Šta je novo?

Posao u Nemackoj

Pozdrav, kakva je trenutna situacija u Nemačkoj što se posla tiče?

Softverski inženjer sam (sa diplomom četvorogodišnjeg fakulteta), pet godina radnog iskustva u struci. Jel skoro neko sličnog profila dobio posao u Nemačkoj i preselio se sa porodicom? Gde tražiti, jel znanje nemačkog jezika obavezno? Govorim samo engleski nažalost, jel imate preporuku za školu nemačkog jezika? U procesu sam dobijanja EU pasoša.

Iskreno nisam baš nešto ni previše tražio kod nas, imam posao ali sam pri kraju sa tim a imam i 38 godina pa mi je nekako zadnji voz da se okušam u inostranstvu.
Ljudi "hladnog" karaktera mi ne predstavljaju problem, sličnog sam karaktera.

Da li je perspektiva za ljude sa srpskim fakultetom neki posao za koji ne traže fakultet u Nemačkoj ili postoje slučajevi gde se uspešno završi nostrifikacija tj. priznavanje diplome i obezbedi kakav takav, nastavak karijere u IT?

Većam između Nemačke i Irske, više mi odgovoara Irska zbog geografskog položaja i jezika koji se govori ali ne znam baš ništa o odlasku tamo.
Ne treba ti vise diploma. Ja sam dobio decembra Blue Card po novom zakonu bez diplome (vazi samo za IT).
Medjutim vecina firmi nema mogucnosti da ti sredi papire, male su.. da hoce da te zaposle ako vec imas BC,hoce, bez problema.
Ali plate nisu neke naspram Irske - gde sam bio pre Nemacke i ne da zalim sto sam se zeznuo i preselio u Nemacku :(
Tipa u Nemackoj 100k je bas jaka plata, u Irskoj je pocetna (nema u Irskoj obican IT, sve su jaci poslovi, u Nemackoj je IT industrija interna mahom).
U mojoj firmi je u Irskoj plata 150K sa dodacima, RSUs. U DE je 120K ista pozicija. Porez VECI u DE, neto je preko 2k manji. Druge firme daju 250k u Irskoj za moju poziciju, u Nemackoj 120k isto.

Pogledaj na LinkedInu sta se nudi u tvojoj bransi i koje plate (dosta njih objave). Ako si u Minheni ili Stutgartu recimo (Str ima ok plate za embedded) ne gledaj ispod 80k, cene stanova su takve (2-2.5k po sirem centru za trosoban plus troskovi) da oboje morate barem 130k zaraditi (ukupno) da ne zalite za Srbijom :D

Slobodno pitaj za detalje.. da nisam vec 2g ovde i jurio pasos (3g uskoro sa C1 i Lebens in Deutschland po novom zakonu), ne bi ostao.. za tili cas bi se u Irsku vratio ili u Holandiju.
Sta vise, da nije vazduh u BG uzas, vratio bi se dole. Jer mi dole ostane 10x vise ustedjevine mesecno nego ovde.

Necu javno da pricam.na sta mi lici situacija u Nemackoj, ali kad se stranci zale i Balkanci vracaju dole svojom voljom..
 
Pretpostavljam da poslednja rečenica ima veze sa velikim procentom imigranata iz predominantno muslimanskih zemalja, to što ne usvajaju jezik, kreiraju svoje zatvorene zajednice itd. Mada rade to i naši samo nas nema u toliko velikom broju. To je svuda trend, krenulo je ovde, samo Srbija tradicionalno kasni za svetom u svakom pogledu pa i tom.

E sad što se posla tiče, to mi je u fokusu u narednom periodu da pokušam obezbediti angažovanje preko, iako je kriza ali mislim da je izvodljivo. Ja naravno nemam iskustva kao drugi niti sam ekspert u svojoj oblasti ali nisam ni početnik, fakultet je bonus to već imam rešeno a imaću uskoro i EU pasoš pa mi neće trebati ni radne vize.

Malo mi je bilo čudno što je tema zamrla, nije valjda da su otišli svi oni koji su hteli?
Bitno je da za vredne i radne stručnjake i one malo manje stručnjake posla ima.

Negde sam našao da su godišnje bruto 60-80k eura za mediore.

