaljuju knjige. Ova knjiga (pisao čuveni Rej bredberi) jeste odlična a radi se o distopijskoj budućnosti u kojoj su knjige zabranjene. Zato postoji služba (nalikuje vatrogascima) koja knjige spaljuje a vlasnike hapsi.... Postoje inače i (vrlo dobri) stari film, pa i novija verzija (koju sam prekinuo posle 10ak minuta). Preporuka u svakom slučaju.
Sto si spojlovao knjigu??? :p
 
Iskreno ocekivao sam vise. Ovaj deo deluje kao uvod i priprema za finale.

Malo akcije, malo filozofiranja i moralizma (ljudi konstantno guraju nos tamo gde ne treba i zažale zbog toga).
Nove mistrerije i pitanja, bez ikakvog odgovora o tome sa cime se susrece ljudska rasa.
Kao da je napisan sa namerom da se maksimalno iskoristi popularnost serijala i produzi sa jos jednom knjigom (zasto me to potseca na Martina:sneaky:).

Ovo ne znaci da ne treba procitati ovaj nastavak, naprotiv.
Ko je do sada ispratio nema razlog da ne nastavi, a i treba se pripremiti za zvrsni deo..
U principu ocena...solidan. Ceka se veliko finale.
super, hvala puno :) procitao sam 6 knjiga do sad, odusevljen sam, jedino sam se zeznuo sto sam posle dve knjige malo pogledao seriju pa mi je malo pokvarila koncept/zamisao svega ali dobro :) ali posle prve knjige sam morao da instaliram elite dangerous :)
 
^ Ajd' iskreno da li se vredi vraćati Prostranstvo serijalu ako sam odustao na početku druge knjige?

Mislim volim ja space operu i kad čitam takvo štivo podrazumeva se da ću pola vremena provesti u radnji bez radnje (opisi predela, prostranstava, ljudi, običaja i td.), ali ovaj ga baš pretera za moj ukus, zato sam i batalio...
 
Vredi..(ovo pisem kao SF obozavaoc..:cool:)
Ima ponekad razvljacenja radnje, opisa (mada je opis solarnog sistema i uopste univerzima odlican), moralisanja (dijalozi, monolozi)..
Ali je ovo prava space opera.
Stao si bas kad radnja i akcija explodiraju, tako da je moja preporuka da nastavis.
 
Pročitah konačno Majićevu Decu Zla.

Počeo sam da je čitam pa batalio jer sam alergičan na pravnike, sudstvo i sl (imam ih u porodici pa znam kakvi su:ROFLMAO:)

Utisak je da je Majić čitao Karizija.
To mi je prvi utisak bio.
Dosta vuče na njega i predvidljiva je knjiga ali nije loše štivo za čitanje pogotovo što je osnova priče zasnovana na događajima koji su se stvarno dešavali
 
Ta je onako, skoro pa solidna. Povremeno sam imao utisak da čitam google translate rečenice sa engleskog ili da je prilagođeno nekom budućem prevodu na engleski.
Druga knjiga, Ostrvo pelikana je dosta bolja, stilski, pričom, kritikom aktuelnog društva. Veliki deo utiska je dosta teška priča koja se prati.
 
Završio Simonsov Endymion.

Utisak kao da sam čitao putopis, što i jeste u neku ruku ali od ~500 strana imam utisak da je na 400+ strana opisivao svetove koje su posećivali a cela radnja knjige je stala na možda ~100 strana.


@NightCrawler vidim u postu #2.615 kazes da si zavrsio Endymion. Jesi li ti procitao ceo serijal ili si stao nakon 3. knjige?
Ja se tesko odlucujem da citam SF knjige jer (mislim da) sam 'sve' vec video u filmovima i serijama, pa ocekujem da cu se smoriti. Vise preferiram epsku fantastiku. Ako se dobro secam, pre 2 godine (otprilike) procitao sam ono sto je bilo izaslo od Džo Aberkrombi-a iz serijala 'Prvi Zakon'). I tako poceo da razmisljam sta sledece da citam. Nisam hteo da odmah trazim sledecu epsku fantastiku, vec sam hteo nesto 'drugo', razmisaljuci mozda neki triler-krimi ili sta vec... I tako dodjem na ovu temu i secam se da je neko (nekome) preporucio serijal Hiperion. A i drugi su se pridruzili i pohvalili. Ja onako... malo sam se 'neckao' i na kraju rekoh, 'ajde.
Ovaj serijal koji ima 4 knjige je 'podeljen' na 2+2 knjige, jer se prica desava u ...'drugom razdoblju'. Prve dve su 'vezane' i imas drugi osecaj dok ih citas, dok su druge 2 'u drugom ritmu'. Sve cetiri cine celinu.

Kada god pomislim na ovaj serijal, znam da nikada necu procitati nesto iz ovog zanra da je ovoliko dobro. Taj 'putopis' koji spominjes je zapravo ucinio pricu upecatljivijom, i meni se Hiperion serijal stvarno dopao.

