Šta je novo?

Poslednje odgledane serije (2024)

Zavrsio Black Sails, malo sam oduzio. Mislim da je greska sto su posle 1 sezone presli na 10 epizoda, tacno sredina 2 i 4 sezone imaju malo filovanja. Rangirao bih sezone ovako 3, 1, 4, 2.

Pre par dana je u US ubacena u Netflix katalog te se nadam da će da ima veliku gledanost i da rezultuje nastavkom 30ak godina kasnije i nerealizovanim Ostrvom sa blagom.

Svaka preporuka.
 
Gotov i Shogun.
Fenomenalnih 10 epizoda, kakva tragedija sto nema i nece biti nastavka.
Mada mozda je tako i bolje sa obzirom da znamo sta se desava kad literarni predlozak presahne, pa krene izmisljanje.
10/10
 
Odličan Shogun,još jedna sezona bi bila taman.....a mogla bi i biti po onom završetku
 
Odgledao prvu epizodu Shogun-a.Ovo mene jako podseca na jednu seriju tamo osamdesetih godina sto je bila,mozda se i zvala Shogun,ne secam se,glavnu ulogu je igrao Ricard Cemberlen.Bar po pocetku radnje,rekao bih da je slicno.Andjin san,Mariko i tako ta imena su mi ostali u glavi od kad sam bio klinac.Dali neko zna dal je ova serija radjena po nekoj knjizi ili po onoj staroj seriji?
 
Iskreno se nadam nastavku serije Šogun iako je poznato da je rađena po knjizi Džejmsa Klavela i da je to kraj priče. To potvrđuje i jedan od kreatora serije Justin Marks (i Rachel Kondo) „Doveli dmo priču do kraja knjige i stavili tačku na kraj rečenice. Volimo kako se knjiga završava, to je bio jedan od razloga zato što smo oboje znali da to želimo da uradimo - i završili smo je tačno na tom mestu". Ali kažu ljudi para vrti gde burgija neće ...
 
Mogu da uslovno nastave, s nekom od sledećih 5 knjiga iz Klavelove Azijske sage, pošto je Šogun vremenski posmatrano, prva u tom nizu.

Noble house s Pirs Brosnanom, je kao i Šogun, već ekranizovana tamo negde '80ih, i zabavna je serija. :)
 
Pa sad, teško da para može da digne izvesnog James-a Clavell-a iz mrtvijeh da napiše drugi deo Šoguna. MIslim možda bi i mogla, ali davno je na onome svetu pa sumnjam da je ostalo šta da se digne. ;)
Mada uvek je moguće angažovati i nekoga sa strane da skroz na skroz upropasti priču.
 
Toliko ste hvalili taj fallout da sam poceo i jedva ali jedva zavrsio. Cim je ovde nesto ishajpovano meni ispadne totalno bzvze... Meni fallout smor, glumci, muzika da ne pricam, sporo... Po meni 2/10, razumem da je nekima top ali meni bas slabo.
 
Pa sad, teško da para može da digne izvesnog James-a Clavell-a iz mrtvijeh da napiše drugi deo Šoguna. MIslim možda bi i mogla, ali davno je na onome svetu pa sumnjam da je ostalo šta da se digne. ;)
Mada uvek je moguće angažovati i nekoga sa strane da skroz na skroz upropasti priču.
Nisam ni pomislio na dizanje iz mrtvih, pre na neku drugu priču iz nekih od njegovih knjiga...
 
Čini mi se već tad,osamdesetih je bila priča po štampi (ono par šta smo imali)

Ko je uopšte Šogun,iz plotova se da naslutiti da je Šogun
Anjin

A isto tako na kraju serije
unuci su sa njim u sobi,vrlo lako da je imao decu,tamo dole sa nekom domaćinkom

U ovoj priči netreba neki Tolkinen ili Rovling da bi napravili neku priču,dovoljno je pratiti sled dogadjaja

Ko šta rekoh prije,nadam se još jednoj sezoni,pljus Netfix je u pitanju drage moje kolege :p
 
Šogun, uživao gledajući ako na kraju ispade kao lounge muzika u liftu... prija uvu ali to je sve.
 