Meni naravno Irska više odgovara zbog jezika a i dalje je od Rusije :D ali ne znam puno o Irskoj niti kako dobiti posao tamo.
Nemačka vidim da ima razne programe za kvalifikovane imigrante, posebno deficitarna zanimanja a navode IT (programiranje, sysadmin) u tu grupu pa proveravam jel to i dalje aktuelno ili je globalna recesija promenila stvari.

Što se Srbije tiče, iako nije tema, izgleda BG (pogotovo NBG) i ovaj povampireni Novi Sad solidno spolja, gradi se, zida, spolja da kažemo gladac, unutra jadac... pogotovo kako je stigla kriza pa šefus balkanikus se pokazao u pravom svetlu u svakom mogućem pogledu, nema veze što je IT fensi i to, srpski gazda ostaje srpski gazda. Može on da završi Stanford, radi u startup u SF 5 godina ali jednom kada se vrati u BG maniri srpskog gazde pre ili kasnije se iskažu. E to mi je najveća dilema, nisam radio po stranim zemljama, nisu valjda i oni dostigli ili čak prestigli naš nivo u tom pogledu? Mislim ovde stranci tj. visoki menadžment ovih naših ispostava stranih firmi tretira domaće radnike ne baš sjajno (opet ne ko srpski gazda) ali to je razumljivo kada uzme obzir zašto su tu, ko su oni a ko mi.
 
Poslednja izmena:
Oni su tu samo zbog JEFTINE radne snage i beneficija reze koje mogu da dobiju. Ni iz kog drugog razloga. Shodno tome se i ponašaju, a to su sve već izvježbali, testirali i sproveli na svojima.
 
Envoy, ne, imigranti su manji problem. Javljam ti na PM.

Irska ima IT posla koliko hoces, samo je radno mesto manje sigurno nego u DE. U DE ima 3 meseca od javljanja do otkaza iz mnogo razloga. U Irskoj su moj tim otpustili uz dan najave.
Ali je zato u Irskoj 10000x lakse naci jako placen i dobar IT posao cak i u malim gradovima, svugde ima multinationals.

Sta ti juris uopste vani konkretno?
 
Poslednja izmena od urednika:
Другар који је већ у Немачкој нашао нови посао негде код Франкфурта, све око посла лагано договорио, и сад луди не може да нађе стан за породицу. Колико сам разумео толико Украјинаца је стигло тамо да су озбиљно пореметили баланс понуде-потражње некретнина.
 
Nisu oni problem, jer oni zive mahom u socijalnim stanovima, kojih nedostaje.

„Normalni“ stanovi su u vecim gradovima lutrija, i izbor je blago reci nikakav. Kada izadje oglas, ko placa pretplatu za sajt za trazenje vidi prvi oglas.

Kod mene u Kelnu u komsiluku za jedan stan je bilo razgledanje istovremeno za vise od 20 osoba, pa gazda bira na osnovu prihoda, kreditnog biroa,….a verovatno je bilo preko 100 prijava.

Ko hoce malo van grada, tipa 20ak do 40ak km, vec se lakse nalazi, i povoljnije je, ali treba auto bukvalno za sve, jos ko je sa manjom decom….

Ja u gradu prelazim mesecno autom prosecno 30ak km, eBikeom preko 300, bukvalno nije potreban auto pored bajsa, metroa, tramvaja….
 
Poslednja izmena:
Envoy, ne, imigranti su manji problem. Javljam ti na PM.

Irska ima IT posla koliko hoces, samo je radno mesto manje sigurno nego u DE. U DE ima 3 meseca od javljanja do otkaza iz mnogo razloga. U Irskoj su moj tim otpustili uz dan najave.
Ali je zato u Irskoj 10000x lakse naci jako placen i dobar IT posao cak i u malim gradovima, svugde ima multinationals.

Sta ti juris uopste vani konkretno?
Envoy, ne, imigranti su manji problem. Javljam ti na PM.

Irska ima IT posla koliko hoces, samo je radno mesto manje sigurno nego u DE. U DE ima 3 meseca od javljanja do otkaza iz mnogo razloga. U Irskoj su moj tim otpustili uz dan najave.
Ali je zato u Irskoj 10000x lakse naci jako placen i dobar IT posao cak i u malim gradovima, svugde ima multinationals.

Sta ti juris uopste vani konkretno?