^ btw. Nadam se da si pre Endymion-a prvo procitao Hiperion i Pad Hiperiona


Elem, ja trenutno citam 8. knjigu 'Toll the Hounds' od Stiven Eriksona iz serijala 'Pripovest iz Malaske knjige Palih' (Malazan Book of the Fallen). Mislim da je i ovaj serijal neko ovde preporucio. Kod nas je to pocela da objavljuje Laguna ali su nakon nekoliko knjiga stali i izgleda nemaju nameru da objave, tj. zavrse ceo serijal.
Sto se samog serijala tice... ufff... Stiven Erikson je lik koji je izgleda imao dobru ideju za pricu, ali covek jednostavno nije za 'pisca'. On udavi osobu koja cita njegovu knjigu totalno nepotrebnim, dosadnim recenicama koje cesto zauzmu pola stranice. Onaj ko cita se totalo pogubi pa mora ponovo da procita da bi 'uhvatio' smisao (ako ga uopste ima, a cesto ga nema). Cesto imam osecaj (posto lik pise o svemu) da je gomilu stvari 'pozajmio' iz stvarnog zivota. Milim, ne da imam osecaj, nego JESTE pokupio ideje iz stvarnog zivota, i to one koje nemaju veze sa epskom fantastikom vec ih samo (nekako) prilagodio za epsku fantastiku i 'trucnuo' u knjigu radi popune stranica. Verovatno je bio placen po napisanoj 'stranici' :)
Jos kada citas na engleskom gde je korisceno toliko 'ne-standardnih' engleskih reci, sticem utisak da se pisac iz petnih zila trudio da dokaze kako je 'nacitan' tj. da mu je fond reci ogroman. Ubija lik koliko davi. Zainatio sam se da zavrsim serijal (koji ima 10 knjiga) samo zato sto je stvorio zanimljiv svet i interesantne likove (kojih ima na stotine pa se skroz oladis od nekih likova koje vrati u pricu nakon 1-2 knjige). Za Stivena Eriksona, Dzo Aberkrombi je izmislio epsku fantastiku, bar u onom smislu kako treba prezentovati pricu citaocu.
 
Рецимо да сам одрастао на научној фантастици, али ми Hyperion Cantos није легао. Од Симона Стрвинарска утеха је феноменалан роман, буквално се у даху прочита. Али се са овим патих, баш сам на силу прочитао прве 3 књиге, нисам могао више.
Примера скоро сам поново прочитао серијал Задужбина од Асимова (ускоро креће серија, па да се подсетим). Класична научна фантастика, са уживањем да се чита. И за Дину иста прича.
 
Не могу да верујем да ћу доживети да онај дебели заврши серијал о Краљоубици:
„As confirmed by Amazon, Doors of Stone Release Date is set to be July 8, 2021”
 
Dok ne vidim knjigu ništa ne verujem. I GRRM i Lynch su imali "potvrđene" datume prethodnih 3 godine pa moša. Lynch je čak kao i predao draft na editing pa evo 2 godine kasnije izdat je đokica.
 
@NightCrawler vidim u postu #2.615 kazes da si zavrsio Endymion. Jesi li ti procitao ceo serijal ili si stao nakon 3. knjige?
Ja se tesko odlucujem da citam SF knjige jer (mislim da) sam 'sve' vec video u filmovima i serijama, pa ocekujem da cu se smoriti. Vise preferiram epsku fantastiku. Ako se dobro secam, pre 2 godine (otprilike) procitao sam ono sto je bilo izaslo od Džo Aberkrombi-a iz serijala 'Prvi Zakon'). I tako poceo da razmisljam sta sledece da citam. Nisam hteo da odmah trazim sledecu epsku fantastiku, vec sam hteo nesto 'drugo', razmisaljuci mozda neki triler-krimi ili sta vec... I tako dodjem na ovu temu i secam se da je neko (nekome) preporucio serijal Hiperion. A i drugi su se pridruzili i pohvalili. Ja onako... malo sam se 'neckao' i na kraju rekoh, 'ajde.
Ovaj serijal koji ima 4 knjige je 'podeljen' na 2+2 knjige, jer se prica desava u ...'drugom razdoblju'. Prve dve su 'vezane' i imas drugi osecaj dok ih citas, dok su druge 2 'u drugom ritmu'. Sve cetiri cine celinu.

Kada god pomislim na ovaj serijal, znam da nikada necu procitati nesto iz ovog zanra da je ovoliko dobro. Taj 'putopis' koji spominjes je zapravo ucinio pricu upecatljivijom, i meni se Hiperion serijal stvarno dopao.
Ako ti se dopao Hyperion cantos a uz to voliš i ef, preporučujem da probaš i Ilium + Olympos. U svakom slučaju nema opasnosti od "već viđeno efekta".
 
@malipirat Ne vidim čemu hajp, Rothfuss-ov uradak je retko precenjeno štivo, gemišt i krađa ideja i koncepta radnje većine popularnijih dela iz ove oblasti, orginalnosti bez...

Da ne grešim dušu, meni je i radnja 2/3 prve knjiga Točka vremena bila WTF kako Tolikonovi naslednici nisu tužili Džordana jer je bukvalno kopi/pejstovao osnovnu radnju sa početka trilogije Gospodar prstenova, pogotovo tokom bekstva iz rodne grude, međutim Džordan je kasnije razvio prilično detaljan i šarenolik fantazi svet i protagoniste u istom, kradući tu i tamo poneku ideju od drugih autora, ali en ženeral zadržavši veliku dozu orginalnosti i svog pečata...

Inače, ako Rothfuss kojim slučajem capne (što mu nikako ne želim), ko god se prihvati pisanja nastavka (za čim stvarno nema potrebe) ne može biti gori pisac od njega.
 
Od te mladje generacije su i Aberkrombi i Sanderson daleko bolji od Rotfusa. Ali nije ni on bas toliko los
 
Nazad
Vrh Dno