Prvih par epizoda Shoguna mi je bilo super, od trece pa do kraja su me udavili.
Ima toliko na silu dugackih scena, samo da bi se ostvario utisak neke atmosfere. U tom smislu me podseca na film Kaligula i na drugu/trecu sezonu Hanibala.
Kapiram kada bi neka dobra dusha uzela da kvalitetno isecka seriju na 2.5-3 sata film da bi to bila prava stvar.

Ima nekih razlika u radnji izmedju stare i nove serije. Neke su bolje, neke su losije, neke mi nisu jasne uopste.
U novoj Andjin trenira Japanere sa topovima, u staroj ih trenira da pucaju iz pusaka
U novoj je Mariko nindza ratnica sa kopljem vecim od nje, u staroj je prilikom tucha puzala po zemlji poplasena i da ne smeta drugim ratnicima dok je Andjin koristi kao sredstvo za saplitanje svojih protivnika. Losije je jer mi je realnija druga varijanta.
Koja je poenta i svrha Andjina kao chiche koji nemirno lezi i evocira uspomene i traume sa bledim pogledom u ocima dok unuci/dechica trchkaraju po sobi? Jel poenta da je uspeo na kraju ipak da zapali iz Japana? Jel poenta da je nemiran jer je pred kraj svog vremena tek razumeo da je bio prisiljen da bude tamo samo da bi zabavljao Toronagu? Odakle mu krst od Mariko u ruci koji je bacio u more? Nista mi nije jasno.
 
Čini mi se već tad,osamdesetih je bila priča po štampi (ono par šta smo imali)

Ko je uopšte Šogun,iz plotova se da naslutiti da je Šogun
Anjin

A isto tako na kraju serije
unuci su sa njim u sobi,vrlo lako da je imao decu,tamo dole sa nekom domaćinkom

U ovoj priči netreba neki Tolkinen ili Rovling da bi napravili neku priču,dovoljno je pratiti sled dogadjaja

Ko šta rekoh prije,nadam se još jednoj sezoni,pljus Netfix je u pitanju drage moje kolege :p
Šogun je, tj postane
Toranaga
A što se tiče kraja serije
Anđin je u krevetu i u ruci drži krst, a videli smo da ga je bacio u more. Isto tako Toranaga je rekao da mu se čini da je sudbina Anđina ( izgleda kako kaže ) da ostane u Japanu. Tako da, moje neko shvatanje da su te scene kad je mator neka vrsta snova šta bi on želeo , a da li se to tako i odvilo... Mada ako je neko skoro čitao knjigu možda je tamo bolje objašnjeno. Ja se iskreno ne sećam, a glupo mi da guglam.
 
Уживао сам у свакој епизоди, глумачка екипа је врхунска, није ми нешто легао Козмо са својом ролом али укупан утисак од свих је и даље одличан. Серија је спора и не обилује акцијом већ фантастичним детаљима, помама, осмишљеним дијалозима па се неће свидети сваком.
8,8/10
 
Meni je cela poenta shoguna da se vidi dokle su ljudi spremni da idu bi ostvarili cilj i koliko su u stanju da manipulisu i zrtvuju druge oko sebe ne bi li ostvarili cilj. I cela serija je takva, strpljiva, sa dosta beskrupuloznih poteza, diplomatija do kraja na racun tudjih zivota.
Cela serija je odlicna ali meni se cini, na osnovu zadnje epizode, da je vrlo moguce da ce dobiti nastavak.
Toranaga klasican antiheroj.
Sve u svemu 8/10
 
Završih prvu sezonu Halo-a,ok skroz. Sinoć krenuo drugu sezonu...kao drugu seriju da gledam,u lošijem smislu.
 
Postavljen prevod i za poslednju epizodu "Šoguna".
Zaista sam dao sve od sebe, kako bih preveo ovu serijiju kako treba, jer zaslužuje dobar prevod.
Nadam se da ste i da ćete uživati. ;)

IMG_4096.jpeg
 
Shogun smara... boli je onaj od pre sto dina.
(sa Charles Bronsonom! hahaha)
Salim se, odlican!
 
Poslednja izmena:
Odgledao Ripley seriju, i ukratko sviđa mi se generalno izvedba, fotografija, serija deluje nekako avangardno i "autorski", muzika je divna, međutim odabir glumaca, gluma i scenario pogotovo u trenucima zapleta je tragikomičan.

Npr. Zašto je Diki uopšte prihvatio Riplijevo društvo jer nije šarmantan, zanimljiv, čak nije ni servilan i ne šeni kao Dejmonov Ripli iz filma, pa da kažeš da je to samoponižavanje zanimljivo obesnim bogutanima, pa ga zato trpe u svom društvu. Drugo kroz celu seriju inspektor uopšte ne proverava verodostojnost Dikijeve fotografije iz pasoša koji mu je dao na uvid Ripli predstavljajući se kao on, već je uzima zdravo za gotovo, ajde to da uzmeš kao nemar, ali kako objasniti da tokom istrage od silnih svedoka nikad nije zatražio Riplijevu fotografiju ili bar njegov lični opis dok je ispitivao njegov "nestanak"? Takođe, razgovor inspektora i "prerušenog" Riplija je vrhunac krindža, potpuno neuverljivo deluje da bi ona "maska" ikoga prevarila, bolje da je stavio crveni klovnovski nos, više bi se maskirao. I poslednje i najužasnije, ova Dakota, kakvo mrtvo puvalo, kad god je imala priliku da razreši čvor propustila ju je. Npr. nađe prsten i poveruje u Riplijevo nemušto objašnjenje (ajde čak ne samo ona već i detektiv i Dikijev otac), a niko ne pita što nije ranije rekao da mu je Diki ostavio prsten, zašto je prsten skrivao i sl... Tužan i neuverljiv scenario.

Ako je tako i u knjizi, onda je stvarno jadno i neubedljivo.

Ocena možda 6/10 zbog forografije i sveošte izvedbe izuzev glume...
 
Poslednja izmena:
Shogun prve 3 epizode su jako kvalitetne u poređenju sa knjigom dosta linearne sa suptilnim izmenama koje prijaju . U poređenju sa prvom verzijom serije najveći minus mi je izbor glumca koji glumi Blackthorn-a. Ostatak ekipe je ok.Serija daje kvalitetan i ozbiljan ton ,pričanje na japanskom je odlično i dosta bolje urađeno nego u staroj seriji .Primete se greške u prevodu na engleskom koji je zalepljen na ekran kada pričaju japanski što je prema takvom tipu serije minus . Ljudima koji su bili zaduženi za kostimografiju treba dati medalju .Besprekorni kostimi za druženje ,bitne sastanke ,ratni kostimi .
Pojedine interakcije određenih likova su izbačene iz serije a koje bi dodale dubinu i bolje bi shvatili zašto su se ti likovi odlučili na takve poteze.
Polako konzumiram po jednu epizodu dnevno 🧘

Tvorci ove serije su dali hint da im mogući fokus bude sledeća Clavellova knjiga u nizu Tai Pan koja se dešava oko 200 godina posle Shoguna ali je fokus u Kini .Trenutno sam na sredini knjige ,ima tu materijala za lepu sezonu .
 
Poslednja izmena:
Hehe,odgledao trecu epizodu Shogun-a,ima detalj kad pricaju o sexu.Oni to kazu "pillowing" tako nesto,a secam se da je to u staroj seriji bilo prevedeno kao "jastucenje"!Sto je i ispravan prevod.A sad je to prevedeno kao "leci u krevet",bezveze.Secam se da smo se mi klinci zezali za to "jastucenje" :) :):)
 
Nazad
Vrh Dno