Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Чуо сам да је дошло до проблема између Лагуне и Сандерсонових менаџера/издавача. Лагуни су поставили услове, које ови нису могли да испуне (није био проблем само новац). Тако да, на велику жалост, више неће бити Сандерсона... барем не у издању Лагуне.
Да не буде само фантастика препоручио бих и Грофа Монте Криста од Александра Диме. Вероватно једна од најлепших прича о освети. После ове књиге све филмске верзије (а гледао сам их барем 3) ће деловати јадно.
Препоручио бих Рат црвене краљице од Марка Лоренца (Mark Lawrence - The Red Queen's War). Прве две су преведене, превод треће се очекује ускоро, најкасније за сајам. Помало мрачна фантастика уз пуно хумора, изузетно забано. Да ли је неко читао његове остале серијале Book of the Ancestor или The Broken Empire?
Феноменалан је и Господствени нитков (Scott Lynch - Gentleman Bastard). Вероватно је грешка што сам кренуо да читам серијал за који сви кукају да се неће завршити. Али је прича била толико добра, једноставно те одмах увуче у тај свет лопова и догодовштвина Лока Ламоре.
Марсовац (Andy Weir - The Martian) је испала много боља прича, него ли сам филм, тако да и то препоручујем.
Странац од Кинга (Stephen King - The Outsider) је такође интересантан. Серија има експлозивну прву епизоду, али је после превише разводњена прича у односу на књигу.
Интересантан је Знак вране (Ed McDonald - Raven's Mark). Ово је мрачна фантастика са, на тренутке, превише вулгарности (превазишао је и Аберкромбија). Ето за оне којима је Сандерсон превише сладуњав. Две књиге су преведене, могуће и трећа да ће бити до краја године.
Пробао сам и Успон црвеног (Pierce Brown - Red Rising Saga), али је превише напоран, сви ликови су безлични, а нарочито онај главни балавац (час неког воли, а после пар страна мрзи - а ништа се не деси и стално препотентно форсирање да је најбољи у свему). Са муком сам издржао пола књиге и одустао.

Sve su ti brh predlozi :) Ja sad gledam šta bih mogao da dokupim sebi. Je l neko čitao Chaos Walking od Patrick Ness-a? Kod nas se zove Nož nade prva knjiga. Deluje mi dobro opis, ali vidim da je young adult + 500 strana po knjizi. Ne znam da li bih mogao da izdržim toliko sa YA knjigom.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Broken Empire se meni dopao, njega sam pevog i citao, koliko se secam za nijasnu mi se vise dopao Red Queens War, ali svakako autor koji zasluzuje paznju.
Book of Ancestors nisam zapoceo, cekao da se zavrsi ceo serijal a tada presao na druge stvari ali je na listi za citanje.

Što se Linča tiče, kvalitet mu opada vremenom, prva knjiga mi je bila zabavna ali nastavak daleko lošiji, treću mi se čini da nisam ni pročitao.

Od klasika trenutno citam Putovanje nakraj noci, zanimljivo napisano, i lepa perspektiva da kazemo prosecnog coveka koji je ziveo u to doba.



Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Odslušao Alhemičara (i to dva puta :)) i Čovek zvani Uve.

Zanimljiva stvar je da je alhemičar u stvari jedna od priča iz 1001noci.
Imam neko integralno izdanje iz 4 knjige, dobio ko zna kada...
I tamo negde posle 600 noći Šeherezada priča upravo tu priču...
Ne zna tačno koja je noć ali ni se dalo saznati kad bi bilo bitno :)))
Inače je lepa priča I tera te malo da se zamisliš o svom životu...

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nisam znao za ovo, ali je baš logično, Alhemičar je baš takva priča.

Poslato sa WAS-LX1A pomoću Tapatoka
 
  • Like
Reagovanja: M J
Читала сам од Сандерсона Mistborn трилогију, и нисам нешто одушевљена. Прва књига је одлична, друга јако дуга и досадна, а тек од друге половине треће књиге се прича поправља ->кад се цела прича заокружила.
Тренутно читам Game of Thrones, другу књигу, пошто сам од серије одустала (досадна и са предугачким епизодама). Књиге су (макар прве две) много боље од серије, видећемо за даље.
Већ сам спомињала Scythe трилогију од Нила Шустермана, тренутно завршавам трећу књигу и закњучак ми је да је ова цела трилогија чисто смеће, али веома заразно, просто вуче да се даље чита.
Кад све ово завршим прелазим на руске класике да одморим мозак од испирања.
Прва на реду је Мајстор и Маргарита.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Друштво може ли нека препорука за неки трилер, драму или кримић? Не знам шта бих узео следеће за читање а последње што сам од трилера/кримића читао било је од Харлана Кобена.


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Definitivno Nesbe. Ja sam pre 3 godine krenuo redom njegov serijal i nisam zažalio. Prve knjige su dobre, ali ne toliko koliko poslednje.

Iskreno Karizi mi je bleda senka, da ne kažem kopija.

I preporuka za Nesbeov serijal Hari Hule da se čita redom, mnogo je bolje pratiti likove.
 
Da li se neko možda bacio na čitanje?