Šta je veći problem? I ja sam zainteresovan da čujem, ako može.
Meni imigranti ne predstavljaju toliki problem.
 
Nemacka pocela da lici na usa. Stoje odredjene grupe ljudi bukvlano po ulici prose i diluju. Frankfurt se za 10 godina promenio da je neprepoznatljiv. Dok nikog ne diraju policija ignorishe. Prosto meni bas degrsdacija prelepog grada. Sto se ticr posla makar IT posla ima plate ko Srbija ako se ovde snadjete. Ima mnogl boljih destinacija.
 
Šta je veći problem? I ja sam zainteresovan da čujem, ako može.
Meni imigranti ne predstavljaju toliki problem.
Da ne bi bila javna diskusija o stanju u DE - ali ajde DE deluje kao kombo Balkana 90ih i debele (mentalne) depresije. Mi smo bili stresirani, ali mi nismo imali sve i svasta i spadali nisko, nije bilo depresije (mentalne). Oni si imali mnogo, a vide kako se sve raspada, pa upadaju u stvarnu psiho depresiju. Jevrejska kletva :)
Transport je komedija (nije radio ni pola u zadnjih 6 meseci da mogu do ofisa), ne mogu radne dozvole da se dobiju normalno, sve su privremene na po 6 meseci i gube se dani na njih.
Lufthansa ste culi koliko je strajkovala.
Doktori???? 6 meseci cekanja kod kardiologa! Gastro/endo - 3-5m. Psihijatar/terapeut - nema, nema cak ni liste cekanja, i sa privatnim osiguranjem ko ima (samo sarlatani koji primaju kad pacijent placa). Zubari nece da rade plombe, samo krunice, mostove, implante.. jer nema zubara, rade samo skuplje stvari jer sto bi trosili vreme za jeftinije, pa bez osiguranja nista.
I Kad dobijete termin, garant ce biti odlaganje neko.
Stalno ima nekih zastoja...
Ima razlike medju gradovima, Stutgart je def.najgori u vecini kategorija, ali Betlin i Minhen nisu daleko. Za ostale vece ne znam.
Frankfurt - da, od ok grada je preuzeo samo lose strane Londona bi bio najbolji opis.

Prosto.. nije pozitivno podnevlje trenutno. Ko moze Irsku da bira, po meni, nema sta da razmislja. Za IT barem, ne znam za ostalo.
Handwerkers valjda niko nije lud da zameni RS za DE sada kad slicno moze da zaradi u RS, nista manje stresno nije. A sada u BG barem ne pocinju posao bez isplate veceg dela unapred, tako da nije vise ono "ne moze da naplati'.
 
Ovo za lekare je suva istina, oftamolog je nedohvatljiv u frankfurtu. Ne daj boze vas zeznu na pregledu za vozacku da vam treba...
 
Ja mislio samo u Slo je problem sa doktorima,kapiram zapalili za De....ovo više ispada da su svi poumirali za vreme epidemije :p

Šta se dogadja sa doktorima,kod nas štrajkaju već par meseci,ja kad odem do moje ona bulji u internet ,traži od čega bolujem...WTF??
 
Неће деца да студирају медецину, лакше завршити за водоинсталатера, столара и сл. Замена чесме је типа 200 евра, док доктор заврши студије и размишља како да враћа студентске кредите ти си већ зарадио 200-300 хиљада евра, скућио се и возиш дебелог Волва...
 
U usa 10 najplacenijih poslova su lekari. Nema lekara ispod 300k usd. A iz de mogu odma odu.
 
Nema tih para da bih otišao u USA, imao sam raznih varijanti i ponuda ali neka hvala.

Brat mi je u Nemačkoj, Remscheid, tako da mi je potvrdio sve navedeno ovde i u celoj EU je isto.

Irska je ok ako vam ne smeta njihovo vreme, preskup smeštaj, loša hrana i loše zdravstvo...
Poslova ima u svim branšama.
Došlo je dosta Ukrajinaca ali oni nisu ovde da bi radili, tako da nisu nikome konkurencija.
Indijci dolaze sve više, okupirali su im i uništili zdravstveni sistem, koji više ne postoji, raspad sistema. Za to vreme irski doktori, zubari i sl, idu u USA ili Australiju.
Inače, lečenje zuba i plomba = 800e, ako vam je to skupo, vađenje je samo 200e. 🤡
 
U usa 10 najplacenijih poslova su lekari. Nema lekara ispod 300k usd. A iz de mogu odma odu.
Имао је мој теча, хирург, својевремено понуде да иде из Норвешке у Америке, па је закључио да му те додатне паре и стрес апсолутно нису потребне у животу. Кад се пређе одређени ниво прихода постоје и друге битније ствари за избор посла од додатног новца.
 
^^ taj rad, skroz se slazem. Za IT mislim da smo presli te cifre, ko radi barem 5 godina.

ELem, sledi malo duzi post.. nadam se da ce biti od koristi.

U Irskoj jeste plomba i rad skup, ali ja sam barem lako nalazio zubara (Temple Bar, Christchurch), a firme za IT su sve maltene velike strane i daju ili frei ili extra jeftino dental (9e/mo). U DE ne mogu za hitan slucaj da sredim zub nedelju dana a imam najskuplje osiguranje.. dzaba. Notfall (hitni) dentist ce samo lek da da, ni slucajno nesto sto ce umanjiti placanje posle kod tvog zubara - kao Balkanci da su osmislili ono :D
Takodje vecina firmi daje mogucnost zdravstvenog (jer osnvno mnogo malo pokriva u IR), nama je bilo valjda oko 80-100e mesecno i to ide od BRUTO.
Ono sto redje pomenu je da sve velike IT firme nude ogromne penzione dodatke preko plate. Penzija NIJE obavezna u IR (ako se nesto nije menjalo skoro), znaci skroz je privatna.
Firme daju 8-16% od bruto plate ukoliko vi ulozite 2-4% od bruto. Znaci bez problema 10-30k viae godisnje nego sto pise u ugovoru za bruto izadje.

Ujedno sa istim brutom ja sam imao 500e vise u Irskoj nego u Nemackoj neto, a dobio sam 15k plus za penziju (vise nego sto u Nemackoj mi izadje za penziju)
Ne bih rekao da je renta sada mnogo veca u Irskoj od DE, barem veci gradovi i tipa oko Svice (Friedrichshafen je skup bas). Mada ima mnooogo extrema.
Imajte na umu da za dosta stanova u Irskoj morate da podmitite da bi dobili stan, tipa 5-10k agentu za stan od 1500e, jer su rent controlled pa ne mogu da dizu cenu - da vas ne cudi ako vas otkacuju.

I tip za IT posao u Nemackoj. Ako nadjete posao koji je advertised u Nemackoj plate ne izgledaju velike i iz mog iskustva to je to. Uvek najnizu maltene daju iz range-a +5k da izgleda kao da su popustili.
Ali ima poslova koji mogu iz DE da se rade remote, gde su pozicije bile u RO, IR, UK, NL advertised i iz tih zemalja daju bruto platu ali vas vode iz Nemacke. To moze tek kad zivite ovde, zovu na LinkedIn i nude.
Konkretno u DE nisam video iznas 110k javno ponudu, a zvali su me za ovakve ponude za 170k (izadje oko 250k sa RSUs, ESPP, AIP bonus i sve ostalo).
U DE, ako nije za SAP ili slicno plate su mnogo manje od ovoga. Dobijam dnevno ponude za 50-80k, i to je plafon (imam kvalifikacje za embedded i algoritme)

Ovo pominjem da imate ideju koliko su generalno slabe plate ovde (jer se 80k bez problema dobija u Srbiji), i da treba gledati drugacije za posao.
Nebitno je cime se bavim/programiram, imamo mnogo programerskih profila u firmi (koji ne rade ni slicno meni) i slicno su placeni. Bonusi se razlikuju doduse, ali tipa 2-4k samo.

Ne znaci da je DE fuj.. posao je MNOGO mirniji ovde, nekako nema osecaja zurbi, sve razumeju (bolovanja, itd.). U IR to zavisi od firmi.. plus cesto je termination notice efektivno 3 meseca i vise, mimo ugovora gde stoji samo mesec.
MegaSkot, kako bese ide nezaposlenost u Irskoj? Ovde je 67% neto-a, maks 3k (sto treba imati na umu, u vecim gradovima, na pocetku ne mozete uzeti bilo koji stan pa 3k moze biti premalo!). Jer se ne nalazi dobar posao u DE kao stranac posle tako brzo. U IR se nadje pre nego dodje do otkaza :D
 
U Irskoj imaš pravo na državnu penziju nakon 10 god radnog staža, naravno ako doživiš do 65-67. Nisam siguran, mislim da je oko 1000e mesečno.

Da ti odgovorim ovako: cene stanova u Dublinu su sad 2500e+. Mi smo u Waterfordu, plaćam dvosobni stan na super lokaciji 1000e, dvosoban (dve spavaće sobe, kod nas se računa i boravak, to znaš).
Sad je problem što indijske kompanije preuzimaju sve više poslova. Radim u Haleonu(Panadol...) kao on site IT support L2. Indijci su glavni ali sam odbio da radim za njih i Haleon me ipak zadržao kao ugovorca, jer su bili prezadovoljni mojim radom. Dosta drugara je izgubilo posao jer je kompanijama jeftinije da plaćaju Indijce, koji brljave gde god se pojave.
Kod Iraca je normalno da pogrešno obračunaju sate i sl pa se natežete.

Van IT-a, minimalac je 12.7e i ljudima nije baš lako ali se živi.
Na socijali je gomila ljudi, imaju oko 220e nedeljno i ne pada ima na pamet da rade. Dodatak po detetu je 147e mesečno.
Kad dvoje rade u kući, nema brige.
Može se tu još dosta pisati...
 
Poslednja izmena:
Ta meni treba, laganih 10 godina radis, posle 1k a zivis u Srbiji. :D

Samo kad bi je isplacivali odmah posle tih 10 godina. :D
 
Ima i ova opcija, radiš 5 godina, kažeš da trajno napuštaš Irsku i oni ti vrate sav porez na račun koji si platio u tom periodu. Viđao sam i takve slučajeve, gubiš naravno pravo na penziju, tj resetuje se.
 
Ovo pominjem da imate ideju koliko su generalno slabe plate ovde (jer se 80k bez problema dobija u Srbiji), i da treba gledati drugacije za posao.
Nebitno je cime se bavim/programiram, imamo mnogo programerskih profila u firmi (koji ne rade ni slicno meni) i slicno su placeni. Bonusi se razlikuju doduse, ali tipa 2-4k samo.
80K bruto je skoro nedostizno za vecinu u IT sektoru u Srbiji.
 
Za programerske poslove kakvi se nude u Nemackoj, ima tih plata ili sl. Cak i da je 60k u RS naspram 80K u DE opet je mnogo veci neto u RS, a u DE se ne dobija preko 80k bez posebnih pozicija.
Ima i ova opcija, radiš 5 godina, kažeš da trajno napuštaš Irsku i oni ti vrate sav porez na račun koji si platio u tom periodu. Viđao sam i takve slučajeve, gubiš naravno pravo na penziju, tj resetuje se.
ne resetuje se penzija, ona je u Irskoj skroz privatna, nakon 2 godine je tvoja i to je to.

Ovo ne znam da je nekome uspelo, meni nisu dali (imao sam uslove). Revenue u Irskoj je inace prilicno brz da odgovori i skroz su korektni.

BTW upravo se raspitao kod expata u Str - 1.5 g se ceka na Niederlassungerlaunnis (uslovno receno trajna boravisna) i pasose!
 
Imam čoveka na revenue I drugar koji je bio na radnoj dozvoli, naš pasoš, dobio odličnu lovu kad se vratio u Srbiju. Ovde je bio sam, porodica u Srbiji i tu se izvukla dobra lova, samo ljudi ne znaju, ima dosta fora.
Za naše ljude je najveća prepreka radna dozvola, ne može se ni turistički bez vize.
 
Pozdrav, kakva je trenutna situacija u Nemačkoj što se posla tiče?

Softverski inženjer sam (sa diplomom četvorogodišnjeg fakulteta), pet godina radnog iskustva u struci. Jel skoro neko sličnog profila dobio posao u Nemačkoj i preselio se sa porodicom? Gde tražiti, jel znanje nemačkog jezika obavezno? Govorim samo engleski nažalost, jel imate preporuku za školu nemačkog jezika? U procesu sam dobijanja EU pasoša.

Iskreno nisam baš nešto ni previše tražio kod nas, imam posao ali sam pri kraju sa tim a imam i 38 godina pa mi je nekako zadnji voz da se okušam u inostranstvu.
Ljudi "hladnog" karaktera mi ne predstavljaju problem, sličnog sam karaktera.

Da li je perspektiva za ljude sa srpskim fakultetom neki posao za koji ne traže fakultet u Nemačkoj ili postoje slučajevi gde se uspešno završi nostrifikacija tj. priznavanje diplome i obezbedi kakav takav, nastavak karijere u IT?

Većam između Nemačke i Irske, više mi odgovoara Irska zbog geografskog položaja i jezika koji se govori ali ne znam baš ništa o odlasku tamo.
Ja sam dosao pre 7god ovde (sa 33 godine), diplomu i radno iskustvo mi nisu toliko gledali, koliko su se oslonili na preporuku od kolege koji je godinu ranije dosao u Nemacku. Bar je tako u mom slucaju, ne mora da bude generalizovano. Priznavanje diplome moze da igra ulogu za dobijanje vize (plava karta) ali posto imas EU pasos onda to se i ne vazi za tebe toliko.
Sto se tice jezika, mislim da sve vise i vise "popustaju" pred engleskim pa sve vise firmi zaposljava ljude samo sa znanjem engleskog, sa tendencijom ucenja nemackog.
Kad sam dosao, znao sam samo osnove (ucio nemacki u srednjoj), ni danas ga ne znam koliko bih trebao za sve ove godine, jer em sam lenj em na poslu pricam engleski samo.
Sto se tice ucenja jezika, moj savet ili integracioni kurs (svaki dan po 3h) ili da se bacis u vatru i samo nemacki da pricas (ucis) na poslu (pod uslovom da te u takvu firmu zaposle :D )
Supruga je krenula do A2 nivoa, isla taj integracioni i to je bolje od bilo kakvog online ucenja sto se nudi nama Balkancima ali je najvise napredovala od kad je krenula da radi gde se samo nemacki prica.
 
Неће деца да студирају медецину, лакше завршити за водоинсталатера, столара и сл.
Pomalo čudno poređenje medicina vs zanat. Dobri doktori se uglavnom (suptilno) groze siromašnih (znate ono pitanje "čime se bavite" itd.).
Takođe, medicinski kod nas se pretvorio u klasično bubačenje ko na pravnom, jako je teško izdvojiti se i od lokalne mase, a kamoli prodavati pamet preko.

Ovi što pominju prelazak u USA i 300k platu, haha, rećiću samo - nostrifikacija.
 
Pomalo čudno poređenje medicina vs zanat. Dobri doktori se uglavnom (suptilno) groze siromašnih (znate ono pitanje "čime se bavite" itd.).
Takođe, medicinski kod nas se pretvorio u klasično bubačenje ko na pravnom, jako je teško izdvojiti se i od lokalne mase, a kamoli prodavati pamet preko.
Нисам писао о Србији, већ о иностранству где фали и доктора и другог медицинског особља.
 
Pomalo čudno poređenje medicina vs zanat. Dobri doktori se uglavnom (suptilno) groze siromašnih (znate ono pitanje "čime se bavite" itd.).
Takođe, medicinski kod nas se pretvorio u klasično bubačenje ko na pravnom, jako je teško izdvojiti se i od lokalne mase, a kamoli prodavati pamet preko.

Ovi što pominju prelazak u USA i 300k platu, haha, rećiću samo - nostrifikacija.
Ne lupaj, posla ima preko koliko ti volja i lagano mozes da prodajes pamet preko, iz moje generacije je ogroman broj otisao za US. Trenutno opada broj mladih lekara koji idu u EU jer zivot nije toliko bolji kao ranije, posebno nakon specijalizacije a ima posla i kod nas, posebno po manjim mestima. Ogroman broj predmeta se svakako uci iz US literature, USMLE se polozi preko leta paralelno sa ispitima na faksu, samo malo koga zanima Amerika, jer lekar tamo jeste najbolje placen ali i ubedljivo najvise radi. A danasnjim generacijama je slobodno vreme bitno koliko i novac.
Zanatlije zaradjuju veliki novac ali ljudi rade teske fizicke poslove a malo koga to privlaci, sva ta zarada se nadoknadi za par godina ali kolena, kukovi, ledja se ne oporave nikad, zato niko nece da zivi na selu, a ni da bude zanatlija iako je novac i vise nego solidan.
 
Nazad
Vrh Dno