BALADA-O-PTICI-PEVACICI-I-ZMIJI0-1000x0-0000742498174.jpg
 
Serijal o Hariju Huleu sam poceo da citam ali je za mene to mlako previse.
Inace, nakon hronika o kraljoubici krenuo sam Hobita i Lotr trilogiju.
Nakon toga se razmisljam da li krenuti sa redom magle ili naceti tocak vremena? Kontam da ako udjem u svet tocka vremena da cu citati to makar 2 godine
 
  • Like
Reagovanja: M J
Po meni Hule tek kreće negde od Spasitelja ili Sneška, znači posle 6. ili 7. knjige. Svaka sledeća mi je odlična stvarno, ali opet to je sve subjektivno.
Ove godine na jesen se očekuje nova samostalna knjiga a sledeće godine nastavak serija o Huleu.
 
@Alukard
Nikako nemoj da preskaces Silmarilion od Tolkina.
@Blaham
Jel to nova knjiga, sta ?
 
Citaj original Battle Royale ako ti je tematika intersantna, brutalnije i manje nrazvodnjeno od Igre gladi.

Igre Gladi sam već pročitao. Ova knjiga je takozvani prequel, tek izašao. Ali, hvala na sugestiji. :)
 
Serijal o Hariju Huleu sam poceo da citam ali je za mene to mlako previse.
Inace, nakon hronika o kraljoubici krenuo sam Hobita i Lotr trilogiju.
Nakon toga se razmisljam da li krenuti sa redom magle ili naceti tocak vremena? Kontam da ako udjem u svet tocka vremena da cu citati to makar 2 godine

Točak vremena ćeš morati kad tad. :) Meni je odličan serijal, malo razvučen oko 6-7 knjige, ali to kad se pregura, do kraja ide lagano. Supruga i ja smo počeli da čitamo kad je kod nas izašla prva knjiga (~2001.) i dobrano se načekali do poslednje. Sad bi ih sve verovatno šljuštili za dva-tri meseca. :)
 
Ja nisam brz citac, npr "strah mudroga" sam citao skoro mesec dana, mada je prilicno obimna knjiga.
Hobita sam vec pola procitao a citam oko 5 dana.
 
Pitanje da li bi i ja sad tako brzo pročitao, ali to gledam iz ugla kad sam bio mlađi, imao dosta slobodnog vremena, strpljenja i čitao dnevno po 4-5 sati, a nekad i više. Sad izdvojim sat-dva svaki drugi dan, jer ni nemam nekog materijala za čitanje.
 
Malazan svakom knjigom sve više i više smara i smara i smara. "Dust of Dreams" ocena 2 od 5.
Ajd još i ovu poslednju knjigu ću pročitati nekako...
 
Auuu ti i ja se nikako ne poklapamo sa ukusom, prvo Auri pa sad i Malazan :-D

Meni je recimo pocetak Malazana smarao, procitao prvi deo i batalio, godinama kasnije dao jos jednu sansu pa se navukao i sve mi je bolji od boljeg, finale pošteno urađeno.

Pomenuste Točak Vremena i da, zahteva puno izdvojenog vremena, na momente tamo 6-7 knjiga kreće da davi pa se kasnije vadi stvar, lošije napisani ženski likovi, ali bez obzira na to itekako vredna čitanja.

Takodje dodati Američke bogove Nil Gejmana, čovek jako dobro piše.



Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
@Astmario. Nisam ti ja kriv što nemaš ukus :D :D Za Auri: kao što rekoh u 2 knjige mi je bila verovatno i omiljeni lik, a sa tom kratkom pričom mi je upropastio sve.
Malazan kasnije u nekim stvarima jeste bolji (ili se čovek prosto navikne posle :D ili je Erikson kao pisac i pripovedač postao za nijansu manje loš i manje frustrirajuć) ali objektivno svaka nova knjiga ima sve više praznog hoda i sve više bla bla bla "inner thoughts" i filozofiranja i teorija kako i zašto civilizacije propadaju. I dokle više "worldbuilding" i posle 8+ knjiga a plot stoji u mestu, razvoj likova skoro pa nepostojeći. Uvid u motivaciju likova takođe.
Ova Dust of Dreams se može sumirati u 2.5 rečenice. A zabole me za "guštere" (K'Chain) i njihov sukob. Zabole me za Barghast-e. Prethodnu kao vadi završetak... a ova je dosadna od početka do kraja.
Vrhunac Malazan-a je bio sa Memories of Ice.

Zanimljivo mi je to da s obzirom koliko je napadan Jordan da davi i očigledno odugovlači ista stvar se ne zamera toliko često Eriksonu...
Wheel of Time sam ja stao kod book #8.. i to pre više od 3 godine :D Nisam se nikad vratio na debatu sa samim sobom da li ću da pokušavam da čitam sledeće objektivno smaračke knjige ili ću da pročitam "book summary" pa nastavim dalje sa ovim knjigama koje je Sanderson dovršavao.

I da, American Gods je praktično jedina stvar van određenjenih delova Sandman koja mi se dopada od celog Gaiman opusa.
 
Poslednja izmena:
Meni su knige (Točak Vremena) koje je dovrsio Sanderson mnogo bolje.
Uopste, Sanderson pise nekako ozbiljnije, detaljnije i dijaloge i likove.
Jordan ponekad deluje kao da pise lektiru za 8-mi.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Šta se dešava sa BalkanDownload, ne otvara se, nadam se da je samo privremeno?

Edit - ponovo radi
 
Poslednja izmena:
има ли још неког да се без BalkanDownload осећа као наркоман без `омиљеног` дилера? [emoji23]
 
Jel se samo meni čini da na megasrbija forumu ima možda i više materijala nego na balkandownload?
 
Ima li neki link? Ili na PP.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno